هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

اخبار > فیلم های هری پاتر > درگذشت سِر مایکل گمبون، بازیگر نقش آلبوس دامبلدور در فیلم‌های هری پاتر در سن 82 سالگی

درگذشت سِر مایکل گمبون، بازیگر نقش آلبوس دامبلدور در فیلم‌های هری پاتر در سن 82 سالگی

ارسال شده توسط لینی وارنر در ۰۶ مهر ۱۴۰۲ | ( : 352)

متاسفانه با خبر شدیم که سِر مایکل گمبون، بازیگر نقش آلبوس دامبلدور در شش فیلم از هشت فیلم هری پاتر در سن 82 سالگی در گذشته است. در اعلامیه‌ای که همسر و پسر ایشان منتشر کرده‌اند، بیان داشته‌اند که مایکل گمبون، "همسر و پدری دوست‌داشتنی" در آرامش و در بیمارستان، در حالی که خانواده‌ی ایشان در کنارشان حضور داشتند بر اثر ابتلا به ذات‌الریه درگذشته است.

گمبون نقش مدیر مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز را پس از ریچارد هریس ایفا کرد که در سال 2002 و پس از ایفای نقش دامبلدور در فیلم‌های هری پاتر و سنگ جادو و هری پاتر و تالار اسرارآمیز فوت شد.

مایکل گمبون حرفه پرباری هم بر روی صفحه و هم بر روی صحنه داشته است که از سال 1960 آغاز شده است. او در تئاتر ملی و شرکت رویال شکسپیر در تولیداتی هم‌چون شاه لیر، اتللو، هملت، آنتونی و کلئوپاترا کار کرده است. حضور او در فیلم‌ها نیز شامل افسانه سوار بی سر (Sleepy hallow)، آقای فاکس شگفت‌انگیز، سخنرانی پادشاه و پدینگتون است. او هم‌چنین نقشی اصلی در مینی‌سریال خلأ موقت ساخته BBC که اقتباسی از کتابی با همین نام نوشته جی.کی.رولینگ است داشته است.

در سال 1998، مایکل گمبون به خاطر خدماتی که داشت نشان شوالیه را دریافت کرد. او چهار جایزه بفتا و دو جایزه اکترز گیلد دریافت کرده است و نامزد دریافت دو جایزه امی و یک جایزه گلدن گلوب شده است. او هم‌چنین برای صحنه، نامزد 13 جایزه الیویر شده است که 3 تای آن را برنده شده است و یک نامزدی جایزه تونی را دارد.

در سال 2012، او جایزه‌ای که ریچارد هریس از جوایز فیلم مستقل بریتانیا برده بود را دریافت کرد و در سال 2017 نیز مایکل گمبون جایزه یک عمر دستاورد را از آیریش فیلم و آکادمی تلویزیون دریافت کرد.

در سال‌های پایانی عمرش، ایفای نقش در صحنه را به دلیل اثرات افزایش سن و عدم به خاطر سپردن دیالوگ‌ها ترک کرد. او توضیح داده است که در سال 2009 به دلیل این که به خاطر نمی‌آورد که در صحنه چه باید بگوید، دچار حمله‌های پانیک می‌شده است. در نهایت در سال 2015 و در سن 74 سالگی حضور در صحنه را ترک کرد. اما هم‌چنان به حضور در فیلم و تلویزیون تا سال 2019 ادامه داد و حتی صداگذاری آلبوس دامبلدور در بازی موبایل هری پاتر: رمز و راز هاگوارتز را انجام داد که در سال 2018 منتشر شد.

سایت جادوگران به تمامی دوستداران فیلم‌های هری پاتر، خانواده و دوستان مایکل گمبون، درگذشت ایشان را تسلیت می‌گوید.


منبع: ماگل‌نت

( : 0) مشاهده خبر در فرمت PDF چاپ خبر

بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.