هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

Re: هری پاتر یک کتاب کاملا سیاسی است !؟!؟
پیام زده شده در: ۱۳:۴۹ شنبه ۲۶ دی ۱۳۸۸

آمیکوس کرو

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۲۶ شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۸۶
آخرین ورود:
۲۰:۴۱ پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶
از اليا
گروه:
کاربران عضو
پیام: 367
آفلاین
جالب توضیح دادید لیلی اوانز.و نظرتون تا حد زیادی درسته.هری پاتر کتابیه که روش خیلی مانور شده و می شه.به نظرم بهتره نقد چند طرف رو بخونیم تا به نتیجه ی بهتری برسیم.یک طرف نقد های داخلی و طرف دیگه نقد هایی خارج از کشوره.نقد هایی از منتقدان معروف.البته اگه وقت خوندن و ترجه رو دارید.اینطوری به جمع بندی بهتری می رسیم.

ممنون

تصویر کوچک شده

خاطرات جادوگران...روز هاي اشتياق،ترس،فداكاري ها و ...

پیام زده شده در: ۹:۵۳ یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۸

آتنا

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۶:۰۸ دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۷
آخرین ورود:
۱۰:۲۵ دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۰
از همون جایی که تو هستی
گروه:
کاربران عضو
پیام: 38
آفلاین
لیلی عزیز
از توضیحات جامع و کاملت ممنونم ولی بحث من بیشتر سر اینه که آیا ا هری پاتر افکار و سیاست های صهیونیستی را ترویج می دهد؟

ببینید سیاسی بودن یه موضوع دلیل بد بودنش نیست!

باهات موافقم ولی اگر پای سیاست های صهیونیستی وسط بیاد اونوقت قضیه فرق می کنه .

ریشه ی شکل گیری این تفکر به حافظه ی تاریخی این ملت ها از تجربه ی تلخ استبداد و استعمار طولانی مدت بر می گرده.

منظورت اینه که چون مدتی تحت استعمار بودن خرافاتی شدن؟به نظر من که این یه واکنش طبیعیه که کسی که یه بار گزیده شده بیشتر احتیاط می کنه به قول معروف مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسه البته شایدم چون تجربه دارن می دونن این غربیا چه مارمولکایی هستن.

ولی در کل با بقیه ی توضیحاتت موافقم هر چند که از جمله
"داستانی با درون مایه ی رئالیسم وارد سرزمین های شرقی با ریشه های ایدئالیستی می شه."
چیز زیادی دستگیرم نشد . خیلی فنی بود.

ویرایش شده توسط ورونیکا در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۲۹ ۱۲:۲۶:۱۹
ویرایش شده توسط ورونیکا در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۲۹ ۱۲:۲۹:۵۱
ویرایش شده توسط ورونیکا در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۲۹ ۱۲:۳۴:۵۵

بیا دنیا بسازیم

نه با دنیا بسازیم

پیام زده شده در: ۳:۰۹ یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۸۸

لیلی اوانز

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۳۷ سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۰:۴۶ چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴
گروه:
کاربران عضو
پیام: 571
آفلاین
با سلام!
انگار بعد از کلی وقت یه تاپیک پیدا شد که من بیام توش نظر بدم

خب اول از همه باید بگم که تعریف شما از واژه ی " سیاسی" یه چیز خیلی خفنیه که باعث می شه حتی منم که 5 ساله با این مقوله سر کار دارم ازش بترسم!

ببینید سیاسی بودن یه موضوع دلیل بد بودنش نیست! پس لازم نیست اینجوری قضیه رو تبدیل به یه درگیری بزرگ کنید.

موضوع بعدی هم اینه که مطمئناً سیاسی بودن به معنی ضد اسلام بودن، ضد شرق بودن، استعماری بودن و ... نیست.

قبل از هر چیز باید بگم به نظر من داستان هری پاتر در نگاه کلی یک نوشته ی سیاسی نیست. به این معنی از نظر قالب موضوعی به این دسته تعلق نمی گیره و از نظر ادبی یه داستان فانتزی مربوط به گروه سنی نوجوانانه.

حالا موضوع بعدی اینه که آیا می شه توی این داستان نماد ها و نشانه های مربوط به سیاست پیدا کنیم؟ جواب از نظر من مثبته.
منظور از این ادعا این نیست که هر چیزی رو مثل چشم بادومی بودن چو یا رنگ ها و حیوانات و اعداد و ... بدون استدلال به سیاست ربط بدیم.
متأسفانه یه تئوری بین ما ایرانی ها و بین بیشتر مردم جوامع توسعه نیافته رایجه به اسم "تئوری توطئه". این تئوری مبتنی بر این موضوعه که توی هر اتفاقی دست عوامل بیگانه و دشمنان فرضی رو دخیل بدونیم. ریشه ی شکل گیری این تفکر به حافظه ی تاریخی این ملت ها از تجربه ی تلخ استبداد و استعمار طولانی مدت بر می گرده. به طوری که اگه مثلاً امسال بارون نیاد و زمین های فلان روستا خشک بشه باز هم مطمئناً یه پای قضیه استعمار پیر انگلیسه.

اگه منظورتون از سیاسی بودن هری پاتر این چیزاست کاملاً مخالفم.
حالا برای بررسی علمی تئوری وجود نماد ها و فاکتورهای سیاسی در هری پاتر باید به 2 تا موضوع توجه کنیم.
1) سیر اندیشه ی سیاسی خاص در داستان
2) وجود نماد ها

در مورد اندیشه سیاسی موجود در داستان من یه تحقیق در دست انجام داشتم که متأسفانه مکتوب و منسجم نشد به خاطر کمبود وقت. نظر شخص من اینه که به خاطر بافت جامعه ای که داستان های فانتزی معاصر در اونها شکل گرفتن همه ی اونها از جمله هری پاتر پیرو مکتب سیاسی رئالیسم هستن و این پارادایم رو بین خواننده هاشون که بچه های جوامع خودشون هستن ترویج می کنن. تضاد از اونجایی شروع می شه که داستانی با درون مایه ی رئالیسم وارد سرزمین های شرقی با ریشه های ایدئالیستی می شه. ( این بحث مفصل تر از اینه که بخوام اینجا ادامه ش بدم)
فقط به این نکته اشاره می کنم که در رئالیسم عنصر اصلی سیاست رو "قدرت" تشکیل می ده. صرف نظر از اخلاقیات و ارزش ها، در نهایت کسی پیروزه که قدرتمند تره و بهتر می تونه از قدرتش استفاده کنه.

اندیشه ی بعدی موجود در هری پاتر "لیبرالیسمه". آزادی و باز هم آزادی. هری و دوستانش به عنوان نماد انسان های مطلوب هیچ وقت در گیر و بند قوانین مدرسه و جامعه خودشون رو محدود نمی کنند. هیچ تأکیدی بر مساوی بودن آدم ها نمی شه و هر کس به میزان توانایی و قدرتش از آزادی هایی که می تونه بهش دست پیدا کنه بهره مند می شه.
نماد قوی این مسئله در داستان وجود وزارت سحر و جادو به عنوان یک نهاد دولتیه. در حالیکه قدرت اصلی داستان رو عملاً جادوی قوی و ذهن خلاق دامبلدور تشکیل می ده. اینجاست که به اندیشه ی بنیادین لیبرالیسم بر می گردیم یعنی نگاه به دولت به عنوان یک "شر لازم". چیزی که ناچاریم اونو داشته باشیم درحالیکه به هیچوجه موضوع مطلوبی نیست.

موضوع بعدی که باز هم در پرتوی رئالیسم تعریف می شه حضور پررنگ "ماکیاولیسم" از دید مثبت اون در تمامی جریان داستانه. این تئوری قابل دفاعه که رولینگ در جایگاه اعاده حیثیت ماکیاولی، پدر اندیشه رئالیسم عمل می کنه و با قالب بندی شخصیت محبوبی مثل دامبلدور در چارچوب شخصیت "شهریار" ِ ماکیاولی، در واقع بدگویی های صورت گرفته نسبت به این شخصیت پر حاشیه ی تاریخ سیاست رو پاک می کنه.

2) نمادها: مطمئناً منظور از نماد چیزهایی مثل طلسم و رنگ و نور و اعداد نیست. ما باید این موضوع رو در چارچوب کلی تری بررسی کنیم. این بحث خیلی مفصله اما من به عنوان نمونه در مورد همون بخش مربوط با ماکیاول صحبت می کنم. حضور پررنگ نمادهای حیوانی در این کتاب نه بصورت جزء بلکه به طور کلی ما رو به یاد یادگیری از طبیعت می ندازه که مورد تأکید سیاست شناسان قرون قبل بوده. ماکیاول در تدریس اصول سیاست به شاهزاده ی ایتالیا، داستانی رو نقل می کنه که در اون پادشاه برای یادگرفتن اصول مملکت داری به جنگل می ره تا با سانتور ( موجود نیمه اسب - نیمه انسان) ملاقات کنه و از اون راهنمایی بگیره. پادشاه در این کتاب به بهره گرفتن از روباه صفتی و شیر صفتی به موازات هم توصیه می شه.
جالبه بدونید اسامی شخصیت های هری پاتر رو هم (با اینکه به نظر می رسه بیشتر ریشه ی یونان باستانی داشته باشند) می شه در کتاب شهریار ماکیاول پیدا کرد. از جمله اسم سوروس که این موضوع تئوری تأثیر پذیری رولینگ از ماکیاول رو پر رنگ تر می کنه.

خب فکر می کنم در همین حد کافی باشه.
موفق باشید.

پیام زده شده در: ۹:۲۴ شنبه ۲۱ آذر ۱۳۸۸

آتنا

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از همون جایی که تو هستی
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
آمیکوس عزیز
اتفاقا منم دنبال نکات قابل توجه تری بودم ولی خب عقل هیچکس بیشتر از این قد نداد به خصوص این که اینجا یه سایته کاملا هری پاتریه و خیلیا به کل منکر سیاسی بودن کتاب ها هستند البته در این بین نظرات جالبی هم بود دیگه بی انصافی نکن . به هر حال خوشحال میشم اگر نظر خودت و احیانا نکات سیاسی که از کتاب ها استخراج کرده ای رو به ما هم بگی شاید با هم فکری تونستیم بحث رو به یه جایی برسونیم .

بیا دنیا بسازیم

نه با دنیا بسازیم

پیام زده شده در: ۱۹:۰۱ یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۸

آمیکوس کرو

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۲۶ شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۸۶
آخرین ورود:
۲۰:۴۱ پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶
از اليا
گروه:
کاربران عضو
پیام: 367
آفلاین
هووم.بهتره این بحث به یه جایی برسه. یه نتیجه ی درست و حسابی. من هرچی به گفته های ورونیکای عزیز و ... دقت کردم یا چیزایی که خودم دنبالشون گشتم , متوجه نکته قابل توجه سیاسی نشدم.بهتره دنبال چیزایی باشیم که تاثیر غیر مستقیم دارن. نه رنگ طلسم یا چشم هری یا ققنوس و شیر.

***توصیه می کنم اگه وقت دارین نظرات قبلی رو بخونید!

ویرایش شده توسط آمیکوس کرو در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۱۵ ۱۹:۰۶:۵۲

تصویر کوچک شده

خاطرات جادوگران...روز هاي اشتياق،ترس،فداكاري ها و ...

پیام زده شده در: ۱۶:۴۰ شنبه ۲ آبان ۱۳۸۸

سيريوس بلك قدیمی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۵:۰۰ یکشنبه ۲۸ تیر ۱۳۸۸
آخرین ورود:
۱۶:۲۲ چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴
از موتور خونه جهنم !
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 1086
آفلاین
والا، همينو بگو. ورونيكا شما هم موضوع رو كشش نده ديگه.
همين جا با يه صلوات بحث رو ختم كنيد. اللهم صلي علي...

ویرایش شده توسط سیریوس بلک در تاریخ ۱۳۸۸/۸/۲ ۱۶:۴۵:۱۰

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۳:۲۸ شنبه ۲ آبان ۱۳۸۸

دابیold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۰:۳۱ شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
آخرین ورود:
۱۱:۴۸ پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۰
از اتاق شکنجه
گروه:
کاربران عضو
پیام: 275
آفلاین
راستش نمی دونم چی بگم اما ورونیکا جون حالا شما چه اصراری داری هری پاترو به سیاست بکشونی البته از این انگلیسهای سیاست مدار هر چی بگی بر میاد

[b] به یاد شناسه ی قبلیم:«د�

پیام زده شده در: ۱۱:۰۹ شنبه ۲ آبان ۱۳۸۸

آتنا

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از همون جایی که تو هستی
گروه:
کاربران عضو
آفلاین
نیمفادورا میگه :
نقل قول:

به جای ققنوس که نماد و برآمده از شرقه یه پرنده دیگه می گذاشت ؟یا به جای شیر گریفندور ؟اگه شما میگید اونا از اهمیت و قداست رنگ سبز برای ما خبر دارن پس قطعا اینم باید بدونن که شیر هم یه جورایی نماد ایرانه نه؟ به هرحال من فکر نمی کنم کتاب سفارشی یا با قصد سیاسی نوشته شده باشه

به نظر من انتخاب ققنوس برای این بوده که ققنوس یک پرنده افسانه ای و پرقدرت است . خب اگه میومدن یه گنجشک انتخاب می کردن اونوقت اون گنجشک چکار می خواست بکنه ؟ شیر هم که خب سلطان جنگله و میتونه به این معنی باشه که گریفندور همیشه پیروزه . بعدشم حالا بیان چندتا حیوان شرقی بذارن تو کتاب جز اینه که شرقیا بیشتر خوششون میاد؟ در رابطه با سفارشی بودن کتاب هم خود من احتمال کمی میدم و با نظر الیور وود بیشتر موافقم . ولی خب اینم نظریه است دیگه !
دابی میگه :
نقل قول:

کار گردان و نویسنده سعی نداشتن کتاب و فیلمی که مال بچه هاست رو سیاسی کنند و به صهیونیست یا توهین به مذهب یهود ربط بدن اونا اگه بخوان همچین چیز هایی رواج بدن سو زه های بهتری می تون گیر بیارن تا اینکه بخوان با نمایش هری پاتر توهین به مذهبو نشون بدن

ذهن بچه ها بسیار مستعد است و مثل زمین آماده کشته . حالا فکرشو بکن یه کتاب پرتیراژ که افراد زیادی خوندن میخواد تبدیل به فیلم بشه . خدا وکیلی سوژه از این بهتر سراغ داری ؟

بیا دنیا بسازیم

نه با دنیا بسازیم

پیام زده شده در: ۱۵:۱۸ جمعه ۱ آبان ۱۳۸۸

نیمفادورا تانکسold2

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱:۴۶ دوشنبه ۶ مهر ۱۳۸۸
آخرین ورود:
۱۱:۰۵ چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۸۹
گروه:
کاربران عضو
پیام: 3
آفلاین
من که از همون اول هم گفتم بحث فیلما جداس منم میتونم کلی فیلم وکارتون ردیف کنم که توش پر از اشاره های این جوریه حتی توی همین فیلمای هری پاتر بحث من کتابا ورولینگه من میگم رولینگ قصد خاصی در استفاده از رنگها نداشته همین. در مورد چو منم قبول دارم که بازیگرش اصلا خوشگل نبود من فقط سلیقه اونا رو گفتم تازه چوی توی کتاب حتما خیلی خوشگلتر از بازیگرش بوده که هری عاشقش شده یاد آوری میکنم اینجا بحث سر کتاباس نه فیلما!

پیام زده شده در: ۱۶:۴۸ پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۸۸

دابیold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۰:۳۱ شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
آخرین ورود:
۱۱:۴۸ پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۰
از اتاق شکنجه
گروه:
کاربران عضو
پیام: 275
آفلاین
خوب این نشونها هم جای تا مل داره من تا حدی حرفتو قبول دارم سیریوس جان اما بازم میگم من فکر نمی کنم این رنگها واسه فیلم و کتاب تعبیری باشه حد اقل از دید کارگردان ونویسنده

[b] به یاد شناسه ی قبلیم:«د�

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.