هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

Re: انجمن نقد پستها
پیام زده شده در: ۱۵:۵۹ جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۸۶

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۱۸ سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۸:۴۶:۴۳ یکشنبه ۳ دی ۱۴۰۲
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
پیام: 3737
آفلاین
نقد پست شماره صد و هشتاد و نه لیگ برتر کشورهای کوییدیچ ، نوشته شده توسط روبیوس هاگرید

چهره پستت خوب بود ، به کمک پاراگراف بندی مناسب و چیدن صحیح دیالوگ متن این رو رعایت کردی ؛ استفاده کمتر از سه نقطه و جایگزین علامت هایی مثل نقطه ، ویرگول یا علامت تعجب در بعضی مواقع میتونه مناسب تر باشه . برای بخش های اصلی داستان ، اگر از بولد کردن متن استفاده کنی مناسبتره ؛ مثلا بخش در رخت کن مسابقه رو بولد کنی تا بیشتر به چشم بیاد و مشخص باشه از گزارش گزارشگر به رختکن مسابقه رفتیم .

خوب نوشتی ، ولی فضاسازی که یکی از مهمترین اصل نمایشنامه هست رو رعایت نکردی ؛ میتونستی سوژه رو از جای دیگه ای شروع کنی و مستقیم به گزارشگر نپردازی ؛ یا قبل از حرف گزارشگر چهره زمین بازی ، جمعیت تماشاچیا ، وضعیت بازیکنا ، وضعیت آب و هوایی ، وضعیت ظاهری تماشاچیان و زمین و ... میتونه خیلی به نمایشنامه کمک کنه ، و باعث بشه که به خواننده کمک کنه که دقیقا خودش رو در فضای ورزشگاه و بازی بزاره .

استفاده از شکلک میتونست مناسب باشه ، بعضی مواقع یه شکلک مناسب میتونه کاره چند سطر توصیف حالت یک شخص یا گوینده دیالوگ رو انجام بده .

چند مورد غلط املایی دیده میشد که با یک بار خوندن مجدد پست رفع میشن .

چای هست اگر مینوشی ... من هستم اگر دوست داری

پیام زده شده در: ۱۷:۴۰ پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۶

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
آفلاین
نقد پست شماره پانزده ورزشگاه یخی سوئد ، نوشته شده توسط هدویگ

1- چهره پست :
چهره پستت در بدترین حالت خودش قرار داره ، بارها گفتم که یکی از معیار هر کسی برای امتیاز دهی به پست چهره اون هست ، شاید حتی مستقیم مطرح نکنه ، ولی اولین چیزی که دیده میشه همین چهره هست ؛ عدم پاراگراف بندی صحیح ، عدم استفاده صحیح از علائم نگارشی و عدم فضاسازی و داشتن متن باعث این بهم ریختگی در چهره پستت شده .

2- داستان پست :
داستان یا محتوای پست ، یکی دیگه از موارد اصلی پست هست که در درجه دوم حساب میشه ، روی پست اول مسابقه باید زیاد کار بشه ، ولی به نظر میاد که وقت کمی براش گذاشته شده ، چرا که نه فضاسازی مناسب داره ، نه سوژه خاصی داره و به سبک داستان های کودکانه پیش رفته !

3- هری پاتری بودن پست :
پست باید هری پاتری باشه ، چرا که اینجا ایفای نقش هری پاتر هست ، هیچ وقت چند تا جادوگر وقتی کسی توی دستشویی گیر میفته ، سراغ قفل ساز نمیرن !! با طلسم آلوهومورا مشکل رفع میشه ! یا ایده ضبط صوت ! جادوگر ها خیلی کم از وسایل ماگلی و بالاخص الکتریکی استفاده میکنند ، مخصوصا اگر چند موجود جادویی مثل هدویگ و نوربرتا و ... در داستان باشن !

4- استفاده از علائم نگارشی :
همونطور که بارها گفتم ، فقط تعداد محدودی علامت نگارشی نداریم ! یعنی لازم نیست مثلا برای ادامه یک جمله صرفا از سه نقطه استفاده بشه ، علامت هایی مثل ( . یا ، یا ؛ یا ! ) میتونن مناسب باشن . یا برای شروع دیالوگ ، علامت هایی مثل __ خلق نکنید ! میتونید از - استفاده کنید .

این نقد نبود ، فقط یه سری توضیح اولیه بود ، بعد از رعایت اینها کیفیت نقد بالاتر میره .

موفق باشی

ویرایش شده توسط پرسی ویزلی در تاریخ ۱۳۸۶/۱۲/۲۳ ۱۷:۴۱:۵۳

پیام زده شده در: ۲۲:۱۷ چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۸۶

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
آفلاین
نقد پست شماره بیست و چهار ورزشگاه شماره یک ، نوشته شده توسط نوربرتا

1- چهره پست :
نسبت به سایر پست هات چهره مناسب تری داشت ، تونستی با پاراگراف بندی صحیح ، چهره پست رو مناسب نگه داری ؛ روی فونت های پستت دقت کن ، سعی کن از فونت بزرگ کمتر استفاده کنی ، بخش هایی که لازم هست رو بصورت بولد در بیار ، سایزش رو بزرگ نکن .

2- استفاده از علائم نگارشی :
علائم نگارشی رو رعایت نمیکنی ، درست این هست که پایان جمله از نقطه استفاده بشه ، ولی برای جلوگیری از بکار بردن نقطه زیاد ، میتونی از ( ، یا ؛ ) استفاده کنی .

3- فضاسازی :
فضا سازی توی این پست خیلی ضعیفه ، فضا سازی یعنی توصیف فضا و حالات افراد ... فضا سازی یکی از مهمترین ارکان پست هست ، چون یه نمایشنامه فقط دیالوگ نیست .

4- سبک نوشتاری :
بیشتر پست های رول از نویسندگان خوب سایت رو بخون ، ببین چه سبکی مینویسن ، سعی کن سبک نوشتاریت رو بهشون نزدیک کنی ، رول هایی که میزنی شبیه داستان های بچگانه میمونه ؛ البته با توجه به سنت خوب هست ، ولی باید سطح و کیفیتشون رو بالاتر بیاری .

تنها توصیه ای که میتونم بکنم اینکه بیشتر بنویس و بیشتر بخون !

تا وقتی که این موارد رو توی رول هات پیاده نکنی ، نمیتونم سطح بالاتری نقد کنم برات ! هر چند این نقد نبود ، فقط یه سری توضیح اولیه بود !

موفق باشی

پیام زده شده در: ۲۲:۳۳ جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۸۶

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
آفلاین
نقد پست شماره دو درمانگاه سوانح کوییدیچ ، نوشته شده توسط پیتر پتی گرو

بصورت شماره ، نکات اصلی رو برات مطرح میکنم ، زمانی که رعایتشون کردی و دوباره پست های دیگه ای زدی ، به موارد ریز تر می پردازم :

1- چهره پست :
چهره پست یکی از مهمترین ارکانه ، خیلی اهمیت داره که پست چهره مرتب و یک دستی داشته باشه ؛ در واقع این میتونه خواننده رو برای خوندن پست ترغیب کنه . مثلا فاصله انداختن بین دیالوگ ها ، فضاسازی و ... میتونه مناسب باشه .

2- استفاده از شکلک :
استفاده از شکلک همونقدر که میتونه باعث ، تنوع در پست بشه و قشنگیش رو افزایش بده ، میتونه باعث بشه که رول ارزشه خودش رو از دست بده . از شکلک باید متناسب با پست استفاده بشه ، همینطور استفاده به تعداد زیاد از یه شکلک اصلا جالب نیست ! مثلا وقتی برای نشون دادن خوشحالی یه شخصیت ، لازم نیست سه تا شکلک خنده زده بشه ؛ استفاده نا بجا از شکلک میتونه باعث زننده شدن پست بشه .

3- استفاده از علائم نگارشی :
استفاده از علائم نگارشی ، هم توی روون خوندن پست اهمیت داره و هم توی بهبود چهره اون ، مثلا برای ادامه یک بخش ، میتونی از سه نقطه استفاده کنی نیازی به تعداد زیادی نقطه بی معنی نیست !
یا مثلا برای نشون دادن تعجب یا ناراحتی ، به جای استفاده ممتد از یه کلمه میتونی حرف اول رو تایپ کنی و با استفاده از شیف و J اون رو امتداد بدی ، به این صورت : نـــــــــــــــه !

4- املا :
رعایت نکات املایی و نبودن غلط املایی تاثیر زیادی در نوشته داره ، سعی کن تا اونجایی که میتونی نوشته هات بدون غلط املایی باشن

5- فضا سازی :
توصیف حالات و فضا ، هم یکی از کلیدی ترین ارکان پست روله ؛ توی این رولت بود ، ولی به صورت ضعیف ، میتونی خیلی بیشتر روشون کار کنی.

6- شخصیت ها :
توی این رولت از شخصیت محمد قریب برای دکتر استفاده کردی ، این به وجهه هری پاتری بودن رول ضربه میزنه ، میتونی از دیگر اسامی در این باره که در کتاب های هری پاتر اومدن استفاده کنی ، مثلا به جای محمد قریب ، مادام پامفری معالج هاگوارتز هست ، یا شفادهنده های سنت مانگو .

این موارد ، فقط یه سری کلیات بودن درباره رول نویسی ، بعد از رعایت کردنشون به موارد ریز نویسندگی پرداخته میشه .

پیشنهاد میکنم ، تا میتونی رول های نویسنده های خوب رو بخون و سعی کن رول هات رو با اونها بسنجی تا بتونی بهتر از قبل بنویسی .

موفق باشی

ویرایش شده توسط پرسی ویزلی در تاریخ ۱۳۸۶/۱۲/۱۰ ۲۲:۳۵:۳۵

آکادمی کوییدیچ ( نقد پستها)
پیام زده شده در: ۱۷:۰۱ چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۸۶

پرسی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو میپرسند !!
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
آفلاین
سلام

در این تاپیک ، پستهایی که مربوط به مسابقات و یا سایر تاپیک های رول این انجمن هست ، با درخواست اعضا در تاپیک نظارت انجمن ، نقد میشوند .

ویرایش شده توسط سالازار اسلایتیرین در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۱۱ ۹:۱۴:۴۸

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.