هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

اخبار > سایر خبرها > «سکتوم سمپرا»، نامی برای خزنده ای باستانی

«سکتوم سمپرا»، نامی برای خزنده ای باستانی

ارسال شده توسط دلوروس آمبریج در ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ | ( : 1681)

محققین دانشگاه بریستول گونه ای باستانی از یک مارمولک را به تازگی کشف کرده اند و نام افسون خیالی «سکتوم سپمرا» از داستان های هری پاتر که همان افسون برش دهنده گوشت است را به آن دادند. این خزنده که Clevosaurus sectumsemper نامیده شد و از پوزه تا دم اندازه ای برابر با 11 سانتی متر (2 اینچ) داشته، کوچک ترین جانور کشف شده در جنس Clevosaurs یا همان مارمولک گلاستر تاکنون بوده است.

نقطه شباهت این خزنده و افسون خیالی یاد شده از مجموعه داستان های هری پاتر در دندان تیغه مانند این جانور است که در شکل زیر نمایش داده شده است. این دندان ها در گذشته قابلیت تیز کردن خود به خود را در حین برش یکدیگر داشته اند. کشف یاد شده توسط «کاترین کلین»، دانشجوی 21 ساله دوره کارشناسی انجام شده است. او فسیل 205 میلیون ساله این جاندار را در داخل محفظه ای مطالعه نشده و پر از سنگ پیدا کرد که قبلاً در معدن سنگ وودلیز در نزدیکی شهر بریستول حدود سه دهه قبل جمع آوری شده بود.

تصویر کوچک شده
خانم کلین هزاران فسیل داخل سنگ ها را مطالعه کرد و موفق به شناسایی تفاوت های بین این گونه و سایر Clevosaurها شد. او Clevosaurus sectumsemper را این چنین توصیف می کند:

«گونه تازه کشف شده احتمالاً در یک محیط نسبتاً پر تنشی زندگی می کرده چرا که شواهدی مبنی بر میزان نسبتاً زیاد شکستگی های ترمیم شده در بین فسیل ها پیدا کردیم. احتمالاً این گونه از جانداران در دوره زیستن خود به علت محدودیت منابع غذایی با یکدیگر رقابت و درگیری داشته اند و شاید یکدیگر را شکار می کردند. استخوانهای شکسته شده این موضوع را تا حد زیادی اثبات می کند اما برخی از آنها زنده می ماندند و استخوان های شکسته آنها ترمیم می شدند. »

کلین درباره نامگذاری این جانور نیز افزود: «این گونه سکتوسمپر به معنی "همواره بُرنده" است و این نام برایش انتخاب شده تا چنین ویژگی ای را تداعی کند. این نام همچنین اشاره ای به شخصیت سوروس اسنیپ از داستان های هری پاتر دارد که افسونی با نام سکتوم سمپرا را اختراع کرده بود.»

پیش تر نیز جانوران و موجودات دیگری پس از مجموعه داستان های هری پاتر، با نام هایی از همین داستان ها نامیده شدند.

( : 3) مشاهده خبر در فرمت PDF چاپ خبر

بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

فرستنده شاخه
mr.noki
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۳۹۴/۳/۱۸ ۱۱:۰۰  به روز‌شده در تاریخ: ۱۳۹۴/۳/۱۸ ۱۱:۰۰
عضویت از: ۱۳۹۴/۳/۱۶
از: شبنم عشق، خاک آدم گل شد!
پیام: 67
 هووممم؟
ولی چه کار غیرعلمی و مسخره ای! واقعا علم مشنگ ها داره به کدوم سو میره؟! :آرسینوس جیگر!:

فرستنده شاخه
jocker
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۳۹۴/۳/۱۷ ۱۴:۲۹  به روز‌شده در تاریخ: ۱۳۹۴/۳/۱۸ ۱۰:۰۶
عضویت از: ۱۳۹۳/۴/۱۴
از: طرز فکرت خوشم اومد!!!
پیام: 162
 این که منم!
عجب! برادر خودتو عصبی نکن. من میدونم تو راست میگی.

فرستنده شاخه
ss23
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۳۹۴/۳/۱۵ ۱۶:۲۰  به روز‌شده در تاریخ: ۱۳۹۴/۳/۱۵ ۱۹:۰۱
عضویت از: ۱۳۹۳/۶/۲
از:
پیام: 499
 نبوغ!
حتی این مشنگ های پست و حقیر هم تونستن به نبوغ من پی ببرن تا حدیکه اسم یکی از اختراع های منو گذاشتن رو اکتشافاتشون.هرچند همینکه حق کپی رایت منو رعایت نکردن نشان دهنده درجه بالای مشنگیتشونه! من برم یه اسفند برای خودم دود کنم چشم نخورم!

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.