هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

نقشه غارتگر

ترجمه شده توسط زاخاریاس اسمیت در ۰۶-مهر-۱۳۹۹ ۱۴:۱۰ | ( : 1736)

احتمالا هیچ دانش آموزی -حتی هری پاتر، رون ویزلی، هرمیون گرنجر و تام ریدل- به صورت کامل و البته غیر قانونی، قلعه و محوطه هاگوارتز را به اندازه سازندگان نقشه غارتگر یعنی؛ جیمز پاتر، سیریوس بلک ،ریموس لوپین و پیتر پتی گرو نگشته است.

جیمز، سیریوس و پیتر در ابتدا مجاز نبودند که شب ها زمین های مدرسه را از روی شیطنت به تنهایی کاوش کنند، ولی تمایل داشتند که به دوستشان ریموس لوپین در دوره تبدیل شدندش به گرگینه کمک کنند تا بتواند این تبدیل را تحمل کند.
قبل از اختراع معجون تاج‌الملوک، لوپین هر ماه کامل مجبور به تحمل تغییر شکل طاقت فرسایش به گرگینه بود.

به محض اینکه وضیعتش توسط سه تا از بهترین دوستانش کشف شد، آنها شروع به جستجو کردند تا راهی ارائه دهند که تغییر شکلش کمتر دردناک و تنها باشد. که این منجر به شروع یاد گیری شیوه‌ی تبدیل به جانورنمای غیرقانونی شد. بنابراین آنها می‌توانستند در کنار لوپین باشند بدون اینکه به هیچکدامشان آسیبی برسد.

توانایی سیریوس بلک، پیتر پتی گرو و جیمز پاتر در تبدیل شدن به سگ، موش و گوزن به آنها اجازه می‌داد تا محوطه هاگوارتز را بدون شناخته شدن بگردند. در همان حال بخش داخلی قلعه در طول زمان با کمک شنل نامریی جیمز پاتر ترسیم می شد.

وجود نقشه غارتگر گواهی بر توانایی های جادویی چهار دوست است که شامل پدر هری پاتر، پدر خوانده و معلم مورد علاقه‌اش می‌شود.
نقشه‌ در زمان تحصیلشان در هاگوارتز ساخته شد و در ابتدا به نظر می‌رسد که یک تکه کاغذ پوستی خالی است تا زمانی که با عبارت خاص «من رسما قسم می‌خورم که کار بدی انجام بدم!» فعال شود.

عبارتی که درمورد سه تا از چهار سازنده باید به عنوان یک شوخی طلقی شود. «کار بد»ی که آنها نوشتند نشانه جادوی سیاه نیست ولی می‌توان آن را قانون شکنی در مدرسه قلمداد کرد. لاف مشابه‌ای که شاهدی است بر القابی که روی خودشان گذاشتند: آقایان مهتابی، دم باریک، پا نمدی و شاخدار.

جادویی که در ساختن نقشه از آن استفاده شده، پیشرفته و خارق العاده است. این جادو شامل افسون‎های اجنه است و صاحب نقشه را قادر می‌سازد تا مسیر حرکت تک تک افراد داخل قلعه را ردیابی کند و همچنین افسون شده تا برای همیشه کنجکاوی های کسانی که نسبت به آنها کینه دارند را تا حد ممکن به طور توهین آمیز دفع کند. برای مثال سوروس اسنیپ.

اگر چه شرایط دقیق از دست دادن نقشه توسط سازندگان آن در کتاب های هری پاتر آورده نشده اما می‌توان به آسانی نتیجه گیری کرد که غارتگران در انتها از حد خود فراتر رفتند و احتمالا توسط سرنخی از اسنیپ توسط آرگوس فیلچ گیر افتادند. اسنیپی که وسواس فکری او باعث لو دادن کارهای نادرست رقیب اصلیش، جیمز پاتر، می‌شد.

نقشه شاهکار آنها در سال آخر غارتگران مصادره شد و هیچ کدام از آنها قادر نبودند آن را از فیلچ بد گمان پس بگیرند. در هر صورت الویت های آنها در آخرین ماه های مدرسه‌شان تغییر کرد.
آنها در مورد آنچه پشت درهای مدرسه در حال اتفاق افتادن بود جدی تر و متمرکزتر شدند، جایی که لرد ولدمورت به سرعت و با موفقیت داشت قدرت بیشتری کسب می‌کرد.

هر چهار سازنده نقشه به سرعت وارد تشکیلات مبارزه‌ای محفل ققنوس شدند که آلبوس دامبلدور آن را رهبری می‌کرد و نقشه‌ی غارتگر، هر چقدر هم که استادانه ساخته شده بود، دیگر قابل استفاده نمی‌شد و تنها یک نوستالژی به شمار می‌آمد.

نقشه غارتگر بعدها بسیار مورد استفاده دوقلو های جوان ویزلی قرار گرفت. داستان به دست آوردن نقشه توسط فرد و جورج در هری پاتر و زندانی آزکابان گفته شد. این هدیه نشانه‌ای از احترام بسیار آن ها به هری پاتر و باور آن دو به این موضوع بود که او در سرنوشتی که هیچ یک از آنها به طور کامل درک کرده بودند، به کمک نیاز دارد .
پس نقشه را به او هدیه دادند ولی نمی‌دانستند که ناخواسته آن را به فرزند یکی از سازندگان هدیه کرده بودند.

نقشه بعدا توسط یکی از مرگخواران در لباس مبدل از هری پاتر در مدرسه دزدیده شد که آن را منبعی برای اکتشافات خود می‌دانست.

افکار رولینگ

نقشه‌ی غارتگر متعاقبا جریمه‌ای برای سازنده‌ی اصلی آن یعنی من شد. چونکه این نقشه به هری بیشتر از حد نیاز به هری آزادی در اطلاعات می‌داد. من هیچ وقت در کتاب توضیح ندادم که هری چگونه نقشه را از دفتر خالی مودی چشم باباقوری برگردوند. بعضی وقت ها حسرت می‌خورم که چرا این اشتباه بزرگ را کردم و نگذاشتم نقشه همانجا بماند.
گرچه من لحظاتی که در هری پاتر و یادگاران مرگ هری نقطه‌ی جینی را در نقشه دنبال می‌کرد را بسیار دوست داشتم. پس به نوعی راضیم که اجازه دادم هری دارایی به حقش را پس بگیرد.

( : 0) مشاهده مطلب در فرمت پی.دی.اف چاپ مطلب

بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.