هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

حق موروثی یا حق الهی؟ مسئله این است!

بعد از این که لرد ولدمورت تصمیم به ترک سرزمین جادوگران به مدتی نامعلوم گرفت، ارتش تاریکی بر سر رهبری که هدایت مرگخواران را برعهده بگیرد، به تکاپو افتاده است!

سرخط خبرها

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

Re: كلاس نجوم و ستاره شناسي
پیام زده شده در: ۱۶:۰۹ پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰

آندرومدا بلک old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۴:۲۸ دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۱۹:۰۰ سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸
از ماست که بر ماست...
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 252
آفلاین
نمرات جلسه دوم :

راونکلاو:

لینی وارنر : 24=5+15 +4

توضیحات : منظور من از سوال اول این بود که جوابی که فلور دلاکور در این باره دادند رو بدید . ولی به خاطر توضیحاتی که دادید بهتون 4 نمره دادم .

فلور دلاکور :28 =5+13+10

توضیحات : انصاف نیست به شما و لینی وارنر در مرد سوال 2 یک نمره رو بدم . ایشون خیلی بیشتر در باره این صورت فلکی توضیح دادند . در صورتی که شما فقط افسانه آن را گفتید .

شرکت کنندگان : 2 نفر

جمع : 26

Only Raven

هر کسی به اصل خود باز می‌گردد...

پیام زده شده در: ۲۰:۱۰ جمعه ۲۱ بهمن ۱۳۹۰

فلور دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۰۴ چهارشنبه ۸ تیر ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۸:۰۹ جمعه ۶ دی ۱۳۹۸
گروه:
کاربران عضو
پیام: 1024
آفلاین
1.ابط جوزا به چه دلیل متمایز و متفاوت از بقیه ستارگان است ؟

باید بگم ابط جوزا یک غول سرخ است می شه گفت ستاره هایی که به آخر زندگیشون نزدیک شدن و به زبان ساده ، خیلی بزرگ ، خیلی داغ و خیلی نورانی هستند .( همه ی این ها نسیت یه یک ستاره ی معمولی بود . )

فقط قطر ابط جوزا نهصد برابر خورشید ماست و درخشندگیش 135 هزار بار بیشتر است .
همچنین ستاره ابط جوزا با تپش و حرکت ضربانی لایه های بیرونی خود را بصورت یک کره گازی به فضای اطراف خود پخش میکند .

2.توضیحاتی راجع به ممسک العنان دهید .

ارابه ران يا ممسک العنان با مساحت 657 درجه مربع يکي از قديمي ترين صورت هاي فلکي است . شکل ظاهري آن معمولاً به صورت چوپاني است که بزغاله اي را در دست دارد. داستان های زیادی در مورد ارابه ران وجود دارد و نکته جالب هم اینه که در همشون این مرد بز یا بزغاله داره .
یکی از داستان های معروف ارابه ران این داستانه :

در این افسانه ارابه ران همون دراکنا است موجودی با بالا تنه ی انسان و پاهایی به صورت دم مار . این جوان از آتنا الاهه ی دانش خرد متولد شد . آتنا این کودک عجیب الخلقه را که به جای پا ، دم مار داشت ، تو یک سبد گذاشت و ان را به دو راهبه تحویل داد . به آن ها گفته شد که هرگز اجازه ندارند سبد را باز کنند اما اون ها از روی کنجکاوی در سبدو باز کردند و کودک را که به جای پا دم مار داشت دیدند و از وحشت پا به فرار گذاشتند و خودشونو از ساختمان اکروپولیس آتن پایین انداختند و ( اگه نمی تونی حدس بزنی ) مردند . پس از مدتی دراکنا پادشاه آتن شد و ارابه را درست کرد .خدایان به خاطر این اختراع به آسمان او را شوت کردند .
( البته با این که داستان یکی از معروف ترین داستان ها بود مال رومی ها بود و بر خلاف این که در داستان های یونانی پوسایدن و آتنا ارابه را درست کردند در این جا دراکنا این کارو کرد .

3. ستاره عیوق نشان دهنده چیست ؟

سروش یا عیوق پر نور ترین ستاره صورت فلکی ارابه رانه . این ستاره ششمین ستاره پر نور آسمان هم هست . در عربی عیوق به معنی نگهبان هم هست . در قدیم این ستاره نگهبان خوشه پروین بود . نام الماعز از عربی و به معنای بز است و سروش را به این خاطر که در بالای الماعز قرار دارد بزبان ( نگهبان بز ) هم نامیده‌اند.

بار دیگر سایتی که دوست می داشتم. :)

پیام زده شده در: ۲۱:۳۷ پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۰

لینی وارنر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۵۳ شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸
آخرین ورود:
۲۲:۰۶:۱۳ سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
از رو شونه‌های ارباب!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 5468
آفلاین
1.

ستاره ابط جوزا یه ستاره ی خیلی خیلی خیلی خیلی اصلا بی نهایت خیلی بزرگیه! اگه خورشیدمونو که وسط منظومه ی شمسی قرار داره برداریم، به جاش این ستاره رو بذاریم حتی تا مشتری هم میرسه! یعنی تصور کنین چقدر قطرش بزرگه! اونقدر بزرگه که سیاره های درونی منظومه ( تیر - زهره - زمین - مریخ ) و حتی سیارکارو تو خودش فرو میبره!

اما مث بقیه ی ستاره ها ( البته به جز خورشید ) far far away هست! یعنی اونقدر دوره که حتی اگه با بزرگترین تلسکوپا هم بریم نگاش کنیم، فقط مث یه نقطه ی نورانی تو شب به نظر میرسه.

این ستاره دو تا لکه ی بزرگ و روشن داره که نمایانگر سلول های عظیم همرفته که از زیر سطح سیاره هستن. درخشان بودنشون فقط به خاطر اینه که نسبت به بقیه ی قسمتای ستاره داغ تره. اما هم لکه ها و هم سطح خود ستاره، از خورشید ما سردترن. این ستاره 600 سال نوری از زمین فاصله داره و به ستاره ی آلفای صورت فلکی جبار مشهوره.

2.

در مورد چیش؟ این از افسانه ش!

[spoiler=ماجرای بوجود اومدنش]قبل از عهد کلاسیک، ممسک العنان رو بعنوان راننده ی یه دونه ارابه چهار اسبی میشناختن. به طوریکه اگه با همه ی ستاره هاش، حتی اونایی که خیلی کم نورن، نگاش میکردیم شباهت خیلی زیادی به یه ارابه ران داشت. البته به چوپانم شباهت داره!

تمدنایی مث بابلیا و رومیا بر این باورن که توی این صورت فلکی، هدایت کننده ی یه ارابه چهار اسبی دیده میشه!

رومیا هویت ممسک العنان رو همون اریختونیوس میدونستن که پسر لایق خدای آتیش و آهنگری، یعنی همون هفائستوس و همسرش آتنا ایزد بانوی عقل و زیبایی بود. اون کسی بود که ارابه چهار اسبی رو اختراع کرد. اما طبق یه چیز دیه، در باورای یونان باستان، ارابه پادشاهی مهربان، خدای صنعتگران و حامی آهنگراس. اونا این نقش آسمونی رو همون هفائستوس، پسر لنگ هرا، میدونن. در واقع این همون پسریه که هرا خودش به تنهایی و بدون نیاز به زئوس اونو به دنیا آورد.

ماجرا این شکلیه که بعد از اینکه آتنا به سان یه اندیشه از سر زئوس شکوفه زد و متولد شد، هرا هم از سر حسادت به این فکر افتاد که پسریو بدون زئوس بوجود بیاره. هفائستوس، که همون خدای آتیش و حامی هنرمندایی بود که با فلز و آهن کار میکردن، در صندوق پرورش یافت تا وقتیکه بزرگ شد و مارا نگهبانش بودن. ظاهر یه بارم بین هرا و زئوس یه دعوایی رخ داده و اون به دفاع از مادرش بلند شده و زئوس عصبانی شده و اونو از بالای کوه الپ به زمین پرتاب میکنه!

همین اتفاق باعث میشه هفائستوس ( بیچاره! ) فلج بشه و چون دیگه نمیتونسته راه بره، برای طی کردن راها طولانی ارابه رو اختراع میکنه. اون تنها خداییه که به صورت فیزیکی زشته. اون زرگر و سلاح ساز خدایان بود. اون از آتشفشان به جای کوره استفاده میکرد.

خیلی مهربون و صلح بود بود و ارابه ران، همیشه افساری در دست داشت و یه بز و دو تا بزغاله هم همراش داشت. بعد از مرگش، هرا اونو به همراه چهار اسبش مث شاهزاده ای تو آسمان میذارتش. آتنیا هم برای این ایزد مهربون، پرستشگاهی وسط بازار آهنگرا ساختن.[/spoiler]

اینم از شکل کلیش!

[spoiler=علمیش]این صورت فلکی با پنج ضلعی ستاره هاش متمایز میشه. در واقع فقط 4 تا از این ستاره ها به ممسک العنان متعلقن و ستاره پنج بتا- ثور از صورت فلکی ثور یا همون گاو هست.

عیوق (بزبان) پرنورترین ستاره ی این پنج ضلعیه و از حیث روشنی ظاهری در جمع کل ستاره ها مرتبه شیشمی رو داره. دارنده ی عنان ( ارابه ران ) رو معمولا مث مردی تصویر میکنن که بزی به دست داره و ستاره عیوق نشان دهنده ی قلب بزه. به مثلث کوچیکی از ستاره ها که نزدیک عیوقه هم باید اشاره کرد که این سه ستاره نزد اعراب به بزغالگان معروف بودن!

از بحث خارج شدم! داشتم میگفتم! ارابه ران که در امتداد راه شیری قرار داره. اون چهار تا ستاره ش، M36 خوشه ی باز و بزرگی با حدود 60 تا ستاره س. M37 هم 150 تا ستاره داره و M38 هم 100 تا داره. NGC2281 هم 30 تا!

حالا این ممسک العنان بالای سرمون، تقریبا در حد فاصل میون جبار و جدی قرار داره. شکل پنج ضلعی اون و همین طور روشنی عیوق ( با قدر ظاهر 2/0 ) به تشخیص این گروه از ستاره ها کمک میکنه. [/spoiler]

3.

بالا گفتم حالا تکمیلش میکنم! ستاره عیوق یا سروش یا بزبان نشانگر شونه ی چپ راننده ی ارابه تو همون صورت فلکیه ممسک العنان هست. بعضی وقتا هم وسط بزی که ارابه ران بر دوش داره دیده میشه. اسم عربیش از عیوق که اونم از ریشه عوق گرفته شده و به معنی نگهبان و بازدارنده س گرفته شده. در قدیم این ستاره رو نگهبان خوشه پروین تصور میکردن.

سه تا ستاره ی روشنی هم که در پی اون میان رو قدیما دیگ پایه یا اقلام نام گذاری میکردن.

* پروفسور تحقیق اولتون واقعا خیلی دوست داشتنی بود! از افسانه ی ممسک العنان هم لذت بردم! ولی هیچی اون زیبایی سوال اولو نداره.

ویرایش شده توسط لینی وارنر در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ ۲۱:۳۹:۲۳

پیام زده شده در: ۱۹:۱۴ چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۰

آندرومدا بلک old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از ماست که بر ماست...
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
تدریس جلسه دوم :

دانش آموزان خسته ، بر روی صندلی هایی که در برج شمالی گذاشته شده بود ؛ چرت می زدند . عده ای نیز مشغول حرف زدن بودند و عده ای دست های خود را به هم می مالیدند و سعی در گرم کردن خود داشتند . بالاخره استاد از راه رسید . با آمدن استاد ، دانش آموزان در جای خود راست نشستند و کسانی که بیدار بودند بقیه را بیدار کردند .
_ خب ، سلام . جلسه ی قبل که نذاشتید درس بدیم . درس جلسه ی قبل که نذاشتید تدریس بشه ، مثلا راجع به صورت های فلکی دور قطبی بود .این جلسه راجع به صورت های فلکی غیر دور قطبی صحبت می کنیم .
این دسته از ستاره ها فقط بخشی از سال برای عرض جعرافیایی میانه بالای افق هستند .
توی این ماه (فوریه یا بهمن ) 2 تا از زیبا ترین صورت های فلکی رو میتونیم بالای افق ببینیم . جبار (بزرگمنش ، شکار چی ) و مُمسک العنان (دارنده ی عنان ، ارابه ران ) .

جبار :
رِجل الجبار و ابط الجوزا دو ستاره ی پر فروغ این صورت فلکی اند . رجل واژه ای عربی به معنی پا ، پای شکارچی را مشخص می کند . ابط الجوزا به رنگ نارنجی روشن ، زیر بغل شکارچی رو نشون میده .
افسانه ها :
اریون لاف آن زد که هیچ جانوری نمی تواند بر آن چیره شود و جان خود را بر سر آن گذاشت . عقربی که ژوپیتر فرستاده بود آن را کشت . الهه دیانا آن را در آسمان گذاشت و به دوری نیمی از آسمان از عقرب قرار داد .

_خوب دیگه . از اون جایی که می بینم قیافه هاتون خیلی خواب آلوده درس رو همین جا به پایان می برم . تکالیفتون رو برای جلسه بعد انجام بدید .

1.ابط جوزا به چه دلیل متمایز و متفاوت از بقیه ستارگان است ؟ (10 امتیاز )

2.توضیحاتی راجع به ممسک العنان دهید . (15 امتیاز)

3. ستاره عیوق نشان دهنده چیست ؟ (5 امتیاز )

ویرایش شده توسط آندرومدا بلک در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۱۹ ۲۱:۰۳:۲۱
ویرایش شده توسط آندرومدا بلک در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۱۹ ۲۱:۰۵:۵۰

Only Raven

پیام زده شده در: ۱۵:۱۱ چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۰

آندرومدا بلک old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از ماست که بر ماست...
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
امتیازات جلسه اول نجوم و ستاره شناسی

راونکلاو :

لینی وارنر :23(8+15) (نه خیر ! فرس اعظم نیست !)

وزیر دیگر : 23 (8+15) (من منظور شما از ذجاجه رو نفهمیدم . منظورتون همون دجاجه است ؟ خیر . جز صورت های فلکی دور قطبی شمالی نیست . مرکب الفرس چه ربطی به اسب و سوار داره ؟!!! )

فلور دلاکور : 30 (8+7+15) (شما بفرمایید جای من تدریس کنید . اگه نمیدونستم که این شناسه رو انتخاب نمی کردم آخه ! در ضمن ؛ صورت های فلکی دور قطبی شملی چیه ؟!!)

چو چانگ : 5 (فقط به دلیل خلاقیتتون .)

جمع : 20

اسلیترین :

لی لی لونا پاتر : 29 (7+7+15) ( من منظور شما جدی رو متوجه نشدم (سوال اول ) اگه منظورتون صورت فلکی جدی هست که این صورت فلکی مختص دی ماهه . اگر هم منظورتون ستاره جُدی ه که توی دب اصغره که هیچی . سیاهگوش دور قطبی نیست .)

جمع امتیازات : 14

گریفیندور:

هری جیمز پاتر : 22 (4+3+15) (اولا هناق نه و عناق !در صورت فلکی دب اکبر ! ثانیا من یه صورت فلکی نام بردم ها ! حالا همه چسبیدند به صورت فلکی آندرومدا ! دور قطبی نیست این صورت فلکی . )

جمع : 11

ویرایش شده توسط آندرومدا بلک در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۱۹ ۱۹:۰۲:۴۶

Only Raven

پیام زده شده در: ۱۷:۱۴ سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰

فلور دلاکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۰۴ چهارشنبه ۸ تیر ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۸:۰۹ جمعه ۶ دی ۱۳۹۸
گروه:
کاربران عضو
پیام: 1024
آفلاین
پروفسور میدونستین آندرومدا اسم یک کهکشان هم هست که البته در صورت فلکی آندرومدا قرار داره ؟

1. چه تعداد صور فلکی وجود دارد ؟ صور فلکی دور قطبی شمالی را نام ببرید و به اختصار مقداری راجع به آن ها توضیح دهید . (8 نمره )

هشتاد و هشت صورت فلکی شناخته شده وجود داره .

صورت های فلکی دور قطبی شملی هم این ها هستند :
دب اکبر _دب اصغر _ اژدها _ قیفاووس _ ذات الکرسی _ زرافه

ذات‌الکُرسی، خداوند کرسی یا کاسیوپیا ، از پیکرهای آسمانی است که در نیم‌کره شمالی زمین دیده می‌شود .

زرافه هم که زرافه است چیز خاصی در موردش وجود نداره .

اگه دب اکبر و اصغرو نمیشناسین شوتی هستین از نجوم .

قیفاووس (معادل عربی:سلطان ) یکی از پیکرهای آسمانی شمالی است. مساحت آن ۵۸۸ درجه مربع است.

اژدها هم یه اژدهای خوشگله توضیح نمی خواد . : YGREEN :

2."اسب و سوار " به کدام دو ستاره اطلاق می شود و در کدام صورت فلکی اند ؟ ( 7 نمره

در کنار ستاره ای به نام عناق ستاره ای به نام سها وجود دارد در اصلاین ستاره ها از هم بسیار دورند اما ما این دو ستاره را نزدیک به هم می بینیم .
این دو ستاره در صورت فلکی دب اکبر هستند .

3. به انتخاب خودتان ، راجع به یکی از صورت فلکی توضیح دهید . افسانه مربوط به آن صورت فلکی نیز بنویسید . ( 15 نمره)
صورت فلکی بره بَرّه یا حَمَل، صورت فلکی کوچکی در منطقةالبروج است که فقط دارای سه ستارهٔ اصلی رنگپریده به صورت مثلثی مختلف الاضلاع میباشد.
این صورت فلکی که صورت فلکی فروردین نیز هست داستان های زیادی داره که زیبا ترین اون ها داستان قوچ پشم طلاییه که به طور خلاصه ... :

در زمان های قدیم پادشاهی به نام آتاماس بود که با بانوی ابر ها نفله ازدواج کرد و از آون دارای دختری به نام هله و پسری به نام فریکسوس شد . پادشاه پس از یک زندگی مشترک طولانی همسر اول خودشو طلاق داد و با اینو ازدواج کرد . اینو نامادری بسیار بد جنسی بود او همیشه دو بچه را اذیت می کرد بنابراین زنان سرزمین خودشو متقاعد کرد که تمام بذر های غلات خود را برشته کنند ، تا مردم با قحطی و گرسنگی رو یه رو شوند . بعد او گناه این فاجعه را به گردن دو بچه انداخت و پادشاه دستور داد فریکوس را در معبد زئوس قربانی کنند . اما قوچی پشم طلایی که می تونست مثل انسان ها حرف بزنه ( از طرف نفله و خداند پیام رسنا هرمس اومده بود ) اومد و دو بچرو پشتش سوار کرد و به پایان دنیا برد در آن جا پادشاه آن کشور قوچ را قربانی کرد و پشمشو به درختی آویزون کرد . قوچ هم به پاس کار های نیکش به آسمان فرستاده شد این قوچ برای همه مقدس است .

( پروفسور اگه به من نمره ی کاملو ندی خیلی بد جنسی من سه ساعت نشستم تایپ کردم . )

ویرایش شده توسط فلور دلاکور در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ ۱۷:۱۶:۵۴
ویرایش شده توسط فلور دلاکور در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ ۱۷:۲۴:۰۹

بار دیگر سایتی که دوست می داشتم. :)

پیام زده شده در: ۲۰:۰۹ دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۰

وزیر دیگر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۶:۲۲ چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۲۲:۱۷ شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲
از اینور رفت!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 367
آفلاین
1. چه تعداد صور فلکی وجود دارد ؟ صور فلکی دور قطبی شمالی را نام ببرید و به اختصار مقداری راجع به آن ها توضیح دهید . (8 نمره )

ببین استاد ساده بگم من هیچ وخ وقت نکردم این همه رو بشمرم اصن گیریم اینا رو شمردم.. چه جوری بیام مال نیمکره ی جنوبی زمین رو بشمرم!؟

ولی تو کتابخونه ی عظیم کاخ ملکه نوشته 48 تا ولی تو هاگوارتز نوشته 88 تا .. خو ما الانم تو هاگوارتزیم شما همون 88 تا بنویس!

دور قطب.. هین.. دور و ور ستاره ی قطبی دب اکبر و اصغر و تقی.. هین! بله داشتم می گفتم دو تا دب، یه اژدها.. ذات الکرسی و زرافه و سیاهگوش و اینایی کم که قبلا گفتن هس به علاوه ی اینکه من توی نقشه ی آسمونی که ملکه بهم داده تو هر چهار فصل ذجاجه رو هم می بینم.

توضیح راجع به چی باس بدم الان؟! صورت فلکی ها، قطبیهاش، یا هر کدوم این شیش هفتا صورت فلکی قطبی؟
صورت فلکی ها یه تعداد ستاره بغل همن که هیچ وقت نفهمیدم بر چه اساسی به هم مرتبطشون کردن! دور قطبی ها هم ستاره های بالای سر زمینن یه جورایی حول و حوش قطب شمال (تو نیم کره شمالی) و هر فصل از سال که به آسمون نیگا کنیم می بینمشون.. داستان همشونم بخوایم توضیح بدیم در این موال نمی گنجه!

2."اسب و سوار " به کدام دو ستاره اطلاق می شود و در کدام صورت فلکی اند ؟ ( 7 نمره)

در مورد این یکی فقط حدس میشه زد!
من تو صورت فلکی فرس اعظم یه ستاره به اسم مرکب الفرس می بینم.. همینه آیا؟!

3. به انتخاب خودتان ، راجع به یکی از صور فلکی توضیح دهید . افسانه مربوط به آن صورت فلکی نیز بنویسید . ( 15 نمره)

من کل صورت فلکی های دوازده برجو و جبار و امراة المسلسله و خرسها و سگها و خرگوش و... رو بلدم! کدومو میخ وای تعریف کنم؟!

می خوای راجع به صورت فلکی دی ماه بگم!؟
خب جدی یا کاپریکورن همون پن (pan) رومی هاست که اگه کارتون هرکول رو دیده باشید یه چاق و یه لاغرش هرکولو پیدا کردن.. چی می گفتم؟! پن یه ساتیره.. ساتیر هم نگهبانهای باغها هستن. توی حمله ی تایتن ها ( که توی داستان دو ماهی که لینی تعریف کرد هم راجع بهش گفتن) یکی از تایتن ها میخواست پن رو اسیر کنه... پن هم می خواست مثل آفرودیت و اروس بپره توی رود و ماهی بشه که طلسمش رو دیر و ناقص اجرا می کنه و فقط نصف تنش به ماهی تبدیل میشه!

خوب بید؟!

یک روز جادوگر به سراغ جادوی واقعی می رود!

به یاد اغتشاشگران خوف:

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۸:۵۳ جمعه ۱۴ بهمن ۱۳۹۰

لینی وارنر

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۵۳ شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸
آخرین ورود:
۲۲:۰۶:۱۳ سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
از رو شونه‌های ارباب!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 5468
آفلاین
1.

ما امروزه 88 صورت فلکی رو میشناسیم که شماری از اونا حتی 5000 سال قبل از میلاد مسیح در کناره ی رودهای دجله و فرات شناخته شده بودن. یه تعدادیشونم تو یونان باستان به اونا اضافه شدن.

ستارگان و صورت های فلکی دور قطبی ستاره هایی هستن که در طول سال، همیشه میشه اون ها رو دید و همیشه بالای افق اند. ( در قطب شمال کره ی زمین )

خب حالا این صورت فلکی ها:
1.دب اکبر
2.دب اصغر
3.اژدها
4.قیفاووس
5.ذات الکرسی
6.زرافه
(البته من خودم سیاهگوش رو هم شنیدم ولی تو منابع دیگه موجود نبود واسه همین ننوشتم)

اما گفته میشه که شمار ستارگان دور قطبی شمالی با عرض جغرافیایی تغییر می‌کنه و با دوری از استوا افزایش می‌یابد. برای ناظری در 20 درجه شمالی ستارگان دب اکبر هم دور قطبی نیستن، طلوع و غروب می‌کنن و مدتی زیر افق می‌مانند، اما برای ناظری در 40 درجه شمالی ستارگان دب اکبر همه دور قطبی هستش.

2.

اون اسبه احیانا اسب بالدار نیس؟ در مورد این صورت فلکی افسانه‌ای کهن وجود داره که بر طبق اون پگاسوس یا اسب بالدار آسمان همون اسبی بود که پرسیوس یا برساوش سوار بر وان معشوقه ی خودش یعنی آندرومدا را از دست هیولای دریا نجات داده. سوارشم همین که گفتم نبود؟

هفتمین صورت فلکی بزرگ آسمان همین اسب بالدار( فرس اعظم ) یا PEGASUS هستش. این صورت فلکی به علت داشتن بخش مربعی شکل که ستاره آلفای اون متعلق به آندرومداست، یافتنش در آسمان کار مشکلی نیست و میشه اونو در قسمت پائینی آندرومدا با دنبال کردن راس المسلسه که در قسمت شرقی مربع است پیدا کرد.

3.

حوت یا همون ماهی خودمون!

بابلیای باستان ستاره های این صورت فلکی رو به صورت مادر و پسری نمایش میدادن که خودشونو به شکل ماهی در آوردن و یونانیا هم داستانی کاملا شبیه همینو میگن. آفرودیت، الهه ی عشق و پسرش اروس تحت تعقیب مردی به نام تیتونوس بودن که سرنوشت عجیبی داشت. اون هرچند که فناناپذیر بود ولی مث انسانای معمولی پیر میشد. تیتونوس که رومیا اونو به صورت غول نفرت آوری مجسم میکردن، در پی آفرودیت که رومیا اونو ونوس مینامن و پسر کوچیکش بود. قبل از اینکه تیتونوس بتونه به اونا برسه، مادره و پسره به دریا میپرن و خودشونو به شکل دو تا ماهی در میارن. بعد از این، اون دو ماهی از سوی خدایان به آسمون انتقال پیدا میکنن و به وسیله ی نوار پهنی به هم مرتبط میشن. این طریقه ی ارتباطی به عنوان نمود و نشانی از عشق مادری به شمار میاد.

پیام زده شده در: ۱۵:۰۴ جمعه ۱۴ بهمن ۱۳۹۰

هری جیمز پاترold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۲:۳۲ پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۲۱:۱۹ جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 232
آفلاین

چی؟ اینا را من باید بگم؟ والا به مرلین نمی دونم. یه لحظه صبر کنید ... انگار بغل دستیم داره یه چیزایی می نویسه ... چه قدر بد خطه ... آهان فهمیدم:

ما 78 تا صور فلکی داریم. اِ ... چرا خط میزنه این هی ... ببخشید 88 تاش تا حالا شناخته شده. صور فلکی دور قطب شمالی هم میشه به صور فلکی آندرومدا اشاره نمود. طبق افسانه ها این صور فلکی دختر یک پادشاه است.

2."اسب و سوار " به کدام دو ستاره اطلاق می شود و در کدام صورت فلکی اند ؟ ( 7 نمره)

به ستاره های هناق و سها(!؟) اطلاق میشه. والا نمی دونم در چه صورتی صور فلکیه چون بغل دستیم هم چیزی ننوشته ولی فکر کنم در موقعی صور فلکی میشه که در زاویه خاصی نسبت به ما قرار بگیره.

3. به انتخاب خودتان ، راجع به یکی از صور فلکی توضیح دهید . افسانه مربوط به آن صورت فلکی نیز بنویسید . ( 15 نمره)

صور فلکی که من ( البته بغل دستیم ) انتخاب کردم ( انتخاب کرده ) خرس بزرگه. این مشنگ ها بنا به تحقیقاتی که کردن میگن که این صور فلکی معروفترین صور فلکی در آسمان و مهمرین صور فلکی فروردین ماه است.

افسانه مربوطش هم اینه که معشوقهِ دخترِ پادشاه برای این که دختره محافظت بشه اون را فرتش می کنه تو آسمون و شکل یه خرسش در میاره. یعنی الان اون خرسه این دختر خانومس.

این شناسه قبلیمه

شناسه جدیدمه

ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک ولدک

ای جادوگران و ساحره ها. بدانید که هری مرد بزرگی بود. راه او را ادامه دهید.
ارزشی ولدک کش

تصویر کوچک شده تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۴:۲۸ پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۰

لیلی پاتر old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۴:۰۳ یکشنبه ۵ تیر ۱۳۹۰
آخرین ورود:
۴:۴۶ پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵
از هاگزمید
گروه:
کاربران عضو
پیام: 111
آفلاین

88تا صور فلکی رو ما امروزمی شناسیم صور های فلکی دور قطب شمالی عبارتند ازدب اکبر.تنین.دب اصغر.قیفاوس.جدی.سیاهگوش.زرافه.ذات الکرسی.

معروف ترین وپرنور ترین ستاره این صور فلکی جدی است .تشخیص ان بسیار اسان است .نقطه شروع دوستاره دبه ومراق درکاسه دب اکبراست که بانام قراولان معروف اند امتداد خطواصل این دو ستاره از جدی می گذرد که ان را با نام های ستاره قطبی الفا دب اصغر نیز می شناسند فاصله زاویه ای دبه تاجدی شش برابر فاصله میان دو قراول است

2."اسب و سوار " به کدام دو ستاره اطلاق می شود و در کدام صورت فلکی اند ؟ ( 7 نمره)هفت ستاره پر نور ، نقش دب اکبر (آب گردان) را پدید می‌آورد، چهار ستاره که کاسه را تشکیل می‌دهند با نامهای دبه ، مراق ، فخذ و مغرز معروفند که همگی اسامی عربی هستند: دبه به معنای خرس است و مراق به معنی گرده ، فخذو مغرز به ترتیب ران و بن دم خرس هستند. ستارگانی که دسته آب گردان را تشکیل می‌دهند به نامهای قائد ، عنان و جون موسومند که باز هم نامهایی عربی به معانی جلودار و بزغاله هستند. معنای دقیق جون هنوز مورد اختلاف است. در نزدیکی عناق ستاره کوچک سها قرار دارد. اعراب این دو ستاره را اسب و سوار می‌نامیدند و از ستاره‌ها برای آزمون دید خوب استفاده می‌کردند.

3. به انتخاب خودتان ، راجع به یکی از صور فلکی توضیح دهید . افسانه مربوط به آن صورت فلکی نیز بنویسید . ( 15 نمره)آندرومدا یک شاهزاده در افسانه های یونان است. پدرش Cepheus شاه حبشه بود که مادر و همسرش Cassiopeia بود که او تقویت کرد که اندرومدا از Nereids که ۵۰ حوری دریایی بودند زیباتر بشود. Nereids از این کار عصبانی شدند و از پدرNereus خود خواستند که قول دریا را Cetus برای حمله به حبشه بفرستد. برای ارام کردن انها Oracle از Cepheus خواست که فقط دخترش را در نزدیکی دریا ببندد تا ثول دریا فقط اورا ببلعد. Persues پسر زیوس . Gordon Medusa (عجوزه ی مارموی)را با کمک پوشش Athene کشت به صورتی که از این پوشش به عنوان یک آیینه برای پیدا کردن جای Gordon Medusa استفاده کرد.. تمامی کسانی که به Medusa نگاه میکردند به سنگ تبدیل میشدند.ولی بازتاب Medusa اینکار را نمیکرد. بعد از پیدا کردن جا توسط Persues او سر Medusa را با شمشیر از تن جدا کرد. اسب بالدار Pegasus از روی خون Medusa پرید. Persues وقتی با کفشهای پرنده هرمس (خدای بازرگانی) بر بروی حبشه قدم میزد. آندرومدا را دید که به یک صخره در ساحل بسته شده و غول دریا به او نزدیک میشود.Perseus این غول را توسط سر Medusa به سنگ تبدیل کرد و آندرومدا را نجات داد و بعد از آن با او ازدواج کرد.آندرومدا بعد از مرگ به یک صورت فلکی تبدیل شد.

در آسمان وادین او و شوهرش و Pegaus و غول دریا Cetus همسایگان او هستند.

دانش بهترین هدیه است وشجاعت بهتر

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.