هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

پاسخ به: گریفندور سالاری،توهـم یا واقعیت ؟
پیام زده شده در: ۲۳:۰۳ سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴

ادی کارمایکل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۱۹ چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴
آخرین ورود:
۱۰:۴۸ جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
از گولاخ خانه
گروه:
کاربران عضو
پیام: 122
آفلاین
عاقا :) هری پاتر تو سبک خودش و تو سن خودش بهترینه. دلیل نمی شه بهتر از ارباب حلقه ها باشه. و این لیستی هم که نوشتین هم بر اساس فروشه. قاعدتن تعداد فروش پراید خیلی بیشتر از 206ئه، ولی شما بگین کدومشون بهتره؟

و خب من کلاسیک پسند نیستم، فقط خیلی وقته چیزای خوبی نوشته نمی شه. هانگر گیمز و دایورجنت و د میز رانر و اینا خیلی خوب نیستن. اگه شما کسی رو دیدی که بشه گفت مث رابرت جردن یا دیوید گمل می نویسه و امروزیه، به من بگو برم طرفدارش شم :دی نیست :دی و خب رولینگ هم نشون داد قدرت قلمش به خوبی دوران نوشتن هری پاتر نیست. خلأ ناگهانی در کل تو یه لول دیگه ایه. رولینگ می تونه رمان کارآگاهی خوبی بنویسه و تو هری پاتر هم این رو نشون داده، اما مشخصا هری پاتر تو دوره ای اومد که جو خوبی براش به وجود اومد و خب نویسنده هم کم براش مایه نذاشت. اما اون دوران تموم شده. ضمن اینکه تاکید می کنم، بذار یه کم زمان بگذره تا ببینیم هری پاتر همینجوری در سطح می مونه یا نه.

در جواب به اورلا بگم که هری فقط قهرمان نبود. نویسنده چهارتا گروه درون هاگوارتزی و دو تا گروه محفل و مرگخوار داشت که هری به نمایندگی از همشون گولاخ بازی در می آورد. هری نماینده ی گریف بود. دامبلدور قبلش نماد محفل بود. این ینی اینا دقیقن یاروهای ایده عال اون گروهن و اون گروه برتره، و الا دلیلی نداره قهرمان تو اون گروه نباشه و این گروه مال قهرماناس. اصن این یه تفکر کاملن انگلیسی هم هس.

He is Nostro dis Parter
Nostr' alma Mater...

پیام زده شده در: ۱۵:۲۴ سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴

گبریل دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۷:۴۲ شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۴
آخرین ورود:
۷:۵۹ یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹
از محبت خار ها گل می شود
گروه:
کاربران عضو
پیام: 143
آفلاین
اورلا من باهات موافقم 100 درصد (بقیه هم بیاین با نظر اورلا بیعت کنید که بحث به خوبی و خوشی تموم شه)

-------------------
ادی کارمایل عزیز من همه رو خوندم و مدرک هم اوردم

[size=x-large] (من تاریخ ادبیاتم+ املام هیچ وقت خوب نبوده همیشه همه رو با هم قاطی می کردم

ولی نکته مهم اینه که هم ویکتور هم شکسپیر نمایشنامه و کتاب های پر توصیف می نوشتن شما هملتم بخونید با مردی که می خندد تفاوتی ندار از نظر توصیف جفتش سراسر توصیف نکته نوشته کتاب مرد خندان بود تا نویسندش و نحوه نگارش کتاب )
[/size]

در مورد لیست هم لیستی بود بر اساس سطح و یکی از معتبر ترین ها به انتخاب تایم, ولی خب اگه قبول ندارین پیشنهاد من به شما گشتن تو نت تو سایت های معتبر با سطح بالاست پی می برید که هری پاتر اگه حتی شمار یک هم نباش در رتبه بالاتری از کتب نارنیا قرار گرفته . مثلا پیشنهاد من به شما سایت فوربز گرچه فردی با چنین سلیقه سنگینی چون شما حتما سایت های سنگین تری از من رو هم می شناس .

فن 2 اتیشه بودن دیگه از سن من گذشته

و درسته که شما یک سلیقه کلاسیک پسند دارید که همون طور که گفتین کم یابم هست و واقعا کم تر پیش میاد کسی به سمت کتب قدیمی بره و واقعا از خوندنش لذت ببر .

ولی واقعیت اینه که هری پاتر انتخاب شدس اعلام شدس که برترین کتب کودک و نوجوان در تاریخ (حداقل یکی از برترین هاست) و خب کسایی هم که اعلامش کردن متخصص بودن و خب به نظرم ما باید به نظرشون احترام بزاریم چون صلاحیت سطح بندی کتاب از درک ما خارج ما فقط می تونیم بر اساس سلیقه سطح بدیم وگرنه من سلیقم با شما موافق که ارباب حلقه ها از هری پاتر زیبا تر ولی وقتی اعلام می شه که هری پاتر 1 بدونید که از هر نظر و زوایایی که برای ما پنهان جست و جو شده و اعلام شده .(دست های پشت پرده رو البته فاکتور می گیریم)

ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۲۸:۳۳
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۴۱:۲۱
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۴۵:۱۸
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۴۹:۲۴
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۵۶:۳۲
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۶:۲۸:۴۷
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۷:۱۶:۲۶

پیام زده شده در: ۱۵:۲۰ سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴

اورلا کوییرکold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۱:۵۰ دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴
آخرین ورود:
۱۹:۰۸ جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 477
آفلاین
من هی میام اینجا پست بزنم ولی امان از دست تنبلی و احتمالا از بس اینو طول می دم که کلا تاپیک بسته میشه!
اما کلا منظورم این بود که من به نظرات بقیه کاری ندارم و اینا رو من خیلی وقته میخوام بنویسم که نمیشه.

خوب به نظر من این گریفندور سالاری نیس این بحث هریه که وسطه! خوب درست مثل همین سایت جادوگرانه؛ رولینگ باید محیط اطراف هری و دوستاشو درست می کرد تا بتونه شخصیت اونا رو به دیگران معرفی کنه. چه لزومی داشت تا ریونکلاو و هافلپاف رو اصلا بیاره وسط؟ دراکو و اسنیپ و خیلی های دیگه چون تو اسلایترین بودن باید محیط اطراف اونا هم جلوه داده میشد.

اما در مورد قهرمانی، خوب معلومه که باید شجاعت گریفی ها رو به دیگران نشون میداد و حتی این که یه قسمت از کتاب اشاره میشه که"اسلیترین 7دوره قهرمان شده" خودش یه نشونه و اثر شجاعت و قهرمانی گریفندور با اومدن هری رو چند برابر می کنه.

اگه مثلا هرمیون توی هافل بود وضعیت فرق میکرد. (با توجه به این که بازم با هری و رون دوست می بود) و ممکن بود خیلی بیشتر به هافل بپردازن.

البته اگه رولینگ گروه دیگه ای رو برنده اعلام میکرد، کتاب از اون یکنواختی در میومد و تازگی داشت و من هم این رو انکار نمیکنم اما دیگه کی باورش می شد که هری شجاعه و اصل ماجرا مربوط به هری ـه؟

من تا یه حدی با گبریل عزیز موافقم و این یه سری قانونه که هر نویسنده باید رعایت کنه و همینه به نظرم یه ذره کلا کار هر قصه ای رو خراب میکنه؛ این که آدم میتونه تهش رو حدس بزنه.

البته اگه رولینگ درباره تالار های توضیح میداد به قول رز هیچ ضربه ای به داستان نمیزد ولی این که گریفیندور قهرمان شد، گریفندور سالاری نیست بلکه هری سالاریه! و این دقیقا فرق ـیه که در نظرات من با نظرات گبریل پیدا میشه.

الان مثلا دوست خودم. بهش گفتم اگه بیای تو این سایت(آخرشم نیومد) دلت میخواد تو کدوم گروه باشی؟ گفت: تو اون گروهی که توش هری بود! خوب اون اصلا کتاب هارو نخونده بود. و فقط یک بار تمام فیلم هارو دیده بود و چند بار فیلم تالار اسرار! اینو گفتم برای چی؟ برای این که بگم خیلی ها به اسم و نشون کریفندور دقت نمی کنن بلکه میان ببینن نقش اصلی و قهرمان داستان یعنی هری کجاست تا راه همونو دنبال کنن.

اون که توی کتاب های آخر درباره تالار ریونکلاو توضیح داده به خاطر سوژه شه. چون بهترین جایی که برای اون اتفاقات که اتفاق افتاد همون تالار ریونکلاو بود، تا لونا بره توش، تا هری بره دنبال دیهیم(اگه درست یادم باشه) و این که خوب لونا، مایکل کرنر و... همه در ریون بودن و لازم بود که درباره ی تالارشون توضیحاتی داده بشه.
با این که هری در هافل هم دوستانی داشت ولی تا اون حد باهاشون صمیمی نبود و یکی از دلایلی که به تالار شون پرداخته نشد همین بود.

به هرحال به نظرم رولینگ کار درستی کرده که گریفندور رو نشون داده چون خواننده هم همین انتظار رو داره و البته اگه توی همون جدولی که تام ریدل گذاشته، در بعضی از سال های تحصیل هری قهرمانی مشخص نشده؛ چرا؟ چون اگه گریفندور رو قهرمان می کرد تو ذوق خواننده میزد و اگه هم گروه دیگه ای رو برنده اعلام میکرد از ارزش های هری کم میشد.

اما همه اینا نظرات منه و به نظرات بقیه دوستان کمال احترام رو دارم.

ویراش:
من تا اومدم این پست رو تایپ کنم دو پست دیگه هم رسید و در باره اونا هیچ چیزی نمیتونم بگم چون نه نارنیا رو خوندم و نه توآیلایت و نه ارباب حلقه ها و...

ویرایش شده توسط اورلا کوییرک در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۲۳:۴۰
ویرایش شده توسط اورلا کوییرک در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۲۶:۵۴
ویرایش شده توسط اورلا کوییرک در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۴۵:۲۶
ویرایش شده توسط اورلا کوییرک در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۷:۱۰:۴۸

خودم، آخرین چیزی بودم که برایم باقی می‌ماند تصویر کوچک شده

Onlyتصویر کوچک شدهaven
تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۵:۱۳ سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴

ادی کارمایکل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از گولاخ خانه
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
خب گبریل شما داری کودک و نوجوان رو باز با هم قاطی می کنی :دی هری پاتر برای تینیجر هاست و نارنیا برای کودکان زیر ده سال. نارنیا یه فیری تیله، هری پاتر ادونچرگونه اس. اصن قیاس اینا مث قیاس یه بوگاتی با مینی کوپره هر کدوم تو نوع خودش برترینن، ولو اینکه نارنیا مشخصا خیلی خیلی برتر از هری پاتره و فروش نشونه ی کیفیت نیست. توایلایت و هانگر گیمز مشخصا ارزش ادبیشون خیلی پایین تر از نارنیاس و د فالت این اَور استارز هم که ضایعه خیلی کتب بهتری ازش هس :دی

و اون جمله ای که هم بولد کردی، هم سایزش رو بیشتر کردی و سبزش هم کردی، مشخصا اشتباهه :دی گریفیندور سالاری علت فروش زیادش نبوده. قهرمان سازی و انگلیسی بودنه دلایل مهم تری ان. در کل این بحث فروش هری پاتر یه بحث طولانی و فلانیه که خب آف تاپیک می شه.

بحث گریفیندور سالاریه که خب مشخصن همه مون موافقت کردیم. رولینگ یه گروه برتر ساخته با یه قهرمان و بقیه رو حساب نکرده. نارنیا هم از هری پاتر بهتره :دی این که فن دو آتیشه ی هری پاترباشی، باعث نمی شه هری پاتر از همه ی کتابا بهتر باشه :دی اصن احمقانه اس بگی هری پاتر از ارباب حلقه ها بهتره، خیلی بی فکریه اصن :دی این لیست صرفن بر اساس فروش کتاباس و همین. اصن لیستی که رتبه ی نوزدهمش دایورجنته و نیروی اهریمنی اش فیلیپ پولمن رو گذاشته پونزدهم ینی فاقد اعتباره :دی

من اصن نمی دونم شما کدوماش رو خوندی که داری اینطوری می گی :دی

ضمن اینکه مردی که می خندد از ویکتور هوگوئه، نه شکسپیر :دی

بعدشم این یادم اومد که شما چرا این قضیه ی تاریخ انتشار کتاب رو مبدا قرار نمی دی؟ :دی مردی که می خندد، جنگ و صلح، اسکارلت، غیره و غیره، همه برای قبل از قرن بیستمن. هری پاتر پونزده ساله منتشر شده. هانگر گیمز کمتر از ده سال، دایورجنت چهار سال، توایلایت هم ده سال. تاریخ هم توی فروش تاثیر داره و هم توی خود نوع کتاب و نوشتنش. ضمن اینکه مخاطب دایورجنت و توایلایت و هانگر گیمز، به دلیل دختر بودن نویسنده هاشون، اکثرن فمنیستن :دی تازه بیشترشون دخترهای زیر هیژده سالن که کتابای دیگه ای هم نمی خونن و می گن همینا عالین.

نارنیا خیلی هم بهتره :دی

ویرایش شده توسط ادی کارمایکل در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۱۷:۰۱

He is Nostro dis Parter
Nostr' alma Mater...

پیام زده شده در: ۱۴:۴۲ سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴

گبریل دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از محبت خار ها گل می شود
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
نقل قول:

رز زلر نوشته:
گابريل اين كه گريف خيلي تو كتاب ازش تعريف شده اصلا ربطي به مخاطب ها و رده سني خواننده ها نداره.

من خودم قبل از اينكه بيام تو جادو اصلا با گروهي به غيرازگريف ميونه اي نداشتم، چرا؟ چون توي كتاب تنها گريف بود!

شما يه قسمت به من نشون بده كه در حد دو صفحه گفته باشه تالار هافلپاف چه شكلي بوده؟ اصلا نيست چنين چيزي! تنها چيزي كه از تالار ريون مي دونم مربوط به آخرين جلدش و اونم در حد چند بند ـه! بعد از گريف بيشترين تالاري كه ازش صحبت شده اسلي ـه كه باز هم نسبت به گريف به جزئيات پرداخته نشده.

رولينگ مي تونست در عين اينكه به روند اصلي كتاب مي پرداخت از تالار ها هم صحبت كنه.
و اين به شخصيت هري و گريفي ها هيچ لطمه اي نمي زد و حتي باعث نمي شد از شهرت شون كم شه.

ما دو گروه مرگ خوار و محفلي هم داشتيم كه بيشتر طرفدار ها مائل به پيروز شدن محفلي ها بودن و عده ي كمي قبل از سايت هايي مثل دمتور و جادو مرگ خوار ها رو مي پسنديدند.

ولي رولينگ تنها به محفلي ها كه قهرمان خواننده ها بودن توجه نكرد و در كنار توصيف محفلي ها از مرگ خواران هم صحبت كرد و توضيح كاملي داد.

پس اين رو نمي توني به دليل مخاطب هايش بگذاري. اگه اين طوري بود پس چرا مرگ خوار ها رو هم در كنار محفلي ها توضيح داد؟

اميد وارم منظورم رو درست رسونده باشم.

سلنگ نعلیکم

رز توصیف دقیق و کامل گریفیندور و تعریف زیاد ازش اصلا لازمه کتاب و اصلا از بحث گریفیندور سالاری خارج (به نظرم این همه اختلاف نظرات به خاطر اینه که هر کدوم از ما یه تعریف متفاوت از گریفیندور سالاری داریم طبق اون تعریف متنی و دلایلی می گیم که کاملا درست ولی چون با تعریف شخص دیگر فرق دار واسش قابل قبول نیست و فکر کنم یکی اصلا باید بیاد گریفیندور سالاری رو تعریف کن)

داستان کتاب برپایه اتفاقاتی که برای 3 دوست گریفیندوری اتفاق می افته ,تعریف از گریفیندور پیش بردن داستان اصلی کتاب نه گریفیندور سالاری

اگه می خواست داستانو باز کن در حد رون و هافل و اسلی و به حاشیه بر کل کتب نابود می شد

و این در هر کتابی هست که قهرمان و گروهش و انتی قهرمان و گروهش رو کامل معرفی کنند توی کتاب هافل و رونکلاو دو گروه در حاشیه بودن (حتی اسلیترین هم به عنوان یک گروه خیلی وسط داستان نبود) و طبیعی که خیلی ازشون صحبت نشه تو کتاب و فوکس روی داستان اصلی باشه به نظر من اگه رولینگ می خواست انداز وقتی که واسه قهرمان های گریفیندور و توصیفش بزار واسه تک تک دانش اموز ها و تالار های هاگوارز می زاشت ما به جای یه کتاب فانتزی کودک و نوجوان با یک نمایشنامه یا داستان شکسپیر مواجه می شدیم (الان این معنی بد بودن شکسپیر نیست منظورم تفاوت قلم رولینگ و شکسپیر)

شکسپیر یک نویسندس که کتاب هاش به خاطر توصیف های دقیق و جامع و کاملش معروفن یعنی شما مردی که می خندد بخونید 10 صفه توصیف 2 گرم دیالوگ دوبار همین منوال اگه رولینگ این کارو می کرد هری پاترم همین می شد و این باز به گروه سنی هری پاتر و حتی علایق خواننده های دوره ما نمی خوره

به نظر من اینم گریفیندور سالاری نیست این رعایت یه اصل در نویسندگی که پرهیز از حاشیه رفتن .

وظیفه رولینگ در نظر من به عنوان یه نویسند اینه که داستانو خوب توصیف کنه مسیر درست پیش ببر و تو حاشیه نر اگه می خواست این کار کن برای توصیف هر کدوم نیاز به یه داستان داشت و داستان طول می کشید و تاریخ ثابت کرده وقتی داستان تو داستان بشه و داستان کشیده بشه کل کتاب یا فیلم یا سریال خراب می شه.

البته این چیزی که شما می گین کاملا محتمل مثلا در کتاب نغمه اتش و اب (بازی های تاج و تخت) 7 گروه سلطنتین با 7 یا بیشتر شخصیت اصلی از گروه های مختلف ,و کاملا به همشون به طور کامل پرداخته شده ولی شما با 7 داستان متفاوت که در یه جاهای با هم برخورد دارن (همه هدفشون تصاحب تاج و تخت) مواجه می شین که اصلا در دو فصل یا دو قسمت سریال یه گروه اصلا نیست دوبار تو بعدی بازم اون یکی کلا نیست و و این واسه یه کتاب با یه قهرمان و یه انتی قهرمان اصلی غیر ممکن

ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۴:۴۶:۱۵
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۰۷:۲۷
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۱۲:۰۸
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۸ ۱۵:۱۸:۵۳

پیام زده شده در: ۱۴:۱۱ سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴

هافلپاف، محفل ققنوس

رز زلر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۳۹ پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳
آخرین ورود:
۱:۳۱ دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲
از رنجی خسته ام که از آن من نیست!
گروه:
ایفای نقش
محفل ققنوس
هافلپاف
مترجم
کاربران عضو
پیام: 1125
آفلاین
گابريل اين كه گريف خيلي تو كتاب ازش تعريف شده اصلا ربطي به مخاطب ها و رده سني خواننده ها نداره.

من خودم قبل از اينكه بيام تو جادو اصلا با گروهي به غيرازگريف ميونه اي نداشتم، چرا؟ چون توي كتاب تنها گريف بود!

شما يه قسمت به من نشون بده كه در حد دو صفحه گفته باشه تالار هافلپاف چه شكلي بوده؟ اصلا نيست چنين چيزي! تنها چيزي كه از تالار ريون مي دونم مربوط به آخرين جلدش و اونم در حد چند بند ـه! بعد از گريف بيشترين تالاري كه ازش صحبت شده اسلي ـه كه باز هم نسبت به گريف به جزئيات پرداخته نشده.

رولينگ مي تونست در عين اينكه به روند اصلي كتاب مي پرداخت از تالار ها هم صحبت كنه.
و اين به شخصيت هري و گريفي ها هيچ لطمه اي نمي زد و حتي باعث نمي شد از شهرت شون كم شه.

ما دو گروه مرگ خوار و محفلي هم داشتيم كه بيشتر طرفدار ها مائل به پيروز شدن محفلي ها بودن و عده ي كمي قبل از سايت هايي مثل دمتور و جادو مرگ خوار ها رو مي پسنديدند.

ولي رولينگ تنها به محفلي ها كه قهرمان خواننده ها بودن توجه نكرد و در كنار توصيف محفلي ها از مرگ خواران هم صحبت كرد و توضيح كاملي داد.

پس اين رو نمي توني به دليل مخاطب هايش بگذاري. اگه اين طوري بود پس چرا مرگ خوار ها رو هم در كنار محفلي ها توضيح داد؟

اميد وارم منظورم رو درست رسونده باشم.

پیام زده شده در: ۱۹:۲۸ دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴

گبریل دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از محبت خار ها گل می شود
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
عذر موخوام که یکم از بحث خارج شدیم لطفا عفو بفرماید دیگه تکرار نمی شه فقط همین یه دفعه

چون من فکر می کنم یه ابهامی از مقایسم برای ادی کارمایل عزیز پیش امد که اگه اجاز بدین رفعش کنم .
ابهام هم اینه که ادی کارمایل گرام اون مقایسه سطح و گریفیندور سالاری رو با گروه سنی مستقیم در نظر گرفته در حالی که منظور من نسبی بودش(فبول دارم خودم بد رسوندم منظورمو)

(نکته این که من تو اون جمله فقط منظورم بر نارنیا بود نه هابیت, هابیت اضافه تایپ شد بابت اون عذر می خوام هابیت عالیه)

من در مقایسه با هری پاتر حرف می زدم که هنوزم در مقایسه با هری سر حرفم هستم که نارنیا سطح چندان بالایی ندار ولی فقط در مقایسه با هری پاتر (هری پاتر از هر نظر از هر لیست برترین کتب کودک و نوجوان شناخته شد و خوب برای نارنیا رقیب سختی شاید اگه مقابل پرسی جکسون بود می گفتیم نارنیا سطح بالای دار ولی مقابل غول کتب کودک و نوجوان تاریخ قرار گرفته) و فیلمش که در مقایسه با هری پاتر تقریبا هم سطح و گرفته (فکر کنم این نسبیت خوب نرسوندم عذر می خوام)

وگرنه کتاب اصیلی چون نارنیا حتما باید و لیست 30 کتب برتر کودک و نوجوان تاریخ جا می داشت ولی ندار این جایگاه رو چون نسبت سطح کتاب نسب به رقباش به خاطر واقع بینانه بودن نسبیش و نداشتن گریفیندور کتنس سالاری پاین تر امد (دلم می خواست تا 100 رو بذارم ولی خیلی طولانی می شه)

مشخصا اگه شما لیست (یکی از قوی ترینه اش حتی شاید برترینش) برترین کتب کودک و نوجوان در تاریخ مراجعه کنید با این لیست مواجه (مواجح می شید(املام خوب نیست)(و اکثر لیست ها همی فوقش چها و پنج و 10 و 15 و عوض شد می شه گفت سری کتاب ها ثابتن باشماه های مختلف)

Harry Potter series-1

by J.K. Rowling

2
The Hunger Games
The Hunger Games series

by Suzanne Collins

3
To Kill a Mockingbird
To Kill a Mockingbird

by Harper Lee

4
The Fault in Our Stars
The Fault in Our Stars

by John Green

5
Hobbit or There and Back Again
The Hobbit

by J.R.R. Tolkien

6
Catcher in the Rye
The Catcher in the Rye

by J.D. Salinger

7
The Lord Of The Rings
The Lord of the Rings

by J.R.R. Tolkien

8
Fahrenheit 451
Fahrenheit 451

by Ray Bradbury

9
Looking for Alaska
Looking for Alaska

by John Green

10
The Book Thief
The Book Thief

by Markus Zusak

11
The Worlds of Lois Lowry
The Giver series

by Lois Lowry

12
The Ultimate Hitchhiker's Guide to the Galaxy
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy series

by Douglas Adams

13
The Outsiders
The Outsiders

by S.E. Hinton

14
Complete Anne of Green Gables
Anne of Green Gables series

by L.M. Montgomery
.

15
His Dark Materials
His Dark Materials series

by Philip Pullman

16
The Perks of Being a Wallflower
The Perks of Being a Wallflower

by Stephen Chbosky

17
The Princess Bride
The Princess Bride

by William Goldman

18
Lord of the Flies
Lord of the Flies

19
Divergent
Divergent series

by Veronica Roth

20
Paper Towns
Paper Towns

by John Green

21
The Mortal Instruments
The Mortal Instruments series

by Cassandra Clare

22
An Abundance of Katherines
An Abundance of Katherines

by John Green

23
Flowers For Algernon
Flowers For Algernon

by Daniel Keyes

24
Thirteen Reasons Why
Thirteen Reasons Why

by Jay Asher

25
The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

by Mark Haddon

26
Speak
Speak

by Laurie Halse Anderson

27
The Twilight Saga Complete Collection
Twilight series

by Stephenie Meyer

28
Uglies
Uglies series

by Scott Westerfeld

29
Clockwork Angel
The Infernal Devices series

by Cassandra Clare

30
Tuck Everlasting
Tuck Everlasting

by Natalie Babbitt

----
شمار 27 این لیست به توایلایت تعلق دار و منظورم اینه که خوبی و بدی و سطح ادبی یه کتاب تعیینش از دست ما خارج ما فقط می تونیم بپسندیم واسه سطح بندی حداقل نیاز دکتری ادبیات داریم در رشته زبان انگلیسی,و بیاین صادق باشیم هیچ کدوم نداریمش (لاقل من که ندارمش)

ما فقط می تونیم به لیست های معتبر نگاه کنیم
و ببینیم سطح کدوم کتاب ها نسب به دیگری بالاتر و در این بحث خدایش من داشتم نسبت به سطح هری پاتر می گفتم

چون نارنیا یه کتاب اصیل که سطحش بالا تر از سطح گروه سنی خوانندگانش (8 تا 13 سال) و وقتی ما بزرگ تر می شیم وجه ادبیشو درست تردرک می کنیم و شاید اگه گریفیندور سالاری نبود و هری سالاری نبود و پارتی بازی های دامبلدور نبود هری هی پیروز نمی شد و هرمیون تو کتاب دوم می مرد و جنی به هری نمی رسید و... نبود و الان هری پاتر هم تو این لیست نبود .

و بازم می رسیم به این که گریفیندور سالاری شاید روی اعصاب خوانند ها مخصوصا نوجوان هاش باش ولی یکی از عوامل موفقیت هری پاتر

و در اخر این که من منظورم کم لطفی کردن به سطح کتاب نارنیا نبود یا بد خواندنش منظورم نسبیتش به هری پاتر و هابیت بود (که با تایپ اشتباه هابیت کنار نارنیا ترکوندم واقعا حواس پرتی دیگه این ژنتیک ملکولی واسه انسان حواس نمی زار) امیدوارم بد نگفته باشم که بد برداشت بشه
اگه هم بد برداشت می شه لطفا بزارینش به پای کم بودن استعداد من در بیان یک موضوع به دور از رد کردن خطوط قرمز

ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۷ ۱۹:۳۸:۴۱
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۷ ۱۹:۵۲:۵۳
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۷ ۱۹:۵۶:۰۲
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۷ ۲۰:۰۹:۵۲
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۷ ۲۰:۱۵:۵۴
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۷ ۲۰:۴۵:۰۶

[Steve Jobs]
Ooh, everybody knows Windows bit off apple

[Bill Gates]
I tripled the profits on a PC

[Steve Jobs]
All the people with the power to create use an apple!

[Bill Gates]
And people with jobs use a PC

[Steve Jobs]
You know I bet they made this beat on an apple

[Bill Gates]
Nope, Fruity Loops, PC

[Steve Jobs]
You will never, ever catch a virus on an apple

[Bill Gates]
Well you could still afford a doctor if you bought a PC

پیام زده شده در: ۱:۰۰ دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴

ادی کارمایکل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از گولاخ خانه
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
نقل قول:
ادی گرام دقیقا واسه همین که هری پاتر هری پاتر شد و نارنیا و هابیت فقط فیلمشون گرفت این دو کتاب به عنوان کتاب در حد بالایی قرار ندارن.
چون نمی تونن یه کودک رو جذب کنن, هر کسی نمی پسند اما هری پاتر به گروه سنیش احترام گذاشته (حالا شاید در احترام زیاد روی کرده و خواننده را لوس کرده باش ولی این کار رو کرده و در کتب نارنیا هم اگه حافظه من درست به یاد بیار در کتاب اخر همه شاهان و ملکه ها امدن نارنیا و همه خوشبخت شدن و در بقیه کتاب ها هم همه به هم رسیدن و حتی برادر دقلو کوچیک تر شاهزاده با این که پادشاهیش باخت خوشحال خندان بود که اخ جون من شاه نمی شم و.........)

خب من نمی دونم شما با گفتن "هری پاتر هری پاتر شد و نارنیا و هابیت فقط فیلمشون گرفت این دو کتاب به عنوان کتاب در حد بالایی قرار ندارن" چی می خواین بگین :دی مشخصاً هابیت سطحش بسیار بالاتر از هری پاتره و توی فیری تیل های کودکان نارنیا حرف اول رو می زنه :دی مثل اینه که بگیم چون مارول پرفروشه، خیلی از دی سی بهتره. نه خیر، فروش و هوادار زیاد نشونه ی کیفیت نیست، مثل توایلایت که خوب فروخته، اما مشخصا نه ارزش سینمایی داره فیلمش و نه کتابش ارزش ادبی.

نارنیا تو زمان خودش خیلی هم پرفروش شد، طرفداراش هم یا مردن یا داره بهشون اضافه می شه. شما داری بر مبنای ایران می گی این رو. نارنیا و هابیت کاملاً پرفروشن خارج از کشور. حتی توجهتون رو به این خبر جلب کنم از سایت آردا که این کتاب (هرچند عتیقه) داره با همچین قیمتی به فروش می ره و خب سری کتابای لوتر و داستان های ناتمام و هابیت و غیره مدام دارن تجدید چاپ می شن.

درسته هری پاتر پرفروشه و اگر بخوایم پنج داستان تینیجری خوب رو اسم ببریم، قاعدتن هری پاتر رو هم می آریم، اما صرفن دفاع کنم که سطح هابیت و نارنیا خیلی بالاتر از این حرفاس :دی هری پاتر ده پونزده ساله منتشر شده. بذار مث مث هابیت هفتاد و پنج سال و مث نارنیا شصت و پنج سال از تاریخ انتشارش بگذره، بعد ببین فروشش همین می مونه یا نه. همین الان نسل جدید جای اینکه از هری پاتر حمایت کنه، داره می گه پرسی جکسون خیلی بهتره. چرا؟ چون جدیدتر و به روز تره.

پ.ن: یه کمی هیجان زده شدم، شما به دل نگیرین

He is Nostro dis Parter
Nostr' alma Mater...

پیام زده شده در: ۱:۲۰ شنبه ۵ دی ۱۳۹۴

تام ریدل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۳۷ یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۴:۱۵ شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
از جوانی خیری ندیدم ای مروپ
گروه:
کاربران عضو
پیام: 529
آفلاین
همین ابتدا بهتون بگم که داریم در "نخستین مرجع فارسی زبان داستان های شگفت انگیز هری پاتر" بحث می کنیم.پس مواظب باشین که در مورد پسری که زنده ماند،بی راهه سخن نگید! و باز هم میگم پرسش من تنها می تونست پاسخی کوتاه در حد "چندخط" داشته باشه.اونم چون کنجکاو بودم بدونم بقیه هم به چنین نکاتی توجه داشتن یا نه. اما خب اگه جدا می خواین در این مورد بحث کنین،من حرفی ندارم ولی بدونین بی فایده س.یعنی کتابا نوشته شدن دیگه! مگر اینکه بخواین به نتیجه ی واحدی برسین.

در مورد رده سنی کتابهای هری پاتر باید گفت که تنها توی دسته کودکان قرار نمیگیرن،بلکه نوجوانان هم شاملش میشه.البته حتما توصیه می کنم مقاله " در چه سنی باید هری پاتر بخوانیم " رو مطالعه کنید.و اگه لازم شد ترجمه ش می کنم و در بخش مقالات قرار میدم.بعد از مطالعه متوجه می شید که هر کدوم از کتابها، سن مناسب خودشون رو برای خوندن دارن.

ضمن اینکه مقایسه کتابهای هری پاتر با بقیه کتابها در ژانرهای مختلف,چندان هم کار درستی به نظر نمی رسه اما خب یه جورایی میتونه مفید هم باشه.هدف از نوشته شدن هری پاتر، آشنا کردن کودکان با مفاهیمی مثل protagonist و antagonist ـه (به معنای قهرمان و ضدقهرمان) که البته بانو رولینگ اینکارو به نحو احسن انجام داده.اما خب مشکلاتی هم در میان مسیر وجود داره.مثل همین گریفندور سالاری که البته میتونید نظرشخصی به حسابش بیارید ولی هممون میدونیم که بازهم چیزهای دیگه ای به چشم مون میخوره.

چون کتاب بیشتر به ژانر کودک/نوجوان اختصاص داره شاید بتونیم از چنین چیزهایی بگذریم.اما درهرصورت به چشم یک مشکل و حتی معضل دیده میشن.مخصوصا در مورد آخرین کتاب که رده سنی به نوعی افزایش پیدا کرده و به قول خودِ شما بانو گابریل, مشکلات رفته رفته بهتر شده اما در پایان نکاتی میبینیم که به راحتی نمیشه ازش گذشت.(البته به راحتی از هرچیزی میشه گذشت!)

در کل ممنونم از جفتتون که در بحث شرکت و وقت ارزشمندتون رو اینجا خرج می کنید.از تمجیدات بانو دلاکور هم نهایت تشکر رو دارم اما به راستی چنین که فرمودید نیست!

ویرایش شده توسط تام ریدل در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۵ ۱:۲۶:۱۰

پیام زده شده در: ۲۳:۳۷ جمعه ۴ دی ۱۳۹۴

گبریل دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از محبت خار ها گل می شود
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
نقل قول:

ادی کارمایکل نوشته:
صرفن خواستم پارازیت بندازم که مخاطب هری پاتر نوجوانه. ولی مثلن تو کتاب کودکی مثل نارنیا یا هابیت همچین بساطی نیس، در صورتی که مشخصا بچه خیلی ذوق می کنه ببینه یه قهرمان گولاخی همه رو له و لورده می کنه و همه با خوشحالی می رن خونه و شیر و کیک می خورن و مسواک می زنن و می خوابن. تازه اگه مسواک نزنن شاید بیشتر هم ذوق کنن.

نارنیا دقیقن وسط قرن بیستم نوشته شد و هابیت ده دوازده سال قبلش. نثر و داستان کتاب ها هم همگی کودکانه ان، حالا کاری نداریم نارنیا کپی از انجیل بود یا داستان پشت هابیت به طرز خوبی مخوف و بزرگساله، قضیه اینه که اینا برای کودکه. ابدن همچین بردن هایی وجود نداره و ملت هم توشون می میرن و خیلی ناراحتی هم دارن. بعد اونوقت یه کتاب نوجوان که تو قرن بیست و یکم نوشته می شه باید پیرو قانون قرن هیجده و نوزده باشه که همیشه قراره خیر خیلی گولاخ بدی رو ببره؟

از یه دید دیگه بحث رو ببینیم. هری پاتر داستان تینیجریه، درست. ولی ما که بزرگسالیم و نویسنده اش هم بزرگسال. قاعدتاً یه انگلیسی هم حرفی رو بی منظور نمی زنه، مخصوصن اگه نویسنده باشه. ینی یارو یا یه تیکه میندازه، یا حرکت نژادپرستانه می زنه، یا ژانگور انگلیسی در می عاره یا... چیزه بحث سیاسی نکنیم پلیس فتا ما رو می گیره قضیه اینه که نمی شه یه کتاب رو نقد کرد اگر بخوای از دید مخاطب خاص اون کتاب بهش نگاه کنی. باید منتقدانه عمل کنی و ینی همه ی جوانب رو در نظر بگیری.

و خب واقعن منطقی نیس که بگیم به خاطر مخاطب هری رو قهرمان کرد و گریفیندور رو گولاخ ترین گروه کرده و بقیه گروه ها هم از بقال سر کوچه کم اهمیت تر بودن. نه داستان یه فیری تیله و نه خواننده هاش بچه های هشت تا ده سال و نه نویسنده اش مال قرن هیجدهم.

اخا تقصیر من نیست من خوندم تو چند تا گروه بندی که کتاب های اول هری پاتر جزو دسته کودکان (9 10 11 تا 12 ) و حتی کتاب تصویریشم تو پوشش خبری گفتن وقتی صحبت از تصویر برداری برترین کتاب کودکان تاریخ می شه من نگفم اونا گفتن

ادی گرام دقیقا واسه همین که هری پاتر هری پاتر شد و نارنیا و هابیت فقط فیلمشون گرفت این دو کتاب به عنوان کتاب در حد بالایی قرار ندارن.
چون نمی تونن یه کودک رو جذب کنن, هر کسی نمی پسند اما هری پاتر به گروه سنیش احترام گذاشته (حالا شاید در احترام زیاد روی کرده و خواننده را لوس کرده باش ولی این کار رو کرده و در کتب نارنیا هم اگه حافظه من درست به یاد بیار در کتاب اخر همه شاهان و ملکه ها امدن نارنیا و همه خوشبخت شدن و در بقیه کتاب ها هم همه به هم رسیدن و حتی برادر دقلو کوچیک تر شاهزاده با این که پادشاهیش باخت خوشحال خندان بود که اخ جون من شاه نمی شم و.........)

(از شما هم عذر می خوام اگه به خودم جرئت دادم روی نظر طنازتون نظری بزارم بس جدی و کم ارزش)

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.