هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

[index]

Order-phoenix

از جادوگران®، فرهنگ نامه هری پاتر.

index | تغییرات اخیر | ویرایش این صفحه | تاریخچهٔ صفحه | تعویض به حالت مدیا ویکی

نسخهٔ قابل چاپ | تکذیب‌نامه‌ها | سیاست حفظ اسرار
رده‌های صفحه: Wizard


فهرست مندرجات


محفل ققنوس

«گند زاده ها و گرگینه ها و خائن ها و دزد ها...» -- کریچر جن خانگی

زمانی كه ولدمورت برای اولین بار در دهه 1970 به قدرت رسید، دامبلدور گروهی را جمع کرد تا با هم بر ضد او بجنگند. این گروه خود را محفل ققنوس می نامیدند. اعضا نمایانگر عده گوناگونی از مردم بودند؛ از جادوگرها تا فشفشه ها. این گوناگونی نشان واقعی گروه و کلید فلسفه دامبلدور است؛ ایستادن در طرف کاملا متضاد فلسفه منحصر به فرد بودنی که در خانواده هایی نظیر مالفوی، بلک و خود ولدمورت یافت می شود.

پس از آنکه ولدمورت در سال 1995 قدرت خویش را دوباره به دست آورد و وزارت خانه نخواست با او مقابله کند، دامبلدور محفل را دوباره تجدید کرده و اعضای جدیدی را اضافه کرد. این تلاش هوشمندانه ای بود تا افرادی را پیدا کند که بتوانند در وزارت خانه جاسوس باشند؛ شکلبوت و تانکس در این زمان به محفل پیوستند (م.ق). این محفل تازه شکل یافته، در جنگ سخت و تن به تنی در ژوئن 1996 با مرگخواران جنگید.

همچنین گروه دانش آموزانی که دفاع در برابر جادوی سیاه را توسط هری می آموختند و خود را ارتش دامبلدور می نامیدند، بطور جالب توجهی شامل گروهی از قهرمانان ناسازگار با محیط و غیر دوست داشتنی بود. این گروه نیز در ژوئن 1996 در نبرد شرکت کرد و خوشبختانه شاهد هیچ مرگی نشد؛ اگرچه تعدادی از اعضا زخمی شدند.

بسیاری از اعضای محفل هنگام اولین به قدرت رسیدن ولدمورت در دهه 1970، جان سپردند. زمانی كه ولدمورت برای دومین بار به قدرت رسید، بسیاری از اعضا هم كشته شدند.

تا هنگام مرگ سیریوس، محفل ققنوس از شماره دوازده میدان گریمولد به عنوان قرارگاه استقاده می کرد. این خانه قدیمی که یک مایل دورتر از کینگز کراس و در یک محله قدیمی لندن قرار دارد، به وسیله افسون وفاداری پنهان شده است (م.ق.3، م.ق.4، م.ق.5، م.ق.6، م.ق.7، م.ق.9)

اعضای محفل ققنوس در دهه 1990

بلک، سیریوس (Black, Sirius)

به محفل اجازه داد تا از خانه اش، میدان گریمولد شماره دوازده، به عنوان قرارگاه استفاده کند. چون وزارت خانه مراقب او بود، به او زیاد اجازه بیرون رفتن داده نمی شد. در سازمان اسرار توسط دختر دایی اش، بلاتریکس لسترنج مرگ خوار، کشته شد.

دیگل، ددالوس (Diggle, Dedalus)

جادوگری که جزو گروه نگهبانان پیشتازی بود که هری را در فرار از خانه دورسلی ها یاری می کردند. به نظر می رسد که در پنهان کردن هری قبل از شروع هاگوارتز کمک کرده باشد. کلاه مردانه بنفشی را ترجیح می دهد که معمولا وقتی شدیدا هیجان زده می شود، از سرش می افتد (س.ج.2، س.ج.5، م.ق.3).

دوج، الفیاس (Doge, Elphias)

جادوگر پیری که صدایی خس خس مانند و موهای نقره ای دارد و همراه با دامبلدور در هاگوارتز حضور داشت. عضو محفل ققنوس اولیه بود و در آن هنگام کلاه احمقانه ای بر سر می گذاشت. همچنین جزو نگهبانان پیشتازی بود که به هری در فرار از خانه دورسلی ها یاری کردند (م.ق.3، م.ق.9)

دامبلدور، آلبوس پرسیوال والفریک برایان (Dumbledore, Albus Percival Wulfric Brian)

مدیر مدرسه سحر و جادوگری هاگوارتز. موسس و رازنگهدار محفل ققنوس. وی نبرد سازمان اسرار را با از كار انداختن همه مرگ خواران و دوئل با ولدمورت، نجات داد (م.ق.3، م.ق.37). در ژوئن سال 1997 توسط سیوروس اسنیپ كشته شد.

دامبلدور، آبرفورث (Dumbledore, Aberforth)

زمانی كه آن عكس دسته جمعی كه مودی نگه داشته است، گرفته شد، تنها زمانی بود كه مودی آبرفورث را دید. حدودا اواسط آگوست 1996 (م.ق.9). آبرفورث برادر آلبوس دامبلدور بود و به عنوان كافه دار در كافه هاگزهد، واقع در هاگزمید كار می كند. در نبرد هاگوارتز، آبرفورث از هاگزهد برای خارج كردن دانش آموزان و كسانی كه خواستار جنگیدن بودند، استفاده كرد.

فیگ، آرابلا دورین (Figg, Arabella Doreen)

فشفشه ای كه به همراه چندین گربه، در ویستریا واك، دو خیابان دورتر از پرایوت درایو، زندگی می كند. كلید تلاشهای دامبلدور برای مراقبت از هری در زمانی كه او با دورسلی ها زندگی می كرد. در روزی كه دیوانه سازها به پرایوت درایو آمدند، با ماندانگاس فلچر همكاری می كرد (م.ق.2)

فلچر، ماندانگاس «دانگ» (Fletcher, Mundungus Dung)

كلاه بردار تجاری می باشد و بهتر است كه او را، با وجود غیر قابل اطمینان بودنش، در دست داشت. وی عضو محفل ققنوس اولیه نبوده است (م.ق.5). به احتمال زیاد، دانگ باعث و بانی مرگ مودی در نبرد هفت هری بود، زمانی كه پس از حمله مرگخواران خودش را غیب كرد.

هاگرید، روبیوس (Hagrid, Rubeus)

نیمه غولی كه به همراه مادام ماكسیم برای جستجوی غول ها به كوهستان ها فرستاده شده بود. وی در نبرد برج، نبرد هفت هری و نبرد هاگوارتز جنگید.

جونز، هستیا (Jones, Hestia)

ساحره مو سیاهی با گونه های قرمز است كه جزو نگهبانان پیشتازی بود كه هری را در فرار از خانه دورسلی ها یاری می كردند. عضو جدید محفل ققنوس (م.ق.3).

لوپین، ریموس جی. (Lupin, Remus J)

گرگینه. جزو نگهبانان پیشتازی بود كه هری را در فرار از خانه دورسلی ها یاری می كردند. وجود او ضروری بود چون او تنها کسی بود که هری او را می شناخت و به او اعتماد داشت. لوپین، كه همیشه به دلیل وضعیتش نتوانسته شغل عادی داشته باشد، حالا در قرارگاه زندگی كرده و بطور تمام وقت برای محفل كار می كند. وی در نبرد سازمان اسرار و نبرد هفت هری جنگید و در نبرد هاگوارتز، به همراه همسرش نیمفادورا تانكس، كشته شد.

مك گونگال، مینروا (McGonagall, Minerva)

جانور نما. معلم تغییر شكل و معاون دامبلدور در هاگوارتز. وی در نبرد هاگوارتز جنگید.

مودی، الستور «چشم باباقوری» (Moody, Alastor Mad-Eye)

كارآگاه (شناخته شده به عنوان یكی از بهترین كارآگاه های وزارت خانه). وی عضو محفل ققنوس اولیه بود. شناخته شده به عنوان كسی كه با وجود اینكه اجازه استفاده از افسون های نابخشودنی را بر ضد ولدمورت در اولین جنگ داشت، هرگز خود را به اندازه مرگخواران تنزل نداد. همیشه سعی داشت مظنونین را زنده دستگیر كند؛ او زخم هایی دارد كه چنین چیزی را اثبات می كنند.

یكی از كارهای احساساتی اندكش این است كه عكس قدیمی و كهنه ای از محفل ققنوس اولیه را نگه داشته است. وی جزو نگهبانان پیشتازی بود كه هری را در فرار از خانه دورسلی ها یاری دادند. وی در نبرد سازمان اسرار جنگید (ج.آ.19، ج.آ.27، م.ق.3، م.ق.35) و در نبرد هفت هری كشته شد.

پادمور، استرجس (Podmore, Sturgis)

جادوگر مو بوری با چانه ای بزرگ كه دو سال از اسنیپ و والدین هری بزرگتر است. جزو نگهبانان پیشتازی كه هری را در فرار از خانه دورسلی ها یاری كردند. وی توسط جادوگر نگهبان، اریك مانچ، در 31 آگوست 1995 ساعت یك صبح در وزارت خانه در حالی دستگیر شد كه سعی داشت دری امنیتی را به زور باز كند. جرم وی تجاوز از قانون و تلاش برای دزدی بود. او حرفی در دفاع از خودش قبل از ویزنگاموت نزد و در 6 سپتامبر 1995 به شش ماه حبس در آزكابان محكوم شد (م.ق.3، م.ق.14).

شكلبولت، كینگزلی (Shacklebolt, Kingsley)

كارآگاهی با برتری و توانایی قابل توجه. وی مسئول دستگیری سیریوس بلك بود و گمراهی به وجود می آورد تا از سیریوس محافظت كند و هر جا كه ممكن بود توسط آرتور ویزلی حمایت و یاری می شد. كینگزلی توسط فاج انتخاب شده بود تا در مواجهه اش با دامبلدور در مورد الف دال، با او همراه باشد. او عامل اخراج نشدن هری بود. وی جزو نگهبانان پیشتازی بود كه هری را در فرار از خانه دورسلی ها یاری كردند. به نظر می رسد كه شكلبولت جیمز پاتر را می شناخته است؛ زیرا در خانه دورسلی ها هنگامی كه شباهت هری به جیمز را یادآور می شد، جیمز را با نام كوچك صدا زد. اگرچه، شكلبولت به عنوان عضوی از محفل ققنوس در دهه 1970 نام برده نشده است. وی در نبرد سازمان اسرار جنگید و دوئل سیریوس با بلاتریكس را ادامه داد؛ ولی بلاتریكس از او گریخت (م.ق.3، م.ق.27، م.ق.36). و در نبرد هفت هری و نبرد هاگوارتز نیز جنگید. او به عنوان وزیر سحر و جادو جانشین روفوس اسكریمجیور و پیوس تیكنسی شد و اصلاحات ضروری بسیاری در وزارت خانه ایجاد كرد (ی.م.36).

اسنیپ، سیوروس (Snape, Severus)

مرگ خوار سابق و ذهن جوی ورزیده كه در دهه 1970، به قیمت به خطر انداختن زندگی اش برای محفل جاسوسی می كرد. هیچوقت در شماره دوازده میدان گریمولد غذا نخورد. نقش اسنیپ این بود كه هویت مرگخواری خودش را حفظ كند تا جاسوسی ولدمورت را كرده و از آن اطلاعات برای زنده نگه داشتن هری استفاده كند. در سال 1996، دامبلدور به اسنیپ دستور داد تا در صورتی كه نیاز به حفظ پوششش داشت (و دلایل دیگر)، او را بكشد؛ و اسنیپ به تلخی قبول كرد. اسنیپ دامبلدور را در ژوئن 1997 به قتل رساند و در همین سال پس از تسخیر وزارت خانه به دست مرگ خواران، (در حالی كه هنوز زیر پوشش مرگ خواری اش بود) مدیر هاگوارتز شد. با وجود این كه ولدمورت به وفاداری اسنیپ ایمان داشت، او را در سوء قصد اشتباهی برای به دست آوردن كنترل عصای مرگ به قتل رسانید.

تانكس، نیمفادورا (Tonks, Nymphadora)

كارآگاه، بسیار تازه كار در تابستان 1996، كه در تابستان 1995 به تازگی مدرك كارآگاهی اش را گرفت. پس از اینكه محفل دوباره شكل یافت، تانكس در همان سالی كه مدركش را گرفت عضو آن شد. جوان (احتمالا 6 سال بزرگتر از هری) و بسیار دست و پا چلفتی (تقریبا نهان كاری و ردیابی را رد شد و هیچ استعدادی در برخی از اوراد ساده مانند اسكرجیفای نداشت.) بوده، ولی در اختفا و تغییر قیافه استاد است. وی دگرگون نما است و می تواند ظاهرش را هر وقت كه بخواهد عوض كند. جزو نگهبانان پیشتازی كه هری را در فرار از خانه دورسلی ها یاری كردند. عامل مهم جاسوسی محفل در وزارت خانه. او در نبرد سازمان اسرار توسط بلاتریكس لسترنج به شدت زخمی شد (م.ق.3، م.ق.38). همچنین تانكس در نبرد هفت هری جنگید و به همراه همسرش ریموس لوپین در نبرد هاگوارتز كشته شد.

ونس، املاین (Vance, Emmeline)

ساحره ای باوقار كه جزو نگهبانان پیشتازی بود كه هری را در فرار از خانه دورسلی ها یاری دادند (م.ق.3). در اولین هفته های جنگ دوم جادوگری به طور نفرت انگیزی توسط مرگ خواران كشته شد (اواخر ژوئن یا اوایل جولای 1996 [ Y16 ] ) (ش.د.1). سیوروس اسنیپ نزد بلاتریكس ادعا می كرد كه او كسی بوده كه وی را لو داده است (ش.د.5). قتل وی در لندن، نزدیكی خیابان داونینگ به وقوع پیوست (ش.د.1).

ویزلی، آرتور (Weasley, Arthur)

افرادی را از وزارت سحر و جادو برای پیوستن به محفل جمع می كند و همچنین اطلاعاتی را در آنجا گرد می آورد. هنگامی كه در پست نگهبانی بود توسط مار ولدمورت زخمی شد (م.ق.5، م.ق.21). وی در نبرد هفت هری و نبرد هاگوارتز جنگید.

ویزلی، بیل (Weasley, Bill)

كاری اداری در گرینگاتز شعبه لندن گرفت تا بتواند به محفل كمك كند. وی با جن ها مذاكره می كرد تا بفهمد از كدام طرف هستند (م.ق.5، م.ق.9). بیل چنان توسط گری بك در نبرد برج صدمه دیده بود كه در ابتدا تصور شده بود كه مرده است. او نجات پیدا كرد، ولی به همراه زخم هایی بد شكل و تمایلاتی گرگینه وار. وی در نبرد هفت هری و نبرد هاگوارتز جنگید.

ویزلی، چارلی (Weasley, Charlie)

با اژدهاها در رومانی مشغول به كار است و همچنین برای محفل عضو جمع می كند (م.ق.5). وی در نبرد هاگوارتز جنگید.

ویزلی، مالی (Weasley, Molly)

مسئولیت مرتب کردن خانه شماره 12 گریمولد را بعد از اینکه محفل در آن جا ساکن شد، به عهده گرفت (م.ق.6). وی در نبرد هاگوارتز جنگید و بلاتریكس لسترنج را كشت.

اعضای محفل ققنوس در دهه 1970

كه در بالا نام برده نشده اند.

بونز، ادگار (Bones, Edgar)

به همراه اغلب اعضای خانواده اش كشته شد. هاگرید خانواده بونز را از بهترین جادوگران و ساحره های قرن می دانست (س.ج.4، م.ق.9).

دیربورن، كارادوك (Dearborn, Caradoc)

6 ماه پس از گرفته شدن عكس دسته جمعی ناپدید شد. بدن وی هرگز پیدا نشد (م.ق.9)

فنویك، بنجی (Fenwick, Benjy)

كشته شد، و تنها تكه هایی از او پیدا شد (م.ق.9)

لانگ باتم، فرانك و آلیس (Longbottom, Frank and Alice)

كارآگاه، مهم به دلیل این كه شخصا با ولدمورت روبرو شده و 3 بار نجات پیدا كردند. پس از سقوط ولدمورت، توسط لسترنج ها و بارتی كراوچ پسر تا حد دیوانگی شكنجه شدند. هر دو در سنت مانگو به سر می برند (ج.آ.30، م.ق.9، م.ق.38).

مك كینون، مارلین (McKinnon, Marlene)

دو هفته پس از گرفتن عكس دسته جمعی توسط مرگ خواران (طبق گفته های كاركاروف، تراورز هم در میان آنها بود) به همراه كل خانواده اش كشته شد. هاگرید او را یكی از بهترین ساحره های قرن می دانست (س.ج.4، ج.آ.30، م.ق.9).

میدوز، دوركاس (Meadows, Dorcas)

توسط خود ولدمورت كشته شد؛ كه این میزان اهمیت وی را در جنگ علیه ولدمورت نشان می دهد (م.ق.6، م.ق.9).

پتی گرو، پیتر (Pettigrew, Peter)

به علت شكی كه به قابل اعتماد بودن ریموس لوپین وجود داشت، در لحظات آخر با ایده سیریوس بلك، پیتر به عنوان رازدار پاتر ها انتخاب شد. بدبختانه، پتی گرو از یك سال پیش خیانت كرده و برای ولدمورت جاسوسی می كرد. او پاترها را لو داد، و همچنان به عنوان یك مرگخوار به ولدمورت خدمت می كند (ز.آ.19، ج.آ.1، ج.آ.33، م.ق.3).

پریوت، گیدیون و فابیان (Prewett, Gideon and Fabian)

برادرانی كه هنگام نبرد با پنج مرگخوار شامل آنتونین دالاهوف، جان دادند. مودی از آنها خیلی تعریف می كرد و هاگرید آنها را از بهترین جادوگران قرن می دانست (س.ج.4، م.ق.9، م.ق.25).

پاتر، لیلی و جیمز (Potter, Lily and James)

مهم به دلیل این كه شخصا با ولدمورت روبرو شده و سه بار نجات پیدا كردند. توسط خود ولدمورت در هالووین 1981، در دره گودریك به قتل رسیدند (س.ج.1، م.ق.38).


اعضای محفل ققنوس در لیست A-Z فرهنگ نامه با این آیكون مشخص شده اند:


همچنین رجوع كنید به:


این صفحه در بخش مقالات نیز موجود است » محفل ققنوس


منبع

منبع: The Order of the Phoenix

برگرفته از «http://www.jadoogaran.org/modules/mediawiki/index.php/Order-phoenix»

این صفحه ۳٬۴۳۲ بار دیده شده است. این صفحه آخرین بار در ۲۱:۵۲, ۱۸ فوریه ۲۰۱۶ تغییر کرده است. محتویات تحت اجازه‌نامهٔ جادوگران® در دسترس است.


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.