هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان داستان های شگفت انگیز هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

[index]

W spells

از جادوگران®، فرهنگ نامه هری پاتر.

index | تغییرات اخیر | ویرایش این صفحه | تاریخچهٔ صفحه | تعویض به حالت مدیا ویکی

نسخهٔ قابل چاپ | تکذیب‌نامه‌ها | سیاست حفظ اسرار
رده‌های صفحه: W

جادو و نظریه جادو

فهرست مندرجات

جادو چیزی است که انسان ها را در دنیای جادوگری از همسایگان مشنگشان جدا کرده است. جادو روح و جسم فرهنگ جادوگری است همانطور که علم و صنعت جسم و روح فرهنگ مشنگی است. در حالی که یک مشنگ استیک را با چکش کوبشی (یک نوع وسیله ساده) برش میدهد، یک جادوگر از چوبدستی استفاده میکند. هم مشنگ و هم جادوگر وسیله ای را که انتخاب کرده اند کاملا منطقی و متداول به شمار می آورند، از طرف دیگر هر کدامشان وسیله دیگری را جذاب و حتی مرموز میداند.

مفاهیم پایه ای جادو نسبتا ساده هستند. حتی یک بچه دو ساله هم میتواند به شکلی جادو کند. ولی قدرت اصلی و قوه نهانی جادو برای کاربرد های نا پسند هم حقیقتا بسیار زیاد است. به همین دلیل است که امید میرود ساحران و ساحره های جوان به هاگوارتز و سایر مدرسه های جادویی فرستاده شوند تا هنرشان را از نا درستی ها پاک کنند و این هنر و مسوولیت پذیری در برابر آن را فرا بگیرند. در هاگوارتز دانش آموزان تحصص های جادویی گوناگونی را آموزش میبینند، به علاوه با نظریه کلی جادو و تاریخچه آن در دنیایشان آشنا میشوند.


نظریه جادو

«من جادوگری رو باور ندارم، گرچه حساب تعداد دفعاتی که به من انگ زدن که یه ساحره هستم از دستم در رفته. نود یا بهتر بگیم حداقل نود و پنج درصد جادو های درون کتاب به طور کامل توسط من اختراع شدن. و من از چیزایی که در داستان های فرهنگ عامه مردم (فولکلور) بود استفاده کردم و من یه خورده از چیزایی که مردم از گذشته باور داشتن جادوییه استفاده کردم و فقط بهش یه رنگ و بوی خاص اضافه کردم، ولی همیشه در نهایت اونا رو به اون شکلی که خودم میخواستم درشون آوردم. منظورم اینه که آزادانه از داستان های عامیانه ( فولکلور) برداشت کردم تا نقشه ای که داشتم جور در بیاد.»

- جی کی رولینگ در صحبت در مورد جادو در کتاب ها (HPM)


رولینگ پنج سال اول خلق کتاب های هری پات را روی بر پا کردن «قوانین» برای جهان داستانی خود صرف کرد. او این قوانین را کلمه به کلمه در کتاب ها شرح نداده، ولی تعداد زیادی نشانه از خود به جا گذاشته است. برای اینکه یک «مشنگ» معمولی بتواند موقع خوان کتاب چیز هایی که در دنیایی که رولینگ خلق کرده اتفاق میافتد را بهتر درک کند، لکسیکن ( فرهنگ نامه) در تعداد زیادی از انشا ها و مقاله های خود این قوانین را با جزییات تا جایی که خودشان فهمیده اند، تشریح کرده است.( و سایت جادوگران از روی آن سایت ترجمه کرده است) هیچکدام از این انشا ها به دست رولینگ نوشته نشده، ولی تک تک آنها بر اساس تحلیل های دقیق و تفسیر رویداد های رخ داده در داستان ها بنا شده است.

چوبدستی، بیان، و خواستن: جادو چگونه عمل میکند؟

منابع جادو

راهنمای کامل جادو، راهنمای کاملی است به تمام طلسم ها، وسایل، معجون ها و اصطلاحات جادویی (به علاوه لینک هایی به تک تک قسمت های دایرت المعارف ها و رده های لکسیکن برای هر موضوعی که جالب باشد).

رده های جادو گونه های انسان های جادویی موضوعات دروس جادویی
جادوی پویا

جادوی از یاد رفته

جادو های زشت و تدافعی

نفرین ها، سحر ها و فال های بد

جانور نمایی

جادو با اعداد؟

ذهن جویی

چند قیافه ای ها

انسداد ذهنی

مار زبانی

غیب گویی

علم حساب و اعداد

افسون ها

جادو های سیاه

پیشگویی

گیاه شناسی

ذهن جویی

درمان های جادویی

انسداد ذهن

معجون ها

تغییر شکل

تاریخچه جادو

تعدادی از رخداد های جالب توجه در تاریخچه دنیای جادوگری


منبع: w_spells

برگرفته از «http://www.jadoogaran.org/modules/mediawiki/index.php/W_spells»

این صفحه ۳٬۵۴۱ بار دیده شده است. این صفحه آخرین بار در ۰۷:۱۲, ۱۳ نوامبر ۲۰۰۷ تغییر کرده است. محتویات تحت اجازه‌نامهٔ جادوگران® در دسترس است.


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۳۹۹-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.