هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان داستان های شگفت انگیز هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

پاسخ به: بررسی پستهای محفل ققنوس
پیام زده شده در: ۰:۱۴ یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲

هرماینی گرنجرold

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۱:۵۴ جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۲۳:۱۸ یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵
از گربه های ایرانی :دی
گروه:
کاربران عضو
پیام: 342
آفلاین
پلیز پست منم نقد کنین

مرسیز:دی

قدم قدم تا ‏ روشنایی، ازشمعی در تاریکی تا نوری پرابهت و فراگیر!
می جنگیم تا آخرین نفس!!
می جنگیم برای پیروزی!!!‏
برای عشق!!!!‏
برای گریفیندور.

پیام زده شده در: ۰:۰۰ یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲

فاوکس

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۱۳ یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۳:۱۳ پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲
از روی شونه دامبلدور
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 13
آفلاین
سلام!

ببخشید که بازم مزاحم میشم!
میشه این پستم رو هم نقد کنید؟:pretty:

ققنوس؛ نماد سفیدی؛ باری دیگر پر می گشاید!

پیام زده شده در: ۱۵:۵۱ پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

پرسی ویزلی

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۸:۱۸ سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۲۱:۲۱:۵۷ یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
پیام: 3757
آفلاین
نقد پست شماره 345 کافه محفل ققنوس ، نوشته شده توسط فاوکس

خیلی خوب شروع کردی ، اولش که پستت رو خوندم گیج شدم ، فک کردم کلا پستهای قبل رو نادیده گرفتی ، ولی خیلی خوب بود که یه فلش بک زدی به گذشته ، وقتی میخوای این کار رو کنی ، سعی کن همیشه اولش بصورت بولد بنویسی فلش بک و بنویسی و وقتی میخوای ادامه ی داستان رو بنویسی ، بنویسی ادامه داستان یا پایان فلش بک . در کل این حرکت خیلی خوب بود .

به نظرم جای استفاده از شکلک ها توی پستت خالی بود ، ماخیلی اوقات میتونیم با استفاده از یک شکلک ، اندازه ی سه خط فضاسازی در مورد یک شخصیت تاثیر گذار باشیم . مثلا به جای اینکه سه خط توضیح بدیم که پرسی عصبانی بود و صورتش قرمز شده بود و تند تند حرف میزد و اینها ، میتونیم دیالوگ مربوط به پرسی رو بنویسیم و از اسمایل استفاده کنیم ، خواننده وقتی دیالوگ عصبانی رو میخونه و این شکلک رو میبینه ، قشنگ اون فضاسازی ای که ما قصد پیاده سازیش رو داشتیم توی ذهنش شکل میگیره . و ضمنا اینکه یه حال و هوایی به پست میده و از اون خسته کنندگیش در میاره ، البته تعداد نرمالش ، مثلا تو این مقدار تو سه تا شکلک خوب بود ، چون اگر تعداد از حد بگذره هم خسته کننده میشه و از اون ور میفتیم .

مورد بعد اینکه ، وقتی میگی که پرسی چوبدستیش رو سمت مرگخوارا گرفت و گفت : دیگه لازم نیست بری سطر پایین و خط فاصله بزنی و دیالوگ رو بنویسی ، همون جلوی دو نقطه دیالوگ رو باید بنویسی

نقل قول:
پرسی در حالیکه با چوبدستی به دو مرگخوار باقیمانده اشاره می کرد، با صدای ترسناکی گفت:

- شما دو نفر، بیایین این استخون رو درستش کنین، فکر کنم بلد باشین چطوری سرهمش کنین!

مینویسی :

پرسی در حالیکه با چوبدستی به دو مرگخوار باقیمانده اشاره می کرد، با صدای ترسناکی گفت: شما دو نفر، بیایین این استخون رو درستش کنین، فکر کنم بلد باشین چطوری سرهمش کنین!

پستت ظاهرش قشنگتر میشه و انسجامش حفظ میشه.

یا این بخش رو
نقل قول:
محفلی ها در حالیکه به یکدیگر نگاه میکردند، به فکر فرو رفتند. ایوان روزیه از این حواس پرتی محفل ها استفاده کرد و به سمت پرسی ویزلی حمله برد:

- یا سالازار کبیــــــــــــــــر! بمیر ای خائنِ...

بهتر بود بنویسی :

محفلی ها در حالیکه به یکدیگر نگاه میکردند، به فکر فرو رفتند. ایوان روزیه از این حواس پرتی محفل ها استفاده کرد و به سمت پرسی ویزلی حمله برد و فریاد زد : یا سالازار کبیــــــــــــــــر! بمیر ای خائنِ...

اینها با اینکه نکات خیلی کوچیک و در ظاهر بی اهمیتی به نظر میان ، ولی خیلی تاثیر دارن روی خواننده . من خودم به شخصه ، اگر مجبور نباشم پستی رو که از نظر ظاهر و علائم نگارشی و اینها در سطح مطلوبی قرار نداره نمیخونم .

و نکته ی آخر اینکه ، در آخر ِ پستت ، وقتی داری دیالوگ رو از زبان مورفین و سالازار مینویسی ، بهتره یه اشاره ای بهشون بکنی و دیالوگ رو بنویسی ، تا اینکه با خط فاصله اینکار رو بکنی .

یعنی به جای اینکه بنویسی
نقل قول:
- مطمئنا درستش میکنین! بیل، تو معجون های راستی رو بیار و پروتی و سورس، شما هم مواظب اینا باشین. باید بفهمیم تام چه نقشه ای داره.

بنویسی :

پرسی مغرورانه گفت : مطمئنا درستش میکنین! بیل، تو معجون های راستی رو بیار و پروتی و سورس، شما هم مواظب اینا باشین. باید بفهمیم تام چه نقشه ای داره.

البته اینکار رو نکنی هم مشکلی ایجاد نمیکنه ، ولی خب توی نقد ، هدفِ شخصی که نقد میکنه پست رو این هست که اون رو از همه جهات ارزیابی بکنه .

در کل پستِ خوبی بود ، اگر همینطور ادامه بدی ، مطمئناً خیلی زود به یکی از نویسنده های خوب ما تبدیل میشی.

چای هست اگر مینوشی ... من هستم اگر دوست داری

پیام زده شده در: ۰:۲۱ پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

بیل ویزلی

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۰:۲۷ پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۲
آخرین ورود:
۲۲:۲۰ یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۲
از دنیای انتظار
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 165
آفلاین
سلام داداش عزیزم!‏

میشه این پست شماره ‏۲۴۱‏ منو تو پادگان ققنوس یه نقدی بکنی؟

تصویر کوچک شده

تصویر کوچک شده

فقط جادوگران است و کسانی که از درکش عاجز هستند!

پیام زده شده در: ۲۳:۱۳ چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

فاوکس

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۱۳ یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۳:۱۳ پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲
از روی شونه دامبلدور
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 13
آفلاین
درود!

یا ویزلی کبیر، ممنون میشم این پست منو هم نقد بکنی. تقریبا اولین پست رول منه!

ممنون.

ققنوس؛ نماد سفیدی؛ باری دیگر پر می گشاید!

پیام زده شده در: ۲۳:۵۳ سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

پرسی ویزلی

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۸:۱۸ سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۲۱:۲۱:۵۷ یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
پیام: 3757
آفلاین
نقد پست شماره 281 دره گودریک ، نوشته شده توسط پروتی پاتیل

مسئله ای که همیشه من گیر هستم روش و خیلی مشکل دارم باهاش و توی همه ی نقد ها قبل از هر چیزی مطرحشون میکنم ظاهر پست و مسائل نگارشی هست. خیلی هم مهم هست این مسئله ، چون به هر حال هر کسی بعد از یه مدت نوشتن فوت و فن رول نویسی رو یاد میگیره ، ولی مسائل نگارشی و مشکلاتش حل نمیشن ! به چند مورد به صورت خلاصه اشاره میکنم :

نقل قول:
گفت:
این هم لیست اتاق هایی که هر کدومتون باید تمیز کنه.

خب اینجا به جای اینکه شما اینتر بزنی ، میتونستی دیالوگ رو جلوی دو نقطه گفت مینوشتی که ظاهر پست هم یکدستیش حفظ بشه .

موردی که هست انگار شما کلا با اسپیس زدن ( فاصله انداختن ) مشکل دارین . وقتی عددی رو مینویسین ، پرانتزی میذارین ، نقطه ای میذارین ، برای نوشتن ِ متن ِ بعدی یه اسپیس بزنین که یه فاصله ای بیفته و رو اعصاب نره این مسئله ، مثلا نوشتین :

نقل قول:
1.آلبوس دامبلدور(یادت باشه خیلی آروم و همراه با یک نسکافه ی داغ بیدارش کنی.)

اولا شما میتونستین بعد از 1. یه فاصله بذارین و ادامه بدین و وقتی نوشتین آلبوس دامبلدور یه فاصله بزنین و پرانتز رو بذارین و به همین صورت و اینکه وقتی دارین یه نقل قول از یه برگه رو میارین ، لازم نیست نقطه بذارین انتهاش . در واقع بازنویسی خط بالای شما میشه :

نقل قول:
1. آلبوس دامبلدور ( یادت باشه خیلی آروم و همراه با یک نسکافه ی داغ بیدارش کنی )

همین چند تا فاصله و اینها میتونه زمین تا آسمون ظاهر و حالت پست رو تغییر بده .

در مورد لرد و بحثش با بلاتریکس هم ، من همیشه نظرم این بوده که در مورد ولدمورت یا دامبلدور ، حتی زمانی که طنز نوشته میشه هم باید ابهتشون حفظ بشه . ببینید ، یکسری شخصیت ها هستن که توی حاشیه ی کتاب های هری پاتر بودن و بحثی ازشون نشده بود و توی ذهن خواننده هم چیزی در موردشون نیست و وقتی شما میخوای اینجا نقششون رو ایفا کنی یا در موردشون چیزی بنویسی دستت باز هست به عنوان نویسنده ؛ مثلا شخصیت بانوی چاق . که گفته شده کلا تابلوی گریفیندور بوده و اسم رمز میپرسیده و خیلی به ندرت ازش چیزی دیده شده . ولی وقتی شما میخوای در مورد ولدمورت و دامبلدور و این شخصیت هایی که خیلی خاص هستن و همیشه ابهت خاصی توی ذهن ِ خواننده ها داشتن بنویسی ، باید خیلی نکات رو رعایت کنی .

اینکه با ظاهر شدن یه جن خونگی لرد دو متر اونور تر بپره ، یا با مشت و لگد بپره بلاتریکس رو بزنه ، اصلا جالب و خنده دار نیست و بلکه بی مزه هم هست . حتما لازم نیست ما همچین حرکاتی رو نسبت بدیم به این شخصیت ها ، گاهی میتونیم با دیالوگ های جدی ای که میزنن و مثلا طعنه های کوچیکی به هم میزنن خواننده رو بخندونیم و وجهه طنز پست رو هم نمایش بدیم .

نقل قول:
بلاتریکس در حالی که پیشونیشو که در اثر اصابت برگه ی لرد زخمی شده بود

الان اگر من یه برگه رو به صورت صاف یا مچاله شده به سمتِ صورتِ شما پرت کنم ، شما صورتتون زخمی میشه !؟

به نظر من جای کار داشت این پست و میتونستی خیلی بیشتر از این بنویسی . امیدوارم توجه کنی به مسائلی که گفتم ، بالاخص به بخش نگارشی و ظاهری .

موفق باشی

چای هست اگر مینوشی ... من هستم اگر دوست داری

پیام زده شده در: ۱۸:۱۱ سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

گریفیندور

پروتی پاتیل

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۵۱ چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۲۳:۳۹:۵۳ سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
از آغازی که پایانم بود...
گروه:
کاربران عضو
ایفای نقش
گریفیندور
پیام: 459
آفلاین
سلام .
ببخشید جناب ویزلی میشه لطف کنید و این پست منو نقد کنید؟
ممنون.

می جنگیم تا آخرین نفس!!
می جنگیم برای پیروزی!!!‏
برای عشق!!!!‏
برای گریفیندور.

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۵:۰۱ سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

بیل ویزلی

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۰:۲۷ پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۲
آخرین ورود:
۲۲:۲۰ یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۲
از دنیای انتظار
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 165
آفلاین
بررسی پست شماره 343 تاپیک کافه محفل ققنوس از پروتی پاتیل:

اولا اینکه خیلی خوش اومدی! خیلی وقت بود نبودیا!

خیلی خب! پستات هنوز همون اندازه ایده آل خودشون رو دارن؛ این یه ویژگی خوبه که باعث میشه خواننده ترغیب بشه و پستت رو بخونه و براش خسته کننده نباشه. همین روند رو همیشه ادامه بده!

جلوه پستت خوبه، نحوه نوشتن و همینطور دیالوگ ها روخوب رعایت کردی؛ آفرین!

استفاده ت از علائم نگارشی کمه؛ بیشتر جاها رو بدون علامت نگارشی رد شدی در حالیکه میتونستی با علامت نگارشی بهترش کنی. استفاده ت از نقطه هم زیاده، میتونی به جای نقطه از ؛ و ! استفاده کنی؛ مفهوم رو بهتر میرسونه!

طنز پستت هم خوبه؛ میتونی غیر مستقیم و بدون استفاده از الفاظ خاص، حس طنزت رو برسونی.

مهم ترین کاری که کردی و من باید به خاطرش ازت تشکر کنم، پیشبرد مناسب سوژه و تنفس مصنوعی بهش بود! خیلی ممنون!

خیلی خوب بود این پستت؛ بازم منتظر پستات هستم!

موفق باشی!

تصویر کوچک شده

تصویر کوچک شده

فقط جادوگران است و کسانی که از درکش عاجز هستند!

پیام زده شده در: ۱۹:۱۳ یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

گریفیندور

پروتی پاتیل

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۵۱ چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۲۳:۳۹:۵۳ سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸
از آغازی که پایانم بود...
گروه:
کاربران عضو
ایفای نقش
گریفیندور
پیام: 459
آفلاین
سلام.
لطفا این پست من رو نقد کنید.
بی نهایت ممنون.

می جنگیم تا آخرین نفس!!
می جنگیم برای پیروزی!!!‏
برای عشق!!!!‏
برای گریفیندور.

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۰:۴۸ شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۲

minerva

نمایش اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۳:۲۱ شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۲
آخرین ورود:
۱۰:۳۸ شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۲
از برج گریفیندور
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 44
آفلاین
بررسی پست شماره 664 تاپیک خانه شماره 12 گریمولد از کینگزلی شکلبولت:

یه بارم برو لینک پستت رو ببین! پست سالاد رو دادی واسه نقد!

الان تو توی پستت مکان سوژه رو تغییر دادی، زمان رو تغییر دادی، ولی اصلا مشخصش نکردی، توی پست قبلی قراره که برن وزارتخونه، ولی تو باید توی پستت مینوشتی که وزارت یا مثلا اتاق وزیر و بولدش میکردی! همینطور بعد از تموم شدن حرف کینگزلی و آلبوس، باید مینوشتی که مثلا بیست دقیقه بعد اینا. بدون اینا پستت از لحاظ زمان و مکان دچار مشکل میشه و کل پستت رو نا مفهوم میکنه.

قسمت جلوه ی پستت به نسبت خوبه، ولی هنوز به اون حالت ایده آل نرسیده، استفاده ات از اینتر زیاده:

نقل قول:
تا به حال دامبلدور اورا اين چنين خشمگين نديده بود.
كينگزلي با خود فكر كرد شايد اين عمل دامبلدور حكمتي در پيش دارد اما منطقش بر قلبش كه به او مي گفت به دامبلدور اعتماد كن، پيروز شد!
و صحبتش را در حالي كه خون خونش را مي خورد ادامه داد:

تا به حال دامبلدور اورا اين چنين خشمگين نديده بود. كينگزلي با خود فكر كرد شايد اين عمل دامبلدور حكمتي در پيش دارد اما منطقش بر قلبش كه به او مي گفت به دامبلدور اعتماد كن، پيروز شد! صحبتش را در حالي كه خون خونش را مي خورد ادامه داد:

و چند مورد دیگه هم داشتی؛ وقتی نقل قول میکنی، مثلا اون حرف کینگزلی به فاج، میتونی از امکتن نقل قول استفاده کنی ولی اینکه تو یه سطر جداگانه بنویسیش، تو ذوق میزنه.

خون خونش را میخورد؟ یه اصطلاح عامیانه وسط یه جمله جدی و کتابی؟ نچ نچ نچ!

پیشبرد سوژه ت خوب بود، قشنگ نوشته بودی و اصلا هم سردرگم نکرده بودی پستت رو! این یه امتیاز مثبته. مخصوصا اون رازی که آلبوس میدونه، برای ادامه دادن پست چشمک میزنه!

فضا سازی پستت هم بیشتر به صورت توصیف شخصیت بود و این هم خوبه و نوعی نو آوری هم میتونه محسوب بشه، و قشنگ هم بود. قشنگ تر هم میشد اگه اون اولش مینوشتی: لباس بنفش فاخری پوشیده بود. کاربرد صفت ها رو رعایت کن که چطوری باید کنار هم قرار بگیرن.

اون آخر پستت چیه؟ ینی چی؟ با تشکر کینگزلی شکلبولت؟ اون بغل اسمت نوشته نشده؟ چیزی در خواست کردی تو رولت که آخرش نوشتی با تشکر؟ میدونی من وقتی اونو دیدم میخواستم پستت رو منفجر کنم؟ دیگه از این کارا نکن! باشه؟

موفق باشی!

تصویر کوچک شده

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است | ۱۳۹۹-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.