هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   2 کاربر مهمان

پاسخ به: نقدستان محفل ققنوس
پیام زده شده در: ۱۸:۵۹ دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳

جینی ویزلی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۹:۴۵ پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۳
آخرین ورود:
۲۲:۱۹ دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳
از م نپرس!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 125
آفلاین

قدم قدم تا روشنایی، از شمعی در تاریکی تا نوری پرابهت و فراگیر !
میجنگیم تا آخرین نفس !!
میجنگیم برای پیروزی !!!
برای عـشـــق !!!!
برای گـریـفـیندور !!!!!

ارزشی انفجاری

تصویر کوچک شده

شناسه قبلی:لاوندر براون

پیام زده شده در: ۲۲:۴۵ یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

گلرت گریندل والد

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۶:۳۱ چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۱
آخرین ورود:
۱۶:۱۲ شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۳
از عقلت استفاده کن، لعنتی!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 513
آفلاین
آلبوس، اگه میشه اینو برای من نقدش کن.

راستش این روا اصلاً نمیتونم طنز بنویسم؛ یکم روحیه ام ضعیف شده... امیدوارم این که برای نقد آوردم رول قابل قبولی باشه.

هوش بی حد و مرز، بزرگترین گنجینه ی بشریت است!

Elder با نام علمی Sambucus از خانواده Adoxaceae به معنای درخت آقطی است؛ در حالی که یاس کبود جزو خانواده ی Oleaceae (زیتونیان) میباشد؛ کلمه ی Elder در Elder wand به جنس چوب اشاره میکند و صرفا بدین معنا نیست که این چوب قدیمی ترین چوب باشد.

تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۹:۳۱ یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳

آلبوس دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۵:۲۳ چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۸۷
آخرین ورود:
۱۹:۵۶ سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳
از تو دورم دیگه!
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 586
آفلاین
نقد پست دنیای وارونه فلورانسو

فلورانسوی عزیز.
صحبت های دفعه ی پیشمون راجع به صاحب سبک بودن رو به یاد داری؟ یقینا به یاد داری چون من توی سطرهای نوشته ت اثراتش رو می دیدم. اما به هر حال همون طور که دفعه ی قبل بهت گفتم این حاصل یک روز و دو روز و حتی یک ماه نیست.

فکر نمی کنم کسی از زمان دقیق بروز سبک توی نوشتنش اطلاعی داشته باشه. مثل این می مونه که یه روز از خواب بلند میشی و می بینی که نوشته هات همه یه حال و هوای خاصی دارن!!

در مجموع می خوام بهت بگم که انتظار نداشته باش فعلا دیگه کاری برای سبکت انجام بدیم چون با جهت دهی نباید رشد کنه.. به دلیل اینکه اون وقت دیگه سبک تو نیست، تقلیدی از سبک من یا سبک تو ذهن منه. بنابراین سبک رو به عهده ی خودت می ذارم تا یه روز شاهد باشیم که وسط نوشته هات سبک سبز شده!

امروز می خوام راجع به شخصیت پردازی صحبت کنم. داشتم فکر می کردم اول شخص نوشتن از زبان هری چطور می تونست باشه اگه رولینگ می خواست بنویسه. نوشتن از زبون یه پسر نوجوون که به حد اعلا تحت فشار قرار گرفته.. پر خشمه، وسایل نقره ای دفتر دامبلدور رو همین چند ساعت پیش.. یه نفر رو از دست داده! پر از غم و بعض و احساسات در هم و برهم دیگه ست. ما باید این چیزها رو نشون بدیم این طور نیست؟

غم ها رو لا به لای سطرها میشه دید و حسرت هری رو و یه جایی یه شجاعت و امید گریفیندوری که بهش میگه قوی باش. اینا قابل ستایشن ولی هنوز یه چیزی برای هری بودن کم داره.. اون خشم رو؟ اون یکدندگی نوجوانانه؟ حس قهرمان بودن؟ یه کمی با هری داستان ما مغایره.. فقط یه کم.

یه چیزی که حتما می خوام دفعه های بعد راجع بهش صحبت کنیم شخصیت پردازی برای "فلورانسو"ئه.. ما باید در مورد این که بانو فلورانسوی قصه مون توی طنز و توی جد چطور باشه بعدا با هم صحبت کنیم.. می تونه از طریق پیام شخصی باشه بازم!

*املای صحیح کلمه جرئت هم اینطوریه!

** پستت رو فارق از تاپیکش نقد کردم و اینو فقط به عنوان یه نکته می گم برات. تاپیک دنیای وارونه یه تاپیک تک پستیه که توش هرچیزی وارونه ست. این که تا چه حد همه چیز وارونه باشه هم بستگی به نویسنده داره. فقط تاکید تاپیک روی وارونه بودن داستان یا اجزاشه.. پست شما این بار وارونه نبود.

موفق باشید فرزندم!

باید از چیزی کاست.. تا به چیزی افزود!تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۹:۱۸ شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳

فلورانسو

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۷:۱۰ پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۳
آخرین ورود:
۱۹:۰۴ چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 350
آفلاین
اينو براي من نقد كنيد لطفا.

تصویر کوچک شده

I'm James.

پیام زده شده در: ۲۰:۳۶ دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳

آلبوس دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو دورم دیگه!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
نقد پست خاطرات یاران ققنوس فلورانسو

خانم فلورانسو!

قبل از هر چیز می خوام بدونم در مورد لینک دادن یه توضیح مختصری بدم. چه توی قسمت پاسخ سریع پایین صفحه و چه تو صفحه اصلی پاسخ ها.. آیکونی به این شکل هست که می تونید ازش استفاده کنید برای لینک دادن. فقط کافیه روش کلیک کنید و اون خودش شما رو راهنمایی می کنه.

و اما پستتون.. بهترین و مناسب ترین کلمه ای که در توصیفش می تونم بگم اینه: «استاندارد» نوشته ی شما همه ی حداقل ها و قوانین و چهارچوب های لازم برای نوشتن رو رعایت کرده بود. فضاسازی ها به اندازه ی کافی بود. داستان به اندازه ی کافی توضیح داده شده بود و نه مبهم بود و نه بیش از حد تشریح شده بود. پاراگراف بندی با دقت انجام شده بود و علائم نگارشی هم.

البته تو پرانتز بگم که از این که کی بوردتون " آ " نداشته با خبرم. نمی دونم چرا ولی به هر حال اگه من به جای شما بودم. از یکی از متن های دم دست یه آ کپی می کردم و هر جا که نیازش دارم توی متن پیست ـش می کردم.. فقط یه Ctrl + V نیاز داره!

خوش بختانه می تونم خدمتتون عرض کنم که شما به نقطه ای رسیدید که می تونید پرواز کنین.. یعنی به اندازه کافی رشد کردید در زمینه نوشتن به سبک جدی که دیگه بتونین راه خودتون رو پیش بگیرید. اما چطور..

خانم.. به نظر من به محض این که نویسنده به مرز حداقل ها رسید باید راه خودش رو در پیش بگیره. باید کاری کنه که نوشته هاش متمایز بشن. به قولی باید امضای خودش رو روی نوشته ش قرار بده. یعنی نو آوری های خودش رو داشته باشه. داستان رو به سبک خودش روایت کنه نه به سبک استاندارد.. یا شبیه به کس دیگه.

نکته ی بسیار ظریفی هستش اما توضیح دادن و یاد گرفتنش بسیار سخته و تنها راه بدست آوردنش بسیار نوشتنه. شما در مسیر همین بسیار نوشتن ها به جایی می رسید که هر کدوم از اعضا با خوندن اولین سطر نوشته می تونن بفهمن کار شماست.

اون اوج یک نویسنده ست و من و باقی نقد کننده های سایت با کمال میل تا اون نقطه شما رو همراهی می کنیم.

نقد پست خانه شماره دوازده گریمولد فلورانسو

برای همین نقد پست ها رو جدا کردم.. چون این یکی طنزه! ما طنز رو خیلی دوست داریم فرزندم!

خانوم فلورانسو.. عده ای توی همین جادوگران خودمون عقیده دارن که طنز نوشتن کار بسیار ساده ای هستش و یه عده ی دیگه هم معتقدن که به حد مرگ سخته! البته هیچ کدوم هم اشتباه نمی کنن..

طنز نوشتن در عین سادگی بسیار هم سخته! اما قبل از این که بخوام توصیه و نصیحتی راجع به طنز نوشتن ارائه بدم باید بگم که یه ایراد فنی داریم تو پست شما همچین از بیخ و بن! در واقع آخر پست تدی داشتیم که:

نقل قول:
هواپیما همچون سریال لاست از وسط دو نیم شد!

بله فرزندم.. هواپیما به طور کلی نصف شد و نصف شدن هواپیما، نصف شدن کیک و کلوچه و نون شیر مال نیست! منفجر میشه فرزندم.. منفجر!

و اینجا جاییه که می رسیم به نصایح من! توی سبک طنز می تونه هر اتفاقی بیوفته. حالت استانداردش اینه که مثل یه کاریکاتور ایرادات و جزئیات رو بزرگ نمایی می کنیم و داستان رو مثل یک کاریکاتور برای مخاطبمون روایت می کنیم اما خلاقیت نویسنده می تونه اونجا باشه که اتفاقات خارق العاده ای رخ بده.

چرا نشه؟ هواپیمای داستان ما می تونه مثل یه گلابی از وسط نصف بشه اصلا چون پستمون طنزه و دلمون می خواد! همین دلیل کافیه ولی نکته اینجاست که شما باید این ایراد رو به نمایش بذارید. باید این نصف شدن هواپیما به حالتی غیر عادی به چشم بیاد تا باعث خنده بشه.

پست شما یک چیز دیگه هم کم داشت. «شکلک».. شکلک ها مثل چاشنی می مونن. زیاد بودنشون مشکل ایجاد می کنه و کم بودنشون هم همینطور. باید به اندازه ای توی متنت شکلک داشته باشی که نه شور بشه و نه بی نمک.

همین.. موفق باشید خانوم!

پیام زده شده در: ۱۴:۰۱ دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳

فلورانسو

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
بفرماييد اينم يه پست واسه اينكه دوتا نقد رو با هم بزنيد. منتظر يه چيزي شبيه همين بوديد درسته؟
پس اينم نقد كنيد لطفا.

http://www.jadoogaran.org/modules/new ... wtopic.php?post_id=288795

تصویر کوچک شده

I'm James.

پیام زده شده در: ۱۱:۴۰ پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳

فلورانسو

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
اين رو براي من نقد كنيد لطفا.

http://www.jadoogaran.org/modules/new ... wtopic.php?post_id=288112

ویرایش شده توسط فلورانسو در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۲۰ ۱۳:۱۹:۴۶

تصویر کوچک شده

I'm James.

پیام زده شده در: ۲۱:۰۰ چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳

آلبوس دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو دورم دیگه!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
نقد پست محله پریوت درایو فلورانسو

نقل قول:
قبل از ارسال پست و بعد از ارسالش ، حداقل یک بار پستتون رو با صدای بلند برای خودتون بخونین که مشکل های تایپی و املایی و تفاوت لحن ادبی و محاوره ای خودشونو نشون بدن.

این شد 75698086783620 بار!

بانو فلورانسو.. اینو من نگفتم، جیمز سیریوس پاتر گفته و حقیقت هم داره. توصیه ی اول من به شما اینه که بعد از نوشتن پستت یک دور از روش بخونی تا مطمئن بشی که هیچ اشکالی نداره.

زیاد پیش اومده که بعد از بازخوانی پست آدم به این نتیجه برسه که این جمله بد گفته شده و فلان جای داستان مشکل داشته و "عع! اینجا که سبک معیار نوشتم و اونور محاوره، پس باید عوضش کنم." اینجا «آ» رو «ا» نوشتم." "اینجا یه "«و» کمه" و این مسائلی که بعضا به خاطرشون از فاجعه ی نابود کردن سوژه جلوگیری شده حتی! شوخی!؟ نه فرزندم.. امتحانش مجانیه، شما می تونی دفعه ی بعد این روش رو امتحان کنی.

و این که.. حتما برای تیترهای نوشته ت از فونت بولد شده استفاده کن.. برای دیالوگهات بعد از "-" یه فاصله بذار.

و.. هوووم.. از ظاهر پستت که بگذریم -چون با موارد بالا کاملا حل میشه- به درون مایه ش می رسیم. حقیقت اینه که تیکه های طنز و خنده دار خوبی داشت. اما همیشه این احتمال وجود داره که با بهترین جزئیات و مصالح یه کل نامطلوب داشته باشیم. تنها دلیلشم نحوه ی ترکیبشونه.

یه اشتباه این بود که هری رو آورده بودی توی خونه ی خانم فیگ، تو پستهای قبلی اینجا نبود خب. یه جاهایی رو باید توضیح می دادی برامون اینقدر سریع ازش رد شدی که نفهمیدیم چی شد! الان که بازم پستو می خونم می بینم به طور کل این جا به جایی هری و دیالوگ هاش و تمام اثراتی که روی داستان گذاشت، مشکل اصلیه.

پست، پست ِ طنزه و هر اتفاقی می تونه توش بیوفته. مثلا می شد محفلیا دعوت خانوم همسایه رو قبول کنن و باقی پست همه ش اختصاص پیدا کنه به همون دختری که پشت تلفن بود، یهو همه ی حاضرین که ندید بدید بودن مشتاق می شدن با اون دختر حرف بزنن و خب جالب بود به نظرم.

در واقع فقط کافیه یه کمی به داستان جهت داده باشی و بعد از اون می تونی هر کاری که دلت می خواد توی پست طنزت انجام بدی!

با تمرین بیشتر و خوندن پستهای بیشتر به طور ناخودآگاه شما این هنر موقعیت شناسی رو یاد میگیری و می آموزی که کجا چه سوژه ای مناسب تر عمل می کنه.. راه حل فقط همینه، بیشتر خوندن و بعد از اون بیشتر نوشتن.

موفق باشی!

پیام زده شده در: ۱۷:۳۶ جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۳

فلورانسو

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
اينو براي من نقد كنيد لطفا.

http://www.jadoogaran.org/modules/new ... wtopic.php?post_id=287323

تصویر کوچک شده

I'm James.

پیام زده شده در: ۱۱:۵۰ پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳

آلبوس دامبلدور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
آخرین ورود:
از تو دورم دیگه!
گروه:
شناسه های بسته شده
آفلاین
نقد پست محفل به روایت فتح گلرت گریندلوالد

خب اینم از پست طنزمون! خیلی خوب بود پست طنز همین باید باشه در واقع. کاملا آزادانه انجام میشه، مهم نیست که سوژه چی هست شما می تونی یه صحنه ای رو آماده کنی و کل پستت رو همونجا توصیف کنی و اصلا ایرادی هم نداره، فقط کافیه که خنده دار باشه.

من هنوزم بهت توصیه می کنم سمت جدی نویسی نرو فعلا چون طنزت داره خیلی خوب پیشرفت می کنه و در آینده ای نه چندان دور تو و یوآن از طنز نویسای برتر محفل خواهید شد. البته از بین اعضای جدید عزیزم.. من و جیمز فرق داریم باباجان!

اما..
شیطنت می کنی جناب گریندلوالد! بی ناموسی نویسی؟! فنر شکسته!؟ خواهر و مادر ملتم که از جلوی مانیتور رد نمیشن احتمالا؟! ها؟!

این مدل نوشته های خارج از چهارچوب (!) رو که توی ایفای نقش جادوگران از دیرباز بهش می گفتیم بی ناموسی نویسی، یه مرز خیلی باریک به اندازه ی تار مو از نوشته های منشوری جدا می کنه. باید حواست باشه چی میگی..

البته من مشکلی ندارم با این نوشته ها وقتی از مرز نشده باشن.. هرچیزی که خنده دار باشه به نظرم خوبه ولی تا وقتی که تابلو نشده باشه. البته هستن کسایی که به طور کلی با این جور نوشتن مشکل دارن.. مثلا همین جیمز خودمون. این پست رو بخونه از انجمن معلقت می کنه! !

الانم اگه بیان منو در حال پند و اندرز دادن برای رواج بی ناموسی نویسی ببینن با چماق میوفتن دنبالمون.. من یه نصیحت دارم که بهت می گم، بعد از اون دیگه باید با هم فرار کنیم!

به اون مرز دقت کن! هیچ وقت تیکه های بی ناموسیت نباید واضح باشن.. هیچ وقت.. الانم فقط بدو.. run for your life!

نقد طنزمونم خودش پست طنز شد! :|

چشمم روشن!
رواج بی ناموسی نویسی در حوزه ی استحفاظی من؟! گلرت که سهله، یه بار دیگه ببینم خودتم معلق میکنم پروفسور دامبلدور.

ویرایش شده توسط جیمز سیریوس پاتر در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۶ ۱۴:۳۸:۰۴

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.