هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

پاسخ به: نقدستان محفل ققنوس
پیام زده شده در: ۲۱:۴۲ دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۲

گودریک گریفیندورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۲۹ یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۹
آخرین ورود:
۱۲:۱۹ پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
از تالار گریفندور
گروه:
کاربران عضو
پیام: 976
آفلاین

سیلام

الی جون وقت کردی پست دوئل منو نقد کن!

با تشکر

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۶:۲۷ دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۲

پروتی پاتیل

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۸:۵۱ چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۸:۱۰ یکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱
از آغازی که پایانم بود...
گروه:
کاربران عضو
پیام: 483
آفلاین
سلام.
ببخشید من خیلی وقته رول ننوشتم برای همین اگه میشه این پست منو نقد کنید.فکر کنم خیلی اشکال داشته باشه...
خیلی ممنون میشم پروفسور.

قدم قدم تا ‏ روشنایی، ازشمعی در تاریکی تا نوری پرابهت و فراگیر!
می جنگیم تا آخرین نفس!!
می جنگیم برای پیروزی!!!‏
برای عشق!!!!‏
برای گریفیندور.

پیام زده شده در: ۱۲:۱۸ جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۲

آلبوس دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۵:۲۳ چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۸۷
آخرین ورود:
۱۹:۵۶ سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳
از تو دورم دیگه!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 586
آفلاین
به نام روشنی بخش!

اول از همه عذرخواهی می کنم برای تاخیر زیادی که برای این نقدها پیش اومد، در تمام این مدت یه زنگ هشدارگونه ی توی ذهنم بهم گوشزد می کرد که دوتا نقد داری ولی وقت بهم اجازه نداد، بالاخره پیریه و مریضی و دامبلدوری و هزارجور کار رنگ وارنگ!

بابت تاخیر معذرت می خوام عزیزانم.

نقل قول:

سلام به همگی!
راستش آلبوس یه فکر ابتکاری-انتحاری به سرم زد اومدم باهات در میون بزارم!

اینجا نقدستانه و تو هم منتقدی، خب، منم می خوام منو نقد کنی! همین، نقدم کن! کاملا هم جدی هستم!

بسیار هم عالی و خوب آلستور! اتفاقا بسیار ایده ی خوبی دادی من خودم به عنوان بهترین ایده پرداز از شما تقدیر می کنم جناب مودی!

و اما چطور میشه شخصیت یک فرد رو نقد کرد، راهی که من انتخاب کردم مقایسه شخصیت پردازیت با یک شخصیت پردازی آرمانی که بسیار به آلستور مودی کتاب نزدیک باشه، هستش. بریم ببینیم چیکار می کنیم!

این نظر شخصی منه، نمی دونم همه قبول داشته باشن یا نه ولی به نظرم مسیر تکامل یه شخصیت ایفای نقش از جدی به طنز میره، جادوگران امروز واقعا در این مساله کم گذاشته، در واقع اصلا هیچ زحمتی براش نکشیده.

آلستور مودی در ابتدای مسیر که جدی هم هست یه کارآگاه خیلی بزرگه و در جنگیدن نظیر نداره، بعد از دامبلدور هماهنگی های محفل رو اون به عهده میگیره و طلسم ضد اسنیپ روی خونه ی گریمولد می ذاره و هفت پاتر رو راهنمایی می کنه و چیزهای دیگه که خودت ازشون مطلعی، این ها همه نقطه های قوت شخصیت مودی مد آی ـه..

اما در طرف منفی، مودی مدآی خیلی مبادی آداب نیست، جلوی جمع چشمشو از کاسه در میاره می ندازه تو لیوان آب و می شوره و اصلا هم واکنش بقیه براش مهم نیست! مودی مدآی شکاک و بدبینه، از لحاظ ظاهری تیپ داغونی داره، بدخلاقه و البته در برخورد با مرگخوارها خشنه!

از اونجایی که ما توی این سایت سالهاست که به جدی بودن اهمیتی ندادیم شما هم هیچ وقت فکر کنم از این مسیر جاده عبور نکردی. این اواخر هم که تلاشهایی برای بالا بردن جد نویسی از سمت محفلی ها شد حضور نداشتی توش..

حالا می تونیم همین نقاط قوت و ضعف شخصیتی آلستور مودی رو که لیستشون کردیم به طنز تبدیل کنیم. (تو پرانتز بگم که این روند مثل الان تئوری وار و حساب شده جلو نمیره بلکه طی زمان فعالیت یه سری از اینها خودشون خود به خود ایجاد میشن و یک سری خصوصیات جدید که تا به حال در شخصیت آلستور مودی وجود نداشته هم اضافه میشن.) قوی بودنش می تونه بزرگنمایی بشه و ازش یه ژانگولر لحظه ای بسازه، شکاک بودن مودی می تونه بزرگنمایی بشه حتی به دامبلدور هم مثلا شک کنه، اون مبادی آداب نبودنش می تونه بزرگنمایی بشه و مودی وسط جمع هر کاری کی می خواد بکنه!! خشن بودنش می تونه بزرگنمایی بشه اتاق خون راه بندازه! و همه ی اینها باید در رولها به صورت مکرر از طرف خودت و دیگران تکرار بشه تا تثبیت بشه!

برای این ها هم باید تلاش کنی باید حتی تو پستهای غیر رولت، مثلا همین درخواست نقد به کار ببریشون و توی امضا و آواتار و الی آخر..

در مورد آواتار، آواتارت خیلی بامزه ست ولی طراخ به این دقت نکرده که این چیزی که کشیده برای مودی بودن خیلی معصوم و ملوسه! طبیعتا وقتی ما پستی ازت می خونیم در حالی که این مودی کنارشه ما توی پستت شبیه به این می بینیمت!

جمع بندی این که:

* در به کار بردن آواتار هم با دقت عمل کنین!
* خصوصیت های بارز شخصیتی باید در نوشته های طنز یا جد نمایان باشن تا به اونها شناخته بشی.

در پناه نور!

نقل قول:
درود بر خورشیدِ محفل ما

آلبوس این اولین درخواست نقدمه ؛ ممنون میشم تمام نکات رو ریز به ریز ذکر کنی و یک سری پیشنهاد برای بهتر نوشتن بهم ارائه بدی.

اووه! فیلیوس.. این تعریفها چیه از ما می کنی! عرق شرم بر پیشانی ما نشست رفیق! خیلی ممنون و خوش اومدی به نقدستان!

البته شیوه ی نقد کردن من این نیست که بیام همه چیز رو یک باره و ریز به ریز می گم. ریزبینی و دقت داریم تو کارمون ولی ترجیح اینه که یه سری نکات رو که مهمترن اول برطرف کنیم و بعد به رفعشون بپردازیم و دفعه به دفعه ضعفو کم کنیم و قوتو ببریم بالا!

پیشنهادات رو هم تا جایی که ممکنه و منجر به طومار شدگی نمیشه می گم چون یک سری تاپیک های آموزشی در سرتاسر سایت پخشه و فرض بر اینه که شما اونا رو مطالعه می کنین، گرچه می دونیم کسی مطالعه نمی کنه و ما خودمون هر دفعه باید مکررات قبلی رو بازگو کنیم!

و یک مسئله ی مهم دیگه که به پستت ربط داره، البت من اینو یه جای دیگه هم اعلان عمومی می کنم. تاپیک "دنیای وارونه" از ابتدای خلقتش (!) یه تاپیک تک پستی بوده و هست و خواهد بود. فقط یه زمانی یه بنده خدایی که در زمان نظارتش واقعا خیرش به تاپیکای محفل نرسیده این تاپیک رو ادامه دار کرد و روندش رو به هم زد. البته ایشون این کارها رو با خیلی تاپیک های دیگه هم انجام داد و کلا وضع تاپیکهای محفل رو به شدت به هم ریخته که حالا بماند!

پس، دنیای وارونه بعد از اتمام این سوژه دیگه پستهای ادامه دار نباید بخوره!

می رسیم به نقد پستت..

فیلیوس بیا از گفتن نکان مثبت بپرهیزیم.. چون اونقدری که نکته ی مثبت داره پستت نکات منفی نداره. من ازش نمی تونم اشکال قواعدی بگیرم یا پاراگراف بندی یا حتی فضاسازی.. این پست جدی شما از همه ی جوانب عالی کار شده واقعا عالی کار شده اما..

در مورد تیترها یا از ستاره ها (****) استفاده کن یا از نوشته، دوتا با هم درست نیست، اگه ستاره می ذاری دقت کن که ستازه ها باید وسط چین باشن، نه راست چین!

و در نهایت مهمترین موضوعی که به چشم میاد.

فیلیوس عزیز، شما یه سوژه ی جدید زدی که چون توی دنیای وارونه ست ازش انتظار می ره که ارکان اصلیش وارونه باشه. همین جا هم باید اشاره کنم به تاپیک ها و انتظارات خواننده، کسی که سوژه ی جدید می زنه حتما باید به این موضوع توجه کنه، واقعا مهمه که سوژه ی شما در حالی که با تاپیک در ارتباطه انتظارات خواننده رو هم برآورده کنه.

داستان شما کاملا وارونه نبود. به علاوه این که مقدار زیادی ابهام آمیز گفتیش و سوژه روشن و واضح نشد. البته من خودم ید طولایی در مبهم نویسی دارم و برای ههمین می فهمم داستانت چیه ولی احتمالا خیلی ها هستن که نفهمیدن چی شد و برای همین کسی داستان رو ادامه نداده.

گفتم کاملا وارونه نبود، ینی اصلا وارونه نبود.. همه چیز درسته و سرجاشه.. فقط اسنیپش خیانتکاره که البته این وارونگی به حساب نمیاد! شخصیت های لرد و دامبلدور رو در نظر بگیر، اگه دامبلدور ریش و دماغ و مو نداشته باشه و شخصیت پلیدی هم باشه در عین حال دیگه دامبلدور نیست، دامبلدور واورنه هم نیست بلکه ولدمورته! این یه تغییر سیصد و شصت درجه ست!

توی تاپیکهای دیگه که بسیار از این سوژه ها داشتیم که لرد و دامبلدور جاشون عوض میشه، توی همین تاپیک هم پستهای بیشماری داریم که دامبلدوری خبیث و تامی شریف دارن، این داستان در طی سالها میلیونها بار تکرار شده.. گفتن میلیون برای این مورد واقعا حتی اغراق هم حساب نمیشه!!

بیا یه مرور کنم که تا حالا چه چیزایی گفتم.. اول این که سوژه مبهمه، دوم این که بسیار تکرار شده تا به حال، سوم این که انتظاراتی که خواننده و تاپیک ازش دارند رو برآورده نمی کنه!

برای مورد اول لازم بود که یه خط چین می ذاشتی و توی چند سطر سوژه ت رو برای بقیه توضیح می دادی، توجه کن که بعضی ها ممکنه فهمیده باشن داستان چیه ولی صد در صد مطمئن نیستن چون واضح نیست شک دارن به برداشت خودشون و برای همین ادامه نمی دن.

برای مورد دوم باید خلاقیت و ابتکار رو پرورش بدی در عین حال پستها و سوژه های قدیم و جدید رو بخونی تا به این مساله برخورد نکنی.

مساله ی سوم رو هم با دقت و تدبیر باید حل کنی.. قبل از سوژه ی جدید دادن نویسنده دو راه داره، یا برای فلان تاپیک می خواد سوژه ی جدید بزنه یا برای یکی از سوژه هاش یه تاپیک می خواد.. در نهایت هر دو راه به جایی ختم میشن که نویسنده باید سنگین و سبک کن و با کم و زیاد کردن وزن سوژه ش، با تاپیک هماهنگ بشه.

و آخرین نکته ای که البته مربوط به سوژه پردازیت نیست:

نقل قول:
آسمان تاریک بود. ستارگان چشمک زنان در سیاهیِ بالایِ سرِ آن رباینده، می درخشیدند و نور ماه، در پشت ابر های بسیار ناپدید بود. ظلمتی در آن ساعت برپا بود، و سکوتی که با فریادی معترض شکسته شده بود.

نقل قول:
تمام آن اتفاقات در اتاقی بزرگ افتاده بودو تنها منبع نور شمعی بود که روی میزِ کنار تخت پیرمرد سوسو می زد و تقریبا چیزی در آن اتاق قابل مشاهده نبود

اول که شروع می کنیم به خوندن پست در یه فضای باز بی سقفیم و تصورمون اینه که پیرمرد و کسی که رباینده خطاب شده توی همین فضای بازن، بعد میای میگی تمام اتفاقات توی اتاق بزرگی بود، خواننده دچار یاس فلسفی میشه اصلا!!

راه بهتر این بود که از پنجره استفاده کنی یا یک دریچه ای از این اتاق که به آسمون مربوط می کنه، اون موقع خواننده می فهمه که داره از توی یک اتاق این آسمان پرستاره رو می بینه و دچار تغییر مکان ناگهانی هم نمیشه.

دیگه چیزی فعلا به ذهنم نمی رسه.. موفق باشی!

باید از چیزی کاست.. تا به چیزی افزود!تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۲۲:۰۰ پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۲

پروفسور فلیت ویک old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۲:۳۷ چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۲
آخرین ورود:
۹:۲۷ سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۳
از خوابگاه اساتید هاگوارتز
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 288
آفلاین
درود بر خورشیدِ محفل ما

آلبوس این اولین درخواست نقدمه ؛ ممنون میشم تمام نکات رو ریز به ریز ذکر کنی و یک سری پیشنهاد برای بهتر نوشتن بهم ارائه بدی.

دنیای وارونه پست 94

مرسی!
محفلی می مانیم!

دربرابر شرارت وزیر و مدیر خیانت کار و مفسد و چیزکش جامعه ساکت نمی مانیم ... !

تصویر کوچک شده

با هم، قدم به قدم، تا پیروزی ...

- - - - - - - - - - - - - - - - -

تصویر کوچک شده

تا عشق و امیدی هست؟ چه باک از بوسه دیوانه سازان!؟

پیام زده شده در: ۱۸:۵۲ چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲

الستور مودی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۲:۴۸ پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲
آخرین ورود:
۱۳:۱۵ چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
از دور مراقبتم!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 337
آفلاین
سلام به همگی!
راستش آلبوس یه فکر ابتکاری-انتحاری به سرم زد اومدم باهات در میون بزارم!

اینجا نقدستانه و تو هم منتقدی، خب، منم می خوام منو نقد کنی! همین، نقدم کن! کاملا هم جدی هستم!

چوبدستی لازم نیست..
به یک ضربه ی عصایم بند هستید!

تصویر کوچک شده

×××××

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۰:۴۶ جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲

آلبوس دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو دورم دیگه!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
نقل قول:
نظر شخصیمه اما من به شخصه پست هایی رو که با دو حالت زیر شروع میشن بیشتر دوست می دارم.

1- با یه دیالوگ بدون توضیح، ینی فلانی گفت نباشه فقط یه خط تیره و دیالوگ
2- با یه بند فضاسازی از لوکیشن و افراد.

رونالد ویزلی دوباره!

این گفته ی من برای نقد پست هلگا هافلپاف بود و توسط تو توی پستت اجرا شده بود و این نشون میده که بقیه نقدها رو هم می خونی.. آفرین رون! روشنایی وجودت الان تلالوی خاصی پیدا کرد پسرم!

همچنان هم مثل پستهایی قبلی که ازت خوندم ذوق و قریحه ای برای نوشتن پست های طنز داری و باور کن با همین ذوق و قریحه ت خیلی در مسیر پیشرفت جلو رفتی. چون وقتی آدم طبع طنز نداشته باشه باید مدت ها وقت برای ارتقای حس طنزش صرف کنه تا بتونه پستش بامزه و خنده دار بشه. چیزی که خودت الان به طور مفت و مجاتی در اختیار داری و باید قدرشو بدونی.

البت کلاسهای رماتیسم مغزی لارتن کرپسلی می تونه کمک فوق العاده ای برای به حد اعلا رسیدن قریحه ی طنزت کنه. حتما یه سری بهش بزن.

هووم! رون ویزلی! جادوکار ویزنگاموت از شخصیت پردازیت تعریف کرد، آره؟ ولی این جا که در محضر جادوکار ویزنگاموت نیستی. ببین رون.. مرحله ی اول شخصیت پردازیت می تونه این باشه که مطابق با رون سفید و لجباز و غیره ی کتاب پیش بریم که خب از پسش برمیای همونطور که دیدیم. ولی مرحله ی دوم اونجاست که رون ویزلی بتونه توی ایفای جادوگران حرف خاصی برای گفتن داشته باشه. رون ویزلی یه نشونه ی خاص و همیشگی داشته باشه.

به عنوان مثال.. نگاه کن، مورفین گانت موتاده! هر جا که دود و دمی باشه شخصیت مورفین خود به خود وارد میشه. شصخ شصخی دافنه(!) البته یک شصخ جادویی! و حتی یک محفلی خشن که ما رو یاد مودی می ندازه!

رون! می خوام که یه مشخصه ی این جوری داشته باشی برای شخصیتت.. البته این ممکنه به این زودی محقق نشه چون به دیگران هم بستگی داره. فعلا باید مواردی خاصی برای رون ویزلی توی ذهنت داشته باشی که هر بار یکیشون رو امتحان کنی و بعد در پستهات اجرا کنی و خب این یک مسیر طولانی داره..

یک اشکال دیگه ای هم که می تونم بگم راجع به فضاسازی های پستته. کافی نیست رون ویزلی! چیزی که ظاهر پستت رو هم خراب کرده کمبود این فضاسازیه. پاراگراف بندیت دقیق و اصولی انجام شده ولی ظاهر پست زیبا نیست. چون همه ی خط ها اغلب خط نیستن، نیم خطن و به پاراگراف اصلا نمی رسیم! وقتی بری فضا رو توصیف کنی حداقل دو بند نوشته ی کامل داری، دیالوگهات متناسب میشن، خطها کامل میشن و خود به خود همه چیز بهتر میشه.

به فضا سازی دفعه ی بعد بیشتر برس!

ریشت سفید بشه پسرجان.. موفق باشی!

پیام زده شده در: ۲۱:۴۳ پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲

رون ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۳ جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۲۳:۲۶ پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴
از اسمون داره میاد یه دسته حوری!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 305
آفلاین
پدر روشنایی!

اینم ماموریت. لطفا نقد کنید.

ممنون.

شیفته یا تشنه؟

مسئله این است!

پیام زده شده در: ۱۶:۳۹ یکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۲

آلبوس دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو دورم دیگه!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
رونالد ویزلی!

باید بگم این نقدستان و تاپیک های دیگه از همین دست، همه برای همچین موقعیت هایی زده شدند. برای پست هایی که به نظر خام می رسن. بنابراین اصلا خودتو ناراحت نکن فرزند روشنایی! مهم اینه که پست بزنی و بخوای نقد بشه هر چند خام و نپخته و نارس، چه کسی سراغ داره میوه ای رو که روی درخت کال باقی بمونه!؟

رون، حالا با این تفاصیل بیا در راستای هرچه پخته تر و رسیده تر شدن به نقد پستهات برسیم.
تاپیک اولی که توش پست زدی از لحاظ کیفیت در حال حاضر بهترین تاپیک محفل ققنوسه، چه پستهای قبلیش و چه پستهای بعدی، هرچند که بچه ها به شوخی از لفظ ارزشی استفاده می کنن براش ولی بازم بهترین و خنده دارترین رولها رو می تونی اون جا ببینی! یعنی ما الان جایی نیستیم که بهت لینک بدم بگم برو پستهای فلان اشخاص رو بخون توی فلان تاپیک ببین چطوری نوشتن و اونا رو الگو قرار بده یا ازشون یاد بگیر. درست همون جایی که پست زدی نمونه ی بهترین پستها رو داره.

اول از همه که بشین دوباره این پستها رو بخون ولی با پست خودت مقایسه نکن، فقط ازشون نکات خوبشو یاد بگیر. ازت انتظار نمی ره که همین الان مثل اونا بنویسی ولی ازت انتظار می ره که سعی کنی بهشون برسی.

اول از همه مهمه این که پست طنز، باید عنصر طنز بودن رو داشته باشه. لازمه که پست طنز خواننده هاشو بخندونه.. در این زمینه انصافا نسبتا به طول پستت خوب عمل کردی. لا اقلش این که بامزه بود! اما باور کن که بیشتر از خندوندن خواننده پست مولفه های دیگه ای هم نیاز داره.

پستی که می زنی لااقل از لحاظ داستانی باید حرفی برای گفتن داشته باشه. باید یه اثری در روند داستان گذاشته باشه. این طور نیست که یه پست رول همیشه به جلو بردن داستان نیاز داشته باشه ولی در نود درصد موارد براش ضروریه.. به قول شاعر رول نویسی صحنه ی یکتای هنرمندی ماس! هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود! وقتی که یه رول می نویسی که یعنی منم هستم باید حضورت مفید واقع بشه. عملا توی این پست داستان کمتر از یک دقیقه جلو رفته! هیچ چیزی عوض نشده، مطلقا هیچ چیز عوض نشد!

یه پست به پاراگراف بندی و فضاسازی هم نیاز داره. پاراگراف بندیت مشکلی نداره ولی کاری در مورد فضاسازی نمی تونیم بکنیم چون هیچ جایی از پستت نمی تونه قرار بگیره و این بازم برمیگرده به این که تاثیری توی روند داستان نداریم.

این پست اونقدر از لحاظ داستانی کم پرداخته شده و کوتاه و خلاصه ست که نمی شه فضا سازی رو جای گذاری کنیم!

پس پست بعدی که میاری تا نقد بشه باید این موضوع توش رعایت شده باشه. توجه کن که این مسئله این قدری مهم هست که باقی موارد مورد نیاز نوشته ت رو تحت الشعاع قرار داده. به خاطر همین باید دفعه ی بعد وقتی این موضوع برطرف شد به قسمتهای بعدی هم رسیدگی کنیم.

یه نکته ی مهم دیگه هم هست که قبلا گفتم انجام بدی و هنوز انجامش ندادی! باید به آینه ی ویزنگاموت بری و یه پست اون جا بزنی. می خوام که ایفای نقشت در جایگاه رون ویزلی هم ارتقا پیدا کنه. هرچه سریعتر این کار معوق رو انجام بده!

در پناه ریش سفیدا باشین!

پیام زده شده در: ۱۳:۰۴ پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۲

رون ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۳ جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۲۳:۲۶ پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴
از اسمون داره میاد یه دسته حوری!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 305
آفلاین
بعد از مدتها پستی زدم که به نظر خودم خام میاد.
همچنیناین .
با تشکر

ویرایش شده توسط رون ویزلی در تاریخ ۱۳۹۲/۸/۳ ۹:۵۲:۲۶

شیفته یا تشنه؟

مسئله این است!

پیام زده شده در: ۱۰:۳۸ پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۲

آلبوس دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو دورم دیگه!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
خب، ببینید کی اینجاست!

هلگا هافلپاف، بانوی طلایی.. گرچه من یه ته ریشی دارم می بینم! الان این خیلی برای خودمم جالبه که چرا اعضای خیلی با سابقه میان درخواست نقد می دن ولی تازه واردینی که باید کارشون درخواست نقد باشه اصلا اینورا نمیان.. واقعا چرا؟!

طلابانو بیا از این حرفا بگذریم بر سر اصل مطلب!

نظر شخصیمه اما من به شخصه پست هایی رو که با دو حالت زیر شروع میشن بیشتر دوست می دارم.

1- با یه دیالوگ بدون توضیح، ینی فلانی گفت نباشه فقط یه خط تیره و دیالوگ
2- با یه بند فضاسازی از لوکیشن و افراد.

الان من شنیدم که گفتی مگه غیر از این دوتا هم هست.. بله عاقا هست. پست های همون تاپیکو چک کن می بینی. در کل به نظر من این طور شروع کردن خیلی جالب تره و دست نویسنده رو هم نسبتا باز می ذاره و همین نشون می ده که تو رول زنی ید طولایی داری! :د

بعد به کلمه ی کل یوم توجه کن! اصطلاح جالبیه که اصلش کلهم هست ولی خب جهانگیر شاه دولو این مدلی مدش کرده دیگه! الان که خوب توجه کردی باید بهت بگم استفاده کردن دوبار از این کلمه توی جمله ت هم کمه هم زیاد.. یک بار گفتنش جالبه، سه بار یا بیشتر گفتنشم چون یه حالت قفلی و گیر دادن داره بازم با مزه میشه ولی دو بار تکرار کردنش یه حالت اشتباهی گفته شدن رو داره، انگار که نویسنده حواسش نبوده دوبار از کلمه استفاده کرده.. بله می دونم نکته ی خیلی ریز و ظریفیه که حتی ممکنه به چشم نیاد ولی خب منم تو ایراد گیری ید طولایی دارم!

دوتا غلط املایی داری.. بغض، حنجره، لغت هم می دونم اشتباه عمدی لگده ولی به جاش از لقت استفاده کن فرم محاوره ی قشنگ تری داره.. و دست خالی از پا درازتر، هووم.. حقیقتش این که خودم به توافق نرسیدم راجع بهش، اگه عمدی باشه جالبه!

دو تا تلمیح طنز داشتی یکیش مستقیم بود، یکیش غیر مستقیم، یکی سلما هایک و فیلم زاقارته.. یکی هم این که ارنی بلند میشه میگه من زبون خروس بلدم که به انیمیشن زندگی جدید امپراطور ربط داشت. این تلمیح داشتن تو پستها فوق العاده جالبه و به نظرم توی پست طنز باید براش یه امتیاز ثابت در نظر بگیریم که همیشه تو همه ی پستا باشه.. جالبم بود که طی همین حرکت ارنی رو از صحنه ی روزگار محو کردی.

بعد از این تحسین یه گیر ریز دیگه هم دارم و بعدش می تونیم دوتایی با هم بریم تو آشپزخونه یه چایی بزنیم!

یه جایی از پستت میگی که محفلی با ماشین رفتن جزیره و هیچ کدوم هم نفهمیدن که چطوری و واکنشی هم نشون ندادن و رفتن. این موضوع پتانسیل طنز بیشتر از این داره. ضمن این که بیاید از این به بعد خودمون رو بیشتر تحویل بگیریم. الان مدتهاست که کسی محفلی ها رو توی رول ها تحویل نگرفته، دلیل اصلیش این بود که اکثریت مرگخوارن و حالا اون اقلیت محفلی ای هم که هستیم دیگه عادت به مسخره کردن طرف مقابل و تحویل گرفتن خودمون نداریم. بیایید این عادتو ابتدا ترک و سپس جایگزین کنیم!

در مورد پتانسیل طنزش هم، خیلی خیلی راه دیگه وجود داره که همین موضوع ریز رو خنده دارتر بیان کنی.. مثلا یه مدلش رو خودم بگم:

نقل قول:
مودی که تازه از دیالوگش فارغ شده بود همین طور بر و بر نگاه می کرد به امید این که لارتن بخواد جوابی بده و کم کم داشت زیر پاش علف سبز می شد. چند ثانیه بعد هم لارتن با همیاری نام آوای "بیب بیب" دزدگیر مشنگی ماشینشو فعال کرد و راشو کشید رفت.

مودی یه نگاهی به ماشین انداخت و یه نگاهی به علف های زیر پاش و ناگهان از جا پرید و برای بار دوم آویزون گلگیر ماشین شد.

- یا ننه تنبون قرمزی! ما که غرق نشدیم!

مودی چن بار نوک پاشو به زمین می زنه تا مطمئن شه اون جا خشکیه و سراب نیست و پس از این که می بینه همه چی آرومه و کسی هم شک نکرده خیلی متین دست می ندازه تو شلوارش و رداشو مرتب می کنه! پرده رو هم از لای در می کشه بیرون* و به عنوان آخرین نفر راهشو می کشه و میره.. خیلی هم شیک و مجلسی میره اتفاقا!

همین جوری فی البداهه و بدون تفکر نوشتم، برای همین خیلی مفصل شد ولی به نظرم چندتا خنده ی بیشتر ارزششو داره کلا نکته ای که باید بهش توجه کنیم اینه که کجا به چه موضوعی باید پرداخت و چه موضوعی رو باید از کنارش گذشت.

* این پرده از لای در کشیدن بیرونم یه اصطلاحیه که هر وقت که تقدیر اجازه بده تو میخونه مسنجر می تونیم بهش بپردازیم! :د

الانم دیگه بریم چایی بزنیم! بی هپی..

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.