هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

Re: نقدستان محفل ققنوس
پیام زده شده در: ۰:۴۰ جمعه ۷ مرداد ۱۳۹۰

پرسیوال دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۰:۲۱ چهارشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۹:۵۱ دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
از این همه ریش خسته شدم!
گروه:
کاربران عضو
پیام: 317
آفلاین
سلام نوه ی خوشگل و جیغول و ناز و کاکل زری و شاد و شیرین و باحال و جذاب و خوش هیکل و خوش سخن و.....بابابزرگ پرسی!

خوبی جیمزکم؟

بی زحمت آخرین پست همانند یک سفید اصیل که برا منه نقد کن برا بابابزرگت!

الهی قربونت برم بابایی!

ویرایش شده توسط پرسیوال دامبلدور در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۷ ۰:۴۳:۳۱

پیرم و گاهی دلم یاد جوانی می کند....
تو روح هرکی بد برداشت کنه

دامبلدور
یک دامبلدور
یک دامبلدور دیگر
من یک دامبلدور دیگر هستم
پیر آزرده دلی در انتظار بوسه ای از اعماق ته قلب

پیام زده شده در: ۱۸:۱۷ یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۰

محفل ققنوس

جیمز سیریوس پاتر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۵:۵۰ جمعه ۱۳ مهر ۱۳۸۶
آخرین ورود:
۱۱:۳۷ یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶
از طلا گشتن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.
گروه:
کاربران عضو
ایفای نقش
محفل ققنوس
پیام: 1531
آفلاین
سلام بر ویکتور عزیز. روبراهی رفیق؟

بریم سراغ پست:

نقل قول:
شب بسیار عجیبی بود! قرص ماه تکمیل شده بود و به وضوح دیده میشد.محفلیون سر میز غذا نشسته بودند و منتظر ویکتور بودند که بیاید و بعد شروع به خوردن شام کنند.

اول یه سوال. چرا این شب عجیبه؟ وضوح ماه کامل و شام خوردن محفلی ها چیز عجیبی نیست.
اما در مورد تلاشی که برای فضاسازی کردی، به نظرم کافی نیست برادر. "عجیب" بودن بی دلیل شب، فضاسازی نیست. میتونی از باریکه های نور مهتاب که از روزنه ی پنجره های خاک گرفته ی آشپزخانه گریمولد وارد میشد بگی به عنوان فضاسازی مثلا! ها؟ خفن تر نشد؟
فضاسازی خیلی خیلی مهمه تو یه پست، چه جد باشه چه طنز. حالا جد بیشتره اهمیتش ولی به این معنی نیست که طنز نیاز نداره بهش.

نکته ی بعدی در مورد برخورد هریه، توی محفل ما سرگروهمون رو هر چقد هم خفن باشه "قربان" صدا نمیکنیم. چون اون فرد که حالا دامبلدور باشه یا هری راضی به این لفظ نیست. و یا اینکه هری هیچوقت اونقدر با خشانت برخورد نمیکنه که ویکتور هیجان زده رو اونقدر سرپا نگه داره و خودخواهانه شامشو بخوره! اینا از خصوصیات اخلاقی ولدکه! چن وخ اونجا بودی؟

نقل قول:
تـــــــقق هری با عصبانیت قاشقش را محکم به میز کوباند و گفت

افکت هایی مث "تــــــق"، "گوفش" و غیره رو داخل جمله یا دیالوگ نیار. بنویسشون، بلد کن، علامت تعجب بذار، بپر خط بعد! و بعد جمله ی بعدی رو بنویس.

ببین سوژه رو یکم یهویی وارد کردی. البته بهت حق میدم چون پست اول سوژه س و حق داری سریع پیش بری، ولی ویکتور یهو میاد از یه سنگ عجیب حرف میزنه که تازه پیداش کرده، نه میگه از کجا، نه میگه چطوری، همه چیزو هم در موردش میدونه، شب عجیب نیست برادر، ویکتوره که عجیبه!

خلاصه:
1. به فضاسازی بیشتر اهمیت بده.
2. به ویژگی های شخصیتت دقت کن و بعد با توجه به اون، رول بنویس.
3. اوضاع رو دقیقا توضیح بده و مشخص کن با اینکارت به نویسنده ی بعدی فرصت میدی.

منتظر پست های بهترت هستیم،
موفق باشی، فرزند روشنایی!

پیام زده شده در: ۱۷:۵۸ یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۰

ویکتور کرام old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۵:۴۳ سه شنبه ۹ آذر ۱۳۸۹
آخرین ورود:
۲۲:۱۰ پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵
از من بدبخت تر تو دنیا،تویی!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 374
آفلاین
سلام جیمزکبی زحمت سوژه ای که توی بحث های سر میز غذا زدم نقد کن.

ویرایش شده توسط ویـکتـور کـرام در تاریخ ۱۳۹۰/۴/۱۹ ۱۷:۵۹:۴۱

»»» ارزشـی گولاخ «««

پیام زده شده در: ۱۰:۴۸ جمعه ۱۷ تیر ۱۳۹۰

محفل ققنوس

جیمز سیریوس پاتر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
کاربران عضو
ایفای نقش
محفل ققنوس
آفلاین
سلام بر الیواندر عزیز.

اول در مورد پستت تو کلبه ی سفید:

باید بگم سوژه ش جالب بود، یعنی فکر اینکه به دنبال پیدا کردن اون سنگ چه ماجراهایی پیش میاد یا احتمالا با برگشتن مادر سیریوس چه جهنمی درست میشه هیجان انگیزه برام، و اگه چیزی به ذهنم برسه خودمم پست میزنم پشت سوژه ت. ایول!

نقل قول:
خانه شماره 12 گریمولد از این رو به اون رو شده بود...اعضای محفل همه در تکاپو برای مهمونی فردا بودن. سیریوس بلک که تازه از سفر دور دنیا برگشته بود متعجب به تک تک اعضای محفل که از این ور به اون ور میرفتن نگاه میکرد.

خب شما زبان عامیانه رو برا رولت انتخاب کردی، خوبه. اما گاهی تکرار بعضی کلمات (بخصوص فعل ها) خیلی به چشم میاد، چه تو عامیانه چه تو کتابی. مث فعل "بود" توی نقل قول بالا.
اینجور مواقع میتونی یکی از فعل ها رو بسته به جمله به قرینه حذف کنی، یا جمله رو طوری تغییر بدی که فعل دوباره تکرار نشه.
"تکاپو" یه واژه کتابیه که تو عامیانه زیاد استفاده نمیکنیم ازش. شاید بهتر باشه وقتی رولی رو به این زبون مینویسیم هم استفاده نکنیم از این جور کلمات و جانشین مناسب تری پیدا کنیم براشون.

مورد دیگه ای که هست استفاده از شکلک هاته. گاهی خیلی جالب بود و گاهی نامناسب. مثلا وقتی سیریوس از مالی میپرسه چه خبره، به نظرم اصلا نیازی به شکلک نیست و اگر هم باشه مسلما اون شکلک لبخند نیست. چرا که سیریوس به گفته ی خودت از سفر برگشته و متعجبه از این شلوغی ها!
مث شکلک بعدی که برا سیریوس گذاشتی، که متعجبه از اصلاح دامبلدور. اون خوبه، یا مثلا اون به رخ کشیدن چهره ی اصلاح شده و شکلکی که گذاشته بودی براش، واقعا جالب بود و خندوند منو.
اما وقتی مادر سیریوس متوجه میشه که میزبان ولدمورته، شکلک شما مناسب ولی خیلی زیاده! یکی یا دو تا کافی بود به نظرم!

نکته بعدی اینکه فضاسازی خیلی اهمیت داره الیواندر، چه پست طنز باشه چه جد. درسته اهمیتش توی جد خیلی خیلی بیشتره اما طنز هم نیاز داره بهش.
رولی که همش دیالوگ باشه، هر چقد هم دیالوگاش باحال باشه، به دل خواننده نمیشینه!

اما در مورد علامت سوال هات، که برا تاکید تعجب شخصیت هات به کار بردی،

نقل قول:
چه بلایی به سرت اومده؟؟؟
.
.
تابلو: چی؟؟؟؟؟؟

علامت سوال زیاد و مکرر نه تنها کمکی تو نشون دادن تعجب نمیکنه، که چهره ی پست رو به هم می ریزه برادر. به جای ؟؟؟؟؟؟ میتونی از یه علامت سوال و کنارش یه علامت تعجب (!؟) استفاده کنی، بهت و تعجب فرد با همین دو تا علامت مشخص میشه.

تا انتهای پست، به جز این مواردی که گفتم مورد قابل ذکر دیگه ای نبود.
پس خلاصه کنم:
به فضاسازی اهمیت بده.
فقط از دیالوگ استفاده نکن.
از شکلک ها و علامت ها به جا و به اندازه استفاده کن.

فرزند روشنایی، موفق باشی!
منتظر پست های خفن ترت هستیم!
.
.
.
اما در مورد پست بعدیت چون اینجا نقدستان محفله نمیتونم نقدش کنم! متاسفم!

[spoiler=جیــــــــــــــــــــــــــغ!!]چی فک کردی؟ فک کردی جیمز کوچولو انقد پسته که راحت دست رد بزنه به سینه رفیقش؟
نقد پست رو به زودی برات پیام شخصی میکنم برادر [/spoiler]

پیام زده شده در: ۹:۲۳ جمعه ۱۷ تیر ۱۳۹۰

آقای اولیواندرold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۰:۵۷ پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۶:۰۸ شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
از رائیل
گروه:
کاربران عضو
پیام: 227
آفلاین
سلام جیمز جان.اگه میشه اینو نقد کنین.

تورو خدا تو رو خدا تو رو خدا اینم نقد کنید.
قول میدم دیگه خارج از محفل بهتون ندم.

خواهش...خواهش...خواهش

با تشکر
آرکوس الیواندر

پیام زده شده در: ۲۲:۰۸ پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۰

محفل ققنوس

جیمز سیریوس پاتر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
کاربران عضو
ایفای نقش
محفل ققنوس
آفلاین
سلام جرج عزیز. بابت تاخیر عذر میخوام!

بریم سراغ پستت، که فضاسازی اولیه ش خیلی خیلی خوب بود.
فقط فک میکنم توی پاراگراف بندی دچار مشکل شدی، شاید از ورد کپی کردی یا هر طور دیگه ای، که انقد فاصله های عجیب غریب افتاده بین جملاتت. به هر حال پست رو قبل از فرستادن بهتره پیش نمایش کنیم که متوجه اینجور اشتباه های احتمالی بشیم.
این مشکل توی تمام پست شما وجود داشته.

عزیز یه خورده استفاده از ویرگولت زیاد بود. نه اینکه اشتباه بشه، زیاد بود. مثلا کاربرد ویرگول تو این جمله درسته:

نقل قول:
همه یک چیز را می دانستند،محفل داشت برای انجام سخترین ماموریتش آماده می شد.

اما چون قبل و بعدش هم پر از ویرگول بوده، میتونستی جاش " : " بذاری مثلا.

نقل قول:
شروع به صحبت کردن با صدایی خسته شد

این جمله اشتباهه ولی دلیلش این نیست که شما کاربرد این فعل رو ندونی، دلیلش اینه که مثلا یه جمله ای تو ذهنت بوده و اول میخواستی اونو بنویسی، بعد نظرت عوض شده و یه جور دیگه بیان کردی، حواست نبوده و ازش گذشتی. نتیجه این به هم ریختگیه که می بینی ، "شد" اینجا باید جاشو به "کرد" بده، یا مثلا میشه کلماتو جا به جا کرد:

نقل قول:
با صدایی خسته شروع به صحبت کرد.

تو این جمله:
نقل قول:
معلوم بود که چند شبی است که خواب درستی نداشته،نفسی کشید چشمانش را بست و دوباره شروع کرد

دایی جرج عزیز، "خواب درستی نداشته" اشتباه نیست، اما برای رول شما که سبک جد هست، میتونه بهتر بیان شه. ادامه ی جمله هم همینطور. نفس رو همه میکشن، اما بیا یه جوری این "نفس" کشیدن رو نشون بدیم که خواننده متوجه عمق فاجعه بشه!

مثلا:

نقل قول:
چشم هایش را که گودی های آن نشانه ی بیدارخوابی های شبانه بود، بست. آهی کشید و ادامه داد...

اینجوری بهتر نشد؟ فضاسازی فقط نشون دادن فضایی که شخصیت ها توش قرار دارن نیست. فضاسازی شامل نشون دادن حالت چهره و احوال ِ روحی شخصیتت توی چهره ش هم میشه.

نقل قول:
اما من نمی خواهم الکی جان کسی را از بین ببرم،هر آن کس که نیست همین الان بگوید،چون وقتی حرکت کنیم دیگر برای پشیمانی دیر است...خب،کسی هست؟

این دیالوگ یکم تناقض داره اول. اینکه هم داری کتابی صحبت میکنی، هم از واژه "الکی" که ما تو عامیانه داریم استفاده کردی. اما "هر آن کس" هم دیگه خیلی زیادی کتابیه، درسته پروفسور دامبلدور nمیلیون سال عمر کرده ولی این سبک حرف زدن برا گودریگ گریفندور مناسبتره!

ضمنا برادر، معمولا میگیم : جان کسی را به خطر انداختن، نه جان کسی را از بین بردن!

بقیه دیالوگ هاتم دقیقا همین مشکل قاطی بودن عامیانه و کتابی رو دارن. اول اینکه معمولا نوشته باید کتابی باشه و دیالوگ رو میشه عامیانه گفت. اما ما تو رول نویسی از این قانون ها نداریم و شما میتونی از زبان عامیانه هم استفاده کنی برای متن نوشته، به شرطی که دیگه کتابی قاطیش نکنی!
ختم کلام: توی رولت یا زبان عامیانه رو انتخاب کن یا کتابی رو! همه دیالوگ ها هم باید به یه زبون باشن، حالا عامیانه یا کتابی.

راستی، تیتر های مشخص کننده زمان و مکان رو بهتره بلد کنی، مث همون "جایی در حوالی خلیج مکزیک در آمریکا."، که بد نیست اینجا به جای "در" دوم، برا جلوگیری از تکرار، از خط تیره هم استفاده کنی.

اینجا:
نقل قول:
ما چاره ای نداریم جز اینکه به کمک این دیوانه برویم،کاری است که شده او فردا جلوی دروازه ی ورودی هاگوارتز منتظر ماست،من می دانم که این ریسک به معنا واقعی کلمه...

آلبوس دامبلدور به هیچ عنوان از لفظی مثل "دیوانه" استفاده نمیکنه، منظورم در مورد فردی مثل ولدمورت یا هر کس دیگه ایه، در مورد خودش ولی چرا کلی استفاده میکنه
اینجا بین "شده" و "او" وجود یه نقطه ضروریه، جمله تموم شده س. به این علائم توجه کن دایی جرج.

در کل پستی بود که فضاسازی فضاییش! خوب بود واقعا. من ِ خواننده میتونستم صحنه ها رو مجسم کنم و این یعنی شما تو فضاسازی موفق بودی.
البته از تاریخ این پستت مدتیه میگذره و من مطمئنم که شما تو این مدت پیشرفت بیشتری کردی.

در هر صورت موفق باشی، منتظر پست های بهترت هستیم فرزند روشنایی!

ویرایش شده توسط جیمز سیریوس پاتر در تاریخ ۱۳۹۰/۴/۱۶ ۲۲:۰۹:۰۷

پیام زده شده در: ۱۱:۱۵ سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

جرج.ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۳:۲۵ یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۱۱:۵۳ پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۱
از یه جایی که اصلا انتظارشو نداری!!!
گروه:
کاربران عضو
پیام: 121
آفلاین
آقا من نمی دونم اگه الان درخواست بدم

کی این پست نقد میشه اما درخواست میدم

هر کی تونست یه سری بزنه اینم نقد کنه صواب داره!

با نهایت احترام جرج ویزلی.

یه بزرگی(فرد یا جرج ویزلی) میگه:بخند تا دنیا بروت بخنده!([color=006600][font=Arial]صبر �

پیام زده شده در: ۱۹:۴۴ یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰

جرج.ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
ببخشید اینجا مطرح می کنم ولی باید بدونم که آلبوس دامبلدور

که تو لیست ایفای نقش زده گرفته شده الان کجاست؟

چرا هیچ فعالیتی نداره؟بابا این همه کار هست چرا کاری نمی کنه؟

ضمنا به نظر من بهترین چیزی که می تونه یه تغییری تو حال و هوای

سایت بده و یه جذابیت خاصی ببخشه یه آلبوس دامبلدور قویه.( قوی!)

(چون شخصیت مقابلش یعنی لرد ولدمورت حسابی فعاله و با جدیت کارشو جلو می بره اما دامبلدور اصلا انگار نه انگار که کیه چه کارایی می تونه بکنه.)

یه بزرگی(فرد یا جرج ویزلی) میگه:بخند تا دنیا بروت بخنده!([color=006600][font=Arial]صبر �

پیام زده شده در: ۲۱:۴۲ چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۰

جرج.ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
ببخشید ها من یه انتقاد کوچیک دارم.
اونم اینه که چرا اینقدر عضو شدن در محفل سخته اون وقت عضو مرگخواران شدن اینقدر آسونه که نصف کاربر مرگخوارن من قصد ندارم قوانین رو زیر سوال ببرم اما جدا سختگیری خیلی در عضو گیری زیاده به خاطر همینه که همه مرگخوار میشن.
این نظر من بود به هر حال حرف حرف شماست.

نقدستان محفل ققنوس
پیام زده شده در: ۱۹:۵۸ پنجشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۰

آلبوس دامبلدورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۳۶ دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۱۶:۱۲ پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴
از جايي به نام هيچ جا
گروه:
کاربران عضو
پیام: 788
آفلاین
سلام.

اعضای عزیز محفل ققنوس، از این پس برای تقاضای نقد رول های خودتون که به عنوان ماموریت به شما ابلاغ شده و شما انجام دادید در این انجمن، به تاپیک نقد و بررسی در انجمن خصوصی گریمولد مراجعه کنید و اونجا تقاضای خودتون رو مطرح کنید.

این تاپیک از این پس برای نقد و بررسی رول های خازج از ماموریت "اعضای محفل ققنوس"، "مرگخواران" و "سایر اعضای عادی ایفای نقش" مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

با سپاس

"Severus...please..."
تصویر کوچک شده

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.