هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

هری پاتر و محفل ققنوس

کتاب «هری پاتر و محفل ققنوس» که پنجمین جلد از مجموعه هری پاتر است در 21 ژوئن 2003 منتشر شد. طبق آمار حدود 55 میلیون نسخه از پنجمین جلد هری پاتر در سراسر جهان به فروش رفته است. این کتاب 38 فصل دارد و تعداد صفحات آن در نسخه های انگلیسی و آمریکایی به ترتیب 765 و 850 صفحه می باشد.

هری در پنجمین سال حضورش در هاگوارتز بارها متهم می شود و فشارهای زیادی را تحمل می کند. تهدید حمله کسی که نباید نامش را برد تا بی اعتمادی به دولت جادوگران و جایگاه رون ویزلی به عنوان دروازه بان در تیم کوییدیچ گریفیندور، همه تنها بخشی از فراز و نشیب هایی هستند که او و دوستانش با آن رو به رو می شوند. در طول این راه هری با قدرت دوستانش، تند خوئی دشمنانش و معنی قربانی شدن آشنا خواهد شد.
رولینگ در جایی گفته بود که اگر بتواند به عقب بازگردد، کتاب پنجم که خیلی طولانی شده بود را ویرایش می کرد. رولینگ همچنین قصد داشت در این کتاب «آرتور ویزلی» را به قتل برساند ولی به دلایل مختلفی این قسمت از داستان را تغییر داد و ترجیح داد که این شخصیت را شدیداً زخمی کند. هواداران کتابهای هری پاتر تا سه سال پس از انتشار «جام آتش»، برای انتشار این کتاب لحظه شماری کردند. از آنجایی که مجموعه کتابهای هری پاتر مبدل به پدیده ای جهانی شده بود، تعداد پیش سفارش های این کتاب رکورد تاریخی زد، بطوریکه هزاران هوادار شب 20 ژوئن 2003 را پشت کتابفروشی ها در پیاده رو می خوابیدند تا به محض بازگشایی و انتشار رسمی، نسخه کتاب محفل ققنوس خود را دریافت کنند. علیرغم امنیت بالا در جابجایی و انتقال کتاب ها، در تاریخ 15 ژوئن، هزاران نسخه از کتاب پنجم پیش از انتشار رسمی آن از برخی انبارها به سرقت رفتند.

* برنده جایزه بهترین داستان به انتخاب مردم (جوایز سالیانه ویلیام اسمیت، 2004)

* درج در لیست کتاب های برتر سال برای جوانان بالغ (انجمن کتابخانه آمریکا ، 2004)

* درج در لیست انتخاب های نمونه ویراستاران (مجله بوک لیست، 2003)

* درج در لیست ده کتاب برتر فانتزی برای نوجوانان (مجله بوک لیست، 2003)

* برنده جایزه مدال طلایی اوپنهیم (2004)


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.