هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

Re: بالاخره ایده ی هری پاتر از کی گرفته شده ؟
پیام زده شده در: ۱۶:۵۱ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

هپزيبا اسميتold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۷:۴۸ چهارشنبه ۱ تیر ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۱۴:۵۱ چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۸
از از جهندم سياه همسادتونم نمي شناسي؟؟؟؟؟؟
گروه:
کاربران عضو
پیام: 998
آفلاین
ببينين طبق حرف هاي شما ايده هري پاتر يعني چي ؟؟؟
الان بيشتر افسانه ها يا بهتره بگم همشون راجع به خير و شر و پيروزش خير بر شر صحبت ميكنن .
پس اين منظور ما از ايده نيست .
اين قسمت از كار رولينگ كپي محضه چون افسانه يعني اين مثل ارباب حلقه ها يا همون اديسه .
مساله مهم روش ابراز و نوشتن افسانست كاري كه به ذهن رولينگ خطور كرد شما فكر ميكنين اگه همين محوريت اصلي رو يه نويسنده ديگه ادامه ميداد به جذابي هري پاتر ميشد ؟ مهم روش جلو بردن داستانه نه ژانر هاي فانتزي كه الان خيلي از موضوع هاي كتاب ها شده ... هنر رولينگ اين بوده كه يه داستان رو كه خيلي هم براي ادم ها كسل كننده شده بوده رو تغيير داد اون افسانه رو براي ما قابل هضم تر كرد . من فكر ميكنم منظور از ايده اين باشه .

پنهان شده ام

پشت ابر چشمهايم...

باران در اتاق من است...

خالي هاي اتاقم را

از تصوير زنده ي نامش پر مي كن

پیام زده شده در: ۱۲:۳۷ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

توبیاس اسنیپ

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۴۰ یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۱۵:۴۲ شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۵
از پیش پدرخوانده
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 294
آفلاین
من با حرف آقای آناکین مونتاگ موافقم
ایشون حرف درست و به جایی زدند
برای مثال بیشتر اسم مکان ها و اشیا و آدمها برگرفته از کلمات لاتین ، کلمات یونانی، تخیلی و تاریخی هستند که مناسب با شخصیت براشون اسم گذاری شده...
و همین طور ورد ها
بیشتر ورد ها ( احتمالا همه ی ورد ها) لاتین هستند مانند لومونیوس ( لوموس) که به معنای روشنای در زبان لاتینه...

فقط فروم وجود دارد و کسانی که از زدنش عاجزند

[b]فقط اسل

پیام زده شده در: ۱۲:۳۴ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

ورونیکا ادونکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۸ یکشنبه ۴ تیر ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۴:۲۲ دوشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۰
گروه:
کاربران عضو
پیام: 404
آفلاین
در جواب آناکین مونتاگ:

من همیشه عقیده دارم که نویسنده ها محور اصلی داستان هاشون بالاخره به یه طریقی به ذهنشون خطور می کنه... می تونن با دیدن یه صحنه، یه تراژدی بزرگ خلق کنن... یا کلاً تخیلشون قوی باشه و در آخر – مهم ترین چیزی که باید بهش اشاره کرد – اینه که یه نویسنده با خوندن داستان دیگه یی یه داستان تازه در ذهنش شکل بگیره... این معمول ترین روش داستان نویسی است... اما شما دو تا موضوع رو با هم اشتباه گرفتین... بله ایده گرفتن نه تقلید... برین گروشام گرینج رو بخونین حتی یه شخصیتش دقیقاٌ عین سدریک دیگوریه... از لحاظ ظاهر... این که یه دختره که شخصیت اصلی داستان از اون خوشش میاد با اون پسره دوست می شه... توی یه مسابقه ای که تو مایه های تری ویزارده با هم رقابت می کنن و... این فقط یه نمونه ی کوچیکشه... ببینین به اینا نمی گن ایده، می گن تقلید !
ایده یعنی این که نویسنده با خوندن داستان دیگه یه داستانی متفاوت با همون اثر خلق می کنه... اما تقلید یعنی این که عین همون اثر رو خلق کنی اما فقط فضایش رو تغییر بدی !
من یه نمونه ی تقلید می گم و یه نمونه ی ایده... مثلاً سی اس لوئیس که خالق سری کتاب های سرزمین نارنیاست، دوست صمیمی تالکین بوده... همیشه عاشق ارباب حلقه ها بوده و بعد از این که کتاب اون رو خونده، محور یه داستان دیگه در ذهنش شکل می گیره... در صورتی که سرزمین نارنیا هیچ شباهتی به ارباب حلقه ها نداره و این می شه ایده... حالا تقلید مثل تقلید رولینگ از آنتونی هوروویتس است که دیگه نیازی به توضیح نداره !

خب حالا در مورد این جمله:
« پسری که جادوگر بود و نمی دانست که یک جادوگره ! »
این هری پاتر بود و حالا گروشام گرینج هم یه پسری بود که جادوگر بود و اون هم نمی دونست که جادوگره تا جایی که یه دعوت نامه برای مدرسه ی جادوگری گروشام براش می فرستن... یعنی رولینگ کپی کرده از این قسمت ! ... حالا دقت داشته باشین من می گم کتاب گروشام گرینج به خاطر این که دیگه نهایت تقلید توش به حساب میاد !
در ضمن اون سوال بعدی تون هم باید بگم که اینا چیزای کوچیکی هستن... دیگه رولینگ اینا از خودش ننوشته باشه که دیگه اصلاً یه نویسنده ی ساده هم به حساب نمیاد !
در مورد سنگ جادو:

باید بگم که درسته... هزاران داستان وجود داره درباره ی سنگی که قدرت جاودانگی داره... اینا یه چیزای معموله... مثل سانتور تو هری پاتر... الف تو ارباب حلقه ها و خیلی چیزای دیگه... من به اینا کاری ندارم... چون مثل اشباح است تو بیش تر داستان های این سبکی هستن !

در مورد قسمت دوم باید بگم که همیشه این شکلی نیست... مثلاً بعضی از کتاب ها بین حدود همین سن ها هست با این تفاوت که فقط مدت کوتاهی تو مدرسه هستن ! من باز هم با اون کاری ندارم... به بالا مراجعه کنین !

من از رمان های چارلز دیکنز هم خبر دارم... اما شما هری پاتر و با چارلز دیکنز مقایسه نکنین... سبک اونا رئالیسم است در صورتی که هری پاتر ایده آلیسم است !

خیلی فرق می کنه... درسته من خودم از هری پاتر بدم نمیاد... همیشه کتاب ها و فیلم هاش رو دنبال می کنم و به عنوان اثری ماندگار قبولش دارم... اما ارزش یعنی این که همین هری پاتری که همه می گن متعلق به رولینگه واقعاً این طور نیست بنابراین چنین اثری ارزش وجودی نداره... چون یه قسمتش از این گرفته شده... یه قسمت دیگه هم از اون یکی !

در مورد شاهنامه و ادیسه و هومر و... این ها کتاب هایی معمول هستن... منظورم اینه که از داستان های معمول ایده گرفتن... در بالا توضیح دادم... من با این ها کاری ندارم و به نظرم از ارزش خیلی بالاتری از کتاب های دیگه برخوردار هستن... !

در آخر من دنبال این نیستم که رولینگ از کی تقلید کرده یا نکرده... چون واقعیت بر من آشکار شده و می دونم که هیچ وقت نمی تونم نظرم رو به دیگران تحمیل کنم !

اگر یک فرد انسان، واحد یک بود ، آیا یاز یک با یک برابر بود؟!
[b][s

پیام زده شده در: ۱۲:۰۲ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

آناکین مونتاگ old

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۰۲ شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۳
آخرین ورود:
۱۳:۵۸ یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰
از 127.0.0.1
گروه:
کاربران عضو
پیام: 1391
آفلاین
نقل قول:

بنابراین هری پاتر متعلق به یک نویسنده نیست؛ متعلق به بیش تر نویسندگان ژانر فانتزی است... چنین کتاب هایی هیچ ارزشی ندارن... حداقل برای خواننده ای که نمی دونه تمام مطالب این کتاب عصاره ی کدوم ذهن خلاقه !!!

من یه سوال از شما دارم
شما انتظار داری یه نفر که میخواد کتاب بنویسه بشینه تو خونش . حتی یه صفحه مطلب نخونه فقط از خودش فکر در وکنه و یه داستان بنویسه؟

یعنی این امکان داره کسی توی دنیای امروز (قرن 20 و 21) تحت تاثیر هیچ داستان یا فیلم یا کتاب یا... قرار نگیره؟

به نظر من مهمترین بخش هر کتاب اون جرقه ی اولیه ی داستانه مثلا در مورد هری پاتر این بوده: (( پسری که جادوگر بود و نمیدونست جادوگره))
خوب این سوژه از کجا کپی شده؟

یا مثلا دفتر چه ی ریدل توی کتاب 2 یا کل داستان کتاب 4 یا هروکراکس ها توی کتاب 6 این ها از توی کدوم داستان کپی شده؟

درسته ی توی این کتاب بعضی چیز ها از داستان های دیگه گرفته شده

مثلا سنگ جادو

شما فکر کنم اگه بگردی شاید 100 تا داستان بتونی پیدا کنی که یه جوری به سنگ جادو ربط پیدا میکنه . توی این نوع داستان ها سنگ جادو یا موادی مثل این تقریبا یه چز معمولی و روز مره شده و فکر نکنم استفاده ازش بد باشه

اگه دقت کرده باشی بیشتر کتاب هری پاتر داستان زندگی معمولی یه سری آدم ( با سنی بین 11 تا 17 سال ) رو تعریف میکنه . آدم های که همه با هم توی یه مدرسه ی شبانه روزی زندگی میکنن با هم سرکلاس میرن با همدیگه دعوا میکنن . استاد ها رو مسخره میکنن و ....

خوب به نظر شما یه همچین زندگی باید چه جوری باشه ؟ به نظر شما این رفتار غیر طبعیه . رفتاری که به طور کلی عادت های معمولی یه نوع خاص از داستانه اگه توی یه دونه از این داستان ها استفاده بشه اون داستان کپی کاری کرده؟

مثلا شما رمان های چارزدیکنز رو بخون . زندگی بچه ها توی یتیم خونه . شوخی ها و تفریح های که بچه ها بین خودشون میکنن شبیه اون شوخی ها تفریح های کتاب هری پاتر نیست؟ یا اگه دقت کرده باشی همین تی وی خودمون هر سال چند تا فیلم نشون میده که یه عده بچه توی یه مدرسه ی شبانه روزی هستن همه هم شبیه هم و حتی شبیه هری پاتر . حتی خود شما هم اگه توی یه خوابگاه دانشگاهی توی همین ایران بری این رفتار ها رو میبینی به نظرت همه ی این ها کپی شدس ؟ یعنی اگه کسی این کار ها رو بکنه داره از بقیه تقلید میکنه؟ یا روش این جور زندگی اینه؟

شما میگی چون کتاب هری پاتر شبیه یه سری کتاب فانتزی دیگست هیچ ارزشی نداره من از شما یه سوال میکنم. شما از خوندن هری پاتر لذت نمیبری؟ اگه لذت میبری پس برای شما هری پاتر یه کتاب خیلی خوب و خیلی ارزشمنده اگه هم لذت نمیبری باز هم نباید نظر خودت رو عمومیت بدی چون آمار فروش این کتاب نشون میده خیلی ها از وندنش لذت میبرن

شما کتابی مثل شاهنامه رو خوندی؟ یا ایلیاد و ادوسیه؟ به نظرت کتاب های بی ارزشیه؟ در حالی که تمام داستان هاش نمونه های توی داستان های قدیمیتر داره مثلا توی داستان گیل گمش که شاید بشه گفت یه شخصیت های مثل رستم یا آشیل دقیقا فتوکپی گیل گمش میشن به نظرت فردوسی اومده کتاب گیلگمش رو گذاشته جلوش از روی اون کپی کرده؟ در حالی که متن داستانش سال 1872 برای اولین بار منتشر شده ؟

از این مثال ها خیلی میشه زد ولی نظر من اینه ایده ی اصلی هری پاتر برای خود رولینگه . چون رولینگ تونسته یه فکر اولیه رو با یه سری ایده های که همه استفاده میکنن ترکیب کنه و کتابی به وجود بیاره که واقعا خواننده ها از خوندنش لذت میبرن

امیدوارم خوب تونسته باشم منظورم رو برسونم

پیام زده شده در: ۱۱:۴۹ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

توبیاس اسنیپ

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۱:۴۰ یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۱۵:۴۲ شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۵
از پیش پدرخوانده
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 294
آفلاین
ببینید دوستان خانم رولین همون طور که در زندگی نامه اش هم اعلام کرده ایده ی هری پاتر در قطار و خود به خود براش به وجود اومده و من هم فکر می کنم که ایشون از هیچ کتاب یا نویسنده ای تقلید نکرده و در ضمن فمیل پاتر برگرفته از کی از دوستان خانم رولینگ در کودکیشون بوده...

فقط فروم وجود دارد و کسانی که از زدنش عاجزند

[b]فقط اسل

پیام زده شده در: ۱۱:۰۷ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

ورونیکا ادونکورold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۸ یکشنبه ۴ تیر ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۴:۲۲ دوشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۰
گروه:
کاربران عضو
پیام: 404
آفلاین
ما نمی تونیم بگیم رولینگ از کدوم نویسنده ی خاص تقلید کرده... به هر کدوم از کتاب های فانتزی نگاه می کنیم یه وجه اشتراکی با هری پاتر می بینیم در صورتی که همون کتاب ها خیلی قبل تر از هری پاتر نوشته شدن !
به طور مثال به گروشام گرینج اشاره می کنم... خیلی ها که این کتاب رو خوندن متوجه شباهت زیادش با هری پاتر شدن... البته گروشام قبل از هری پاتر نوشته شده بود... تا جایی که در پشت همین کتاب هم این جمله رو نوشته بود:
« شاید بتوان گفت این کتاب، الهام بخش خانم رولینگ در خلق داستان های هری پاتر بوده است! »
یا مثلاً تو یه سایتی نوشته بود که رولینگ کلمه ی ماگل رو از یه نویسنده ی دیگه گرفته... به هر حال بهتره دیگه دنبال شباهت هاش نباشیم... بارها برای خیلی از خوانندگان هری پاتر اثبات شده که رولینگ از خیلی ها ایده گرفته، با این حال هیچ کس سعی در پیگیری ماجرا نکرد و رولینگ هم از این فرصت نهایت استفاده رو برد. هر بار توسط وکیل های مجرب خودش رو تبرئه کرد... نویسنده ی اصلی کتاب های هری پاتر رولینگ نیست بلکه نویسندگان بسیاری هستن که دست به دست هم هری پاتر رو خلق کردن !

بنابراین هری پاتر متعلق به یک نویسنده نیست؛ متعلق به بیش تر نویسندگان ژانر فانتزی است... چنین کتاب هایی هیچ ارزشی ندارن... حداقل برای خواننده ای که نمی دونه تمام مطالب این کتاب عصاره ی کدوم ذهن خلاقه !!!

ویرایش شده توسط ورونیکا ادونکور در تاریخ ۱۳۸۵/۷/۷ ۱۱:۰۹:۳۱

اگر یک فرد انسان، واحد یک بود ، آیا یاز یک با یک برابر بود؟!
[b][s

پیام زده شده در: ۹:۰۳ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

هپزيبا اسميتold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۷:۴۸ چهارشنبه ۱ تیر ۱۳۸۴
آخرین ورود:
۱۴:۵۱ چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۸
از از جهندم سياه همسادتونم نمي شناسي؟؟؟؟؟؟
گروه:
کاربران عضو
پیام: 998
آفلاین
از ذهن نويسندش حالا نويسنده اصلي اون يارو ايرانيه هست يا خود رولينگ بماند البته من ميگم رولينگه بابا الان از هر نويسنده اي بپرسي ميگه در واقع هري پاتر را اول من نوشتم با ...

پنهان شده ام

پشت ابر چشمهايم...

باران در اتاق من است...

خالي هاي اتاقم را

از تصوير زنده ي نامش پر مي كن

پیام زده شده در: ۸:۵۲ جمعه ۷ مهر ۱۳۸۵

آنتونین دالاهوف

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۰:۳۴ دوشنبه ۳ مهر ۱۳۸۵
آخرین ورود:
۲۲:۱۱ شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹
از کره آبی
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 2608
آفلاین
سلام.فقط میتونم بگم شنونده باید عاقل باشد وگرنه بازار این شایعات
از بازار سید اسماعیل هم داغ تره!

پیام زده شده در: ۱۹:۳۶ سه شنبه ۳ شهریور ۱۳۸۳

گیلدروی لاکهارتold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۷:۵۸ چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۸۲
آخرین ورود:
۱۴:۰۶ شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۷
گروه:
کاربران عضو
پیام: 594
آفلاین
من شنیدم طرف زندانی آزکابانو هم یه چیزایی شو گفته بوده! البته فقط شنیدم از یه عدد آدم مثل خودم ولی با مخی نصف مخ خودم!
البته خیلی مشکوکه... چون شماره نداده! اکثرا کسایی که عکسشون تو روزنامه چاپ میشه یه شماره تلفن هم میدن که اگه دختران پسندیدن تماس حاصل کنن!

من هنوز بهش امید دارم... و هنوز میگم آدم خوبیه! چون مطمئنم بدبخت پول نداشته باغ بخره تو باغ نبوده! حالا یه باغی چیزی به ارث برده فهمیده رولینگ هم هری پاتر نوشته!

پیام زده شده در: ۱۸:۴۸ سه شنبه ۳ شهریور ۱۳۸۳

ایلیدان

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۳:۱۱ شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۳
آخرین ورود:
۱۹:۱۱ پنجشنبه ۵ شهریور ۱۳۸۸
گروه:
کاربران عضو
پیام: 375
آفلاین
خوب از اون لحاظ فکر کنم گفته شده فیلم ها رو دیده ولی فیلم ها مگه الان اومدن بیرون که این ... البته میگه پرونده م داره خاک میخوره پس یعنی همون موقع ها
عیب نقص این پیدا کنیم درست میشه

مانده از شب هاي دورادور، بر مسير خامش جنگل، سنگينچيني از اجاقي

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.