هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان داستان های شگفت انگیز هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

[index]

Vernon

از جادوگران®، فرهنگ نامه هری پاتر.

index | تغییرات اخیر | ویرایش این صفحه | تاریخچهٔ صفحه | تعویض به حالت مدیا ویکی

نسخهٔ قابل چاپ | تکذیب‌نامه‌ها | سیاست حفظ اسرار
رده‌های صفحه: Muggle people | V

ورنون دورسلی

«آقای دورسلی وقتی دید چند نفر از آنها اصلاً جوان نیستند خیلی عصبانی شد. یکی از مردها حتی از او هم بزرگتر بود، و یک شنل سبز زمردین به تن داشت. واقعاً که چقدر جلف بود!» ورنون دورسلی ( س.ج.1)

در حالی که صورت بزرگ و سرخ رنگش را نزدیک صورت هری آورده بود گفت:«بهت گفته باشم. دارم بهت اخطار میدم، پسر... اگه یه وقت مسخره بازی از خودت دربیاری، حالا هرچی می خواد باشه، از حالا تا کریسمس توی انباری زندانیت می کنم.» ورنون دورسلی ( س.ج.2)

تصویر:Vernon-tr2.jpg

ورنون دورسلی شوهرِ خاله پتونیای هری است. او نیز مانند همسرش یک مشنگ است. در حقیقت، او مشنگ ترین فرد روی زمین است. هیچوقت از تخیلش استفاده نمی کند. برای رفتن به محل کارش کسل کننده ترین کراواتش را می بندد و پشت به پنجره دفترش می نشیند. ورنون دورسلی صبحی را یک صبح خوب می داند که سر چند نفر فریاد کشیده باشد. مدیر شرکت دریل سازی گرونینگز است. محل سکوت دورسلی ها سوري، ليتل وينينگ،شماره چهار پريوت درايو است. ورنون مردی درشت اندام و قوی هیکل است با گردنی بسیار کوتاه که سبیل پرپشتی دارد.

ورنون دورسلی در اسملتینگز ، یک مدرسه خصوصی تقریباً معتبر، تحصیل کرده است. دادلی هم به همین مدرسه می رود.

برای ورنون، ظواهر از همه چیز مهمترند. هیچ چیز نمی خواهد جز اینکه کاملاً عادی باشد، هرچند می خواهد از تمام اطرافیانش بهتر باشد. به چیزهایی مانند اینکه یک نفر چه نوع ماشینی دارد اهمیت زیادی می دهد. در واقع، وقتی یک ماشین جدید می خرد، با همسر و پسرش در پیاده رو می ایستد و با صدای بلندی که همسایه ها بشنوند درباره ماشین به به و چه چه می کند.

ورنون حسود و جاه طلب است. هدف های زندگی اش شامل فروختن دریل های بیشتر، خریدن یک ویلا در مایورکا، و دور نگه داشتن هر چیز مربوط به جادو از خانه و خانواده اش است. پس جای تعجب نیست که باجناق جادوگرش جیمز پاتر را «بی مصرف» می خواند. ( س.ج.1)

پتونیا با وجود اعتراض های ورنون، در خانه شان به هری جا می دهد. اگر پتونیا فکر می کند که جادو «غیر عادی بودن» است، ورنون آن را «چرندیات خطرناک» می داند. هری را موجودی به حساب می آورد که باید نادیده انگاشته شود و کنترل و زندانی گردد. در واقع با 'ریپر' ، سگ خواهرش مارج بهتر از هری رفتار می کند. هر وقت به عمو ورنون یادآوری می شود که در دنیای جادویی چه قدرت کمی دارد، کنترل اعصابش را از دست می دهد و پتونیا کنترل اوضاع را در دست می گیرد.

معني اسم: 'دورسلی' نام یک شهر کوچک درمنطقه گلوکسترشایر انگلیس است. رولینگ این نام را به این دلیل انتخاب کرده است که تلفظ آن «بی حال و ناخوشایند» به گوش می رسد.

ورنون در فیلم

نقش ورنون را در فیلم، ریچارد گریفیس ایفا می کند. (IMDb)


منبع: Vernon

برگرفته از «http://www.jadoogaran.org/modules/mediawiki/index.php/Vernon»

این صفحه ۲٬۲۱۴ بار دیده شده است. این صفحه آخرین بار در ۱۹:۴۱, ۲۴ اکتبر ۲۰۰۷ تغییر کرده است. محتویات تحت اجازه‌نامهٔ جادوگران® در دسترس است.


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۳۹۹-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.