هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

هری پاتر و جام آتش

چهارمین جلد مجموعه هری پاتر با عنوان «هری پاتر و جام آتش» در 8 جولای 2000 منتشر شد. گفته می شود که بیش از 66 میلیون نسخه از این جلد در سراسر جهان به فروش رفته است. چهارمین جلد هری پاتر 37 فصل دارد و تعداد صفحات آن در نسخه های انگلیسی و آمریکایی به ترتیب 635 و 734 صفحه می باشد.

هری پاتر نیمی از دوره های آموزش های جادوگری اش را در هاگوارتز به اتمام رسانده است و حالا جادوگری چهارده ساله است. او می خواهد که از دورسلی های زجر آور فاصله بگیرد و به دیدن مسابقات جام جهانی کوییدیچ برود. هری درباره اتفاقی مرموز کنجکاو است که می بایست امسال در هاگوارتز رخ بدهند، اتفاقی که به هاگوارتز و دو مدرسه جادوگری رقیب آن مربوط می شود و بین آنها مسابقه ای برگزار خواهد شد که برای مدت صدها سال انجام برگزار نمی شد. هری می خواهد که یک جادوگر معمولی چهارده سال باشد اما متاسفانه به نظر می رسد حق انتخاب زیادی ندارد، حتی بر اساس اصول جادوگری هم او نمی تواند معمولی به نظر برسد و این تفاوت در مورد او می تواند مرگبار باشد.
کتاب «جام آتش» تقریبا به اندازه سه کتاب اول حجم دارد و سومین کتاب طولانی مجموعه هری پاتر است. رولینگ در این خصوص گفته بود: "از اول می دانستم که این کتاب در بین چهار کتاب اول طولانی ترین خواهد شد". وی همچنین تاکید داشت که خواننده کتاب برای حدس پایان این کتاب باید به اندازه کافی در خواندن مجموعه هری پاتر راه افتاده باشد و پیش روی عجولانه فضا و زمینه پیچیده داستان می تواند به نسبت سه کتاب قبلی، خوانندگان را بیشتر گیج کند. خانم رولینگ در اظهار نظر دیگری هم گفته بود: "همه چیز در کتاب چهارم روی یک مقیاس بزرگ تری قرار می گیرد و همچنان که افق های داستان پیرامون شخصیت هری از هر دو بُعد ادبی و استعاره ای رشد می کنند، داستان هم تا حدودی سمبلیک می شود. " تا زمان اعلام رسمی عنوان کتاب چهارم در 27 ژوئن سال 2000، این کتاب با عنوان در حال نگارش دیگری در رسانه ها مطرح می شد. رولینگ در بین انتخاب عناوین «جام آتش» و «مسابقه سه جادوگر» مردد بود و در نهایت عنوان «جام آتش» را برگزید و درباره انتخابش گفت: "من جام آتش را انتخاب کردم چون به نوعی یک جام را تداعی می کند که سرنوشت آن از نامش پیداست... آتش...که قالب و فضای اصلی کتاب هم بود." رولینگ همچنین در مورد نگارش این کتاب گفته بود که نوشتن کتاب چهارم سخت ترین کار در آن زمان بود چون با یک حفره بزرگ در طرح اصلی داستان در نیمه راه نوشتن مواجه شده بود. او با نوشتن فصل نهم، به خصوص «نشان سیاه» ، مشکل جدی داشت، به طوری که مجبور شد 13 بار از نو آن را بنویسد. کتاب جام آتش اولین مجموعه از هری پاتر است که برای نخستین بار هم زمان با بریتانیا، در آمریکا هم به چاپ رسید. طبق برنامه ریزی قبلی در روز شنبه به چاپ رسید تا بچه ها با مدرسه و مشغله های آن درگیر نباشند و بتوانند به راحتی کتاب را خریداری کنند. گفته می شود 5 میلیون نسخه در چاپ اولیه از این کتاب فراهم شد که سه میلیون نسخه از آن فقط طی هفته اول در ایالات متحده آمریکا به فروش رسید.

* برنده جایزه هیوگو برای بهترین رمان سال

* برنده جایزه کتاب پلاتینوم ویتاکر (2001)

* درج در لیست انتخاب های نمونه ویراستاران (مجله بوک لیست، 2000)

* درج در لیست کتاب های برتر سال (هفته نامه پابلیشرز ویکلی، 2000)

* کتاب برگزیده کتابخانه عمومی نیویورک برای رده سنی نوجوانان

* برنده جایزه کتاب سال (شورای هنرهای اسکاتلند، 2001)

* برنده 9 جایزه در 9 شاخه کتاب های برتر (جوایز سالیانه کتاب کودک، 2001)


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.