هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل
پاسخ به: دامبلدور قوی تره یا ولدمورت؟
پیام زده شده در: ۱۴:۴۱ جمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰
#1
در پاسخ به کاربر هرمیون گرنجرباید بگم که، دامبلدور مستقیم نگفت ولدمورت قویتره بلکه اگه اشتباه نکنم گفت نمیتونه شکستش بده که این مربوط به فروتنی دامبلدور میشه و اینکه شخص مغروری نیست. قبلا هم بارها دامبلدور گفته بود نمیتونه گریندل والد رو شکست بده چون همه شرایط به نفع گریندل والد هست ولی نتیجه چی شد؟! وقتی هم استاد تغیر شکل و دفاع در برابر جادوی سیاه بود در هاگوارتز چند بار گفته بود خودش رو از هیچ کدوم استادان دیگه هاگوارتز برتر نمیدونه. خب کلا دامبلدور شخص فروتنی هست به همین خاطر حداقل چهار بار بهش مقام وزیر سهر و جادو پیشنهاد شد ولی قبول نکرد و در دو نظر قبلیم که در همین صفحه موجود هست در این مورد توضیح دادم.
بیشتر هم میشه در این مورد توضیح داد و بهش پرداخت ولی فکر کنم همینقدر کافی باشه.پاسخ به: دامبلدور قوی تره یا ولدمورت؟
پیام زده شده در: ۱۱:۴۳ جمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰
#2
خب راستی در ادامه نظر و تحلیل قبلیم بگم که در سری هری پاتر فقط اشخاصی که دانش و درک زیادی از طلسم ها و جادو ها داشتن میتونستن به همان نسبت هم طلسم ها و جادو هایی رو به تنهایی اختراع کنند. مثلا اگه اشتباه نکنم و درست خاطرم باشه مثل سیکرت سترایی که طلسم اسنیپ بود. دامبلدور شخصی بود که طلسم ها و جادو هایی زیادی رو به تنهایی اختراع کرد تقریبا بیشتر از هر شخص دیگه ای. این نشون میده دامبلدور دانش و درک خیلی زیادی از جادو داشت.
جی.کی.رولینگ در چندین جای کتاب به سبک منحصر به فرد دامبلدور در مبارزه اشاره میکنه که چندتا سبک مبارزه داشت و همه سعی داشتند از سبکش کپی برداری کنن که هیچ کدوم هم موفق هم نشدن. البته میگن ممکنه ممکنه در آینده اگه کتابی درباره هرمیونی گرنجر نوشته بشه اون کامل سبک دامبلدور را یاد گرفته باشه و اون هم جادوگر خیلی خفنی قراره بشه. البته این فعلا فقط در حد حرف هست.
در بحث دانش که اشاره کردم میگن دامبلدور وقتی در هاگوارتز دانش آموز بوده استادان اون زمان گفتن هاگوارتز تا الان چنین دانش آموز با استعدادی نداشته و بعضی از استادانش حتی گفتن چیزی برای یاد دادن به آلبوس دامبلدور ندارن این نشون میده چه استعداد درخشانی داشته. وقتی هم استاد بوده چه استاد تغیر شکل و چه استاد دفاع در برابر جادوی سیاه، خیلی از دانش آموزان گفتن بهترین استاد هاگواتز دامبلدور هست چه از نظر اخلاق و چه از هر نظر. یک اشاره ای هم به بحث کیمیاگری داشته باشم، دامبلدور دوازده خاصیت خون اژدها رو به تنهایی کشف کرد و به همراه نیکولاس فلامل (یا فلامن) موفق شد سنگ قدرت رو بسازه.
در کل به طور خلاصه این موارد دلایلی هست که من دامبلدور را قدرتمندتر از ولدمورت میدانم.
موفق باشید.پاسخ به: دامبلدور قوی تره یا ولدمورت؟
پیام زده شده در: ۳:۰۴ جمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰
#3
به نظر من دامبلدور قدرتمندتر هست و هم دانش بیشتری داره.
بعضی از کامنت ها رو خوندم بعضیا میگن ولدومورت چون کارای بیشتری انجام داده و خرابی های بیشتری به بار آورده همچنین بعضیا اشاره میکنن که ترس از ولدمورت بیشتر از ترس از دامبلدور هست.
خب اینا هیچ کدومش دلایل قابل قبولی نیست. دامبلدور هم اگه میخواست میتونست بیشتر از ولدمورت خرابی به بار بیاره و کاری کنه که همه ازش بترسن. دامبلدور بعد از مرگ خواهرش آریانا دیگه دنبال جادوی سیاه نرفت چون به خاطر مرگ خواهرش خودش رو مقصر میدونست و اصلا دیگه دنبال قدرت نرفت برعکس ولدمورت که فقط دنبال قدرت بود و جاودانگی و از اینجور چیزا ... . دیگه فکر نکنم بر کسی پوشیده باشه که دامبلدور دنبال قدرت نبود اثباتش هم این که بعد از شکست دادن گریندل والد در دوئل، وقتی دامبلدور استاد دفاع در برابر جادوی سیاه بود بهش مقام وزیر سهر و جادو پیشنهاد شد ولی قبول نکرد. مجددا سه بار دیگه هم در دوران مدیریت در هاگوارتز بهش این مقام پیشنهاد میشه ولی قبول نمیکنه یعنی حداقل چهار بار. پست مدیریت در هاگوارتز رو هم فقط به خاطر اینکه به دانش آموزان اون مدرسه کمک کنه قبول کرد و همیشه میگفت مقام بالا مسئولیت بیشتری داره و وسوسه کنندس.
در مورد قدرت هم که دامبلدور خودش خیلی کم از جادوهای سیاه استفاده میکرد فقط در مواقعی که دیگه حتما لازم میشد بر خلاف ولدمورت که یه مورچه رو هم اگه میخواست بکشه با شدیدترین جادوهای سیاه میکشت. در ضمن دامبلدور به قصد کشتن حریفش مبارزه نمیکرد اصلا بر خلاف ولدمورت که رحم نداشت. حتی خود ولدمورت در مورد اون مبارزه ای که در وزارت خانه با دامبلدور داشت بعدا اعتراف میکنه که دامبلدور فقط با این هدف میجنگیده که ولدمورت رو مجبور به دفاع کنه و قصد کشتنش رو نداشته. چه بسا دیدیم که گریندل والد رو هم نکشت بعد از اون دوئل افسانه ای. یکی از جادوگرانی که بیشترین کنترل رو روی عناصر داشتن دامبلدور بود. البته ولدمورت هم این قدرتش بسیار سطح بالا بود. برای درک این قدرت یاداوری میکنم که حتی شخصی مثل سوروس اسنیپ یا پروفسپر مگ گوناگال (اگه درست گفته باشم) کنترل خیلی خیلی کمی روی عناصر داشتن ولی شخصی مثل دامبلدور میتونست عناصر رو به راحتی کنترل کنه حتی خودش گفته میتونست با ابر چوب دستی فلزات و گیاهان رو هم کنترل کنه و آب و آتش و خاک رو از روی هوا تولید کنه که هیچ وقت هم از این قدرتها استفاده نکرده.
یک نکته مهم دیگه اینکه دامبلدور موقع مرگش فکر کنم تقریبا 150 الی 160 سال سن داشت و تازه به خاطر طلسمی که از نابودی هولکراکس (اگه درست نوشته باشم) بهش منتقل شده بود خیلی ضعیف تر هم شده بود وگرنه در دوران 50 الی 80 سالگی و اینا قدرتش خیلی بیشتر از اینم بود.
در کل در قدرت ولدمورت شکی نیست ولی من نظرم اینکه دامبلدور قدرتمندتر هست حتی بدون چوب دستی کهن چون دامبلدور در مبارزه گریندل والدی که چوب دستی کهن رو داشت رو هم شکست داد به نظرم گریندل والد هم چیزی کم از ولدمورت نداره شاید فرق اصلیشون در هولکراکس های ولدمورت باشه. در کل این نظر من بود.
موفق باشید.هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.