هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   2 کاربر مهمان

Re: نقدستان محفل ققنوس
پیام زده شده در: ۲۱:۰۷ شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۸۷

آلبوس دامبلدورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۸:۴۷ جمعه ۹ فروردین ۱۳۸۷
آخرین ورود:
۵:۰۶ پنجشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۲
از محفل ققنوس
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 615 | خلاصه ها: 1
آفلاین
خانه شماره دوازده گریمالد(محفل ققنوس) - پست 411 - رون ویزلی

همانا برادر رون ويزلي عزيز..ما خيلي خوشحاليم كه شما رو دوباره در جمع محفلي ها ميبينم..گويا يه مدت براي ماموريتي با هري به اعماق زمين رفته بوديد ولي سالم برگشتيد.

1.
شما پست قشنگي داشتيد فقط از نظر سوژه هم به نظر من خيلي خوب كار كردي اگرچه به نظرم براي اين كار يه مقدار عجله كردي..خيلي بهتر و راحتتر ميشد روي دعواهاي سيريوس و ليلي مانور داد و سريع ماجرا رو عوض نكرد تا پست هاي بعدي به مشكل بر نخورن بقيه كاربران..به هر حال سوژه جالبي بود ولي زود اومد تو داستان..كاش چند تا پست بعد از ليلي اين سوژه رو وارد ميكردي كه خيلي بهتر و قشنگ تر بود.

2.
استفاده بيش از حد از سه نقطه باعث شده بود رولت از حالت خوبش خارج بشه و كلا قيافه رولت رو زشت بكنه.چون همونطور كه ميدوني قيافه رول تو اين مساله كه خواننده اصلا رغبت بكنه پستت رو بخونه يا نه خيلي تاثير گذاره!سعي كن از نقطه كمتر استفاده كني.

3.
سر تيكه نامه سيروس به نظرم يه مقدار بهم ريخته كار كردي..وقتي تو سريع بعد از ديالوگ و فضا سازي رولت ميري سراغ يه متن بهتره اون متن رو به يه حالت ديگه در بياري!يا اول و آخرش رو مشخص كني مثلا.شما به صورت زير نوشتي:

نقل قول:
سیریوس که دیگه داشت از خاک خوردن تاپیک به مدت یک ماه و هشت روز می بوقید به سمت میزش رفت ویک کاغذ پوستی رو از کشوی میزش در آورد و شروع به نوشتن کرد :

اهم....اهم....
من از تمامی اعضای محفل می خوام که هر چه سریع تر خودشون رو به محفل برسونن .

در صورتي كخ اگر به اين صورت مينوشتي خيلي قشنگ تر و بهتر ميشد.

"سیریوس که دیگه داشت از خاک خوردن تاپیک به مدت یک ماه و هشت روز می بوقید به سمت میزش رفت ویک کاغذ پوستی رو از کشوی میزش در آورد و شروع به نوشتن کرد :

با سلام;
من از تمامی اعضای محفل می خوام که هر چه سریع تر خودشون رو به محفل برسونن .

4.

شما وقتي ميخواي براي كسي بنويسي اولش صداي سرفتم مينويسي؟در واقع هدفت از كلمه اهم اهم چي بود؟به نظر من اگر بيشتر رو اين تيكه كار ميكردي خيلي بهتر از اينا ميتونستي بنويسي.

5.

سر يه تيكه شما دو تا ديالوگ از يه فرد رو تو دو تا خط آوردي.درحالي كه خيلي راحت ميتونستي پشت سر هم بياري يا مثلا يه جمله رو اشاره كني كه ليلي به خودش ميگه و جمله دومش خطاب به سيريوسه ولي اگر اشاره نكردي خوب نيست كه تو دو تا خط متفاوت بياري!

=================
همانا دوست من..پست شما متوسط بود..توانايي نوشتن شما بسيار بالاتر از اينهاست.با تلاش بهتر ميتوني امتياز بيشتري بگيري!
در ضمن اگر اين 5 مورد تو پست بعديت دوباره اشتباه نوشته بشه اگر درخواست نقد هم كرده باشي،پستت نقد نخواهد شد.بالاخره نقد براي خنده كه نيست براي رفع مشكلاته!پس با دقت بخون و مشكلاتت رو رفع كن!!!

حالا به آغوش من بيا تا الطاف مرلين شامل حالت بشود! ،

آلبوس دامبلدور.

پیام زده شده در: ۲۳:۱۶ چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۸۷

محفل ققنوس

جیمز سیریوس پاتر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۵:۵۰ جمعه ۱۳ مهر ۱۳۸۶
آخرین ورود:
۱۱:۳۷ یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶
از طلا گشتن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.
گروه:
کاربران عضو
ایفای نقش
محفل ققنوس
پیام: 1531
آفلاین
سلام بر برادر و باب بزرگ عزیزم.
سیریوس جان اگه وقت داری اینو هم نقد کن ( می خوام به رگبار ببندمتون!)

اینو >>>

پیام زده شده در: ۱۲:۴۲ سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۸۷

سیریوس بلکold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۰:۱۶ شنبه ۳ شهریور ۱۳۸۶
آخرین ورود:
۲۱:۵۷ شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۰
از تو چه پنهون آواره ام!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 422
آفلاین
همانند یک سفید اصیل بنویسید - پست 136 - جیمز هری پاتر

اممم. چیز زیادی نمی‌تونم بگم رو این پست.
در کل یه پست خوب بود. همه جاش به نسبت خوب بود ولی خب به نسبت! یه خورده با حوصله تر می‌نوشتی یه خورده بعضی جاهاشو تغییر می‌دادی قشنگترم می‌شد.
مثلا می‌تونستی جای انیکه دیالوگ پرستاره رو اون آخر بنویسی که پیرمرده دیگه دووم نمیاره، یه پرش بزنی به چند روز بعد و ورنون رو نشون بدی که با صندلی بستنش! فقط یه ایده بود!

همین دیگه مشکل خاصی نداشت خوب راه افتادی!

امتیاز رو زیر پستت هم دادم.
8 از 10.
(آلبوس سوروس گیج نزنی امتیازشو دوبار حساب کنیا!!!)

===

همانند یک سفید اصیل بنویسید - پست 137 - روبیوس هاگرید

هممم ... سوژه پست چیز بدی نبود.
یه سری مشکلات داشت ولی. مثلا اینکه تو می‌تونستی جای عروس خانم و مادر عروس دو تا کرکتر از خود هری پاتر انتخاب کنی. مثلا مک‌گونگال و دخترش. هم آلبوس و مگی به هم میان هم دخترشو می‌شد برا تو جور کرد حالا دیگه پرداختن به دخترش به عهده خودت بود!
بی‌ناموسی‌ای که نوشتی اگه بخوام صادق باشم افتضاح بود! آدم انقد آشکار و واضح بیناموسی رو نمی‌نویسه. باید مخفیش کنی. یا به یه چیز باناموسی ربطش بدی که بشه راه در رو گذاشت، یا اینکه یه جوری مخفیش کنی که فقط زرنگا نکته رو بگیرن!
توی پستت خیلی قضیه رو تند پیش برده بودی. می‌شد به خیلی چیزا بهتر پرداخت کرد. مثلا توی آشپزخونه یه خورده مذاکره رو بنویسی. افکت بذاری براش که مثلا دختره با ماهیتابه می‌زنه تو سر هگرید و یه سری چیزای دیگه.
یا مثلا آلبوس و مادر عروس سر پیری معرکه گیری کردن و دل می‌دن قلوه می‌گیرن. چیز جالبی می‌شد!

از نظر نگارش هم، یه سری جاها " رو اضافه گذاشته بودی. نمی‌دونم دستت خورده بود یا از قصد ولی چند جا بی خودی " گذاشته بودی.
شکلکات مشکل داشت کدشو درست بنویس از این به بعد.

فعلا همینا کافیه دیگه! زیاد حرف زدم.

7 از 10 امتیاز این پسته که زیر پستتم دادم.
موفق باشی.

ویرایش شده توسط سیریوس‌ بلک در تاریخ ۱۳۸۷/۱/۶ ۱۲:۴۴:۱۱
ویرایش شده توسط سیریوس‌ بلک در تاریخ ۱۳۸۷/۱/۶ ۱۴:۴۶:۱۰

باز جویم روزگار وصل خویش...

پیام زده شده در: ۲۳:۲۷ دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۸۶

سیریوس بلکold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو چه پنهون آواره ام!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
محفل به روایت فتح - پست 60 - فایرنز

پست خوبی بود.
اول از همه از Beep می‌زد خوشم اومد. قشنگ بود. خوب مخفیش کردی.
بعضی تیکه‌ها ذاتا خوبن و اگه بهشون خوب پرداخته شه نمود خوبی هم پیدا می‌کنن تو پست، ولی اگه به اندازه کافی بهشون توجه نشه نه!

مثلا توی پستت من دو تاشو مثال می‌زنم.
یکی اون دست تو دماغ کردنه بود که خیلی انتحاری گفته شد و یه خورده لوس به نظر می‌رسید، یکی هم بعضی‌جاهایی که از لردپذیر نوشته بودی.
لردپذیر اسم جالبیه. یه خورده حاشیه‌ها رو ساخته و پرداخته تر می‌کردی خیلی خوب می‌شد.

رو همینا کار کن دیگه! یکی از مهمترین چیزا تو طنز یا هذل یا هجو یا هرچی که اسمشو می‌ذارن، اینه که بتونی لبخنده رو به لب بیاری! اینم پرداخت کردن لازم داره. موفق باشی.

7 از 10

ویرایش شده توسط سیریوس‌ بلک در تاریخ ۱۳۸۶/۱۱/۲۲ ۲۳:۳۷:۱۹

پیام زده شده در: ۲۰:۱۹ شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۶

فایرنزold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۲:۰۵ شنبه ۵ فروردین ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۱۹:۵۲ جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۸۹
از جنگل ممنوعه
گروه:
کاربران عضو
پیام: 174
آفلاین
لطفا پست بنده واقع در تاپیک "محفل به روایت فتح" را نقد (نقادی) کنید.

پست فایرنز در محفل به روایت فتح

با تشکر فراوان
فایرنز

[url=http://www.jadoogaran.org/modules/newbb/viewtopic.php?post_id=181728#forumpost181728

پیام زده شده در: ۱:۲۹ چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۶

آلبوس پرسیوال ولفریک  دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۵:۱۵ پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۱۴:۰۹ جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۸۶
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 281
آفلاین
نقد پست 137 دره گودریک نوشته شده توسط ریموس لوپین:

خب ریموس عزیز ، این پست تقریبا دارای نواقصی بود.مهمترینش این بود که به نظرم از لحاظ فضاسازی اصلا کار نشده بود.به نظر می رسید یه جورایی میخواستی هر چه سریعتر این بخش از سوژه رو تموم کنی و داستان رو به سمت دیگری سوق بدی.البته ترکیب هوش و قدرت ، جالب بود (و همچنین تقابل گردنبند) ولی خب میتونست بهتر از این نوشته بشه.بهرصورت موفق باشی.

6 از 10

پیام زده شده در: ۱۵:۵۴ سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۸۶

سیریوس بلکold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو چه پنهون آواره ام!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
همانند یک سفید اصیل بنویسید - پست 133 - آبرفورث دامبلدور

اول از همه ببخشید که من زیادی تو نقد پستای جدی ضعیفم.

و سپس ...

پستت حسی که باید رو خوب القا نمی‌کنه.
مثلا اول پستتو نگاه کن نوشتی "خرابه‌های هاگوارتز."
همین ساختار این عبارت ضدحال می‌زنه! تهش نقطه گذاشتی ولی جمله نیست، سه نقطه خیلی بهتر بود و به نظرم آدمو با آمادگی وارد قسمتای بعدی می‌کرد.
اون قسمتایی که گریز زدی یه جوری ناقص به نظر می‌رسن. یعنی من وقتی می‌خونمشون خیلی خشک از روشون رد می‌شم و میرم بعدی. یه خورده بهتر توصیفشون می‌کردی فکر کنم قشنگتر می‌شد. مثلا موقع عوض شدن رویاها، می نوشتی سرش گیج می‌رفت و همه چی تیره و تار می شد و بعد صحنه عوض می‌شد.

انتخاب با خودته ولی یه نوشته جدی رو با لحن گفتاری نوشتن سختتره و باید ظرافت بیشتری به خرج داد.

غلط تایپی داشتی.

پ.ن:کم شد چون سعی نکردم تو جزئیات برم آبروم نره!

6 از 10

ویرایش شده توسط سیریوس‌ بلک در تاریخ ۱۳۸۶/۱۱/۹ ۱۶:۱۵:۵۷

پیام زده شده در: ۱۹:۰۱ یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۸۶

سیریوس بلکold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو چه پنهون آواره ام!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
همانند یک سفید اصیل بنویسید - پست 132 - سوروس اسنیپ

نه مثل اینکه یه دفعه بهت گفتم مرسی که تلنگر زدی خوشت اومده!

پست خوبی بود ... مملو از حقیقت و فضاسازی‌های خیلی به جا ... خصوصا سیاهی رو خیلی خوب نشون داده بودی ... از فامیلی منم که استفاده خیلی به‌جایی کرده بودی! اینا همه امتیاز مثبته ایول.

ولی خب می‌دونی؟ سوژه خیلی مشکل داشت. خیلی!

یه خورده خارج از چهارچوب نقد و سوژه های معمولی صحبت کنیم.
من خیلی بدم میاد یکی خودش بشینه یه گوشه فقط غر بزنه.

دفعه اول قبولت کردم چون حق داشتی ولی ایندفعه بهت حقی نمی‌دم.
اول از همه باید از همکارای عزیزم گله کنم. چندین روزه من تاپیک "اعضای محفل از جلو نظام رو" دست نزدم بهش ببینم کسی کاری می‌کنه یا نه، ولی عکس العملی ازشون ندیدم.
و پس از اون از اعضای غیرقابل‌شمارش و فعال محفل تشکر کنم که با پست‌های متعدد و زیباشون ما رو وادار به فعالیت می‌کنن.
تیکه انداختن راحته، ولی متاسفانه کسی نیست که فعالیتی بکنه. از یه طرف با پستهای بی‌کرانت محفل رو مزین می‌کنی(!)، و از یه طرف دیگه شاکی‌ای که چرا ناظرای محفل رختخواب مخمل و پرقو زیرت پهن نمی‌کنن؟
یه چیزایی هم حدی داره دوست من. اول یه چیزی برای دفاع از خودت داشته باش بعد از بقیه گله کن.

جمله آخر پستتم اصلا جالب نبود. خیلی جدی می‌گم. کمتر از 70 دقیقه از زدن پستت می‌گذره.

صرف نظر از سوژه افتضاح:
8 از 10

ویرایش شده توسط سیریوس‌ بلک در تاریخ ۱۳۸۶/۱۱/۷ ۱۹:۱۱:۱۳

پیام زده شده در: ۰:۰۶ شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۶

ریموس لوپینold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۳۲ سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۱۶:۳۵ سه شنبه ۲ مهر ۱۳۸۷
از محفل ققنوس
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 604
آفلاین
پست آماندا لانگ باتم --- پادگان نظامی--- پست شماره 137

آماندا جان اشکال اصلی پست شما اینه که، اصلا فضای رول رو نداره. مثلا جمله" آره دیگه ..." بدون یه ذره فکر کردن و مثلا معطلی با کلماتی چون اممم،هوووم و... یه تکه طنز یخه. بنابراین با توجه به اینکه تکه های طنز زیبایی در پستت میاری، در زمان مناسب ازشون استفاده کن
تو پرورش دادن سوژه و متنت ضعیفی.مثلا برای نوشتن بخش صحبت هری با نویسنده و... میتونستی خیلی بیشتر روش کار کنی
مثلا:
بازیگر نقش هری : خب ما اینیم دیه! بلدیم چطوری ... صدای هری آروم شد: دامبلو هم گول بزنیم
نویسنده: هوی چی شد یهو آروم حرف میزنی؟
بازیگر نقش هری: باب، این مادر ما گیر داده پاشو دامبل بزن، دامبل رو جادو گذاشته، اگه بفهمه دارم جادوشو گول میزنم
نویسنده: خیلی خب، خیلی خب، حالا دهنتو ببند که عین اسم خودت عین رود نیل هست، میخوام داستانو بنویسم.
------ ادامه داستان------
...دامبول باید میفهمید که یکی هری رو دزدیده !
----پشت صحنه---
بازیگر نقش هری : چی ؟! کی منو دزدیده ؟ من دزدیده شدم ؟ آیییییییییی نقس کش، آواداکداورا، کروشیو، سکتوم سومپرا، جریوس ماکزیمم

اعضای حاضر در رول: تصویر کوچک شده

نویسنده: آخه من از دست تو چیکار کنم؟، حالا میدونی باید چقدر خسارت بدم؟ زود از جلو چشام دور شو.

بازیگر ... : اوهوم اوهوم !
( و با حرکتی غیب میشه ! )
-------- ادامه داستان-----

یه نکته دیگه بد پستت، گنگی پستت بود، مثلا برگشت به سه ساعت پیش خانه ویزلی ها، معلوم نشد که این آیا تو فکر دامبلدور بوده و اگه بوده دامبلدور اونجا چیکار میکرده و...

پستت مقداری ضعیف بود. روی رول نوشتنت کار کن و روی رولهات وقت بزار. نیاز نیست چند تا رول بزنی حتما، یه رول زیبا کار 10 تا رول رو انجام میده.

4.5 از 10 امتیاز

ویرایش شده توسط ریموس لوپین در تاریخ ۱۳۸۶/۱۰/۲۹ ۰:۰۸:۳۳

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۰:۲۴ پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۶

سیریوس بلکold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو چه پنهون آواره ام!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
دنیای وارونه – پست 8 - لیلی پاتر

از بالا به پایین شروع می کنیم.

یه پیشنهاد کوچولو دارم برات. وقتی مثلا توی پستت می خوای اسم کتاب بیاری خوشگلتره اگه اونو از بقیه جمله متمایز کنی.
نقل قول:

ببین اگه گذاشتی من یه صفحه از این کتاب "چگونه با دوستان خود جدی و رسمی رفتار کنیم" رو بخونم ؟!!!

اسم این کتاب "تغییرات سئولوژیکی و ...." خیلی باحال بود ایول

---

به طور کل از یه چیزی خیلی خوشم اومد. اینکه قشنگ خیلی چیزای بی ربطو به هم ربط می دادی و از این شاخه به اون شاخه می پریدی.

ولی خب سعی کن موضوعایی که برا نوشتن انتخاب می کنی فراگیرتر از این صحبتا باشن. معدود پسری رو می شناسم که از سبزی پاک کردن تو رول خوشش بیاد!

دقت کن که ممکنه خیلی چیزا توی مکالمه خنده دار باشه به دلیل اینکه می شه با لحن مناسب و با حالت چهره مناسب بیانش کرد ولی توی پست اگه می خوای از اونا استفاده کنی باید یه جوری بستر مناسبو فراهم کنی که تاثیرشو بذاره. وگرنه می شه یه تیکه‌ی یخ!

از سوژه دنیای وارونه هم بد استفاده نکرده بودی.

6.5 از 10. خوب بود!

===

دنیای وارونه – پست 9 - آقای الیواندر

ببین ... پست تو رو اگه آدم فقط جای ولدمورت و دامبلدور و ریموس لوپین و گری بکش رو عوض کنه می شه خود داستان کتابای هری پاتر.
این بد نیست ولی خب قشنگیش به اینه که تو یه جوری توش یه خورده دستکاری کنی از اینهمه ساده بودن در بیاد. اونجوری هم قشنگتر می شه هم خوندنش به آدم لذت شایانی می ده!

5 از 10

===

دنیای وارونه – پست 11 - آقای الیواندر

همم ... نسبتا داره از اینکه این داستانا رو کامل عوض می کنی خوشم میاد!

جالبه. ولی می تونی جالبتر از اینا هم بنویسی.

ایندفعه امتیاز بیشتری نسبت به پست قبلی بهت می دم چون به نظرم از اونیکی بهتر بود. انتخاب شخصیت های مقابل هم برای اینکه جاشونو عوض کنی کار آسونی به نظر نمی رسه!

ادامه بده... ایندفعه یه خورده پیچیده تر!

6 از 10

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.