هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

[index]

Spells a

از جادوگران®، فرهنگ نامه هری پاتر.

index | تغییرات اخیر | ویرایش این صفحه | تاریخچهٔ صفحه | تعویض به حالت مدیا ویکی

نسخهٔ قابل چاپ | تکذیب‌نامه‌ها | سیاست حفظ اسرار
رده‌های صفحه: Magic spells


A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

فهرست مندرجات

دانش نامه افسون ها: A


آکیو یا آسیو (Accio)

افسون احضار

Accio کلمه لاتین به معنی «احضار» است.

باعث می شود یک شیء به طرف شخص اجرا کننده افسون پرواز کند، حتی از فاصله خیلی دور؛ اسم شیء مورد نظر باید گفته شود. بنظر می رسد که اجرا کننده باید حداقل حدود محل شیء مورد نظر را بداند.

خانم ویزلی از یک سری افسون احضار استفاده کرد تا اشیاء جادویی که فرد و جرج سعی می کردند در زمان جام جهانی کوییدیچ مخفیانه از خانه خارج کنند را پیدا کند (ج.آ.6).

هری در مرحله اول مسابقه سه جادوگر از افسون احضار برای احضار کردن آذرخش استفاده کرد تا بتواند پرواز کند و اژدهای شاخدم مجاری را پشت سر بگذارد (ج.آ.20).

مودی تقلبی در شبی که هری معمای تخم طلایی را حل کرد، از افسون احضار استفاده کرد تا نقشه غارتگر را از روی پله ها بردارد (ج.آ.25).

هری در هنگام فرار از دست ولده مورت و مرگ خوارها از این افسون استفاده کرد تا جام مسابقه سه جادوگر را فرا بخواند (ج.آ.34).

• چندین بار در طول نبرد سازمان اسرار توسط دو طرف مبارزه استفاده شد. مهم ترین نمونه ها عبارتند از: استفاده توسط مرگ خوارها برای بیرون کشیدن پیشگویی از دست هری، استفاده توسط هرمیون برای برداشتن چوبدستی ها بعد از افسون خلع سلاح، و به یادماندنی تر از همه توسط رون در اتاق مغزها وقتی که خل و چل شده بوده (م.ق.35).

هری بعد از اینکه دراکو مالفوی او را با طلسم بدن قفل کن هدف قرار داد، سعی کرد این افسون را به صورت غیر لفظی اجرا کند تا چوبدستی اش را احضار کند، ولی نتوانست (ش.د.8). هری در مقابله با ناجینی در دره گودریک هم همین مشکل را داشت و آنجا نیز نتوانست چوبش را احضار کند (ی.م.17).

• در شب نبرد در برج هاگوارتز هری با استفاده از این افسون جاروهای مادام رزمرتا را احضار کرد تا او و آلبوس دامبلدور بتوانند سریعتر به مدرسه برگردند (ش.د.27).

• هری این افسون را روی هاگرید اجرا کرد (ی.م.4).

هرمیون از این افسون استفاده کرد تا کتاب های کتابخانه که توسط دامبلدور از دور خارج شده بودند را از دفتر دامبلدور بدزدد (ی.م.6).

• هری برای احضار عینکش از این افسون استفاده کرد (ی.م.7).

فرد موی یک پسر مشنگ را از دهکده اوتری سنت کچپول احضار کرد تا به هری کمک کند با استفاده از معجون مرکب پیچیده تغییر شکل دهد (ی.م.8).

هرمیون از این افسون استفاده کرد تا جان پیچ قاب آویز را در اتاق ریگولس پیدا کند. هری هم سعی کرد آن را به همین ترتیب در اتاق آمبریج در وزارتخانه پیدا کند (ی.م.13).

• یک شیء می تواند تحت ضد افسون هایی قرار بگیرد که از احضار شدن جادویی آن جلوگیری کند. تشت سنگی در غار جان پیچ و فنجان هافلپاف در گرینگوتز دارای چنین ضد افسون هایی بودند (ی.م.10، ی.م.26).

نکته: تلفظ این افسون در بین خوانندگان مورد بحث است. تلفظ رسمی انتشارات اسکولاستیک «آسیو» است. این تلفظ در کتاب های صوتی نیز استفاده شده است. ولی این کلمه لاتین است و در زبان لاتین حرف C همیشه مثل K تلفظ می شود. بعضی از زبان ها که از لاتین گرفته شده اند، مانند ایتالیایی، cc را ch(چ) تلفظ می کنند ولی این تلفظ به احتمال زیاد نادرست است.


مرز سنی (Age Line)

ورد نامعلوم

یک خط طلایی باریک که روی زمین کشیده می شود و روی کسانیکه از آن بگذرند و بیش از حد جوان باشند اثر می گذارد. (احتمالاً مرز سنی می تواند طوری تنظیم شود که از ورود کسانیکه بزرگتر از یک سن خاص هستند جلوگیری کند.)

آلبوس دامبلدور یک خط سن دور جام آتش کشید تا کسانی را که هنوز هفده ساله نشده اند دور نگه دارد. وقتی دوقولوهای ویزلی که برای فریب دادن آن معجون پیری خورده بودند سعی کردند از آن رد شوند، به عقب پرتاب شدند و ریش سفید بلندی درآوردند (ج.آ.16).


آگوامنتی (Aguamenti)

Agua کلمه اسپانیای/پرتغالی به معنی «آب» (از ریشه لاتین aqua) و mentis کلمه لاتین به معنی «ذهن».

افسونی که توسط آن یک فواره یا جریان از آب زلال از انتهای چوبدستی اجرا کننده بیرون می ریزد.

• در کلاس وردهای جادویی سال ششم در اوایل سپتامبر تدریس شد (ش.د.11). عجیب است که سال ششمی ها بعد از کریسمس هم روی این افسون یا چیزی شبیه به این کار می کردند. (ش.د.17).

• استفاده شده توسط هری روی جام شیشه ای در غار جان پیچ، ولی ظاهراً معجونی که قبلاً در جام ریخته شده بود باعث می شد آب قبل از خورده شدن ناپدید شود (ش.د.26).

هری و هاگرید با هم از این افسون استفاده کردند تا با فواره آب خانه در حال سوختن هاگرید را خاموش کنند (ش.د.28).

• رجوع شود به افسون های بوجود آورنده


آلوهومورا (Alohomora)

Aloha در هاوایی به معنی «خداحافظی» + mora در لاتین به معنی «مانع»

افسونی که باعث می شود قفل یک در باز شود.

• در سال اول، هرمیون از این افسون استفاده کرد تا خودش، رون و هری وارد راهروی ممنوع طبقه سوم شوند (س.ج.9).

• این افسون در حفره سنگ جادو روی دری که احتیاج به کلید پرنده داشت موثر نبود (س.ج.16).

هرمیون از این افسون روی پنجره دفتر فلیت ویک استفاده کرد تا او، هری، و کج منقار بتوانند سیریوس را نجات دهند (ز.آ.21).

• برای باز کردن در بخش دربسته (جانس تیکی) سنت مانگو به این افسون نیاز است، احتمالاً به این خاطر که شفادهنده ها و عیادت کنندگان بتوانند براحتی داخل و خارج شوند، ولی بیماران روحی که چوبدستی ندارند نتوانند (م.ق.23).

هری حدس زد که در دفتر آمبریج طوری طلسم شده است که این افسون آن را باز نخواهد کرد (م.ق.29).

• یکی از درهای سازمان اسرار نه تنها در مقابل این افسون مقاوم بود بلکه تیغه چاقوی هری را نیز ذوب کرد (م.ق.34).

• در نبرد سازمان اسرار مرگ خوارها از این افسون استفاده کردند تا درهایی را که توسط ارتش دامبلدور قفل شده بود باز کنند (م.ق.35).

• استفاده شده توسط هرمیون روی در اتاق ریگولس (ی.م.10).


آناپنئو (Anapneo)

Anapneo در یونانی به معنی «نفس کشیدن»

افسونی که راه گلوی فرد هدف را اگر گرفته باشد باز می کند.

• وقتی مارکوس بلبی در عجله برای پاسخ دادن به یک سئوال، غذایش را سریع فرو داد و به سرفه افتاد، اسلاگهورن این افسون را روی او اجرا کرد تا راه گلویش را باز کند (ش.د.7).


تغییر شکل جانورنما (Animagus Transfiguration)

animal در لاتین به معنی حیوان + magus (مجوس یا مغ؛ جادوگران ایران باستان)

تغییر شکلی که بوسیله آن یک جانورنما به شکل جانوری خود در می آید، یا به شکل انسانی برمی گردد. گاهی اوقات از عبارت «شکل جانوری» به جای عبارت «شکل جانورنمایی یک ساحره یا جادوگر استفاده شده است. برای اطلاعات بیشتر درباره افراد جادوگری که می توانند این جادوی خطرناک و بینهایت پیچیده را انجام دهند رجوع شود به مدخل جانورنما.

مک گوناگال به شکل یک گربه در می آید (س.ج.1، ز.آ.6).

سیریوس بلک، جیمز پاتر و پیتر پتی گرو در زمانی که دانش آموز هاگوارتز بودند جانورنما شدند (ز.آ.17، ز.آ.18، ز.آ.19).

جانورنماها باید در وزارت سحروجادو ثبت شوند ولی جانورنماهای ثبت نشده نیز وجود دارند. برای مثال ریتا اسکیتر (ج.آ.37).


ضد غیب شدن (Anti-Apparition)

اسم یا کلمه ای برای ورد آورده نشده

از غیب شدن یک نفر جلوگیری می کند. رجوع شود به طلسم ضد جسم یابی (غیب و ظاهر شدن)


طلسم ضد تقلب (Anti-Cheating spell)

اسم یا کلمه ای برای ورد آورده نشده

قبل از امتحان ها روی قلم ها گذاشته می شود.

• قبل از امتحانات هاگوارتز استفاده می شود (س.ج.16).


طلسم ضد جسم یابی (غیب و ظاهر شدن) (Anti-Disapparition Jinx)

اسم یا کلمه ای برای ورد آورده نشده

از غیب شدن یک نفر جلوگیری می کند.

آلبوس دامبلدور مرگ خوارهایی را که در سازمان اسرار می جنگیدند دستگیر کرد و با استفاده از این طلسم از غیب شدن آنها جلوگیری کرد (م.ق.36).

• بنظر می رسد که دفتر نخست وزیر بعنوان یک مورد امنیتی درجه یک در برابر جسم یابی محافظت شده است چون در بازدید های فاج از نخست وزیر، به جای جسم یابی از شبکه پرواز استفاده می شد و در اقدامات جدید امنیتی که برای نخست وزیر در نظر گرفته شده بود از محافظت در برابر جسم یابی حرفی به میان نیامده بود (ش.د.1).

• به گفته آلبوس دامبلدور بیشتر خانه های جادوگران در برابر غیب و ظاهر شدن ناخواسته محافظت شده است و به تأیید او «کسی نمی تواند در ساختمان یا زمین های هاگوارتز غیب و ظاهر شود.» (ش.د.4). ولی مدیر یا مدیره می تواند موقتاً محدودیت را در یک قسمت خاص از مدرسه لغو کند. به این صورت می شود در درون همان محدوده غیب و ظاهر شد ولی نمی توان آن محدوده را ترک کرد (ش.د.18).


مه ضد جاذبه (Anti-gravity mist)

ورد نامعلوم

افسونی که یک مه به ظاهر بی آزار، بالاتر از سطح زمین ایجاد می کند. فردی که وارد این مه شود فوراً می بیند که جای زمین و آسمان عوض شده است و از زمین به طرف آسمان آویزان می شود.

هری در هزارتوی مرحله سوم مسابقه سه جادوگر با این مه مواجه شد (ج.آ.31).


ضد طلسم (Anti-jinx)

انواع مختلفی دارد.

رجوع شود به طلسم های شوم


طلسم شاخ گوزن (Antler jinx)

ورد نامعلوم

باعث می شود قربانی شاخ دربیاورد.

پانسی پارکینسون با این طلسم مورد هدف قرار گرفت و چند تا از کلاس هایش را از دست داد (م.ق.30).


آپاره سیوم (Aparecium)

appareo در لاتین به معنی «ظاهر شدن» است.

جوهر نامرئی را آشکار می کند

هرمیون این افسون را روی دفتر خاطرات ریدل امتحان کرد، ولی تأثیری نداشت (ح.ا.13).


آپاریشن (جسم یابی) (Apparition)

ورد: apparate، disapparate افسون غیرلفظی

Appareo در لاتین به معنی ظاهر شدن است.

افسون پیشرفته ای که توسط ساحره ها و جادوگران آموزش دیده برای غیب شدن از یک جا و ظاهر شدن فوری در جای دیگر استفاده می شود. به کسی که از این افسون استفاده می کند گفته می شود آپاراتور (جسم یاب).

• برای یک مورد احتمالی از جسم یابی بدون چوبدستی رجوع شود به س.ج.2. ولی با توجه به اینکه هری در ش.د.4 اظهار می کند که این اولین بار است که جسم یابی می کند، بنظر می رسد حادثه ای که در س.ج.2 به آن اشاره شد چیز دیگری مثل شناور شدن در هوا بوده است نه جسم یابی.

• افسون بسیار سختی است. اگر درست اجرا نشود می تواند باعث «تیکه شدن» شخص شود. «تیکه شدن» یعنی اینکه قسمتی از بدن اجرا کننده در جای قبلی باقی بماند (ج.آ.5). به گفته معلم جسم یابی هری، این اتفاق وقتی می افتد که اجرا کننده به اندازه کافی مصمم نباشد (ش.د.18).

• به گفته معلم جسم یابی هری، سه عامل در موفقیت جسم یابی نقش دارد: destination (مقصد)، determination (اراده)، deliberation (تعمق). (ش.د.18).

• جادوگران باید برای گرفتن گواهینامه جسم یابی امتحان بدهند. برای دادن این امتحان داوطلب باید در دنیای جادوگری به سن قانونی (17 سالگی) رسیده باشد (ش.د.4).

• وقتی مسافت بیشتر شود جسم یابی نیز مشکل تر می شود. فقط جادوگرانی که آموزش عالی دیده باشند می توانند جسم یابی بین قاره ای را انجام دهند (ک.گ.ز.9).

فاج در اتاق جلسه هیأت دولت ناگهان ظاهر شده بود تا در مورد برگزاری جام جهانی کوییدیچ به نخست وزیر اطلاعاتی بدهد (ش.د.1).

• جسم یابی مستقیم به داخل خانه یک جادوگر مثل اینست که در خانه او را با لگد بشکنیم، حتی اگر خانه بیشتر جادوگرها در برابر جسم یابی ناخواسته محافظت نشده بود (ش.د.4).

• رجوع شود به جسم یابی همراه و تغییرات کتاب محفل ققنوس.

پیوس تیکنس کاری کرد که متصل کردن خانه شماره 4 پریوت دایو به شبکه پرواز، قرار دادن یک رمزتاز در آنجا، یا جسم یابی در آنجا جرم به حساب آید ، ظاهراً برای محافظت از هری (ی.م.4).

• به گفته ریموس لوپین، غیر ممکن است که ردّ یک نفر را که جسم یابی کرده است بگیریم، مگر اینکه وقتی غیب می شود او را گرفته باشیم (ی.م.11).

هری، رون و هرمیون در سال هفتم بارها با هم جسم یابی کردند، که اولین بار آن در فرار از عروسی بود (rg-dh09ی.م.9).

هری و هرمیون جسم یابی زیر شنل نامرئی را با هم تمرین کردند (ی.م.16).


جسم یابی همراه (Apparition, Side-Along)

رجوع شود به جسم یابی

یک نمونه از جسم یابی که در آن فرد جسم یاب یک نفر دیگر، مثلا یک کودک که برای جسم یابی هنوز کوچک است، را می گیرد، و با آن فرد غیب می شود.

• ذکر شده در دستورالعمل وزارتخانه (ش.د.3).

آلبوس دامبلدور از این نوع جسم یابی استفاده کرد تا هری را از پریوت درایو به دهکده بادلی بابرتون ببرد (ش.د.4)، و چندی بعد او را از هاگزمید به غار برد (ش.د.25).

هری از جسم یابی همراه استفاده کرد تا آلبوس دامبلدور را از غار به هاگزمید ببرد (ش.د.25).

هری فکر می کرد مودی به پریوت درایو می آید و او را با استفاده از جسم یابی همراه با خود می برد. (ی.م.3).


طلسم جادوکننده زره پوش (Armour-bewitching charm)

ورد نامعلوم

یک زره پوش را جادو می کند تا سرود کریسمس بخواند.

• این طلسم بعنوان جزئی از تزئینات کریسمس در سال 1994 استفاده شد. متأسفانه یک زره پوش حتی اگر جادو هم شده باشد، شیء باهوشی نیست، و خیلی از آنها تمام کلمات سرودها را بلد نبودند. بدعنق در داخل زره مخفی می شد و جای خالی کلمات را با ترانه های اختراعی خودش که معمولاً خیلی بی ادبانه بود پر می کرد (ج.آ.22).

• رجوع شود به زره پوش


افسون پیکان (Arrows, wand)

ورد نامعلوم

باعث می شود از چوبدستی تیر پرتاب شود.

• طرفداران تیم پیکان های اپل بای دوست داشتند بعد از زدن گل از چوبدستی هایشان تیر پرتاب کنند. اینکار در 1894 غیر قانونی شد (ک.گ.ز.7).

• همچنین رجوع شود به جلوه های چوبدستی


افسون آب و هوا (Atmospheric Charm)

ورد نامعلوم

مربوط می شود به تأثیرات آب و هوایی. از جمله شرایط آب و هوایی ساختمان وزارت سحر و جادو در لندن.

هرمیون می گوید اگر در انجام این افسون ها اشتباهی رخ دهد، فقط استفاده از فاینایت اینکانتیتم کافی نیست (ی.م.12).


آوادا کداورا (Avada Kedavra)

«نفرین مرگبار»

adhadda kedhabhra در زبان آرامی به معنی «باشد که نابود شود» است.

نکته: آبرا کادابرا (Abracadabra) یک طلسم نهان گرایی در اساطیر یهودیان است که ظاهراً قدرت های شفادهندگی دارد. یکی از منشاء های آن آوادا کداورای زبان آرامی است، و دیگری الفبای فینیقی (a-bra-ca-dabra).

باعث مرگ فوری با یک پرتوی سبز روشن می شود. معمولاً هیچ نشانی از آسیب فیزیکی یا علت مرگ که در کالبدشکافی مشنگی قابل شناسایی باشد باقی نمی گذارد.

• یکی از نفرین های نابخشودنی (ج.آ.14)، که گفته می شود هیچ سپر محافظ و ضد نفرینی نمی تواند جلوی آن را بگیرد. ولی آلبوس دامبلدور در زمان دوئل با ولده مورت در تالار ورودی وزارتخانه موفق شد با قرار دادن مجسمه ای بر سر راه آن از هری محافظت کند (م.ق.36).

• این طلسم یک پرتو یا درخشش از نور سبز ایجاد می کند و صدایی که انگار یک جسم بزرگ نامرئی با سرعت به طرف هدف حرکت می کند (ج.آ.1، ج.آ.14).

هری تنها فرد شناخته شده ای است که از نفرین مرگبار جان سالم به در برده است. (س.ج.1، ج.آ.14، ج.آ.34).

• این طلسمی بود که تام ماروولو ریدل استفاده کرد تا پدرش و والدین پدرش را بکشد. هیچ نشانه ای در جسدهای آنها دیده نمی شد بجز اینکه نگاهشان پر از ترس و وحشت بود. یک کالبدشکافی مشنگی نمی تواند دلیل مرگ را مشخص کند (ج.آ.1). تا جایی که آلبوس دامبلدور در سال ششم هری خبر داشت، مسئولین مشنگ هرگز نفهمیدند ریدل ها چطور مرده اند چون طلسم مرگ معمولاً آسیبی برجا نمی گذارد. زخم روی پیشانی هری تنها نمونه است. ولی وزارت سحر و جادو فوراً فهمید که ریدل ها توسط یک جادوگر کشته شده اند. ریدل از چوبدستی شخص دیگری-دایی اش- استفاده کرد تا پیکان عدالت متوجه یک فرد بیگناه شود و با تغییر دادن حافظه مورفین امنیت خودش را بیشتر کرد (ش.د.17). این لکه ننگی بر نام کمیته اجرای احکام جادویی است که سعی نکرد وقتی مورفین به آزکابان رفت، فرانک برایس را ،که در چشم مسئولین مشنگ تنها متهم بود، تبرئه کند (ش.د.17).

ولده مورت شخصاً از این طلسم برای کشتن والدین هری (ج.آ.34، ی.م.13برتا جورکینز (ج.آ.34فرانک برایس (ج.آ.1) و چریتی بربیج (ی.م.1) استفاده کرد.

دم باریک به دستور ولده مورت، از چوبدستی او استفاده کرد تا با طلسم مرگبار سدریک دیگوری را بکشد (ج.آ.32).

• در نبرد سازمان اسرار یک مرگ خوار سعی کرد این طلسم را روی هرمیون اجرا کند ولی در میانه راه هری ترتیب او را داد (م.ق.35).

ولده مورت بعد از نبرد سازمان اسرار سعی کرد هری را با این طلسم مورد هدف قرار دهد (هیچ وقت از اشتباهاتش درس نمی گیره، نه؟) و بعد هم دامبلدور را، ولی فاوکس آن را بلعید. (م.ق.36).

بلاتریکس لسترنج وقتی او و خواهرش نارسیسا به منظور صحبت درباره دراکو به خانه اسنیپ می رفتند، در راه یک روباه را با طلسم مرگ غیر لفظی کشت (ش.د.2).

• در یکی از مقالات روزنامه پیام امروز به این طلسم اشاره شده است.


آویس (Avis)

avis در لاتین به معنی «پرنده» است.

یک دسته پرنده کوچک و جیک جیکو به وجود می آورد.

آقای الیواندر در جلسه ارزیابی چوبدستی ها از این افسون استفاده کرد تا چوبدستی ویکتور کرام را امتحان کند و پرنده ها را از پنجره به بیرون فرستاد (ج.آ.18).

• رجوع شود به افسون های بوجود آورنده


منبع: Spells_a

برگرفته از «https://www.jadoogaran.org/modules/mediawiki/index.php/Spells_a»

این صفحه ۷٬۴۵۹ بار دیده شده است. این صفحه آخرین بار در ۱۵:۵۱, ۶ نوامبر ۲۰۰۷ تغییر کرده است. محتویات تحت اجازه‌نامهٔ جادوگران® در دسترس است.


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.