هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان داستان های شگفت انگیز هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

پاترمور > مجموعه هری پاتر > شمشیر گریفیندور

شمشیر گریفیندور

ترجمه شده توسط رون ویزلیold در ۱۹-شهریور-۱۳۹۷ ۰۱:۱۰ | ( : 2878)

شمشیر گریفیندور حدود هزار سال قبل توسط جن ها، توانا ترین موجودات دنیای جادویی در فلزکاری، ساخته شد و از این رو طلسم شده است.
این شمشیراز نقره خالص ساخته شده و یاقوت قرمز روی آن قرار دارد. در زیر دسته‌اش نام گودریک گریفیندور به چشم می‌خورد.

شمشیر توسط " راگنوک اول " که بهترین نقره ساز آن زمان بود به دستور و با مشخصات گودریک گریفیندور ساخته شد. در فرهنگ گابلین ها، لقب شاه به بهترین نقره ساز داده می‌شود. شاه به اندازه‌ی بقیه کار می‌کند ولی مهارت بیشتری دارد.

وقتی که کار ساخت شمشیر تمام شد، راگنوک به خاطر طمع زیاد ادعا کرد که گریفیندور آن را از او دزدیده است، و فرستاده‌هایی را فرستاد تا آن را پس بگیرند.
گریفیندور با چوبدستی اش از خود دفاع کرد ولی هیچ یک از متهاجمین را نکشت. در عوض آنها را به سوی شاه فرستاد که تهدیدی را تحویل دهند؛ اگر راگنوک دوباره قصد سرقت از او را کند، شمشیر را بر علیه همه آنها استفاده خواهد کرد.

شاه جن ها این تهدید را جدی گرفت و تا زمان مرگ گریفیندور، شمشیر را در اختیار مالکیت قانونی او قرار داد. این پایه و اساس برای افسانه دروغین سرقت گریفیندور بود که تا به امروز در برخی از بخش های جامعه جن ها ادامه دارد.

در روز های پیش از اساسنامه بین المللی راز داری، هنگامی که جادوگران آزادانه با ماگل ها مخلوط می‌شدند، برای دفاع از خودشان به اندازه چوبدستی از شمشیر استفاده می کردند. بسیاری از جادوگران با استعداد نیز به منظور دوئل مشنگی تربیت می‌شدند، مانند گودریک. و به همین خاطر او به شمشیر نیاز داشت.

شمشیر های مسحور زیادی در افسانه های قومی و اجدادی وجود داشته است. مثلا شمشیر نوآدو(1) که بخشی از چهار گنجینه افسانه ای توادا دانان (2) بوده و گفته می‌شود در زمان طراحی‌اش شکست ناپذیر بوده است.
شمشیر گریفیندور از جهاتی به افسانه اکزلیبور - شمشیر شاه آرتور- شباهت دارد. در برخی افسانه ها شاه پیش از تاجگذاری‌اش برای اثبات خود باید شمشیر را از درون سنگی در می‌ آورده و راستی خود را نشان می داده است.
ایده‌ی بیرون آمدن شمشیر از کلاه گروهبندی به دست کسانی که شایستگی حملش را دارند هم از آرتور و شمشیرش گرفته شده.


افکار جی کی رولینگ

جای دیگری که از تشابه شمشیر گرفندور با شاه آرتور استفاده شد، در یادگاران مرگ بود.آنجا که هری برای به دست آوردن شمشیر مجبور شد در برکه ی منجمد جنگل شیرجه بزند تا آن را را بدست بیاورد، اگرچه مکان قرار گیری شمشیر را اسنیپ انتخاب کرد.

در دنیای جادویی، دارایی فیزیکی لزوما سند مالکیت نیست. این مفهوم شامل سه یادگار مرگ و همچنین شمشیر گریفیندور می شود.

من به آنچه وقتی که باور های فرهنگی به هم برخورد می کنند اتفاق می افتد، علاقه مندم. در کتاب های هری پاتر، بیشتر جن های جنگجو تمامی وسایل ساخته شده توسط جن ها را حق خود میبینند، اگرچه ممکن است یک جسم با پرداخته شدن مقداری طلا بابت آن توسط یک جادوگر به مالکیت آن تبدیل گردد.
مردان و زنان جادوگر همانند ماگل ها، اعتقاد دارند که اگر یکبار پرداخت انجام شود، آن شی متعلق به آنها یا فرزندانشان به طور ابدی می شود. این یک نمونه از برخورد ارزش های فرهنگ های مختلف است که راه حلی برای آن وجود ندارد. زیرا هر طرف مفهومی متفاوت از "درستی" دارد. بنابراین زمانی که گریپهوک بخاطر خدمات خود در یادگاران مرگ، شمشیر می خواهد، هری را با معضل روحی دشوار مواجه می کند.

(1): Nuadu
(2): Tuatha Dé Danann

( : 1) مشاهده مطلب در فرمت پی.دی.اف چاپ مطلب

بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
FÄTËMË
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۳۹۹/۶/۱۲ ۰:۳۴  به روز‌شده در تاریخ: ۱۳۹۹/۶/۲۹ ۱۳:۳۸
عضویت از: ۱۳۹۹/۶/۶
از: قزوین
پیام: 1
 شمشیر گریفندور
خیلی جالب بود من گریفندوریم

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۳۹۹-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.