هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

پاسخ به: گریفندور سالاری،توهـم یا واقعیت ؟
پیام زده شده در: ۲۰:۳۱ سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

گرگوری گویلold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۵۴ یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶
آخرین ورود:
۱۸:۲۲ دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
از زیر سایه ارباب
گروه:
کاربران عضو
پیام: 204
آفلاین
کتاب شدیدا گریفندور سالاره!

ما در کتاب اول دیدیم که هرمیون میترسید.
شجاعت نداشت.
شجاعتی هم که در طول داستان داشت طی یک سری اتفاقات به دست آورد!
پس جاش قطعا گریفندور نبود!
و پر رنگ ترین خصوصیتش با هوش بودنش بود.
که طبق این موضوع صد در صد باید توی ریونکلاو میبود!
علاوه بر اسلیترین که کلا منفور به تصویر کشیده شده دو گروه دیگه تاثیر زیادی توی داستان ندارند
فقط دو ریونکلاوی تاثیر تقریبا پر رنگی داشتند!
اونم نه خیلی پر رنگ!
یکی چو چانگ و اونیکی میرتل!
درمورد هافل هم که نگیم بهتره!
گریفندور در مقابل اسلیترین
خیر و شر!
مصلا چرا یک بار هم که شده گروهی بجز اسلیترین و گریفندور قهرمان جام مدارس یا کوییدیچ نشدند؟
هری و دوستاش و دامبلدور و اکیپ بابای هری!
تقریبا تمام شخصیت های مهم توی گریفندور بودن!
درحالی که به نظر من جیمز پاتر بیشتر به درد اسلیترین میخورد!
یا پیتر پتی گرو باید توی هافل میبود!
رولینگ هاگواتز رو در قالب دو گروه نشون داده!
من واقعا درک نمیکنم چرا با وجود اینها گروه ریون و هافل رو ساخته!

"تنها ارباب است که میماند"

پیام زده شده در: ۲۰:۰۴ سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

گرگوری گویلold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۵۴ یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶
آخرین ورود:
۱۸:۲۲ دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
از زیر سایه ارباب
گروه:
کاربران عضو
پیام: 204
آفلاین
خیلی حرف دارم ولی حوصلم نمیشه تایپ کنم!بعدا مینویسم!

"تنها ارباب است که میماند"

پیام زده شده در: ۱۷:۲۲ جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴

تام ریدل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۳۷ یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۴:۱۵ شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
از جوانی خیری ندیدم ای مروپ
گروه:
کاربران عضو
پیام: 529
آفلاین
الان که دارم بیشتر دقت میکنم،میبینم عجب اسمی واسه تاپیک انتخاب کردم!

از دوستانی که هنوز در این بحث مشارکت نکردن خواهش میکنم بیان و نظرشونو اعلام کنن چون این مطلب هنوز به صورت کامل جمع بندی نشده و قراره توی نشریه به صورت یک مقاله کامل و جامع بهش پرداخته بشه.اگر هم فکر میکنید نظر تازه ای ندارید بازهم بیان کنید بلکه ما از توش نکته ای در بیاریم.جمع بندی گفتگوها تا به اینجارو می تونید از این پست مطالعه کنید.همینطور توصیه می کنم پست اول تاپیک هم حتما مطالعه بشه.همین دیگه!

مخلصیم .. !

پیام زده شده در: ۲۰:۴۳ شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴

گبریل دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۷:۴۲ شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۴
آخرین ورود:
۷:۵۹ یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹
از محبت خار ها گل می شود
گروه:
کاربران عضو
پیام: 143
آفلاین
سلنگ نعلیکم

در باره ارتباطات ملیت رولینگ و باورش رو هری پاتر باید بگم بعضی ها فمینیستن بعضی ها کمونیستن بعضی ها فاشتیسمن رولینگم بریتانیونیسم (همین الان این صفت خودم ساختم برام دست بزنین)

ولی هرکسی در یک جامعه بزرگ شده که عقاید و فرهنگش چه از اون عقاید و فرهنگ ها خوشش بیاد چه نیاد یه ریشه هایی در فرد می دوان و شخصیتش شکل می ده و خوب شخصیت یه فرد در نویسندگیش خیلی تاثیر دار

و رولینگ وقتی کتب اول هری پاتر می نوشت هیچ نظری نداشته که قرار تا این حد معروف شه, اون موقع قرار بود به زحمت تو انگلیس اول چاپ شه و خوب برای این که بتونه نوجوانان و کودکان انگلیسی رو جذب کنه یا حتی ناشر ها رو که چاپ کنن و بخرنشن باید با عقاید و باور های اونا کتاب پیش میبرد باور هایی که اونا بر طبق فرهنگ انگلیس دوست داشتن مثل تک شاخ و شیر و شجاعت رو می اورد تو طرف برند کتاب و.....تا خریده شه و چاپ شه

و خوب اگه هم هری پاتر تو انگلیس چاپ نمی شد یا معروف نمی شد که بعد بقیه جاها هم ترجمش کنن و ... رولینگ احتمالا قید نویسندگی رو میزد الانم داشت مک دونالد می فروخت :دی

در کل شاعر می گه:واسه نونه واسه نونه واسه نونه ( اهنگ دلفک )

ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ ۲۰:۵۰:۳۰
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ ۲۰:۵۱:۵۱
ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ ۲۱:۰۲:۰۵

[Steve Jobs]
Ooh, everybody knows Windows bit off apple

[Bill Gates]
I tripled the profits on a PC

[Steve Jobs]
All the people with the power to create use an apple!

[Bill Gates]
And people with jobs use a PC

[Steve Jobs]
You know I bet they made this beat on an apple

[Bill Gates]
Nope, Fruity Loops, PC

[Steve Jobs]
You will never, ever catch a virus on an apple

[Bill Gates]
Well you could still afford a doctor if you bought a PC

پیام زده شده در: ۲:۰۱ شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴

تام ریدل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
انقدر بحث رو پخش و پلا کردین که دیگه نمیشه جمعش کرد.شیطونا !

جمع بندی تا بدین لحظه:

بانو گبریل دلاکور همچنان بسیار قاطعانه روی نظرشون هستند و اعتقاد دارن که چون قهرمانان داستان ما گریفندوری هستن،پس لازمه که روی این گروه مانور بیشتری داده بشه.در مورد سایر گروه ها به اندازه کافی برای ادامه خط داستانی کتاب توضیح داده شده.البته امکان اینکه هرمیون، راونکلاوی و رون،هافلپافی بشه وجود داشته اما چون همشون توی گریفندور بودن،رولینگ هم مانوری بیشتری روی این گروه داده.همینطور معتقدند ما بیشتر شاهد هری پاتر سالاری بودیم تا گریفندور سالاری! طبق گفته ایشون از اونجایی که هری پاتر بیشتر مربوط به رده سنی کودک و نوجوان میشه،رولینگ قصد آشنایی بیشتر کودکان با مفهوم قهرمان(protagonist) و ضدقهرمان(antagonist) بوده.

اما جناب ادی کارمایل تقریبا در نقطه نظر مقابل بانو گبریل قرار دارن.طبق گفته های ادی،هری پاتر در گروه سنی و ژانر خودش میتونه به عنوان بهترین نام برده بشه اما توان رویایی با دنیای بزرگ و کاملی مثل تالکین و .. رو نداره.ایشون معتقدند رولینگ دنیایی رو خلق کرده که به تکامل نرسونده و در مورد گروه های چهارگانه عدالت رعایت نشده.ورود قهرمانانه هری پاتر و پیروزی های متعدد گریفندور،جزئی از همین معضلات به شمار میاد.شاید اگه به گروه های دیگه به اندازه کافی پرداخته میشد،شاهد گریفندور سالاری نبودیم و دنیاسازی کامل تری رو شاهد بودیم.

بانو رز زلر موافقت خودشون رو با نظرات ادی اعلام کردن و گفتند کتاب خوب،کتابیه که بعد از ۵۰ سال هم محبوبیت داشته باشه.همینطور فرمودند میزان فروش یک کتاب،عامل تعیین کننده یک کتاب خوب نیست اما میتونه بخشی ازش رو تشکیل بده.رولینگ اگه میخواسته به سایر گروهها زیاد نپردازه،پس دلیل وجودشون چی بوده؟

بانو اورلا کوییرک هم نظرشون به نظر گبریل نزدیک تره و اعتقاد دارن بحث اصلی ما هری پاتره.گریفندور سالاری در حقیقت وجود نداره و رولینگ برای پیش بردن داستان و شخصیت ها،مجبور به توضیح بیشتر در مورد محیط شون بوده. شاید اگه در مورد بقیه تالار ها توضیح بیشتری میداد ضربه ای به داستان نمیزد اما پیروزی های گریفندور بعد از ورود هری پاتر،گریفندور سالاری نیست! درهر صورت توضیحات بیش از حد رولینگ در مورد گریفندور کار اشتباهی نبوده.

خُب موضوعی که زیاد راجبش بحث نشد ارتباط گریفندور سالاری با بریتانیایی بودن نویسنده س.و اینکه کلا بریتانیایی بودن رولینگ چه تاثیراتی روی کتاب داشته.توضیحات در مورد این موضوع رو در اولین پست تاپیک میتونید یافت کنید!

+ اگه در جمع بندی و خلاصه نظرات دوستان اشتباه کردم،حتما منو مطلع کنید.

ویرایش شده توسط تام ریدل در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ ۲:۰۵:۵۸

پیام زده شده در: ۱۶:۰۸ چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴

ادی کارمایکل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۱۹ چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴
آخرین ورود:
۱۰:۴۸ جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
از گولاخ خانه
گروه:
کاربران عضو
پیام: 122
آفلاین
منم یه چیزی بگم. اینکه می گیم قهرمانای کتاب گریفیندوری بودن و داستان حول اونا می چرخید، دلیل نمی شه رولینگ بقیه گروه ها رو حساب نکنه و بهشون نپردازه.

ببینین رولینگ یه محیط و دنیایی خلق کرده. اومده گفته یه مدرسه ی جادویی داریم با چهارتا گروه. و ما تا کتاب چهارم اصلن نمی دونستیم مدرسه های دیگه ای هم هستن و اونایی که توشن چه جور عادمایی ان. وقتی دنیاسازی می کنی، باید به یه حدی از کمال برسونی. از توی کل دنیای رولینگ، ما فقط کوچه ی دیاگون و تالار گریف و اتاق دامبلدور و چن تا از کلاسا رو دیدیم. دنیاسازی باید به یه حدی از کمال برسه و بعد ولش کنیم. حتی ریک ریوردن هم این اصل رو رعایت کرده. یارو دوازده تا اتاق داره توی کمپ دورگه و اونوقت تقریبن تا جایی که به داستان لطمه نزنه هم اعضاش رو می عاره تو داستان و هم مثلن کابین ها رو معرفی می کنه. حتی تو قهرمانان اولمپوس هم به همون حد توضیح درباره ی کمپ ژوپیتر پرداخته و تقریباً سطح خوبی از دنیاسازی داشته تو مجموعه ی خاطرات خاندان کین. درسته داستان هری پاتر به صورت روایی خیلی کامل تره و شخصیت هاش محبوب تر، ولی این ریوردن بود که از همه ی شخصیتا استفاده می کرد و دنیاسازیش جامعیت بیشتری داشت نسبت به هری پاتر.

+حالا تام ریدل درست می گه، یه سری چیزا رو نباید مقایسه کرد. ولی داستان لوتر چی بود مگه؟ عملا یه سیر بیشتر نبود، ولی نویسنده اون رو یه جاهایی حتی به سه تا سیر تبدیل می کرد که به صورت موازی پیش می رفتن، کلی دنیاسازی کرد (کاری به بقیه ی کتابهاش ندارم که جهانش رو تکمیل می کنه، فقط خود لوتر) و تصویر جامعی به ما ارائه داد. حالا درسته هم تالکین انگلیسی بوده و هم رولینگ، منتها خب تالکین کجا و رولینگ کجا. افکارشون مشخصن با هم فرق داره، اما قدرت دنیاسازی رولینگ خیلی پایین تر از تالکین و حتی ریوردن بوده تو اکثر مواقع. حالا دنیاسازیش که تو کتابای جدیدش بهتر شده، اون نثر خاص رواییش رو به نظرم از دست داده.

به نظرم این قضایای ضعف دنیاسازی و گریفیندور سالاریه به هم مربوطن. شاید رولینگ می خواسته کار خودش رو راحت تر کنه و فقط رو یه گروه مانور داده، شاید هم اصلا به این قضیه دقت نکرده و همینجوری یه کله داستان رو برده جلو :دی

He is Nostro dis Parter
Nostr' alma Mater...

پیام زده شده در: ۱۳:۴۹ چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴

هافلپاف، محفل ققنوس

رز زلر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۳۹ پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳
آخرین ورود:
۱:۳۱ دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲
از رنجی خسته ام که از آن من نیست!
گروه:
ایفای نقش
محفل ققنوس
هافلپاف
مترجم
کاربران عضو
پیام: 1125
آفلاین
من فقط اومدم بگم بسیار با اد موافقم و تمام حرف هایش رو کاملا تا اینجا قبول دارم.
کتاب خوب کتابیه که پس از گذشت حداقل نیم قرن هنوز محبوبیت بالایی داشته باشه.
و میزان فروش تنها عامل تعیین کننده ی خوبی یک کتاب نیست. ممکنه یه مدت همه برن تو فاز و خیلی از یک نوع کتاب بخرن و میزان فروش اون کتاب بیاد بالا والا اینکه خیلی نقص ها داشته باشه.

ارولا و گابریل بحث من اینه که سر جمع چند بار بیشتر اسم هافل یا ریون نیومد و بیشتر نقش چغندر رو ایفا می کردن تا گروه های اصلی! اگه رولینگ نمی خواست به این ها بپردازه پس چرا اصلا آوردشون؟
مثل اینه که شما یه معجون ناشناخته رو ببری سر کلاس معجون و بی اینکه بگی چیه و چیکار می کنی به خورد همه بدی!

خوب نمی شه مسلما! می تونست محور اصلی رو بین گریف و اسلی بذار و به این دو بپردازه تا اینکه به دو تا شون کم بپردازه.

و گابریل که می گی کمتر کسی هست که به سمت کتاب های قدیمی بره به نظرم اشتباه می کنی. فانتزی خونی یه سن خاص داره و بعد از اون بیشتر کتاب خون ها وارد سبک های فلسفه و جامعه شناسی و اینا می شن که در خیلی از این سبک ها یا نه در همه شون بهترین کتاب ها از قدیمه! یعنی امکان نداره یک کتاب خون واقعی( کسی که حداقل روزی یک ساعت برای مطالعه اش وقت می ذاره) یه سری اثر های خاص رو نخونده باشه!

و همین الان من از بحث می رم بیرون.

پیام زده شده در: ۱۱:۵۳ چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴

گبریل دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از محبت خار ها گل می شود
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
به نظرم من هافل و رون به انداز کافی توضیح داده شده اخه این دو گروه فقط کافی بدونیم هستن و خصوصیات کلیشون اینه که مهربان و باهوشن وسدریکم قهرمان هافل بوده و...... جزو جبه خوبن ولی گروه های هاگواراز اصلا ماجرای داستان نیست که بخواد شکافته بشه ماجرا هری پاتری که ولدمورت خانوادش کشته و خودش نمرده الا تحت حمایت دامبلدور چون لرد سیاه قصد جونش دار بر اساس یک پیشگویی

چون هری تو گریفیندور زندگی می کرد وخوب خصوصیات گریفیندوری داشته و بقیه شخصیت های اصلی هم اکثرا گریفیندوری بودن رولینگ باید کامل توضیح میداد ولی اصلا لزومی نبود برای بقیه گروه ها هم این کار می کرد اخه اصلا داستان دار بار اونا نیست. به نظر من این دو گروه به انداز نقششون در داستان مورد توضیح قرار گرفتن و اگه رولینگ بیش تر این کارو می کرد حاشیه روی می شد.

شاید اگه رون تو هافل بود هرمیون تو رون بازم می شد بگیم کم لطفی شد در توضیح

به نظر من کم لطفی که در حق این دو گروه شده اینه که هرمیون به رونکلاو می خورد و رون هافل پاف و اینجوری اسنیپم که تو اسلیترین بود همه گروه ها قهرمان خودشون تو داستان داشتن ولی رولینگ پارتی بازی کرده و هرمیون باهوش و رون وفادار و مهربون انداخت تو گروه شجاعت به نظرم اینجاست که رولینگ گریفیندور سالاری کرد چون افرادی باخصوصیات شاخص تر واسه گروه های دی گه رو انداخت تو گریفیندور

و گریفیندر هم باهوش ترین فرد دار هم مهربون ترین هم شجاع ترین در صورتی که باید پخش می شدن تو گروه ها و خب انجوری دست رولینگ برای توضیح تالار ها بدون حاشیه رفتن باز می شد

ویرایش شده توسط گبریل دلاکور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۹ ۱۱:۵۷:۱۷

[Steve Jobs]
Ooh, everybody knows Windows bit off apple

[Bill Gates]
I tripled the profits on a PC

[Steve Jobs]
All the people with the power to create use an apple!

[Bill Gates]
And people with jobs use a PC

[Steve Jobs]
You know I bet they made this beat on an apple

[Bill Gates]
Nope, Fruity Loops, PC

[Steve Jobs]
You will never, ever catch a virus on an apple

[Bill Gates]
Well you could still afford a doctor if you bought a PC

پیام زده شده در: ۱۰:۴۳ چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴

تام ریدل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
خب بنده حقیقتا فکر نمی کردم اینهمه کُشت و کُشتار پیش بیاد! اگه کمی دقت کرده باشید،همگی میان حرفاتون به پاسخ منطقی و صحیح اشاره کردید اما هرکسی بنا به تعصباتی که داره،کمی از موضوع منحرف شده.در واقع خیلی از پاسخ ها یه سری واقعیات رو قبول دارن.اما خب هرکسی با توجه به منطق خودش،به مسا‌‌ئل دیگه ربطش داده.که البته همشون هم قابل احترامه.

زیاد از نقل قول بازی خوشم نمیاد اما خب ...

نقل قول:

نقلی از ادی کارمایکل؛

خب من نمی دونم شما با گفتن "هری پاتر هری پاتر شد و نارنیا و هابیت فقط فیلمشون گرفت این دو کتاب به عنوان کتاب در حد بالایی قرار ندارن" چی می خواین بگین :دی مشخصاً هابیت سطحش بسیار بالاتر از هری پاتره و توی فیری تیل های کودکان نارنیا حرف اول رو می زنه :دی مثل اینه که بگیم چون مارول پرفروشه، خیلی از دی سی بهتره. نه خیر، فروش و هوادار زیاد نشونه ی کیفیت نیست، مثل توایلایت که خوب فروخته، اما مشخصا نه ارزش سینمایی داره فیلمش و نه کتابش ارزش ادبی.

خب با قسمت اول حرفتون کاملا موافقم.وسعت دنیای تالکین و کتب ـش اصلا قابل مقایسه با هری پاتر نیست.حتی جناب تالکین اومده خط و زبان مخصوص برای Orc ها طراحی کرده! شاید بشه گفت توی فیلم ها،هرچند قابل ستایش ساخته شدن،ما قطره ای از دنیای تالکین رو شاهدش هستیم! اما قدرت وحشتناک تالکین،باعث زیرسوال رفتن ارزش هری پاتر هم نمیشه.ما میتونیم هر کتاب رو توی ژانر و حوزه ی خودش بررسی کنیم.اگه لا به لای تاپیک ها بگردید،یادمه قدیما عنوانی در مورد مقایسه هری پاتر و ارباب حلقه ها بود که اصلا هم مقایسه درستی نیست!

نقل قول:

نقلی از گبریل دلاکور؛
من در مقایسه با هری پاتر حرف می زدم که هنوزم در مقایسه با هری سر حرفم هستم که نارنیا سطح چندان بالایی ندار ولی فقط در مقایسه با هری پاتر (هری پاتر از هر نظر از هر لیست برترین کتب کودک و نوجوان شناخته شد و خوب برای نارنیا رقیب سختی شاید اگه مقابل پرسی جکسون بود می گفتیم نارنیا سطح بالای دار ولی مقابل غول کتب کودک و نوجوان تاریخ قرار گرفته) و فیلمش که در مقایسه با هری پاتر تقریبا هم سطح و گرفته (فکر کنم این نسبیت خوب نرسوندم عذر می خوام)

گاهی وقتا ممکنه که سلیقه هم توی انتخاب تاثیر بذاره.البته شاید اکثر عموم هری پاتر رو یه نارنیا ترجیح بدن اما خب نارنیا هم در نوع خودش قابل تقدیره.یه زمانی یکیو میشناختم که در این زمینه حتی جونشم میداد و تا حد مرگ دفاع میکرد! ولی خب اگه بنا برنظر شخصی باشه،خود منم هری پاتر رو ترجیح میدم.در مورد کتب تالکین،مسئله اینجاست که گاها ژانر حماسی ممکنه آدمو به خاطر گُندگی کلمات و سنگینی جو،خسته و دلزده کنه اما بازهم این موضوعات از ارزشش کم نمی کنه.بلکه شاید باعث بشه مخاطب کم تر و یا خاص تری رو به خودش جلب کنه.

من توصیه می کنم چندان هم به لیست ها اکتفا نکنید و چیزیو که دلتون دوست داره،بخونید و حمایت کنید.این لیست ها هرچقدر هم معتبر باشن، یه سری عوامل باعث میشه که تاثیراتی روشون گذاشته بشه.مثل گذر زمان که یک ممکنه اثر یک کتابو رو روز به روز کمرنگ تر کنه..

نقل قول:

نقلی از گبریل دلاکور؛
و بازم می رسیم به این که گریفیندور سالاری شاید روی اعصاب خوانند ها مخصوصا نوجوان هاش باش ولی یکی از عوامل موفقیت هری پاتر 

اینکه گرینفدور سالاری باعث موفقیت هری پاتر شد،شاید کمی جای بحث داشته باشه.نمی گم کاملا با این موضوع مخالفم،اما به نظر شما اگه گریفندور سالاری به چشم نمی خورد و در بعضی جاها عدالت بیشتری رعایت میشد،باز هم هری پاتر به این موفقیت دست نمی یافت؟ از نظر من در هرصورت موفقیت هری پاتر قطعی بود.چه بسا تغییرات عظیم تری توش اتفاق می افتاد.اما باز هم به قول شما اگه دقت کنیم،هرچه جلو تر میریم،در کتابهای بعدی،این موضوع بهتر شده.اونم شاید به خاطر اینکه سن مخاطب بالاتر میرفته و رولینگ براساس ذهنیت مخاطب،سعی میکرده منطق بیشتری به کار ببره.در هرصورت توجیح قابل قبولی نیست!

نقل قول:

نقلی از رز زلر؛
شما يه قسمت به من نشون بده كه در حد دو صفحه گفته باشه تالار هافلپاف چه شكلي بوده؟ اصلا نيست چنين چيزي! تنها چيزي كه از تالار ريون مي دونم مربوط به آخرين جلدش و اونم در حد چند بند ـه! بعد از گريف بيشترين تالاري كه ازش صحبت شده اسلي ـه كه باز هم نسبت به گريف به جزئيات پرداخته نشده.

البته شاید نه به اون حدی که شما میگید اما دقیقا به خاطر همینه که شاید بتونیم بگیم هری پاتر اونقدر هاهم که تصور می کنیم،کتاب جامع ای نیست.هرچند قلم نویسنده خارق العاده س ولی خب،واقعا در خیلی جاها مثل توضیح جامع پیرامون گروه های چهارگانه،کوتاهی کرده.یا شایدم اینطور صلاح میدیده اما خب بالاخره این کمبود دیده میشه.

نقل قول:

نقلی از گبریل دلاکور؛
و این در هر کتابی هست که قهرمان و گروهش و انتی قهرمان و گروهش رو کامل معرفی کنند توی کتاب هافل و رونکلاو دو گروه در حاشیه بودن (حتی اسلیترین هم به عنوان یک گروه خیلی وسط داستان نبود) و طبیعی که خیلی ازشون صحبت نشه تو کتاب و فوکس روی داستان اصلی باشه به نظر من اگه رولینگ می خواست انداز وقتی که واسه قهرمان های گریفیندور و توصیفش بزار واسه تک تک دانش اموز ها و تالار های هاگوارز می زاشت ما به جای یه کتاب فانتزی کودک و نوجوان با یک نمایشنامه یا داستان شکسپیر مواجه می شدیم (الان این معنی بد بودن شکسپیر نیست منظورم تفاوت قلم رولینگ و شکسپیر)

طبق گفتار شما،پس چندان هم نباید از داستان های قهرمانی انتظار توضیح جزئیات رو داشت.من قبول دارم که فوکوس بیشتر روی داستان اصلی باعث میشه تا ذهن خواننده ازش فاصله نگیره.اما ما توی دنیای تالکین هم شاهد قهرمان بازی هستیم ولی همه چیز به اندازه کافی توضیح داده شده.گرچه نباید مقایسه میکردم اما خب حقیقتیه که هست!

من فکر کنم نویسنده و کتاب در همین زمینه برای مقایسه،به انداز کافی هست.شکسپیر دیگه چی میگه اینجا؟

من تنها یه سوال از شما دارم.آیا اگه نویسنده به شکل وسیع تری به توضیحات در مورد گروه ها می پرداخت و این قهرمانی بودن گریفندور،اینقدر به چشم نمی خورد،از ارزش هری پاتر کاسته می شد؟و اینکه به نظر شما بریتانیایی بودن نویسنده ثاتیری روی کتابها نذاشته؟

نقل قول:

نقلی از اورلا کوییرک؛
خوب به نظر من این گریفندور سالاری نیس این بحث هریه که وسطه! خوب درست مثل همین سایت جادوگرانه؛ رولینگ باید محیط اطراف هری و دوستاشو درست می کرد تا بتونه شخصیت اونا رو به دیگران معرفی کنه. چه لزومی داشت تا ریونکلاو و هافلپاف رو اصلا بیاره وسط؟ دراکو و اسنیپ و خیلی های دیگه چون تو اسلایترین بودن باید محیط اطراف اونا هم جلوه داده میشد. 

اما در مورد قهرمانی، خوب معلومه که باید شجاعت گریفی ها رو به دیگران نشون میداد و حتی این که یه قسمت از کتاب اشاره میشه که"اسلیترین 7دوره قهرمان شده" خودش یه نشونه و اثر شجاعت و قهرمانی گریفندور با اومدن هری رو چند برابر می کنه.

اگه مثلا هرمیون توی هافل بود وضعیت فرق میکرد. (با توجه به این که بازم با هری و رون دوست می بود) و ممکن بود خیلی بیشتر به هافل بپردازن.

خب اگه فرض کنیم که اسمش گریفندور سالاری نیست اما به وضوح که میتونیم شاهد قهرمان سالاری باشیم؟پیروزی های پی در پی و موفقیت های هری پاتر اسمش چیه واقعا؟خیلی جاها شاهد تاثیر شانس روی این پسر کله زخمی هستیم.حتی توی سایت هم مقاله ای درموردش وجود داره.

این گفتار که قهرمانی گرینفدور،با قهرمان بودن هری پاتر متفاوته،کمی دچار تناقضه.چون اگه بیشتر دقت کنیم میبینیم که مستقیما به هم ربط دارن.مخصوصا توی کتاب اول! که یهو آخر کار اسلیترین نفله شد ...!

بقیه پست هارو هم خوندم و دیگه احساس می کنم خیلی داریم دور خودمون میچرخیم.بعضی ها موافق هستن که شاهد گرینفدور سالاری هستیم اما خب این موضوع رو طبیعی میدونن با توجه به خود کتاب و داستان قهرمانی.بعضی ها هم معتقدن که اجباری در وجود این موضوع نبوده و حتی اگه گرینفدور سالاری هم اینطور به چشم نمی خورد،باز هم شاهد موفقیت هری پاتر بودیم‌.نظرها متفاوته و منم قصد ندارم نظر خودمو به کرسی بشونم.بازهم میگم،همه ی نظرات قابل احترامن..

همچنان منتظر نظرات و بحث های زیباتون هستیم ملت!

ویرایش شده توسط تام ریدل در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۹ ۱۰:۴۸:۲۸

پیام زده شده در: ۰:۰۰ چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴

گبریل دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از محبت خار ها گل می شود
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
اخا من که با نظر اورلا بیعت کردم خعلی نظرش به نظرم نزدیک و یه اشکالاتی رو هم در نظرم رفع کرده

دقیقا نظر من هم اینه که گریفیندور سالاری نبود هری پاتر سالاری بود و توضیح داده نشدن بقیه مسائل هم به دلیل این بودد که لزومی نداشته و در واقع در حاشیه روی حساب می شده

اون هری سالاری ها هم بخصوص در کتاب ول به خاطر سن خوانند و علایقشون بود گرچه وجود دار ولی به خاطر گروه سنی می شه ازش چشم پوشید

ادی عزیز
لیست های تایم همشون بر بر حسب (حصب (املام خراب اقا) سطح معرفی می شن فوربز بر اساس فروش ( این دوتا معتبر ترین هایین که من می شناسم و انداز دایر شناخت بند حقیر)

و راستش در نظر من سطح کتاب و فروشش یه رابطه مستقیم دارن (البته نظر من ممکن خطا باش من که متخصص سطح بندی نیستم )

پراید و دیوست شش به خاطر قیمت که مردم ندارن بیش تر بدن 206 ولی کتاب ها همشون در یه قیمتن تاز هری پاتر گرون ترم هست اگه به همه ملت 500 میلیون میدادن می گفتن جنسیس می خری یا پژو همه جنسیس می خریدن ولی الان تعداد پژو بیش تر ماشین به خاطر قیمت ولی کتاب چنان اختلاف قیمتی نیست و هری پاتر از نارنیا گرون ترم هست

اقا شوما توایلایت با خسرو و شرین مقایسه نکن بزارش کنار کتب رمانتیک چند دهه خودمون اصلا نسبت به اونا خداس

الان تقریبا دو دهه از زمان هری پاتر گذشته ولی شما harry potter سرچ کن توی نیوز براش مطلب میاد این یعنی داغ و این خودش یه رکورد

ولی یه نکته واضح این که هری پاتر و ارباب حلقه ها و هابیت و نارنیا و توایلایت الان سر سطحش بحث 500 سال دیگه همشون به عنوان شاهکار های قرن 20 و 21 با هم معرفی می شن پس فکر کنم الان فرقی ندار کدوم اول مهم اینه که همشون شاهکارن

(البته در ایند قطعا یه نویسند میاد یه شاهکار ادبی نوجوان و کودک بر تر از هری پاتر و غیره تحویل جامعه می ده ولی تا اون موقع بیاین با نظر اورلا در بار گریفیندور سالاری بیعت کنیم)

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.