هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

پاسخ به: بررسی پست های محفل ققنوس
پیام زده شده در: ۰:۰۰ جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۱۸ سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۸:۴۶:۴۳ یکشنبه ۳ دی ۱۴۰۲
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
پیام: 3737
آفلاین
نقد پست شماره 283 دره گودریک نوشته شده توسط الستور مودی

کمبود شکلک توی پستت به شدت احساس میشد ، اینکه بتونی شناسایی کنی که کدوم دیالوگ ها نیاز به شکلک دارن خیلی مهمه . و اینکه سعی کن هیچوقت از دو سه تا شکلک پشت سر هم برای یه دیالوگ یا یه بخش استفاده نکنی . وقتی تو مینویسی محفلی ها : و اون شکلک چوب به دست رو میزنی ، کفایت میکنه ، تکرار این شکلک فقط میتونه زننده کنه ! مثل اینکه یه جوک رو سه بار تعریف کنی !

ما هیچوقت وسط رول ، چیزی رو برای خواننده توضیح نمیدیم و تفهیم نمیکنیم

نقل قول:
( درواقع مرحله ی اول آزمون دامبلدور که می خواست ولدمورت رو به ستوه بیاره همین جا بود...)

اگر لازم باشه همچین چیزی رو اشاره کنی ، میتونی انتهای متن اصلی بنویسیش ، یعنی میتونستی بنویسی :

نقل قول:
نیمه بیهوش بود که رون غلتی می زنه و ولدمورت از نیمه بیهوشی به نیمه جونی تغییر حال می ده و مرحله ی اول آزمون دامبلدور که در راستای به ستوه آوردن ولدمورت بود انجام میشه .

در واقع باید طوری این توضیحت رو لا به لای متن بذاری که خواننده فکر نکنه تو داری بهش توضیح میدی ، مثل جوکی نباشه که بیای برای مخاطبت توضیح بدی و تحلیلش کنی که اثر منفی نذاره . امیدوارم متوجه منظورم شده باشی .

مسئله ی بعد همون چیزی هست که خودت هم توی پست درخواست نقد بهش اشاره کردی ، هر چیزی برای جالب شدن و بامزه شدن حدی داره ، البته سوژه ای که شما ادامه دادی ، از خیلی قبل تر از این خراب شده بوده ، ولی خب ، چیزهایی که توی این پست ها نوشته شده ، میتونست مربوط به پیتر پتی گرو باشه ، نه شخصیتی مثل ولدمورت ! ما توی طنز نوشتن دستمون باز هست ، کلا تا حالا برای همه جور شخصیتی طنز نوشته شده ، ولی ولدمورت و دامبلدور استثنا هستن . البته کسایی هم بودن که با این دو تا شخصیت طنز نوشتن و فوق العاده هم شده ، ولی چیزی هست که نیاز به خیلی وقت و کار داره که بتونی چیز جالبی در بیاری که زننده نباشه .

و اینکه یکسری کلمات رو باید توجه کنی که بهترین معادلشون رو پیدا کنی برای رول . ما همیشه بصورت عامیانه یه طوری حرف میزنیم و بصورت مکتوب طوری دیگه . این رو باید توجه کنی بهش . مثلا نوشتی

نقل قول:
هری و دامبلدور و چند تا از محفلی ها پشت در کمین کرده بودن و منتظر همین لحظه بودن و می خواستند برن تو که دامبلدور مخالفت می کنه و یواش می گه:

اینجا میتونی از عباراتی مثل : به آرامی زمزمه کرد ؛ یا زیر لب گفت ؛ یا به آرامی گفت استفاده کنی . خیلی بهتر و قشنگتر میشه .

نکته ی خاص دیگه ای به ذهنم نمیرسه ... این مسائل رو توجه کنی ، میتونیم به موارد بعدی اشاره کنیم برای دفعات بعد .

موفق باشی

چای هست اگر مینوشی ... من هستم اگر دوست داری

پیام زده شده در: ۱۵:۲۵ پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

الستور مودی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۲:۴۸ پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲
آخرین ورود:
۱۳:۱۵ چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
از دور مراقبتم!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 337
آفلاین
سلام!

اینم به عنوان رول یه تازه وارد نقد کن لطفا!

من نقد تو رو در مورد رول رون تو همین تاپیک خوندم که نوشته بودی ولدمورت باید خشک تر و بی روح تر باشه منم همین ایرادو دارم ولی وقتی رفتم ویرایش کنم مال خودمو دیر شده بود...(خودم یه ایرادو گفتم کمکت کرده باشم!)

چوبدستی لازم نیست..
به یک ضربه ی عصایم بند هستید!

تصویر کوچک شده

×××××

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۳:۰۵ پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
آفلاین
نقد پست شماره 149 قلعه روشنایی نوشته شده توسط رون ویزلی

اولا اینکه چیزی که تا حالا بارها و بارها و بارها بهش تاکید شده هم از طرف من ، هم از طرف لرد ولدمورت و هم از طرف سایرین ، این بوده که ما توی رول های محفل و مرگخوار ، حق نداریم سوژه ها رو ژانگولری پیش ببریم و خراب کنیم . شما توی این رولی که نوشتی کاملا سوژه رو خراب کردی . این مسخره ترین کار هست که شما چون محفلی هستی یا چون مرگخوار هستی ، یه پست ده خطی بزنی و توی اون پست زحمتِ ده نفر که قبل از شما سوژه سازی کردن رو از بین ببری و یهو بگی همه نیروهای طرف مقابل از بین رفت و ورق به سودِ محفل برگشت !

در واقع اینکه توی رول محفل قوی تر باشه یا مرگخوارا هیچ سودی برای هیچکسی نداره . چرا یه وقتی هست که سوژه آروم آروم پیش میره و ورق به سمت محفل برمیگرده ، ولی اینکه شما تا آخرین لحظه میگی که مرگخوارا پیروز میشن و هاگوارتز مالِ ولدمورت میشه و یهو تو دو خط میگی که اژدهای محفلیا اومد و کلی نیرو همراهش بود و کل نیروهای مرگخوارا رو نابود کرد ، خیلی مسخرست. چون ما اینجا رول نویسی میکنیم ، فیلم هندی نمیسازیم که بخوایم همچین کارهایی بکنیم توش .

پیشنهادِ من اینه که شما همون سوژه ای که تو رول ها هست رو ادامه بدی ، و خیلی آروم و بدونِ عجله پیش بری برای تغییر دادن سوژه . شما میتونستی توی این رول اشاره کنی که مثلا هاگرید یهو به ذهنش رسید که میتونه از نوربرت کمک بگیره و بره دنبالِ نوربرت بگرده و اینها ، که این خودش برای به سر انجام رسیدن به سه چهار تا پست نیاز داره .

چند تا اشکال تایپی و اینها هم توی رولت بود که سعی کن بهشون توجه کنی حتما . و اینکه بین خطوطی که بولد میکنی با سایر متن یکی دو تا اینتر بزن و فاصله بنداز که اون ظاهر قشنگ پست حفظ بشه و خراب نشه .

موفق باشی

پیام زده شده در: ۲۳:۲۷ چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

بانوی چاق

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۴:۲۰ جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۷:۰۸ چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶
از برج گریفیندور
گروه:
کاربران عضو
پیام: 49
آفلاین
با سلام و سپاس فراوان

لطف می کنید اگر این پست رو واسم نقد کنید.

بانوی چاق عزیز ، چون پستتون داخل انجمن خصوصی گریفیندور بود ، من نقدش رو براتون پیام شخصی کردم ؛ میتونید از این به بعد توی انجمن محفل ققنوس پست بفرستید و نقد پستتون رو هم توی همین تاپیک انجام میدم . موفق باشی

پرسی ویزلی

ویرایش شده توسط پرسی ویزلی در تاریخ ۱۳۹۲/۳/۳۰ ۲۳:۴۱:۴۴

پیام زده شده در: ۱۳:۴۶ سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
آفلاین
نقد پست شماره 347 کافه محفل ققنوس نوشته شده توسط کینگزلی شکلبوت

خیلی خوب بود ... یه چند تا مورد رو اشاره میکنم فقط

نقل قول:
لوسيوس نتوانست حرفش را به پايان برساند، زيرا باري ديگر نفرين شكنجه در وجودش جاي گرفت و جسم و روحش را شكنجه داد. لحظه اي بعد، او نيز همانند بسياري ديگر، بيهوش روي زمين افتاد.

به جای اینکه "در وجودش جای گرفت" بهتر بود مینوشتی "وجودش را در بر گرفت" ... یکسری کلمات اگر توی رول های جدی استفاده بشن خیلی تاثیر بهتری میتونن بذارن . و اینکه نوشتی "او نیز همانند بسیاری دیگر ، بیهوش روی زمین افتاد" بهتر بود مینوشتی " او نیز همانند دیگران یا همانند دیگر مرگخواران بهتر بود . و اینکه گفتی "بیهوش روی زمین افتاد" در صورتی که دیگرانی که بهش اشاره کردی بیهوش نبودن ، چون بالاتر گفتی که داشتن شکنجه لوسیوس رو نگاه میکردن . پس بهتر بود میگفتی مثلا بی حال ، بی انرژی ، بی جان و این سری کلمات ...

نقل قول:
لرد سياه، در حالي كه زير لب، فحشي را زمزمه مي كرد، بر روي صندليِ شاه گونه اش نشست و با تفكر دستي بر چانه، كشيد و با بي تفاوتي به مرگخوارانش نگريست.

بهتر بود به جای فحشی زمزمه میکرد ، میگفتی که لرد سیاه غرولندی کرد و بر روی صندلی ... معمولاً لرد رو همیشه ما بد اخلاق و عصبانی و اینها دیدیم ، با فحش و اینا ندیدیم .

نکته ی خاصی در مورد محتوای پست به ذهنم نمیرسه که اشاره کنم ، فقط اینکه اگر برای یکی دو تا از دیالوگ ها از شکلک استفاده میکردی خوب بود ، اصلا مهم نیست که رولی که ما مینویسیم جدی باشه یا طنز ، شکلک میتونه روح تازه ای به رول بده و خیلی اوقات خواننده رو برای خونده پست ترغیب کنه .

و اینکه چیزی که خیلی به چشم اومد اینکه ، وقتی از آ میخوای استفاده کنی ، حتما شیفت و H رو بگیر و با کلاه بنویس ، اینطوری جالب نیست .

اول پستت نوشتی
نقل قول:
- كروسيو

سعی کن از عباراتی که جا افتاده استفاده کنی ، بهتر هست بنویسی کروشیو ، یا از عبارت کاملش "کروسیاتوس کارس" استفاده کنی .

در کل خوب بود و نکته ی خاصی نبود که اشاره کنم .

پیام زده شده در: ۱۰:۰۳ سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲

رون ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۳ جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۲۳:۲۶ پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴
از اسمون داره میاد یه دسته حوری!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 305
آفلاین
دوباره سلام.
این یکی اولین پست جدی من بود.
ممنون

شیفته یا تشنه؟

مسئله این است!

پیام زده شده در: ۲۳:۱۹ دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
آفلاین
نقد پست شماره 346 کافه محفل ققنوس نوشته شده توسط رون ویزلی

اصلا خوب نبود ... توی رول های قبلی که نقد کرده بودم خیلی بهتر مینوشتی تا این رول ... من کلا با این سبک نوشتن که همش خط تیره باشه و دیالوگ مخالفم ... مگر با رول های اشخاص خاصی که سبک خاصی برای نوشتن دارن و سبکشون کلا اینطوریه و فوق العاده با دیالوگ ها میتونن سوژه رو پیش ببرن ؛ مثل عمه مارج ، پستهاش رو بخون که بهتر متوجه بشی .

وقتی کلا میخوای سوژه ی رول رو با دیالوگ پیش ببری ، باید دیالوگهای جذاب بنویسی ، یعنی باید انقدر جذاب باشن که بتونن خلا فضاسازی و اینها رو پر کنن کامل و توی این جور رول ها نیاز به شکلک هم داریم که تو استفاده نکردی . و دیالوگ هایی که نوشتی خیلی کوتاه و خیلی بی معنی و مفهومن ؛ یه گفتگوی خیلی ساده !

سعی کن انتهای هر سطر دیالوگ هم نقطه نذاری ، کلا تو پستت فقط نقطه دیده میشه . نقطه برای زمانی کاربرد داره که داری فضاسازی میکنی و پایان جمله نقطه میذاری . البته درسته که پایان هر جمله نیاز به نقطه هست و صحیحش هم این هست ، ولی تو سعی کن این کار رو نکنی و انتهای دیالوگ هات نذاری .

خیلی ساده بود ، چیز خاصی نیست که بگم دیگه
موفق باشی

پیام زده شده در: ۱۹:۱۴ شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۲

کینگزلی شکلبوت

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۰۷ سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۵:۲۵ سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲
از شیراز
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 227
آفلاین
درود

پرسي زحمت دارم.
نقد اگر ميشه.

بفرما

ورودم به گريفيندور فقط يك دليل داره ؛
پـــــيــــــــــــــــــــــــــــــــــــــروزي

only Gryff

ما شیفتگان خدمتیم، نه تنشگان قدرت

مدتی نیستم، امتحانات بدجوری وقتمو مشغول کرده.
از همه بچه ها عذر میخوام.

اما...
بر می گردم؛

پرشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــور و
بهتـــــــــــــــــر از همیــــــــشـــــــه

پیام زده شده در: ۱۵:۱۹ شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۲

رون ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۳ جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۲۳:۲۶ پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴
از اسمون داره میاد یه دسته حوری!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 305
آفلاین
قربونتاینمنقد کن

شیفته یا تشنه؟

مسئله این است!

پیام زده شده در: ۱۸:۱۳ چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۲

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
آفلاین
نقد پست شماره 282 تاپیک دره گودریک ، نوشته شده توسط رون ویزلی

اولین چیزی که همیشه سعی کن یادت باشه ، چه توی محفل و چه توی تمام تاپیک های ایفای نقش ، اینه که به کتاب های هری پاتر وفادار باشی. اینکه مثلا توی پست رول از عله اسمی بیاد و کلاً مسائل مربوط به داخل سایت مطرح بشه جالب نیست . چرا تاپیک هایی هستن مثل هالی ویزارد که تمام ِ قشنگیشون این هست که درباره مسائل داخل سایت توشون نوشته بشه .

سعی کن توی پستت از شکلک ها به جا استفاده کنی و از یه شکلک چندین بار استفاده نکنی . همونقدر که استفاده از شکلک میتونه خواننده رو به خوندن پست ترغیب کنه و رو فضاسازی پست تاثیر بذاره ، استفاده بیش از حدش کار رو خراب میکنه .

دیالوگ هات فوق العاده گنگن ، من چند بار هر دیالوگ رو خوندم و آخر سر هم درست متوجه نشدم چی به چی هست مثلا دیالوگ اولت

نقل قول:
لرد: مجبورم تن به این خواری بدم خب نفر اول: البوس :vay: با یه نسکافه! نسکافه از کجا بیارم؟ نه اشپزخونه، مالی ویزلی :vay:.

اینکه به موقع از اینتر و فاصله گذاری استفاده کنی و از علائم نگارشی هم به موقع استفاده کنی میتونه سردرگمی خواننده رو رفع کنه . معمولاً اعضا پست ها رو یه نگاه سرسری میکنن و ادامه میدن سوژه رو ، وقتی گنگ بنویسی و خواننده متوجه نشه ، منصرف میشه و تاپیک دیگه ای رو برای پست زدن انتخاب میکنه ، کم هستن افرادی که بشینن ده بار یه پست رو بخونن تا سوژه رو قشنگ درک کنن .

اینکه گفتم به کتاب های هری پاتر وفادار باش ، یعنی اینکه شخصیت ها همونطوری که تو کتاب هستن برخورد کنن . اینکه ولدمورت عین یه پسر بچه ی پونزده شونزده ساله توی خانه گریمولد رفتار کنه و به نوعی تو سری خور باشه اصلا جالب نیست . منظورم این نیست که نباید سوژه رو به این سمت میبردی که این اتفاقات بیفته ، منظورم این هست که حداقل ولدمورت شخصیت خودش رو حفظ بکنه ، مثل همیشه سنگین و خشک و بی روح و خشن رفتار کنه ، نه اینکه شکلک کندن مو بزنی براش و مثلا دیالوگ بنویسی : کله زخمی ! اوی! ای بابا و اینها .

یا اینکه از دامبلدور انتظار داریم ، خیلی سنگین و با متانت و هوشمندانه حرف بزنه ، اینکه به ولدمورت بگه : هان بده بیاد هه تامی کوچولو تویی؟ سیاهترین جادوگر قرن به من نسکافه داد خیلی مهربون شدی! جالب نیست .

این سطر از پستت :
نقل قول:
ناگهان هری بلند شد و بادیدن لرد اکسپلیارموسی تقدیم به وی کرد

خیلی خوب بود ، اینکه سوژه های رایج تو رول رو بشناسی و اینطوری به موقع استفاده کنی ازشون خیلی جالب هست و بار طنز پستت رو بالا میبره .

رول هات خیلی نسبت به قبل پیشرفت محسوسی داشتن ، اگر به نکات ریزی که گفته میشه توجه کنی و انجامشون بدی ، خیلی سریعتر پیشرفت میکنی و نتیجه میگیری . موفق باشی

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.