هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

هری پاتر و زندانی آزکابان

کتاب «هری پاتر و زندانی آزکابان» در 8 جولای 1999 در بریتانیا و در تاریخ 8 سپتامبر 1999 در ایالات متحده آمریکا منتشر شد. بر حسب آمار و ارقام، از دومین جلد مجموعه هری پاتر بیش از 60 میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رفته است. سومین جلد هری پاتر 22 فصل دارد و تعداد صفحات آن در نسخه های انگلیسی و آمریکایی به ترتیب 317 و 435 صفحه می باشد.

قلعه ترسناک آزکابان برای مدت دوازده سال است که یک زندانی منفور به نام سیریوس بلک را نگهداری می کند. او به علت قتل عام سیزده نفر با یک نفرین جادویی به حبس در آزکابان محکوم شده بود و گفته می شود که او جانشین و وارث ارباب تاریکی یعنی ولدمورت بوده است. حالا او از زندان آزکابان فرار کرده است و تنها دو سرنخ از هدف خود بر جای گذاشته است: شکست لرد سیاه از هری پاتر شکست او هم بوده است و نگهبانان مخوف آزکابان زمزمه های بلک در خوابش را می شنیدند که مدام هاگوارتز را صدا می کند. هری پاتر حالا حتی پشت دیوارهای محکم و جادو شده هاگوارتز و دوستانش هم در امان نیست، چرا که ممکن است در بین آنها هم یک خیانتکار برای نفوذ بلک وجود داشته باشد.
از بین سه کتاب اول مجموعه هری پاتر، «زندانی آزکابان» که طی یکسال نوشته شد، سریع ترین نگارش رولینگ بود چرا که کتاب های «سنگ جادو» و «تالاراسرار» به ترتیب 5 و 2 سال زمان برای نوشته شدن آنها صرف شد. مهم ترین ویژگی مورد پسند رولینگ در این کتاب، معرفی شخصیت «ریموس لوپین» بود. "زندانی آزکابان بهترین تجربه نوشتنی بود که تا به حال داشته ام... در حقیقت یک جای خیلی راحتی برای نوشتن من بود. نگرانی های ضروری مالی من برطرف شده بودند و توجه مطبوعات و رسانه ها هنوز آنقدر زیاد و بیش از حد نشده بود." کتاب هری پاتر و زندانی آزکابان در دو روز اول چاپش در بریتانیا 68 هزار نسخه فروخت.

* درج در لیست کتاب های برجسته کودکان (انجمن کتابخانه آمریکا ، 2000)

* درج در لیست کتاب های برتر سال برای جوانان بالغ (انجمن کتابخانه آمریکا ، 2000)

* درج در لیست انتخاب های نمونه ویراستاران (مجله بوک لیست، 1999)

* درج در لیست کتاب های برتر سال (هفته نامه پابلیشرز ویکلی، 1999)

* برنده جایزه کتاب سال روزنامه لس آنجلس تایمز (1999)

* برنده جایزه برام استوکر برای بهترین کتاب وحشت (2000)

* درج در لیست کتاب های برجسته کودکان در هنرهای زبان (شورای ملی معلمان زبان انگلیسی، 2000)

* درج در لیست 100 عنوان کتاب برتر و پیشنهادی کتابخانه عمومی نیویورک (2000)

* برنده جایزه کتاب دانش آموزی سال (مین، 2000)

* برنده جایزه کتاب ریش سفید در شاخه بهترین کتاب کودک (1999)

* برنده جایزه کتاب اسمارتیزهای نستله – مدال طلایی (1999)

* برنده جایزه بهترین نویسنده سال (جوایز سالیانه کتاب بریتانیا، 1999)

* برنده جایزه کتاب سال پلاتینوم ویتاکر (2001)


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.