هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

هری پاتر و شاهزاده دورگه

ششمین جلد از مجموعه هری پاتر با عنوان «هری پاتر و شاهزاده دورگه» در 16 جولای 2005 منتشر شد. حدود 65 میلیون نسخه از این جلد در سراسر جهان به فروش رفته است. این کتاب 30 فصل دارد و تعداد صفحات آن در نسخه های انگلیسی و آمریکایی به ترتیب 607 و 652 صفحه می باشد.

جنگ با ولدمورت به خوبی پیش نمی رود و حتی برخی از ماگل ها هم قربانیان این جنگ شده اند. دامبلدور گاهی برای مدت های طولانی از هاگوارتز خارج می شود و اعضای محفل ققنوس هم آسیب هایی می بینند. اما هنوز با وجود همه جنگ ها و درگیری ها، زندگی در جریان است. دانش آموزان سال ششمی هاگوارتز غیب و ظاهر شدن را یاد می گیرند. نوجوان ها جنب و جوش بیشتری دارند و عاشق می شوند. هری کمک های شگفت انگیزی را در معجون سازی از طرف یک شاهزاده دورگه مرموز دریافت می کند و همچنین با راهنمایی دامبلدور درباره معماهای داستان های پیچیده مربوط به پسری که بعدها تبدیل به لرد ولدمورت شد، جستجو می کند و در تلاش است تا بداند که آسیب پذیری او تنها در چیست.
در اصل عنوان «شاهزاده نیمه دورگه»، قرار بود عنوان در حال کار کتاب دوم یعنی «تالار اسرار» باشد اما رولینگ ترجیح داد که افشای مطالب و رازهای جدید را تا کتاب ششم به تعویق انداخت. در نتیجه کتاب دوم و ششم از جهاتی موازی هستند. رولینگ ایده داستانی کتاب ششم را از سالها قبل در ذهن خود پرورش داده بود اما فقط دو ماه را صرف نظم دهی به آن کرد و در نهایت شروع به نوشتن نمود. رولینگ در تاریخ 29 ژوئن 2004 در وبسایتش نام کتاب ششم ، «شاهزاده دورگه» را فاش کرد. در 21 دسامبر همان سال اعلام کرد که نگارش کتاب را به اتمام رسانده و منتظر بازبینی ها و تعیین تاریخ انتشار است. رولینگ اعلام کرد در تلاش بوده تا نخستین فصل کتاب شاهزاده دورگه، یعنی فصل «وزیر دیگر» که شامل ملاقات نخست وزیر ماگل ها با «کرنیلیوس فاج»، وزیر جادوگرها و «روفوس اسکریم جور»، وزیر آینده جادوگران بود را به شکل های مشابه پیش تر در کتاب های «سنگ جادو»، «زندانی آزکابان» و «محفل ققنوس» بیاورد اما به دلایلی خاص ترجیح داد این ایده را به کتاب ششم انتقال دهد. پیش از انتشار، حدود 1.4 میلیون پیش سفارش آنلاین از این کتاب در آمازون ثبت شد و رکورد پیش سفارش قبلی که مربوط به کتاب «محفل ققنوس» با 1.3 میلیون نسخه بود را شکست. در 24 ساعت نخست انتشار این کتاب، 9 میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفت که 2 میلیون آن در انگلستان و 6.9 میلیون آن در ایالات متحده آمریکا بود و این سرعت فروش انتشارات «اسکولاستیک» را مجبور کرد تا همان موقع 2.7 میلیون نسخه اضافه چاپ کند. گزارش شده بود که در طول هفته اول انتشار، 11 میلیون نسخه آمریکایی از کتاب ششم به فروش رفته است. در می 2005 برگزاری نظرسنجی ها و پیش بینی های هیجان انگیز برای محتوای کتاب ششم و مرگ شخصیت های داستان هری پاتر در کتابفروشی های انگلستان ممنوع اعلام شد. با این وجود در برخی شهرهای کوچک اهالی نشر و کتاب صحبت هایی ضد و نقیض از مرگ «آلبوس دامبلدور» در کتاب ششم کرده بودند. در جولای 2005، چند روز مانده به روز قانونی انتشار کتاب ششم، یک فروشگاه کانادایی در بریتیش کلمبیای کانادا، به طور تصادفی تعداد 14 نسخه از هری پاتر را فروخت. ناشر کانادایی کتاب هری پاتر به دادگاه فرا خوانده شد. طی اطلاعیه ای از خریداران آن 14 نسخه تقاضا شد که اگر پیش از تاریخ رسمی انتشار کتاب در 16 جولای، هیچ افشاء گری ترتیب ندهد و آن نسخه های فروخته شده را بازگردانند، به آنها تی شرت هری پاتر به همراه نسخه های امضاء شده می دهند.

* برنده جایزه کتاب سال (جوایز سالیانه کتاب بریتانیا، 2006)

* برنده جایزه کتاب سال (جوایز سالیانه انتخاب کودکان نیکولودین ، 2006)

* برنده جایزه بهترین کتاب معمایی برای نوجوانان (جایزه آنتونی ، 2006)

* برنده جایزه بهترین رمان علمی-تخیلی/فانتزی (مجله دیزنی ادونچرز ، 2006)

* برنده جایزه کتاب برجسته سال (روزنامه نیویورک تایمز ، 2006)

* برنده جایزه کتاب سال برای رده سنی متوسط کودکان (جوایز کوئل چیلدرنز چپتر ، 2005)

* درج در لیست انتخاب های نمونه ویراستاران (مجله بوک لیست، 2005)

* برنده جایزه بهترین بهترین ها (کتابخانه عمومی شیکاگو، 2006)


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.