هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

پاسخ به: نقد پست ها
پیام زده شده در: ۱۸:۵۹ چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۲

minerva

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۳:۲۱ شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۲
آخرین ورود:
۱۷:۱۷:۴۶ پنجشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۳
از برج گریفیندور
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 44
آفلاین
سلام آلبوس جان؛ میتونی این پستم رو یه نگاهی بهش بندازی؟ و همینطور چون سوژه شو هم خودم دادم، ببین چطوره کلا از نظر سوژه هم!

دفتر وکلای پایه یک

تصویر کوچک شده

پاسخ به: نقد پستهای محفل ققنوس
پیام زده شده در: ۲۱:۱۰ چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۱

الفیاس.دوج

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۱۶ جمعه ۲۵ آذر ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۱۷:۱۶:۴۰ پنجشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۳
از ته دنیای انتظار
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 1206 | خلاصه ها: 1
آفلاین
نقد پست شماره 252 تاپیک همانند یک سفید اصیل بنویس

باود جان، پستی که دادی، در حقیقت مجموع پست های اخیرت بوده! من الان دقیقا کدومشو نقد کنم؟
اشکالی نداره! پست دوئل رو که بهتره به نسبت، اونو بررسی میکنیم!

اولین چیزی که توجه رو جلب میکنه، جلوه و ظاهر پست هست. ظاهر پست های رولت وضعش خیلی خرابه!
پاراگراف بندی رو خیلی کم رعایت کردی، ولی در مورد دیالوگ ها و بقیه ی قسمت هاش ظاهر پستت خیلی بده!
از اینتر خیلی زیاد استفاده کردی، تقریبا بعد از هر دو یا سه جمله یدونه اینتر زدی. همونطوری که مطمئنا میدونی، عامل تشویق کننده ی اعضا به خوندن یه پست، در درجه ی اول جلوه و ظاهر اون پسته!

در مورد دیالوگ ها، میتونی دیالوگ ها رو یا به صورت جداگانه یا به صورت نقل قول بنویسی:

آقای باود گفت: "... ."
یا
آقای باود گفت:
- ... .

روی این ظاهر پست خیلی باید کار بکنی، اولویت کاریت باید این باشه.

و در مورد سوژه و خود متن پستت:

شروع پستت خوب بود! به نوعی دوئل قبلی رو هم مدنظر داشتی و ایده ی جالبی بود این نوع نوشتن!
یه مورد توی جمله هات، مطابقت نکردن زمان ها تو جملات پشت سر همه، سعی کن وقتی پستی رو مینویسی، با توجه به نوع و زمان سوژه، زمان فعل ها رو تعیین کنی و وقتی جمله ها رو مینویسید، اونا رو رعایت بکنی.
استفاده ت از "..." خیلی زیاده، جاهاییکه اصلا نیازی بهش نیست بازم ازش استفاده میکنی:
نقل قول:
کینگزلی به سمت برج نجوم رفت و باود هم به دنبالش...

نقل قول:
سپس دست دیگری جای آن را گرفت دستی که چوبدستی داشت...

نقل قول:
به یاد آورد که چگونه خودش و کینگیزلی ناکار شدند...

غلط املایی هم خوشبختانه توی پست هات دیده نمیشه، این یه حسن بزرگه، سعی کن هیچوقت توی پست هات غلط املایی نداشته باشی، خوندن پست رو راحت تر میکنه و حوصله ی خواننده سر نمیره.
وقتی که پستت رو نوشتی حتما یک دور از روش بخون و این مورد زمان افعال و استفاده از سه نقطه ی اضافی رو تصحیح کن.

تا اینجا رو رعایت بکنی، خیلی خوب میشه پست هات!
فقط دو مورد به ذهنم اومد، این جادو های ابری دقیقا چیه که بهش گیر دادی؟
و یه توصیه بهت دارم! سعی نکن هیچوقت خودتو وقتی که پست میزنی وارد سوژه بکنی، وقتی پست میزنی فقط به نوشتن فکر کن! سوژه بدون وجود شما هم پیش میره ولی ممکنه با وجود شما که به صورت ناگهانی و یا به قولی ارزشی وارد سوژه شدی، مدتی سوژه درجا بزنه!

موفق باشی و منتظر پست های بعدیت هستم!

و ناگهان تغییر!
شناسه ی بعدی:
پروفسور مینروا مک گوناگال

الفیاس دوست داشتنی بود! کمک کننده بود؛ نگذارید یادش فراموش شود.

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۲۲:۱۰ یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۱

آقای باودold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۳:۵۴ دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۴:۰۶ پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸
از جایی که نمودار ناپذیر است
گروه:
کاربران عضو
پیام: 146
آفلاین
لطفا همانند یک اصیل سفید بنویسیدو برام نقد کنید

ممنون

آقای باود؟
خیلی خسته ام!!!

پیام زده شده در: ۰:۱۹ سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۱

الفیاس.دوج

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از ته دنیای انتظار
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
میگم گلرت، میگم از این به بعد بذار یکمی از پستات بگذره، بعد!

نقد پست شماره 218 بحث های سر میز غذا از گلرت گریندلوالد:

اول اینکه پستت اندازه ش خوبه! با اینکه من اصولا از پست طولانی خوشم میاد و باهاش حال میکنم، ولی خب، پست کوتاه خواننده رو بیشتر جذب میکنه.

نقل قول:
آب زیپو

این دقیقا یعنی چی؟ :hoome3:

پستت یکمی جلوه ی طنز داره و این نوشته ت رو جالب تر کرده، ولی بازم باید بر روی جنبه ی طنز پستت بیشتر کار کنی، در این حد که هستی قابل قبوله، ولی بهتره بازم روش کار کنی به سطح عالی برسونیش.

نقل قول:
شروع به بیان درخواست خود کرد.

درخواست خود را مطرح کرد(گفت)! اینطوری بهتره؛ روی فعل های جمله هات دقت کن، اینطوری که تو نوشتی، گیج کننده ست و باعث از بین رفتن تمرکز میشه!
و اینکه پشت سر هم چند تا "کرد" به کار بردی که به نوعی حشو حساب میشه و بهتره یا با مصدر ها به هم ربطشون بدی یا فعل ها رو تعویض کنی:
نقل قول:

اسنیپ رو به دامبلدور کرده و درخواست خود را مطرح نمود(کرد). مالی با اشاره ی محفلی ها متوجه شد که باید غذای دیگری را درست کند.

استفاده ت از علائم نگارشی خیلی کمه. وقتی که داری متنی رو مینویسی حتما به علائم نگارشی توجه کن، علائم نگارشی به خواننده میگه که کجا باید استراحت کنه و کجا موضوع عوض میشه و ... . بعد از نقطه هم "و" نباید بذاری. "و" ربط دهنده ست و نقطه جداکننده، میتونی از ؛ استفاده کنی.

پستت فضاسازی نداشت که البته احتیاجی هم نبود. سوژه رو تقریبا ثابت نگه داشتی و این خوبه! به قول لرد، فقط نوشتی و زیاد روی پیشبرد سوژه توجهی نداشتی. جلوه و ضاهر پستت هم مناسب و خوبه.

فقط بهتر بود جمله ی آخرت رو به پاراگراف اخر وصل میکردی.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
نقد پست شماره 239 پادگان ققنوس از گلرت گریندلوالد:

اول اینکه از چند تا شکلک مخصوصا متحرک، پشت سر هم استفاده نکن. حداکثر دو تا بسه.

علائم نگارشی این پستت یکمی بهتر بود، ولی یادت باشه چون داری فارسی پست میزنی، نشانه ی ویرگول "،" هستش نه ",". یه مورد دیگه که باید توی گذاشتن علائم نگارشی استفاده کنی، اینه که علائن نگارشی به کاراکتر قبل از خودشون میچسبن و با کاراکتر بعد از خودشون یدونه اسپیس فاصله دارن؛ این به زیبایی نوشته ت اضافه میکنه ولی اجباری نیست!

فضا سازی نداشتی که اگه داشتی برای نحوه ورود خاکستری ها و یا اول پستت، خیلی بهتر میشد.
ظاهر پستت یکمی نا مرتبه، چند جا که نباید از اینتر استفاده کردی و رفتی سر خط که نظم نوشته ت رو به هم زده.
نقل قول:

گلرت که پیشاپیش خاکستری پوشان به پیش می آمد با حفظ فاصله رو به دامبلدور و بقیه محفلیها گفت:

"چرا اینقدر دیر کردین؟ ما چند ساعته که اینجا منتظرتونیم تا با هم حمله رو شروع کنیم."

و
نقل قول:
دامبلدور رو به گلرت گفت: "تو چطور تونستی همشون رو جمع کنی؟بعضی از اونها درون آزکابان بودند.درست نمیگم؟"

در مورد نحوه ی نوشتن دیالوگ ها، اینکه دو نوع نوشتن وجود داره که تو از هر دو تاش استفاده کردی:

گلرت گفت:
- ....

یا

گلرت گفت: "..."

برای هر پست باید یکی از این نوع نوشتن رو استفاده کنی، در پست های جداگانه اگه فرق داشته باشن اشکالی نداره ولی توی یه پست استفاده از هردوشون بده.
یه مورد دیگه هم در این رابطه اینه که دیالوگ یه شخصیتی نباید با توضیحاتش دو یا چند تا اینتر بخوره! بلافاصله یا با یه دونه اینتر باید توضیحاتش رو بنویسی:

گلرت با لخند گفت:
-....

یکمی به املای کلماتت دقت کن، این چندمین باریه که میبینم "ماموریت" رو "معموریت" مینویسی! یکمی بیشتر کتاب بخون دیگه!
"اون شادوئه؟" یا " اون شادو هستش؟" اینطور نوشتن رو هم رعایت کن.

در مورد اون توضیح پایان پستت نظر مساعدی ندارم! اینکه یه سوژه ی دیگه رو هم به این داستان اضافه کنیم که خودش استعداد تبدیل شدن به یه سوژه ی مستقل رو داره، اونم به این سوژه که در حال اتمامه، کار جالبی نیست و میتونه خسته کننده کنه سوژه رو.

و یه نکته دیگه هم در مورد هر دو پستت بگم:

وظیفه ی ما نوشتن و نوشتن و نوشتنه! باید فقط بنویسی و این رو یادت باشه، اینکه تو یه پست سوژه رو جلو نبردی و فقط در موردش نوشتی، خوبه؛ اگه سوژه رو زیاد جلو برده باشی و بعضی اتفاقات جالب سانسور بشه، خیلی بده ولی از اون بدتر هم هست، اونم اینکه شخصیت خودت رو به صورت ارزشی وارد داستان کنی که در هر دو مورد این کار رو انجام دادی!

هر دو پستت در این زمینه به نسبت خوبه، ولی توی یک سری از پستات جوری گلرت رو وارد کردی که انگار از آسمون افتاده وسط سوژه! یادت باشه این رو! فقط جایی که میتونی نقش خودت رو بیاری و راحت میتونی این کار رو انجام بدی و به روند سوژه لطمه نمیزنه، اشکالی نداره! ولی یهو از آسمون نندازش وسط سوژه!

اینم از این!
موفق باشی و منتظر پستات هستم.

و ناگهان تغییر!
شناسه ی بعدی:

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۲۲:۳۱ شنبه ۹ دی ۱۳۹۱

گلرت گریندل والد

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۶:۳۱ چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۶:۱۲ شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۳
از عقلت استفاده کن، لعنتی!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 513
آفلاین
سلام بر ناقد عزیز محفل;
اگر ممکنه پستهای239 پادگان ققنوس و 218 سر میز غذا رو برام نقد کنید

اینجا استثناعا" امضای اصلیم رو میذارم
Tнε Nígн† Øωl

هوش بی حد و مرز، بزرگترین گنجینه ی بشریت است!

Elder با نام علمی Sambucus از خانواده Adoxaceae به معنای درخت آقطی است؛ در حالی که یاس کبود جزو خانواده ی Oleaceae (زیتونیان) میباشد؛ کلمه ی Elder در Elder wand به جنس چوب اشاره میکند و صرفا بدین معنا نیست که این چوب قدیمی ترین چوب باشد.

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۶:۳۰ سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱

آلبوس دامبلدورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۴:۰۶ جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۱:۴۲ شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 36
آفلاین
نقد پست شماره 223 تاپیک دره گودریک نوشته فرد ویزلی

اولا اینکه بین سطرهای پستت اینتر بزن و یه مقدار فاصله ایجاد کن ، بین دیالوگ ها و متن . اینطوری خطوط چسبیده به هم و خوندن پست سخت و خسته کنندس ، مخصوصا اینکه اگر یه مقدار پست طولانی تر بشه با این ظاهر ، دیگه کسی نمیخونتش اصلا .

مسئله ای که توی پستت خیلی عجیب بود و باید بهش اشاره کنم ، این هست که تو یه بخش رو ادبی مینویسی و یه بخش رو محاوره ای ! همچین چیزی نباید باشه . الان این دیالوگ رو ببین :

نقل قول:
- خب خنگول،تو چطور میخواهی شنل را پیدا کنی؟مرگ هم نتوانست آن را پیدا کند چه برسد به تو.

نوشتی : خب خنگول ... بعد نوشتی چطور میخواهی ؟ یعنی اول دیالوگ رو محاوره ای نوشتی ، بعد وسطِ دیالوگ رو ادبی !؟ بعدم ، دیالوگ ها همشون باید محاوره ای باشن ، تاریخ ِ قرونِ وسطی نمینویسیم که بخوایم ادبی باشه . دیالوگِ بالا درستش این هست که بنویسی :

خب خنگول ، تو چطور میخوای شنل رو پیدا کنی ؟ مرگ هم نتونست اون رو پیدا کنه چه برسه به تو

این دو مسئله رو اگر رعایت کنی خوبه ، بالاخص اینکه محاوره ای بنویسی ...

ما شیفتگانِ خدمتیم ، نه تشنگانِ قدرت

پیام زده شده در: ۱۵:۳۲ سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱

آلبوس دامبلدورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
نقد پست شماره 231 دره گودریک نوشته الفیاس دوج

اول باید اشاره کنم که چهره ی پستت نسبت به پستهای قبلیت خیلی عالی شده و کاملا اون چیزی هست که من انتظار دارم ... دلیل اصرار من به چهره ی پست این هست که من خودم به شخصه از اون دست افرادی هستم که اگر ببینم نوشته های پست و دیالوگ ها تو در تو و نامرتب هستن ، از اون پست میگذرم و نمیخونمش . چون پستی که چهره ی نامناسب داشته باشه خیلی خسته کننده میشه ، بالاخص اینکه طولانی باشه . رعایت علائم نگارشی هم خیلی عالی شده و کلا این موارد پستت من رو شگفت زده کرد .

فقط یه مورد رو در مورد دیالوگ ها لازمه اشاره کنم ، اینکه وقتی مینویسی مثلا دامبلدور گفت : ؛ دیگه لازم نیست که بری یک سطر پایین تر و خط تیره بزنی و شروع کنی ، همینکه مقابل اون گفت دو نقطه ادامه بدی خیلی قشنگتر و بهتر میشه .

استفاده از شکلک هات زیاد هست ، لازم نیست که برای اکثر دیالوگ ها شکلک بذاری ، میتونی خیلی از اون ها رو فضاسازی انجام بدی براشون ، و مثلا دو سه تا رو برای اینکه حال و هوای پست خیلی خسته کننده نباشه از شکلک استفاده کنی . همونطور که استفاده نکردن از شکلک در پست میتونه پست رو خسته کننده کنه ، استفاده ی زیاد از اون هم شامل این مسئله میشه .

در مورد شخصیت ها باز هم تکرار میکنم ، من نظرم این هست که کلیه اتفاقات طنز بین مرگخواران و محفلی ها بیفته ، و دامبلدور و ولدمورت همچنان سنگین و رنگین رفتار کنن ... جلوه ی جالبی نداره اینکه مثلا دامبلدور با هری دعوای لفظی بکنن یا ولدمورت به مرگخوارهاش بگه من خسته شدم و چرا همه ی کارای سخت رو من باید بکنم . توی کتاب هم هر اتفاق ِ طنز و جالبی که افتاده بین شخصیت های دیگه بوده ، و این دو تا ، شخصیتِ یکپارچه ی خودشون رو حفظ کردن .

اگر این مسئله رعایت شه نکته ی دیگه ای نمیمونه ، خیلی خوب بود .

پیام زده شده در: ۱۴:۴۷ سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱

آلبوس دامبلدورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
نقد پست شماره 227 تاپیک دره گودریک نوشته پروتی پاتیل

اول مسائل نگارشی رو مطرح میکنم ... برای نوشتن دیالوگ از آندرلاین (_) نباید استفاده کنید ، از خط تیره (-) استفاده میشه .

وقتی مینویسید که فلانی گفت : لازم نیست که اینتر بزنید و یک سطر پایین تر دیالوگ اون شخص رو بنویسید ، شکیل تر و بهترش این هست که مقابل همون گفت بنویسید . مثلا شما نوشتید :

نقل قول:
بلاتریکس در وسط راه بود که لرد یکدفعه گفت:
بلا همون جا که هستی وایستا فکر میکنی من عرضه ندارم از پس این خپل بر بیام.

که بهترش این هست بنویسید :
نقل قول:
بلاتریکس در وسط راه بود که لرد یکدفعه گفت: بلا همون جا که هستی وایستا فکر میکنی من عرضه ندارم از پس این خپل بر بیام.

هم شکیل تر هست و راحتتر خونده میشه و هم اینکه روی چهره پست کاملا تاثیر میذاره .

پستت اصلا فضاسازی نداشت ، منی که دارم این پست رو میخونم ، اصلا متوجه نمیشم که چه فضایی حاکمه ... فضاسازی یعنی چی اصلا ؟ یعنی اینکه وقتی من دارم این پست شما رو میخونم و جدال محفل و مرگخوار رو میبینم ، متوجه بشم که این اتفاقات کجا داره میفته ، مثلا مرگخوارا و محفلی ها توی اتاق هستن ، توی سالن هستن ، تو آشپزخونه هستن ، یا اصلا شب هست ، یا روز هست اونجا . افراد خوشحالن ، یا ناراحتن ، یا بی حوصله ان و کلا هر چیزی که باعث بشه من کاملا بتونم اون فضا رو تصور کنم توی ذهنم اسمش فضاسازی هست . شما وقتی یه فیلم رو نگاه میکنی همه چیز مشخصه ، همه چیز رو به چشم میبینی ، ولی توی داستان این چیزها مشخص نمیشه ، برای همین نویسنده میاد فضاسازی میکنه که خواننده در حین ِ خوندن همه ی اون فضاها و شرایط رو تصور کنه و همه چیز مثل فیلم بیاد توی ذهنش .

مسئله ی بعد این هست که من روی اینکه به شخصیت های اصلی وفادار بمونیم به شدت تاکید دارم . ولدمورت هیچوقت نمیگه : بلا همون جا که هستی وایستا فکر میکنی من عرضه ندارم از پس این خپل بر بیام یا دامبلدور هیچوقت نمیگه : بیاید یکی یکی بریم تا هم دعوا تموم بشه هم به کارمون برسیم .

سعی کن دیالوگ هایی که مینویسی ، بالاخص دیالوگ های دامبلدور و ولدمورت به کتاب وفادار باشن ... ولدمورت و دامبلدور خیلی سنگین و رنگین صحبت میکنن و حرف میزنن ، هیچوقت مثل دو تا پسر بچه با هم دعوای لفظی نمیکنن که ولدمورت بگه تو چرا به من دستور میدی و میگی تام و هیچوقت هم با هم همکاری نمیکنن که دامبلدور به ولدمورت بگه بیا اینها رو به صف کنیم !

اگر به این موارد توجه کنی ، رولِ بعدیت خیلی حرفه ای تر خواهد بود . موفق باشی

پیام زده شده در: ۱۲:۱۴ سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱

فرد.ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۴۸ چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۲:۱۰ یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲
از عزیزتون لیلی رفتم زیر تریلی
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 154
آفلاین
اگه میشه این پست را برای من نقد کنید.

باتشکر

قدم قدم تا ‏ روشنایی، ازشمعی در تاریکی تا نوری پرابهت و فراگیر !
می جنگیم تا آخرین نفس!!
می جنگیم برای پیروزی !!!‏
برای عشق !!!!‏
برای گریفیندور ‏.

تصویر کوچک شده

تصویر کوچک شده

چوبدستی یاس کبود / بدبختی و فقر و رکود

پیام زده شده در: ۱۴:۳۱ دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۱

الفیاس.دوج

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از ته دنیای انتظار
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
به قول یکی از اعضا:

نقدینگی لوطفا

http://www.jadoogaran.org/modules/new ... wtopic.php?post_id=260750

و ناگهان تغییر!
شناسه ی بعدی:

تصویر کوچک شده

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.