هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

Re: چگونه یک کتاب تخیلی مثل هری پاتر را بخوانیم یا ترجمه کنیم یا بنویسمش
پیام زده شده در: ۱۴:۳۶ جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۸۳

وگا

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۳:۱۴ چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۸۳
آخرین ورود:
۱۲:۱۹ دوشنبه ۳ تیر ۱۳۸۷
از منظومه ستاره ای وگا
گروه:
کاربران عضو
پیام: 120
آفلاین
تخیل ما دنیایی است که ما خلق می کنیم در تخیل ما شاید جاذبه وجود نداشته باشد چون ما خودمان بوجود آورده ایم تخیل ما تخیل ما است و اگر بخواهیم آنرا به دیگران منتقل کنیم کارما سخت میشه چون واقعا هیچی نگاه کنید مثلا یک فیلم علمی تخیلی را نگاه می کنید ولی حالتان از آن بهم میخورد ولی شما از تخیل خوشتان می آید می دانی چرا چون نویسنده نتونستن رابطه اون تخیل رو با واقعیت باز کنه هری پاتر در دل واقعیت تخیل می کنه این فوق العاده است این دلیل باور ما از آن است داستان هری واقعی است چون در دل واقعیت نوشته شدها از خیلی المانهای واقعی استفاده شده و دیگر حرف دامبلدور که خیلی حال داد ومن یادم رفته بود بهش اشاره کنم اگر تخیل خوب باشه کاراکتر قصه تورو استاد میکنه مثلا در کتاب پنج آقای ویزلی که شخصیت غیر واقعی است میگه این ماگل ها چجوری میتونن بدون جادو حرکت کنند این آدم رو به فکر وا می داره

هنگام سپیده دم خروس سحری ،دانی که چرا همی کند نوحه گری ؟
یعنی نمودند در آینه صبح ،کز عمر شبی گذشت و تو بی خبری

بدون نام
پیام های فینگلیش یا بی ربط بدون هیچ توضیحی پاک خواهند شد!

ناظر

پیام زده شده در: ۲۳:۵۴ پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۳

آبرفورث دامبلدورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۲:۲۴ شنبه ۱۳ دی ۱۳۸۲
آخرین ورود:
۰:۴۶ سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۸۶
گروه:
کاربران عضو
پیام: 543
آفلاین
نقل قول:
لبته بگم این هم راه داره اول بشین هر چی ایده داری توی یک نوار بگو هر چی شخصیت داری بابا اصلا کل داستان رو تعریف کن بعد برو یک کاغذ بردار سرتیتر و سرفصلها رو بنویس حالا اهداف تو مشخص شده تو مدیریت بهش میگن (vision) حالا تو باید ماموریت های خودت رو برای اون هدف طراحی کنی منظور اینکه بابا تو باید داخل فصلهاتو پر کنی اصلا ننویس تو نوار بگو وقتی گفتی هر چی گفتی رو بنویس بده دست یک ویراستار کتاب یک حالی بهش بده بعد بشین با اصل کتاب و نسخه بعد ویرایش مقایسه کني

با اين مورد موافق نيستم، هر چند تا يه جاهاييش رو خوب اومدي، براي نوشتن يه داستان هزار راه وجود داره و من اين راه رو بيشتر مي پسندم:
اول تمام كاراكترها و هدف داستان رو مشخص مي‌كني، حتي سايز كفش كاراكترهات رو، شيوه لباس پوشيدن و خيلي چيزهاي جزئي مثلا توي چه نوع خانواده‌اي بزرگ شده و اصلا چرا اومده توي داستان، بعد يكم كه داستانت رو هل بدي، اگه قدرت تخيل خوبي داشته باشي، خود كاراكتر تو رو به دنبال خودش مي‌كشونه، كاراكترها با هم برخورد مي‌كنن و داستان اتفاق ميفته، اون موردي كه t.m.riddle اشاره كرد بهش، مال آخر كاره، من شنيدم جنگ و صلح رو تولستوي بدبخت 800 بار بازنويسي كرد،(راست و دروغش با راوي!)

نقل قول:
ببين بهتره بگردي ببيني چه تخيلي رو ميتوني توذهنت پرورش بدي!هرکس افکارخاص خودشو داره همه ي اين افکار هم زيبايي هايي داره!فقط بايد مواظب باشي تو داستانات حالت تقليد حالا چه ازهري پاترچه ازارباب حلقه ها وچه ازهر کتاب ديگه اي نباشه

با اين هم موافق نيستم، اگه شنل قرمزي توي داستانش گرگ پليد داره، ما ديگه نبايد گرگ داشته باشيم؟ اگه تالكين اورك رو اختراع كرده، ما ديگه نبايد اورك توي داستانمون وارد كنيم؟ داستان واركرفت رو نخوندين هيچ‌كدومتون، البته اين دارك لرد اين سايت كه سورسش بسته‌س نمي‌ده ما بخونيم، اما مي‌شه گفت چيزي تو مايه‌هاي لوتر اما فراتر از اون، چيزي پر هيجان و خفن جنگه!
نقل قول:
اولا تخیلات ما از فضای پیرامون ما نشات میگیری این تا اینجا مثلا نویسنده داستان جنگ ستارگان میگفت اگر بشنم تخیلاتم رو در واقعیت حال نشون بدم همه اش واقعی میشه و ژانر فیلم از تخیلی به رئال تغییر میکنه و دیگر
من به شما از این جور داستانها فیلم کانتکت و یا برخورد نوشته کارل ساگان رو پیشنهاد میکنم تلوزیون چند با نشون داده قربون شما ممل

هوم!‌ فيلم‌هاي واقعا قنشگي هستن! و با اين تيكه كه تخيلات از فضاي پيرامون نشأت مي‌گيره تا حدودي موافقم، اما خيلي از ذهن‌هاي خلاق خودشون بايد بسازن، وگرنه اينجا ايده‌ي داستان بي‌معني ميشه و مثل فيلم بيل را بكش، بدون محتوا مي‌شه...
در ضمن! اين سايت فقط و فقط يك مملي داره اونم منم!

پیام زده شده در: ۲۳:۳۲ پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۳

جرج ويزلي

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۴:۴۴ دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۳
آخرین ورود:
۱۳:۳۹ چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۴
از پناهگاه
گروه:
کاربران عضو
پیام: 30
آفلاین
ميدوني همين بديه افراد جامعه ماست چون نميتونن افکارشونو سروسامون بدن!درسته که تفکرات ادم از اطرافش سرچشمه ميگيره ولي هرکس توزندگي بايد يه تفکر وتخيل مخصوص به خدشو داشته باشه!به فرض اگرشماميخواي نويسنه بشي بايد قدرت داشته باشي که افکارتو سروسامون بدي واز محيط اطرافت جداش کني!به نظر من مهمترين اصل توي نويسندگي همين جريانه!وگرنه اگرهرکسي ميخواست که ازروي تخيلات فرد ديگه اي داستان بنويسه همه ي داستانها تکراري ميشد!

بخنديم تا دنيا برويمان لبخند زند
your life but the life in your years that counts!

پیام زده شده در: ۲۳:۲۲ پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۳

وگا

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از منظومه ستاره ای وگا
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
تا اینجا قبول
اولا تخیلات ما از فضای پیرامون ما نشات میگیری این تا اینجا مثلا نویسنده داستان جنگ ستارگان میگفت اگر بشنم تخیلاتم رو در واقعیت حال نشون بدم همه اش واقعی میشه و ژانر فیلم از تخیلی به رئال تغییر میکنه و دیگر
من به شما از این جور داستانها فیلم کانتکت و یا برخورد نوشته کارل ساگان رو پیشنهاد میکنم تلوزیون چند با نشون داده قربون شما ممل

پیام زده شده در: ۲۳:۰۹ پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۳

جرج ويزلي

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۴:۴۴ دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۳
آخرین ورود:
۱۳:۳۹ چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۴
از پناهگاه
گروه:
کاربران عضو
پیام: 30
آفلاین
ببين بهتره بگردي ببيني چه تخيلي رو ميتوني توذهنت پرورش بدي!هرکس افکارخاص خودشو داره همه ي اين افکار هم زيبايي هايي داره!فقط بايد مواظب باشي تو داستانات حالت تقليد حالا چه ازهري پاترچه ازارباب حلقه ها وچه ازهر کتاب ديگه اي نباشه

بخنديم تا دنيا برويمان لبخند زند
your life but the life in your years that counts!

چگونه یک کتاب تخیلی مثل هری پاتر را بخوانیم یا ترجمه کنیم یا بنویسمش
پیام زده شده در: ۲۲:۵۹ پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۳

وگا

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از منظومه ستاره ای وگا
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
نقل قول:

flor نوشته:
من خودم خیلی داستان های مختلف تو ذهنم ساختم که همشون به نظرم جذاب و قشنگ بودن ولی وقتی روی کاغذ آوردم ونوشتمش حالم بهم خورد انداختمش تو سطل آشغال! منظورم اینکه ساختن وپرداختن یک موضوع تو ذهن یک چیزه و نوشتنش یا بهتر بگم جرات نوشتنش وتوانایی اینکه دقیقا اونی که فکری می کنی بتونی بنویسی یک استعداد خدا دادی است .چون ما هزاران دکتر ومهندس داریم ولی فقط یک فردوسی ویا حافظ یا سعدی داریم والبته یک جی کی رولینگ!

البته بگم این هم راه داره اول بشین هر چی ایده داری توی یک نوار بگو هر چی شخصیت داری بابا اصلا کل داستان رو تعریف کن بعد برو یک کاغذ بردار سرتیتر و سرفصلها رو بنویس حالا اهداف تو مشخص شده تو مدیریت بهش میگن (vision) حالا تو باید ماموریت های خودت رو برای اون هدف طراحی کنی منظور اینکه بابا تو باید داخل فصلهاتو پر کنی اصلا ننویس تو نوار بگو وقتی گفتی هر چی گفتی رو بنویس بده دست یک ویراستار کتاب یک حالی بهش بده بعد بشین با اصل کتاب و نسخه بعد ویرایش مقایسه کن
بابای

پیام زده شده در: ۲۲:۴۹ پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۳

لودو بگمنold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۰:۱۲ سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۸۳
آخرین ورود:
۱۴:۴۳ پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۸۶
از بالای برج ایفل
گروه:
کاربران عضو
پیام: 221
آفلاین
من خودم خیلی داستان های مختلف تو ذهنم ساختم که همشون به نظرم جذاب و قشنگ بودن ولی وقتی روی کاغذ آوردم ونوشتمش حالم بهم خورد انداختمش تو سطل آشغال! منظورم اینکه ساختن وپرداختن یک موضوع تو ذهن یک چیزه و نوشتنش یا بهتر بگم جرات نوشتنش وتوانایی اینکه دقیقا اونی که فکری می کنی بتونی بنویسی یک استعداد خدا دادی است .چون ما هزاران دکتر ومهندس داریم ولی فقط یک فردوسی ویا حافظ یا سعدی داریم والبته یک جی کی رولینگ!

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۲۲:۳۱ پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۳

آبرفورث دامبلدورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۲:۲۴ شنبه ۱۳ دی ۱۳۸۲
آخرین ورود:
۰:۴۶ سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۸۶
گروه:
کاربران عضو
پیام: 543
آفلاین
بحث بسيار خوبي كردين! تا باشه از اين بحث‌ها! همونطور كه خودتون هم گفتين، مهم ترين عاملش همون تخيل خود شماست، مثلا كتاب‌هاي تالكين، يا بهتره بگيم دنياي تالكين؛ كاملاً ميتونه توي سرزمين گشت بزنه و به هر قسمت كه دوست داشت بره، توي هر زماني از ميدل ارث قدم بذاره و با افراد و ايل و تبارهاي همون زمان هم نشين بشه، اين به خاطر قدرت تخيل قوي تالكينه و اينكه خوب پرورونده، اول از شما خواهش دارم اگه كتابتون جنبه اقتصادي نداره بذارين توي اين سايت يا سايت‌هاي ديگه تا هم ملت نظر بدن سطح سواد خودتون رو بسنجين و هم بقيه حال كنن...
به نظر من براي اينكه بهتر بنويسين، هميشه بعد از نوشتن يه فصل يا يه بخش، كه توي ذهنتون تصور كردين، ببينين كه آيا همون چيزهايي كه تصور كردين نوشتين يا نه، چون ممكنه شما يه چيز فكر كني و يه چيز ديگه بنويسي، نمونه بارزش همين دوست عزيزمون ايليدانه كه توي پست‌هايي كه ميزنه، اگه از ماجرا خبرنداشته باشين و يه درجه گيج بزنين! نمي‌فهمين چي ميگه... همين حالت هم ممكنه براي خود شما پيش بياد، شما يه چيز رو تصور كردي و ملت يه چيز ديگه، اينكه ذهن خواننده ها رو به ذهن خودتون نزديك كنين، به نظر من ميتونه عامل اصلي يه نوشته‌ي خوب باشه، و اون موقع‌است كه تازه عيار ايده‌ي داستاني شما مشخص مي‌شه، وقتي خواننده و شما به يك چيز فكر مي كنين، اون موقع مشخص ميشه كه اينجا داستان الكيه و يا اونجاش درسته...

پیام زده شده در: ۲۲:۱۵ پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۳

آرگونا

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۵۹ سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۳
آخرین ورود:
۱۷:۳۴ سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۸۵
از Mirkwood
گروه:
کاربران عضو
پیام: 18
آفلاین
من خودم تا به حال چند داستان تخیلی نوشتم که البته خیال چاپشو ندارم.ولی کاملا با شما موافقم.تخیلات قوی حرف اول را می زند.البته چنین کسی باید در سطح وسیعی از داستانهای تخیلی مطالعه داشته باشد.و هنگام نوشتن عجله به خرج ندهد که زود تر سراغ اصل مطلب برود.باید توصیفات دقیقی داشته باشد وحوصله بسیار.

بگذار آن کس که فرو افتادن شب را ندیده است عهد و پیمان پا گذاشتن در تاریکی را نبندد.

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.