هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

پاترونوس

ترجمه شده توسط آلبوس دامبلدور در ۲۹-آبان-۱۳۹۹ ۲۰:۰۰ | ( : 11466)

بسمه تعالی
پاترونوس، معروف ترین طلسم دفاعی و مشهور به دشواری که هدفش ساختن یک نگهبان یا محافظ سفید-نقره‌ای هست که به شکل یک حیوان در می‌آد. شکل دقیق سپر مدافع شکل نمی‌گیره مگر اینکه طلسم کامل اجرا بشه. یکی از قدرتمندترین جادوهای دفاعی که می‌تونه برای فرستادن پیام هم استفاده باشه. یک توده از جادوی خالص دفاعی از خوشحالی و امید (یادآوری یک خاطره شگفت‌انگیز برای ایجاد این جادو حیاتیه) و این تنها جادوییه که روی دیوانه‌سازها جواب می‌ده. اغلب جادوگرها و ساحره‌ها توانایی اجرای این جادو رو ندارن و توانایی انجام دادن اون نشونه توانایی جادویی قابل ملاحظه‌س.

گاهی اوقات جادوگران یا ساحره‌ها ممکنه بتونن یک پاترونوس نصفه نیمه بسازن، چیزی که مثل بخار سفید یا دوده. در بعضی موارد جادوگر یا ساحره از قصد می‌خواد که یک سپر مدافع ناقص بسازه، مثلا زمانی که می‌خواد شکل اصلی اون رو پنهان کنه (به طور مثال ریموس لوپین تصور می‌کنه که سپر مدافعش ممکنه اطلاعات زیادی رو لو بده). یک پاترونوس ناقص، یک پاترونوس واقعی نیست و اگر چه می‌تونه تا حدی از شما دفاع کنه ولی توانایی‌های دفاعی یک سپر مدافع کامل که شکل و حالت یک حیوان رو داره، نداره.

طلسم پاترونوس یکی از قدیمی‌ترین طلسم‌هاست و خیل وقت‌ها جزء نخستین جادوها حساب می‌شه. با توجه ارتباطش با درگیری‌های مربوط به جایگاه و اشرافیت (عموما کسانی که می‌تونستن پاترونوس رو اجرا کنن برای ویزنگاموت و وزارت و سحر و جادو انتخاب می‌شدن.)، پاترونوس بین جادوگرهای سیاه ناشناخته نیست. با این وجود، یک باور عمومی و منطقی وجود داره که اگر جادوگری قلب پاکی نداشته باشه، نمی‌تونه پاترونوس رو اجرا کنه (معروف ترین نمونه برعکس عمل کردن این طلسم هم جادوگر سیاه، راکزیدیان که توسط کرم‌های حشره خورده شد.) اندک جادوگرها و ساحره‌هایی هم بودن که با وجود زیر سوال بودن خوب بودنشون تونستن پاترونوس رو اجرا کنن (به طور مثال دلوروس آمبریج که می‌تونست یک گربه رو برای محافظت از خودش در برابر دیوانه سازها احضار کنه). ممکنه این تصور که ما داریم کار درست رو انجام می‌دیم و اطمینان اون برای خوشحالی مورد نیاز ساخت پاترونوس کافی باشه. به هر حال، اون دسته از جادوگرها که نسبت به موجودات سیاه مصونیت پیدا کردن و یا اونهایی که باهاشون متحد شدن، نیازی به داشتن پاترونوس در زرادخانه خودشون نمی‌بینن.

تا به حال هیچ الگویی برای تشخیص شکل پاترونوس یک فرد به وجود نیومده، با اینحال محقق معروق طلسم ها در قرن هجدهم، پروفسور کاتولوس اسپنگل، چهارتا قانون در این رابطه پایه‌گذاری کرد که اکثرا اون‌ها رو درست می‌دونن.
اسپنگل از این موضوع دفاع می‌کنه که پاترونوس بیانگر چیزی مخفی و یا حتی ناشناخته در عمق وجود یک فرده.
"باشد که آشکار شود؛ اسپنگل در شاهکار خودش «افسون‌های دفع و دفاع» می‌آورد «...هنگامی که انسانی با غیرانسانی شیطانی، چونان دیوانه‌ساز، باید از پی آن چیزی رود که هیچگاه بدان نیازی نداشت، پاترونوس آن سِّر خفته که تنها به هنگامی نیز برخواهد خواست و خواهد درخشید...» "

در اینجا اسپنگل توضیح می‌ده که چرا پاترونوس افسونگر به شکلی در می‌آد که شاید انتظارش رو نداشته. اون‌ها ارتباط خاصی رو در این موضوع احساس نمی‌کنن و حتی (در مواقعی بسیار محدود) متوجه‌شون هم نمی‌شن. اسپنگل به جادوگران و ساحره‌هایی که توانایی به وجود آوردن یک پاترونوس به شکل حیوون مورد علاقه‌شون دارن داره.

«من عمیقا به این موضوع باور دارم که اینچنین پاترونوسی نشاندهنده نوعی دغدغه و یا رفتار غیرعادی است. اینجا جادوگری را داریم که شاید نمی‌تواند خود حقیقی‌اش را در زندگی روزمره پنهان کند. کسی که شاید، ویژگی‌هایی که دیگران سعی در مخفی کردنشان دارند را با افتخار آشکار می‌کند . هر آنچه که پاترونوس آنان باشد، قویا به شما توصیه می‌کنم که آنان را بزرگ بدارید و در قبال افسونگری که پاترونوسش را به هرآن شکل که می‌خواهد در می‌آورد با احتیاط عمل کنید.»

شکل یک پاترونوس می‌تونه در طول زندگی یک جادوگر یا ساحره تغییر کنه. به طور مثال مواردی وجود دارند که به تغییر شکل پاترونوس منجر می شن. از دست دادن عزیزان، عاشق شدن و یا تغییرات عمیق شخصیتی. به طور مثال پاترونوس نیمفادورا تانکس در زمانی که اون عاشق ریموس لوپین شد، از یک خرگوش به یک گرگ (نه گرگینه) تبدیل شد. بعضی از جادوگران و ساحره ها در زمانی که تحت تاثیر شوک روانی هستن ممکنه حتی نتونن یک پاترونوس بسازن.

این که شکل پاترونوس شبیه به حیوون‌های بومی وطن افسونگر باشه، عادیه ولی اجباری نیست. از روی ارتباط گسترده اون ها با انسان‌ها، تعجب‌آور نیست که رایج ترین پاترونوس ها (یادمون نره که پاترونوس های کامل به خودی خود خیلی کمیاب هستن) سگ، گربه و اسب هستن. با اینحال همه پاترونوس‌ها به اندازه اجرا کنند‌شون خاص هستن و حتی دوقلوهای همسانی هم وجود داشتن که سپرهای مدافع کاملا متفاوتی رو به وجود می‌آوردن.

پاترونوس حیوانات منقرض شده خیلی کمیاب هستن. با وجود ارتباط طولانی مدت با جادوگرها، پاترونوس جغد غیرمعموله. اما کمیاب ترین نوع پاترونوس مربوط به موجودات جادوییه، اژدها، تسترال و ققنوس. هیچ وقت فراموش نکنید که یکی از معروف ترین پاترونوس‌های تاریخ یک موش کوچولو بود که به جادوگر جوان افسانه ای، ایلیوس تعلق داشت، کسی که با استفاده از اون به تنهایی تونست جلوی حمله یک ارتش از دیوانه‌سازها رو بگیره. اگر چه یک پاترونوس غیرمعمول نشون دهنده یک هویت غیرمعموله، ولی دلیلی بر قدرتمندتر بودن یک جادوگر نیست.یا اینکه توانایی بیشتری در محافظ کردن از صاحبش داره.

( : 4) مشاهده مطلب در فرمت پی.دی.اف چاپ مطلب

بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

فرستنده شاخه
Haseul_luckwood
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۴۰۲/۱۱/۱۹ ۱۷:۲۹  به روز‌شده در تاریخ: ۱۴۰۲/۱۱/۲۲ ۲۲:۲۱
اسلیترین
عضویت از: ۱۴۰۲/۷/۱۱
از: عمارت مالفوی
پیام: 9
 پاترونوس
پاترونوسم قبلا هیپوگریف بود، غلط کردم دوباره تست دادم شد موش خدایا من کجا به موش میخورم؟ همون هیپوگریف بیشتر شبیهم بود😂

فرستنده شاخه
nimavarasteh80@gmail.com
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۴۰۱/۹/۲۷ ۱۶:۱۴  به روز‌شده در تاریخ: ۱۴۰۲/۷/۷ ۲۱:۴۷
عضویت از: ۱۴۰۱/۹/۲۶
از: تهران
پیام: 8
 پاترانوس
پاترانوس من کوزنه شاخ داره. منطقه نه🤣

فرستنده شاخه
Helia1215
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۳۹۹/۱۲/۷ ۲۰:۴۵  به روز‌شده در تاریخ: ۱۴۰۰/۱/۳۰ ۲۳:۴۸
عضویت از: ۱۳۹۹/۱۲/۷
از: تهران
پیام: 4
 پاترانوس
اگه سوروس اسنیپ نبود من حتی طلسم پاترانوسو یادم نمیموند😂

فرستنده شاخه
MELINAABEDI
فرستاده‌شده در تاریخ: ۱۳۹۹/۸/۲۳ ۲۱:۱۴  به روز‌شده در تاریخ: ۱۳۹۹/۸/۲۷ ۸:۵۴
هافلپاف، محفل ققنوس
عضویت از: ۱۳۹۹/۵/۱۵
از: کتابخونه
پیام: 558
 پاترانوس
👏👏👍👍👌

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.