هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

Re: بالاخره ایده ی هری پاتر از کی گرفته شده ؟
پیام زده شده در: ۲۰:۲۱ یکشنبه ۹ مهر ۱۳۸۵

مالدبر old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۰۶ سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۲۳:۱۴ چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۵
از همونجا که بقیه میایُن
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 319
آفلاین
ای بابا کی این تاپیک عتیقه رو پابرجا کرد؟
ولی یه چیزی رو دم مونده که میخوام بگم.
الان که این مطلبو مینویسم 33 نفر آنلاینن. ازینجا بگیریم 33 نفر.
روی سایت لیکی و ماگلنت رو هم در نیمساعت پیش، 200 نفر آنلین بودن.
بقیه ی سایتا و وبلاگاهم بگیریم 100000(درسته. همین یه ساعت پیش حساب کردم)

خوب، تا وقتی هری پاتر نبود، اینقدر آدم چیکار میکردن؟
معلومه. یه کار دیگه.
تا وقتی هری پاتر نبود؛ آیا شما با چوب جادویی، دنیای مشنگها و جادوگرها؛ و.... آشنایی داشتید؟
جایی به نام هاگوارتز میشناختید؟
و....
تمام چیزایی که تو کتاب اومده چیزاییه جدید، تازه، که کمتر به آنها اشاره شده.
حالا....
بعد از انتشار کتابای هری پاتر، خیلیا متغیر شدن.
حالا این همه تغییر، آیا از یک قلم و یک نویسننده؛ ممکنه؟
به نظرتون نمیاد کتابای هری پاتر یه جور کاره گروهی باشه؟
کسی زیاد ازین جنبش صحبت نکرده، چون این کتاب مال بچه هاس، اما نباید به این جنبش نگاه کرد.
من میگم با این کتاب قصد تضعیف روحیه رو داشتن.
نظرتون چیه؟

I Was Runinig lose

پیام زده شده در: ۱۸:۱۲ یکشنبه ۹ مهر ۱۳۸۵

الادورا  بلک

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۲۷ یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۱۲:۲۶ چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵
از شجره نامه ی خاندان بلک
گروه:
کاربران عضو
پیام: 141
آفلاین
این که از هر طرف دنیا یکی بلند شده و گفته که هری پاتر از ایده های اون بوده به نظر من که واقعا مسخره ست. اگه واقعا اینطوری بود پس ما بایستی خیلی وقت پیش هری پاتر و کشف می کردیم. این فقط و فقط هنر رولینگ بوده. حالا ممکنه چند تا اسم مشترک دربیاد یا یکی دوتا اتفاق سطحی.اما همش نه. و به قول همین دوستمون تموم داستان ها مسیر پیروزی خوبی بر بدی رو دنبال می کنن.

همه ی ما به واقعیت جادو ایمان داریم، اما جادوی ما چوبدستی هایمان نیست، بلکه قلبهامان است.
[img]http://i14.tinypic.com/2u94e

پیام زده شده در: ۱۳:۰۱ یکشنبه ۹ مهر ۱۳۸۵

ورونیکا ادونکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۸ یکشنبه ۴ تیر ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۴:۲۲ دوشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۰
گروه:
کاربران عضو
پیام: 404
آفلاین
تا الآن دو تا جلد از این کتاب به چاپ رسیده که اولین جلد گروشام گرینج و دومین جلد جام نحس نام داره... البته یه انتشاراتی هم فعلاً این دو قسمت رو تو یه مجلد چاپ کرده بنابراین اسمش گروشام گرینج و جان نحس است !
همون طور که در پشت کتاب دیده می شه قبل تر از هری پاتر نوشته شده... برای همین تاٌکید کردن که رولینگ از نویسنده ی این کتاب تقلید کرده !
نویسنده اش هم آنتونی هوروویتس است و به گفته ی خیلی ها بارها تو سایتش درباره ی این که رولینگ از داستان های او تقلید کرده و از این طریق به شهرت رسیده مطلب نوشته !
متاٌسفانه لینک هم از این کتاب ندارم... ولی بهتره شما این کتاب رو بخونین... اون وقت متوجه شباهت بسیار زیادش با هری پاتر می شین !

اگر یک فرد انسان، واحد یک بود ، آیا یاز یک با یک برابر بود؟!
[b][s

پیام زده شده در: ۱۱:۴۴ یکشنبه ۹ مهر ۱۳۸۵

آناکین مونتاگ old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۰۲ شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۳
آخرین ورود:
۱۳:۵۸ یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰
از 127.0.0.1
گروه:
کاربران عضو
پیام: 1391
آفلاین
ورونیکا مشکوک میزنی

لینک این کتاب گروشام رو داری/؟ میتونی یه مقدار توضیح بدی کی نوشته شده و کی نوشتش و چند تا کتابه؟

خوب من تا اون کتاب رو نخونم نمیتونم نظر بدم

پیام زده شده در: ۱۰:۱۸ یکشنبه ۹ مهر ۱۳۸۵

ورونیکا ادونکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۸ یکشنبه ۴ تیر ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۴:۲۲ دوشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۰
گروه:
کاربران عضو
پیام: 404
آفلاین
در جواب بلیز زابینی:

تا این جایی که گفتین درست بود... اما من منظورم از تقلید ایده های مختلف نبود... چون مثلاً من به یه شباهت کوچک اشاره نکردم و اصلاً با اون کاری ندارم... و برعکس منظورم تقلیدی بود که اصلاً نمی شه از اون چشم پوشی کرد... چرا مثلاً من نگفتم که هری پاتر به ارباب حلقه ها شباهت داره؟! ... به خاطر این که ممکنه بعضی از اتفاقات و یا حتی موجوداتی که توی هر کدوم از اون ها وجود دارن تا حدودی به هم شباهت داشته باشن اما این شباهت ها یا می تونن اتفاقی باشن و یا یه نوع ایده به حساب بیان !

تقلید یعنی این که بیش تر اتفاقات و شخصیت های دو کتاب شبیه به هم باشن با این حال فضای دو کتاب یعنی حال و هواشون با هم فرق داشته باشه... به دور از همه ی این ها شما نمی تونین دو داستانی رو پیدا کنین که فضاشون مشابه هم باشه... چون توی هر کتابی یه دنیایی یافت می شه که توی هیچ کدوم از داستان های دیگه وجود نداره... بنابراین من در مورد دنیای رولینگ چیزی نمی گم درباره ی درون مایه ی داستانه که می گم یه نوع تقلیده !

و ایده... یعنی این که با خوندن یه داستان دیگه یه چیزی مغایر با اون به ذهنت خطور کنه... به طوری که مثلاً اگه یه داستانی رو نمی خوندی نمی تونستی یه داستان دیگه بنویسی... به این می گن ایده... مثلاً رولینگ از تالکین ایده گرفت... و تالکین از اسطوره های قدیمی... به طوری که ارباب حلقه ها، تالکین و هابیت ریشه در اسطوره های قدیمی داره... اما با همه ی این ها تالکین یه دنیای دیگه رو با عظمتی بالاتر از همه ی اون ها خلق کرد !

رولینگ اول ایده نگرفت، بلکه تقلید کرد... اما این تقلید باعث شد تا راهی برای گسترش دادن داستانش باز شه... به طوری که تا کتاب 4 یا 5 این تقلید رو ادامه داد اما بعد از اون فقط ایده گرفت !

این رو هم باید بگم که من هیچ وقت سعی در سرکوبی یک نویسنده نمی کنم... همیشه برای من نویسنده ها ارزش داشتن به خاطر این که در دنیایی عادی که همگی توش زندگی می کنیم به سر نمی برن... درونی ژرف دارن و از روی ظاهر نمی شه باطنشون رو تشخیص داد... من حتی علاقه به خراب کردن رولینگ هم ندارم... اصلاً هم خوشم نمیاد دو تا داستان رو به هم ربط بدم... در واقع من این کار رو نکردم... هر کس کتابی رو که مد نظرم هست خونده باشه خودش متوجه می شه... شما هم بهتره در مورد این کتاب اطلاعات کسب کنین، بعد این جا بحث کنین و در آخر قاطعانه بگین رولینگ فقط ایده گرفته تقلید نکرده ! و اما این شباهت ها رو من تشخیص ندادم فقط اومدم این جا بازگو کردم... پس شما اول طرف مقابلتون رو بشناسین بعد در موردش قضاوت کنین !

و دیگه این که درسته هر نویسنده ای، نویسنده به دنیا نمیاد و با خوندن کتاب ها و داستان های دیگه یه دنیایی رو خلق می کنه... به این می گن ایده نه تقلید... اما کار رولینگ در ابتدا تقلید بود... ممکنه بگین خب ممکنه داستان یه نویسنده به طور تصادفی با داستان دیگه شباهت داشته باشه، اما شباهت تا این حد؟!

« پسری که جادوگر بود و نمی دونست جادوگره... بالاخره یه نامه ای از مدرسه ای که علوم و فنون جادوگری رو یاد می دن برای اون فرستاده شد... و اون با قطار به اون جا سفر می کنه... تو قطار با یه دختر و یه پسر آشنا می شه... بعد همراه با اون ها از دریاچه ای که مدرسه بعد از اون قرار گرفته، عبور می کنن... مدرسه مثل قلعه ای هست که برج های بلند اون رو احاطه کردن... توی این مدرسه یکی از معلم ها هر ماه ناپدید می شه چون یک گرگ نماست... بعد از اون توی مدرسه مسابقاتی برگزار می شه که چهار نفر شرکت کنندگان اون هستن... بالاخره یکی از اون ها - که من نمی دونم چرا انقدر به طور اتفاقی شبیه سدریک دیگوری توصیف شده – به جدال با شخصیت اصلی داستان می پردازه... مسابقات سه مرحله ست... و آخرین مرحله ی اون نمی دونم چرا انقدر شبیه هزار تو هست... و دیگه این که همین پسره که خیلی شبیه سدریک هست، از دختری که شخصیت اصلی به اون علاقه داشته، خوشش میاد و... ! »

این خلاصه ی داستانی بود که اسمش گروشام گرینج و جام نحس ( چقدر جام نحس شبیه جام آتشه ! البته این تقلید نیست فقط ایده ست ! ) است... در پشت جلد همین کتاب هم نوشته بود که رولینگ از این کتاب تقلید کرده... حالا این ها رو من نمی گم ... !

حالا به نظر شما این تنها یک ایده و تصادف است یا تقلیدی آشکار؟!

اگر یک فرد انسان، واحد یک بود ، آیا یاز یک با یک برابر بود؟!
[b][s

پیام زده شده در: ۶:۰۹ یکشنبه ۹ مهر ۱۳۸۵

عبدله

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۳:۲۳ دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۱۷:۴۹:۳۰ دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲
از آن سوی سرزمین جادویی
گروه:
کاربران عضو
پیام: 71
آفلاین
به نظر من صد در صد از ارباب حلقه ها

جنگیدن و دوباره جنگیدن و ادامه دادن به جنگ فقط زمانی که اهریمن را دور نگه دارد مهم است هرچند آن را به طور کامل از بین نبرد

آلبوس پرسیوال والفریک برایان دامبلدور

پیام زده شده در: ۲۲:۰۶ شنبه ۸ مهر ۱۳۸۵

مرگخواران

بلیز زابینی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۱:۳۸ جمعه ۲۵ شهریور ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۱۹:۳۵:۱۳ سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲
از یخچال خانه ریدل
گروه:
ایفای نقش
مرگخوار
کاربران عضو
پیام: 1708
آفلاین
به ورونیکا :

ببینین من با ایده شما کاملا مخالفم و میگم رولینگ تقلید نکرده بلکه ایده هاش رو از بقیه نویسندگان گرفته و این دو خیلی فرق میکنه .

الان به نظر من کتاب رولینگ از کتابهایی که شما گفتید البته منظورم از لحاظ محتوا نیست اما از نظر داستانی و جذابیت بسیار موفق تر بوده . شما در کتاب رولینگ زیبایی هایی رو میبینید که نظیرشو نمیتونید در هیچ کتاب دیگه ای پیدا کنید . همچنین خلاقیت هایی رو از این نویسنده میبینید که باز گردآوری آن در یک کتاب دیگر به این صورت و به این شدت بسیار کم نظیر هست .

متاسفانه اشتباه شما اینه که شما هر شباهتی رو که میبینید اون رو به دید تقلید نگاه میکنید در صورتی که این طرز دید کاملا اشتباه هست .

در دنیا در هر زمینه ای هزاران کتاب وجود داره من واقعا نمیدونم شما چطور میتونید از رولینگ انتظار داشته باشید که کتابی بنویسه که قبلا هیچ نویسنده ای به ذهنش نرسیده ؟ یکی میگه شبیه ماتیلداست ، یکی میگه ارباب حلقه ها ، یکی بینوایان ، یکی مثل شما و تا آخر .... !

اصولا انسان وقتی که یک کتاب رو میخونه تحت تاثیر نکات مختلف آن قرار میگیره و طبیعیه که این تاثیرا میتوانند به گونه ای باشند که حتی فکر آدم رو عوض کنند یا حتی ایده های بهتر بدهند .

چیزی که ما باید بهش توجه کنید و متاسفانه نمیکنید اینه که هر نویسنده برای خودش دنیا و الگوی متفاوتی داره . هیچ نویسنده ای نیست که مادرزادی نویسنده به وجود بیاد . شاید استعدادشو داشته باشه اما مطمئنن هیچ وقت نمیتونه تبدیل به یک نویسنده خوب بشه مگر اینکه مطالعه کنه و بتونه با شیوه نوشتن آشنا بشه تا اونوقت خودشو وارد نویسندگان کنه .

مطمئنن نویسندگانی که شما ازشون نام بردید خود الگو هایی رو برای خودشون دارند و مطمئنن در موقع نوشتن نیز در بسیاری از موارد تحت تاثیر این موارد بودن هر چند که اونا هم دوست ندارن الگوهای خودشونو برای بقیه فاش کنند و شاید چون به اندازه رولینگ مطرح نبودند هیچ وقت این گونه زیر ذره بین نرفته اند .

من نمیدونم دقیقا برداشت شما از تقلید چیه ! ولی من کتابهای زیادی رو خوندم و با بسیاری از داستانهای تخیلی آشنایی دارم . راستش در این مدت من کتابی رو ندیدم که نویسنده هیچ ایده ای رو از جایی نگرفته باشه و موضوع های کتابشم کاملا مستقل باشه .

اما اتفاقا برعکس نظر شما کتاب رولینگ فضای بسیار متفاوتی دارد . وقتی آدم کتاب رولینگ رو میخونه احساس میکنه که وارد یک فضای جدید و به یک دنیای دور از دست رس رسیده و به نظر من این موضوعه که برای ما باید اهمیت داشته باشه . نویسندگان دیگه هرچقدرم که توانایی داشتن به هیچ وجه نتونستن چنین فضایی رو درست کنند اما رولینگ تونست . بنابراین من به این یه مورد نمیگم تقلید چون بقیه نویسندگان به چنین درجه ای نرسیده اند .

ممکنه رولینگ ایده هاشو از جای دیگه گرفته باشه که در بعضی موارد صددرصدم همینجوره . اما مسئله اینه که رولینگ با این ایده ها تونست موضوع بسیار قوی تری رو پرورش بده . در فضایی کاملا متفاوت و اینه که مهمه . به این دیگه نمیگن تقلید ، چون کار رولینگ بسیار با ارزشتر بوده. البته من اصلا متوجه اون شباهتهایی که شما ازش حرف میزدید نشدم و کلا اون چیزها رو یه تشابه اتفاقی میدونم و واقعا نمیدونم چطور امکان داره انقدر مطمئن باشید که رولینگ این ایده ها رو مثلا از کتابی که شما معرفی کردید گرفته . به نظر من انقدر بین جمله ها و داستان های رولینگ ارتباط وجود داره که بشه تمام این اتهامات رو بی اساس دانست . واقعا نمیدونم شما چی فکر میکنید . :proctor:

این که اول کتاب هری پاتر به یک کتاب دیگه شباهت داره که نشد دلیل ! شما دارید در مورد چهل پنجاه صفحه اول کتاب حرف میزنید در صورتی که کتابهای هری پاتر مجموعا هفتا هست و فکر میکنم تعداد صفحاتش روی هم بره روی چهار هزار صفحه و حتی بیشتره . شما این همه ابتکار رو در درون داستان ول کردید چسبیدید به این یه شباهت کوچیک ؟ اگر هم میخواهید کتاب هری پاتر رو قسمت قسمت کنید و هر فصلشو بخواید یه نمونه کتاب براش مثال بزنید که دیگه یه جورایی براتون متاسفم چون این انتقادات اساسا بی پایه و اساسه !

چیزی که جالبه اینه که وقتی یه نویسنده مشهور میشه بقیه سعی در سرکوبی وی دارن و همیشه عده ای منتقد پیدا میشن که سعی دارن این داستان ها رو به داستان های دیگه ربطش بدن تا با این کار از ارزش نویسنده کم کنند اما به نظر من هر کس کتاب های هری پاتر رو بخونه خودش میتونه به ارزش واقعی کار رولینگ پی ببره . هر چند که من هنوزم نمیدونم چطور شما میتونید انتظار داشته باشید که دو کتاب نباید اصلا شبیه هم باشه !؟ اگر بخواین منم میتونم هزارتا کتاب دیگه معرفی کنم که شبیه هم باشن ! آخه این که نشد دلیل !

ویرایش شده توسط بلیز زابینی در تاریخ ۱۳۸۵/۷/۸ ۲۲:۱۹:۵۵

پیام زده شده در: ۵:۱۴ شنبه ۸ مهر ۱۳۸۵

استابی بوردمنold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۰:۲۸ یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۲۱:۱۷ سه شنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۱
از بالاتر از دست راست !
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 291
آفلاین
بابا الان اگه بخوای هر کتابی واسه ی نوجوونا بنویسی حتما یه وجهه اشتراکهایی با هم دارن
و من موافقم که رولینگ از بعضی داستانها کمی خطه مش گرفته
ولی اینو قبول ندارم که ایدرو دزدیده باشه
چون تا حالا داستانی مثل هری پاتر ندیدیم که دور از فروشش و جادوی کودکان و بزرگسالان و رکورذ شکنی و هواداران و سایتهای مربوطه و .... برای بحث 12 نفر ساعت دو نصف شب online باشن دیگه

اینجوری پیش بره باید کم کم گفت:
نقل قول:
دلبستگی من به جادوگران و اعضاش کمتر از اون چیزیه که قبلا فکرشو میکردی

پیام زده شده در: ۲۳:۰۰ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

مالدبر old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۰۶ سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۲۳:۱۴ چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۵
از همونجا که بقیه میایُن
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 319
آفلاین
ای بابا مگه رولینگ بیکاره از رو یکی دیگه برداشت کنه.
من به صداقت رولینگ زیاد اعتماد ندارم اما مطینم حتی از رو دست خودشم تقلید نمیکنه!
خوبه مرحوم مغفور فردوسی زنده نیست وگه نه میگفت از رو من تقلید کردین!
کتا هفتمم اسمش هست:هری پاتر و اسفندیار رویین تن
والا!

I Was Runinig lose

پیام زده شده در: ۲۲:۴۰ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

کاترین بلold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۰:۱۷ چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۱:۵۲ چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۹۴
از ناکجا آباد
گروه:
کاربران عضو
پیام: 400
آفلاین
واقعا که..فقط با این کاراشون ایرانیا رو خراب می کنن.
مسخره اس واقعا؟
ببینم این یارو این کتاب رو چه جوری نوشته؟
اصلا این کتاب با فرهنگ ایرانیا یکی نیست..من یکی که واقعا موندم..چی مثلا هرمیون خودشو به هری صیغه کرده؟
من واقعا تو کار اینا موندم..من یکی که اصلا باور نمی کنم و معتقدم که این یارو واقعا داره چرند می گه..
چی یه داستان از ایران دزدیده میشه بعد رولینگ فقیر بی همه چیز اونو پیدا می کنه یا به دست میاره و..
اصلا امکان نداره..از نظر من که با عقل جور در نمی آد..
این یارو یا فراموشی گرفته یا می خواد خودشو مطرح کنه و اسم و رسمش بیاد تو روزنامه ها..
یه قول یکی از دوستان که می فرمایند:عجببببببببببببببببب
جمع کنین این بساط ها رو بابا. من موندم با این کارا می خوان به کجا برسن.
در هر حال دوست عزیز ممنون از خبرت گرچه من اینو 3 ماه پیش هم شنیده بودم.

حتی در مرگ،کاش پیروز باشی!
تصویر کوچک شده

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.