هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

در حال دیدن این عنوان:   1 کاربر مهمان

پاسخ به: دفتر اساتيد
پیام زده شده در: ۲۰:۰۲ شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

حسن مصطفی

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۱:۵۳ یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
آخرین ورود:
امروز ۳:۴۲:۲۱
از قـضــــاااا
گروه:
ایفای نقش
کاربران عضو
گردانندگان سایت
پیام: 159
آفلاین
سلام پروفسور راکارو
میتونید همینجا اعلام کنید نمره شون رو در ویرایش پست قبلی و من به شرح امتیازات اضافه خواهم کرد. کلاس بسته شده. ممنون

پیام زده شده در: ۱۹:۵۹ شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

اركوارت راكارو

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۵:۱۴ سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین ورود:
۲:۱۶ پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۲
از سی سی جی!
گروه:
کاربران عضو
پیام: 128
آفلاین
فلامل سان!

واقعا عذر می خوام موقع تصحیح یادم رفته نمره شما رو اضافه کنم وگرنه تکلیفتون تصحیح شده.

اگه مدیر گرامی اجازه بدن من پست رو ویرایش کنم، نمره شما رو به لیست نمرات اضافه می کنم!

امتیاز شون ۷/۵ بود.

ویرایش شده توسط اركوارت راكارو در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۱۳ ۲۱:۰۸:۳۷

پیام زده شده در: ۱۹:۲۷ چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

گابریل دلاکور

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۵:۳۹ یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸
آخرین ورود:
۱۶:۴۰:۱۷ سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
گروه:
کاربران عضو
پیام: 407
آفلاین
وین

نمره‌ای که به شما داده شده معیارش کاملا و کاملا پرداختنِ به موضوع تکلیف بوده. من نه در جایگاه نقد بقیه خودم رو می‌بینم، و نه اجازه دارم که پست شما رو با توجه به معیارهایی که توی یک نقد مورد بررسی قرار می‌گیره ببینم.

راجع به مورد اولی که گفتید، من معذرت می‌خوام. چون سرم شلوغه و نمی‌خوام پستا رو هم تلنبار بشن همون لحظه نمره‌ رو با توضیح می‌نویسم. از اونجایی که جوابی از شما نگرفتم و یکی دو بار بعد از لاگین کردن تغییری ندیدم، باعث این اشتباه شده. و اینکه دلیل کم شدن نمره‌ی شما این مورد نبوده چون جزو معیارای امتیاز دهی نیست. من اینو به صرفِ یه دلخوریِ ساده از جواب نگرفتن مطرح کردم که الان متوجه شدم اشتباه از خودم بوده.

چیزی که من توی تکلیف از همه خواستم این بوده که جادوآموزا دستشون رو ببرن و توی یه پست (که با توجه به اینکه تمام ۳۰ نمره بهش اختصاص داده شده باید یه پست کامل و با ذکر روند اتفاقات می‌بود) بگن که بعد از اون چه اتفاقی میفته و به چه نتیجه‌ای می‌رسن. دلیل کم شدن نمره‌ی شما علاوه بر اینکه حکمت رو توی دو سه خط به پایان رسوندید، این بوده که خودِ حکمت هیچ ربطی به بریده شدن دست نداشته. یعنی من متوجه نشدم این که وین دستش رو بریده، چه ربطی به مرگخوار شدن و هدیه گرفتن بیل مکانیکی می‌تونه داشته‌باشه‌. اگه دارید با بقیه‌ی کسایی که توی کلاس شرکت کردن مقایسه می‌کنید، حکمت هر کدوم از اعضا با بریده شدن دستشون ارتباط داشت.
انتظاری که من از کسی که تکلیف رو می‌نویسه داشتم، این بوده که یه روند رو طی کنه و در نهایت به یه حکمتِ مرتبط با موضوع برسه.

اون "خیلیا"یی هم که گفتید شامل یه نفر دیگه بودن که من به نسبت پرداختنشون به موضوع، نمره رو ازشون کم کردم. این طوری نیست که با کسی خصومت شخصی داشته باشم و بخوام دل‌بخواهی نمره رو کم کنم.

باز هم تکرار می‌کنم، من پست شما رو "نقد" نکردم! نه در جایگاهشم و نه حق این کارو دارم! من پستتون رو با تکلیفی که داده بودم مقایسه و سبک سنگین کردم و نمی‌دونم چرا فکر کردید من پستتون رو فاقد ارزش تصور کردم‌. پست شما به تکلیف در حد سی امتیاز کاملی که داشت نپرداخته بود و این دلیل کم شدن نمره‌تون بود، نه هیچ چیز دیگه.

نقل قول:
حالا اگر شما این نمره رو مناسب می دونید، منم به نظر شما احترام می ذارم و از این سایت می رم. اگه این نمره رو برای من مناسب می دونید، به نظر شما احترام می ذارم و دیگه لاگین نمی کنم. اگه این نمره رو برای من مناسب می دونید، دیگه پستای کاربرا رو هم دنبال نمی کنم.

واقعا نمی‌دونم دلیل اینکه این موارد رو می‌گید و من رو در چنین شرایطی قرار می‌دید که "یا نمره‌م عوض بشه و یا من از سایت می‌رم" دقیقا چیه. این کارتون اصلا درست نیست. اصلا نمی‌فهمم نمره‌ی کلاس هاگوارتز که نمره‌دهیش بر اساس میزان پرداختن به تکلیف بوده دقیقا چه ربطی به لاگین نکردن و رفتن شما از سایت داره، ولی امیدوارم متوجه باشید که با این حرفاتون قصد دارید منو مجبور کنید که نمره‌تون رو تغییر بدم، "وگرنه از سایت می‌رید".

به هر حال با توجه به توضیحاتی که دادم و دلایل کم شدن نمره‌تون رو کامل گفتم، متاسفانه تغییری در نمره تون ایجاد نمی‌شه.

گب دراکولا!

پیام زده شده در: ۱۷:۰۶ چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

وین هاپکینز

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۴:۱۶ چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
آخرین ورود:
۲۱:۴۵ سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
از تون خوشم نمیاد!
گروه:
کاربران عضو
پیام: 236
آفلاین
توجه: این متن به هدف صحبت با دبیر محترم کلاس فلسفه و حکمت نوشته شده و قصد ایجاد هیچگونه کدورتی رو نداره.

آقا من بعد از هفته ها انتظار کشیدن و صبر برای نمره ی این جلسه، منتظر نمره ی این تکلیفم بودم؛ بالاخره امتیاز امروز اومد و با هزار امید، اومدم توی تاپیک. چی دیدم؟ یه امتیاز بیست و دو؛ بله...بدترین نمره ی کلاس!
حالا توی این پست می خوام یه سری چیزایی بگم که امیدوارم تاثیرگذار باشه.

1. شما توی پیام شخصی فرمودید که جمله ی آخر پستتو ویرایش بکن و دلیلش هم اینه که توی هاگوارتز قصد پست ادامه دار زدن نداریم. من بلافاضله بعد از خوندن پیام شخصی شما، جمله رو حذف کردم؛ اونوقت چرا انگشت اتهام گرفتید طرف من که احتمالا وقت نداشتی و پستو ویرایش نکردی؟!

2. اونطور که من پستارو خوندم، یکی دیگه که واقعا پست ادامه دار زده بود امتیازش خوب شده بود و فقط من به خاطر همین دلیل، چند تا امتیاز از دست دادم. می شه راهنمایی بفرمایید؟

3. ببینید، حرف شما کاملا متینه که می فرمایید من به حکمت به مقدار کم پرداختم؛ اما خیلیا همین اشتباه رو کرده بودن و نمره های عالی گرفته بودن.
این وسط دوباره سوال پیش میاد که چرا این مسئله فقط برای من مشکل ساز شده؟

4.نمره ی بیست و دو به این معناست که پست طرف فاقد هرگونه ارزش هست و فقط به ضرر گروهش تموم می شه؛ اما باور کنید من هر چی حساب کردم، به این نتیجه رسیدم که اگرچه رول نویسیم افتضاحه؛ اما نمره ی بیست و دو واقعا مال من نیست.
حالا اگر شما این نمره رو مناسب می دونید، منم به نظر شما احترام می ذارم و از این سایت می رم. اگه این نمره رو برای من مناسب می دونید، به نظر شما احترام می ذارم و دیگه لاگین نمی کنم. اگه این نمره رو برای من مناسب می دونید، دیگه پستای کاربرا رو هم دنبال نمی کنم.

با تشکر از کسایی که این پست رو تا انتها خوندن و زنده موندن.

ویرایش شده توسط وین هاپکینز در تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴ ۱۷:۱۰:۲۱
ویرایش شده توسط وین هاپکینز در تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۱۴ ۱۷:۱۵:۰۲

See the dark it moves
With every breath of the breeze

پیام زده شده در: ۱۲:۵۰ دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸

مرگخواران

تام جاگسن

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۴۱ سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
آخرین ورود:
۱۲:۳۸:۱۷ دوشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۲
از تسترال جماعت فقط تفش به ما رسید.
گروه:
مرگخوار
ایفای نقش
کاربران عضو
پیام: 643
آفلاین
سلام به همگی!

هوریس!
خیلی ممنونم که نظرتو گفتی و نقدتو کردی، چون بالاخره منم صرفا یه عضو عادی ام و خیلی از داوری و نقد چیزی حالیم نیس
بابت اون قضیه ی پلویز خودم دو دل بودم که امتیاز رو کم کنم یا نه، که با صحبت و مشورت با داورای لیگ کوییدیچ تصمیم گرفتم این کار رو بکنم و نقدی که کردی نسبت به داوریِ منم درسته و قبول دارم و متقاعد شدم در واقع با گفته هات. بالاخره گفتم، همه ی اینا از بی تجربگی میاد.
به هر حال، نمره داده شده و تیمتونم برده، حرف اضافی نزن پس حالا اگه که برات مهمه اون دو امتیاز، راستش من مشکلی با تغییر امتیازات ندارم.

و من الله توفیق

ویرایش شده توسط تام جاگسن در تاریخ ۱۳۹۸/۹/۱۱ ۲۱:۱۳:۱۴

آروم آقا! دست و پام ریخت!

پیام زده شده در: ۲۳:۲۳ یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸

هوريس اسلاگهورن

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۵:۲۳ جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷
آخرین ورود:
۰:۳۳ شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰
از می عشق تو چنان مستم، که ندانم که نیست یا هستم
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 279
آفلاین
سخنی با داور شماره دو بازی تیم ما در برابر گریفیندور!

راستش دچار تردید بودم که این پست رو بفرستم یا نه ... چرا که شما تنها داوری بودین که توضیحاتی در مورد نمره دادین و این کار بسیار ارزنده‌ایه و باعث میشه آدم متر و معیار داوری که قراره براش پست بنویسه دستش بیاد. بنابراین این پست می‌تونه باعث بشه شما با خودت بگی «عجبا! بیا و خوبی کن! منم مث بقیه نمره خشک و خالی میدادم الان بهم گیر نمیدادن! » ولی خوب من همیشه تصمیم می‌گیرم کاری که در انجامش مرددم رو انجام بدم و امیدوارم باعث دلسردی نشم. اعتراضی هم به امتیازم ندارم و صرفا خواستم شفافسازی کرده باشم

نقل قول:
مسئله ای که منو اذیت میکرد بحث پلویز بود، راستش نبودش واقعا خیلی بهتر میبود و مجبورم میکنه بخاطر ابهام پستت دو نمره ازت کم کنم. بغیر از وجود ابهام تو پستت که واسه ی یه خواننده ی عادی که خیلی درگیر فضای مجازی نیست، مسئله ی پرویز خیلی طنز خاصی ایجاد نمیکنه و صرفا گمراهش میکنه

نکته بسیار مهمیه. من همیشه تو نقدهایی که خودم نوشتم به این نکته اشاره داشتم. این‌جا هم یک نمونه ازش موجوده:

نقل قول:
وقتی تلمیح ره استفاده می‌کنی، یا باید از همه فهم بودن سورس اطمینان داشته باشی، یعنی انقدر معروف باشه که احتمال این که کسی نفهمه منظور تو چی هسته خیلی کم باشه، یا باید طوری این کار ره بکنی که اگر طرف سورس تو ره دیده/شنیده/خونده باشه، تلمیح تو ره بفهمه و حال کنه و اگر ندیده/نشنیده/نخونده باشه، اصلاً توجّهش جلب نشه که تو چیز دیگه‌ای ره اشاره کردی. مثلاً یک انیمه یا یک آهنگ متال سورس‌های مناسبی برای تلمیح آشکار نیستن چون افراد خاصّی انیمه ره می‌بینن یا متاله ره گوش می‌دن، امّا مثلا استفاده از لهجه «برره‌ای» ره می‌شه انجام داد چون کمتر فرد ایرانی‌ای هسته که حدّاقل پنج دقیقه از اینه ره ندیده باشه.

با این وجود به نظرم ایراد به جایی نبود. شما ترکیب تیم حریف رو ببین ... این شخصیت جزو ترکیبشونه. وقتی یک بازیکن توی تیمه، پاش به فضای داستان باز شده. حالا چون از بیرون هری پاتر اومده، من باید اون رو صرفا یک اسم خالی متصور بشم؟! یا ازش استفاده نکنم و فقط به شش نفر از تیم اشاره کنم؟ اگر قرار باشه چنین چیزی ایراد تلقی بشه، از اول باید روی انتخاب بازیکن‌های مجازی محدودیت اعمال کنیم. شما رو ارجاع میدم به ترکیب تیم‌های قهرمان لیگ کوییدیچ در سال‌های گذشته که بازیکنای مجازی مثل «سیاوش قمیشی»، «بابا پنجعلی» و «آقوی همساده» توی ترکیب تیمشون بوده. قاعدتا توی رول‌های بازی‌های این تیم، چه توسط خودشون و چه توسط حریف، دیالوگ‌های باباپنجعلی و آقای همساده یا اشعار سیاوش قمیشی استفاده شده. این قضیه چیز روتینیه و این تیم فقط یک مثالش بود. نمی‌شه گفت چون این رول‌ها ممکنه برای کسی که موزیک لوس آنجلسی گوش نکنه یا به سریالای صدا و سیما یا به کارتون علاقه نداشته باشه، گنگ بشه، نباید در مورد این شخصیت‌ها نوشت و از ویژگی‌های از پیش شناخته شدشون استفاده کرد.
با این تفاسیر به نظرم اگر نظر شما متفاوت هست، ایراد به تیم گریفیندور بابت استفاده از چنین شخصیتی در ترکیبشون وارده و نه به پست من بابت پرداختن به یکی از شخصیت‌های تیم حریف.

در آخر این رو هم اضافه می‌کنم که توقع پاسخ و توضیحی ندارم چون سوال و اعتراضی مطرح نکردم. توضیحی بود که لازم دونستم بدم. البته که اگر شما هم خواستید توضیحی اضافه کنید مختارید.

ز خاک من اگر گندم برآید،
از آن گر نان پزی مستی فزاید! تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱۸:۲۱ چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

هوريس اسلاگهورن

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۵:۲۳ جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷
آخرین ورود:
۰:۳۳ شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰
از می عشق تو چنان مستم، که ندانم که نیست یا هستم
گروه:
شناسه های بسته شده
پیام: 279
آفلاین
اساتید محترم! با توجه به برگزاری امتحانات دروس عمومی به صورت مشترک، این ابهام ایجاد شده بود که آیا اساتید دروس عمومی خودشون نمی‌تونن تو امتحانات شرکت کنن؟ اگر میتونن چطوری؟ شما می‌تونید در این امتحانات شرکت کنید و نیازی نیست به سوالات درس خودتون پاسخ بدید. نمره کامل برای این سوالات برای شما منظور خواهد شد.

× با توجه به تاخیر پروفسور زلر برای برگزاری جلسه چهارم کلاسشون و اعلام نمرات جلسه قبل، دو قانون زیر در مورد ایشون اجرا می‌شه:

- در صورتی که استادی با تاخیر تدریس خود را ارسال کند، بار اول بدون جریمه و از بار دوم به بعد به ترتیب 10 - 15 - 20 امتیاز از گروه او کسر خواهد شد.
- ... به ازای هر ثبت با تاخیر 5 امتیاز از گروه او کسر خواهد شد.

ویرایش شده توسط هوريس اسلاگهورن در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۳۱ ۱۸:۳۲:۰۰

ز خاک من اگر گندم برآید،
از آن گر نان پزی مستی فزاید! تصویر کوچک شده

پیام زده شده در: ۱:۱۲ چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

تاتسویا موتویاما

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۰:۵۶ دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶
آخرین ورود:
۱۹:۲۷ سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
گروه:
کاربران عضو
پیام: 137
آفلاین
دوست عزیز، مثل اینکه هنوز هم متوجه نشدین که چرا نمره کم شده ازتون؛ برای همین یه بار دیگه و خیلی ساده و بدون مقدمه توضیح می دم. لطفا خوب حواستون رو جمع کنین، چون بار سومی در کار نیست.

من موقع امتیازدهی و نقد رولتون چی گفته بودم؟ گفتم:
<<توی پستت دلایل کافی برای کشته شدن لویی نمی بینم.>>

شما اومدین و توی اعتراضتون یکسری دلایل گفتین...مسخره شدن دارین توسط لویی، نفرت و روانی بودن دارین. محض رضای خدا دارین! به من نگین که وقتی اعتراضتون رو می نوشتین، خودتون یادتون نبود که قاتل لویی دارین نیست بلکه فرانسیکه!

نه تنها نقد من هنوز وارده، بلکه کل پست اعتراضتون زیر سوال می ره چون قاتل لویی فرانسیکه. حالا فرانسیک کیه؟ یه اسم. یه شخصیت حاشیه ای و بدون هیچ پردازشی که وسط داستان انداخته شده، فقط برای این که لویی رو بکشه.

دارین، پست شما در حدود دو هزار و هفتصد کلمه بود. پستی با این طول، برای این که یه شخصیت کاملا ناآشنا رو مطرح کنین، براش شخصیت پردازی کنین و نهایتا بهش انگیزه ی قتل بدین، کافی و بلکه زیاده. با این‌همه، بیشتر حجم رول رو هدر دادین و هیچکدوم از کاراکترای رولتون شخصیت پردازی کامل و منطقی ای ندارن.

دارینِ داستان، سر یک دعوای مدرسه ایِ واقعا بی اهمیت، یه نفر رو می دزده و تصمیم می گیره بکشتش. حالا با تصور این که حرفایی مثل "اون روانیه" و "اون یه شیطانه" دلیل قانع کننده ای برای کار دارین محسوب بشن – که تو رول شما خوب نشون داده نشدن، پس نیستن – بازهم دارین بدون هیچ دلیل منطقی ای از کشتن لویی صرف نظر می کنه و یک دفعه متحول می شه. نهایتا هم یه کاراکترناشناس، باز هم بدون دلیل، لویی رو می کشه.

موفق باشی.

ویرایش شده توسط تاتسویا موتویاما در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱۰ ۱:۱۸:۵۱
ویرایش شده توسط تاتسویا موتویاما در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱۰ ۱:۲۰:۰۰

The true meaning of the
'samurai'
is one who serves and adheres to the power of love.

"Morihei ueshiba"

پیام زده شده در: ۲۱:۵۰ سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷

دارین ماردنold

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۱۹:۲۱ جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۶
آخرین ورود:
۲۱:۳۹ پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
گروه:
کاربران عضو
پیام: 97
آفلاین
راستش وقتی این پستو خواندم یه لحظه شوکه شدم. یعنی واقعا از انتقادم ناراحت شدی؟ اصلا فکرشم نمی کردم وقتی جوابت اینطوری باشه.

آره ، می دونم که یکم لحنم تند بود. ولی تو باید اینو درک کنی که من داشتم ازت انتقاد می کردم. انتقاد ها همیشه کمی گزنده و تند هستن. حالا هر چقدرم که نقاد لطافت و مهربانی به خرج بده همیشه کمی گزنده و ناخوشایند هستن و متاسفانه باید بگم من جزو اون دسته از آدمام که انتقادشون تو کلی جملات محترمانه و لحن مهربانانه نمی پیچونن که به شخص مقابل بر نخوره. البته لزومی هم نداره که کسی انتقادشو با کلی الفاظ محبت آمیز بپیچونه تا کسی ناراحت نشه. من رکم و حرفمم رک می زنم. مثل خیلی از نقاد های دیگه. اونایی که حساس یا مغرورن خیلی سریع در برابر نقد کننده های رک جوش میارن. ولی آدمای قوی و شجاع ، با اعتماد به نفس میانو از خودشون دفاع می کنن و یا اگه حق با نقاد باشه بدون اینکه ناراحت بشن حرفشو قبول می کنن. پس سعی کن عوض شی و قوی تر و شجاع تر باشی. چون حتی تو دنیای واقعی خیلی ها مثل من حرفاشون رو رک می گن و تو باید بتونی باهاشون بسازی.
درباره ی تازه وارد بودن هم حرفت واقعا مسخره بود. چون من خیلی قبل از اینکه تو بیای تو این سایت بودمو فعالیت داشتم.

البته یه دلیل دیگه که باعث شده ناراحت بشی سوتفاهمه. الآن برات توضیح می دم. ببین من در حال حاضر به کامپیوترم دسترسی ندارم و این یه ماه اگه فعالیتی کردم با گوشیم بوده ؛ و این گوشی لعنتی بنده یه جوریه که... نمی دونم چه مرضی داره... اما هر موقع چیزی تایپ می کنم از جلو خودش بعضی کلماتو عوض می کنه.
مثلاً :
من می نویسم « سوءتفاهم » ولی تا اینتر می زنمو می رم بقیه ی چیزا رو بنویسم می بینم نوشته : سوال
می نویسم : می تونم
رو صفحه میاد: می توانم
یا مثلاً می نویسم « انتقاد هایی » میاد کلمه رو عوض می کنه « انتقاد هوایی » به خاطر همین هی مجبورم هر چند جمله که نوشتم برگردمو یه نگاه به متنم بندازم. متاسفانه این « انتقاد هوایی » از چشمم دور مونده.

و اما درباره کلمه ی « درضمن ». ببین من به هیچ وجه قصدم این نبوده لحن حق طلبکارانه ای داشته باشم و این کلمه رو فقط به این دلیل به کار بردم که بند های بالایی رو به بند های پایینی متصل و مرتبط کنه. یه بار دیگه متنو بخون. اگه کلمه ی درضمن نباشه انتقادی که درباره ی مرگ لویی کردم جدا از بقیه ی متن به نظر نمیاد؟ تو چشم نمیاد و تو ذوق نمی زنه؟ در واقع کلمه ی در« ضمن » مثل « و » که جملات رو به هم وصل می کنه ، بند ها رو یکپارچه و به هم متصل کرده.

توجه نکردن و بی دقت خوندن هم لزوما دلیلش پدر کشتگی و کینه و این چیزا نیست. دلایل خیلی ساده و قانع کننده ای برای بی دقت خوندن وجود داره. مثلاً شاید تو اصلا از سبک من خوشت نمیاد و تو دلت اصلا دوست نداری داستانم رو بخونی ، یا مثلاً به نظرت خیلی زیاده و حوصلشو نداری. وقتی آدم اجباری رولی رو بخونه ، نمی تونه حواسشو روی داستان متمرکز کنه و این کاملا طبیعیه.

خیلی دوست داشتم این بحث شیرین رو درباره ی نقد داستان ادامه بدیم. ولی به نظرم با این برداشت اشتباه ، و اینکه اینقدر زود منو قضاوت کردیو ناراحت شدی ، ادامه ی این بحث فقط باعث تلخی بیشتر می شه.

اما از چیزی که درباره ی دارین گفتی نمی تونم بگذرم. ببین ، من از همون اول ، از همون موقع که تصمیم گرفتم به این سایت بیام ، تو ذهنم این بود که یک شیطان خلق کنم. اینم بدون که هیچ آدم عاقلی به خاطر یک رول نمیاد شخصیتشو روانی جلوه بده. من برای یک قتل می تونم برات هزار و یک و دلیل درست کنم. اما از اونجا که می خوام شخصیت دارین رو معرفی کنم باید روانی بودن رو برای دلیل قتل ، انتخاب کنم.

اما درباره ی باور پذیر بودن شخصیت دارین. هیچ شکی نداشته باش که دارین همینطوری آدم نمی کشه و تفکر و انگیزه ای داره که بر می گرده به زندگیش ، پدر و مادرش ، جامعه ای که اونو طرد کرد و هزار چیز دیگه. زندگی دارین پر از فراز و نشیبه. پر از تنگنا های بدبختی و همه ی اینا دست به دست همه دادن تا روانی بشه. من نمی تونم تمام زندگی و طرز فکر شیطانیشو توی یک رول توضیح بدم. چون اینطوری از موضوع خارج و به حاشیه هایی وارد می شم که ربطی به موضوع ندارن و بسیار طولانیه. به خاطر همین مجبورم فقط به روانی بودنش اشاره ای کنم و داستانو ادامه بدم.
تنها راه حل اینه که به مرور زمان و با نوشتن رول های تک پستی و اشاره به گذشته ی تلخش خواننده رو باهاش آشنا کنم و کم کم طرز فکرش رو به نمایش بذازم. که البته این کار رو هم کردم. رول های تک پستیه زیادی نوشتم که طرز فکر روانی دارین رو نشون می ده و اگه اونا رو نخونده باشی خب با دارین آشنایی نخواهی داشت و برات غیر قابل باور میشه. من نمی تونم تمام طرز تفکرات یک روانی رو تو یک رول توضیح بدم. این کار غیر ممکنه.

امیدوارم باز دوباره از انتقادم ناراحت نشی. مخصوصا اون اول های این متن که بی رودرباسی و رک حرفمو بهت گفتم.

موفق باشی!

ویرایش شده توسط دارین ماردن در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۹ ۲۲:۰۹:۰۰

عشق نیروی وحشتناکی است. نیرویی که مثل یک تیر در قلبتان فرو می رود و زهرش آرام آرام همه ی وجودتان را می گیرد.

یک روز چشم هایتان را باز می کنید و می بینید عاشق شده اید. عاشقی که همه ی وجود و هستی اش ، همه ی ذهن و نیرویش همه ی آرمان ها و همه ی زندگی و دنیایش در چنگال معشوقی گرفتار شده.
وقتی به خود می آیید که می بینید تبدیل عروسک خیمه شب بازی ای شده اید که معشوق نخ هایش را در دست دارد.

خوشحالم که هیچ وقت در این مرداب فرو نرفتم.

پیام زده شده در: ۱۸:۱۸ سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷

تاتسویا موتویاما

مخفی کردن اطلاعات کاربر
عضو شده از:
۲۰:۵۶ دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶
آخرین ورود:
۱۹:۲۷ سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
گروه:
کاربران عضو
پیام: 137
آفلاین
سلام دارین عزیز.
امیدوارم حالت خوب باشه.

خب قبل از این‌که برم سر اعتراضت لازم می دونم یه چیزی رو برات روشن کنم. من این لحنِ توهین‌آمیز و به کار بردن کلماتی مثلِ "انتقاد هوایی" و جمله ای مثل "درضمن ، من که نمی تونم به جای لویی مثلا سدریک دیگوری رو بزارم. چون آخر داستان اون می میره. پس در این صورت دیگه نباید فعالیتی ازش ببینیم" رو می ذارم به حساب تازه وارد بودن و آشنایی کامل نداشتنت با فضای ایفای نقش.
اگه یه کاراکتر تو یه رول بمیره، هیچ مانعی برای فعال بودنش تو سایت وجود نداره.

حقیقتش رو بخوای، من و اساتید دیگه هیچ پول و اعتبار و جایزه ای نمی گیریم برای نمره‌دهی و نقدِ تکالیف و با هیچکسی پدرکشتگی نداریم که بخوایم رولش رو بدون دقت بخونیم و فقط و فقط یه هدف رو دنبال می کنیم؛ اونم پیشرفتِ تک تکِ تازه وارداس و هرکاری برای این‌که این پیشرفت حاصل بشه می کنیم.

منتی هم بر سر کسی نیست و خودمون قبول کردیم، چون دوست داشتیم اما اگه بیایم و با چنین جملات غیر منصفانه و قضاوتگرانه ای رو به رو بشیم... خب... همه ی تلاشم رو کردم که دلخور یا دلسرد نشم و بتونیم این مشکل رو باهم حل کنیم.

خب... حالا بریم سر سوالاتی که برات پیش اومده.

خب... اگه به نمره ات معترضی، باید بگم که اولا هر استاد و نقد کننده ای شیوه و سلیقه ی خودش رو داره. تا جایی بر طبق اصول نمره می ده و مقدار محدودتری هم برای سلیقه اش هست. من طبق این معیارها می تونم برات دلیل بیارم که چرا نمره ی 18 – که دومین نمره ی کلاسه و نمره ی خیلی خوبیه – گرفتی.

هر رول رو بر اساس دوتا مؤلفه نمره دهی می کنیم. ظاهر و محتوا.
همونطوری که تو نقدت به طور خلاصه گفتم، تقریبا توی رعایت علاِم نگارشی خوبی و نه "کاملا" که مستلزم گرفتن نمره ی بیسته و دقت خیلی بالایی می طلبه. تو این دقت رو نداشتی. مثلا:
"ببین کی رو گذاشتن معلم ما."

خب این جمله همونطوری که می بینی، یه جمله ی سوالیه و جمله ی سواالی با علامت سوال تموم میشه، نه نقطه! این فقط یه نمونه ی کوچیکه و اگه ایرادای بیشتری رو می خوای، می تونی برام جغد بفرستی تا بیشتر درموردشون صحبت کنیم.
پاراگراف بندی هات هم ایراد دارن، دارین. نمی تونی هرجا که خواستی اینتر بزنی و یه جاهایی نزنی.

زیاد به اینا نمی پردازم چون اگه طبق امتیاز کلی‌ت تصور کنیم یه نمره اینجا از دست دادی، همینقدر کافیه. هیچکس قرار نیست تو اولین فعالیت هاش بی نقص باشه و مدت زیادی طول می کشه که تو بتونی اونقدر با دقت بنویسی که این هارو رعایت کنی اما اگه اینجا گفته بشه و برطرف بشه، خیلی بهتره.

حالا بهتره بریم سر یه بخشِ مهمتر که همون محتواس!
بهم گفتی ایراد نیست که شخصیتایی که خواننده نمی شناسه رو وارد داستان کنیم. خب... مسئله دقیقا این نیست که ایین شخصیتا توی کتابا نبودن؛ مسئله اینجاست که تو چقدر توی شخصیت پردازیشون موفق بودی.
این تکلیف رو برای کلاس من و نقد من نوشتی، پس نظر منو می خوای. نظر من اینه که تو شحصیت پردازیشون زیاد موفق نبودی.
مثلا شخصیت لویی خیلی... ناگهانیه! شخصیت پردازیش ناقصه و هیچ تصوری نمیشه ازش داشت و نمیشه باهاش ارتباط برقرار کرد. همینطور دوستان دارین.
ار این که بگذریم، اصرار داشتی که قصد دارین برای کشتنِ لویی خیلی درست و منطقیه، چون "روانی"ـه. خب... هیچ توجیهی از این ساده تر نیست که بیای بگی طرف مشکل روانی داره و در عین حال، هیچکاری سخت تر از این نیست که یه شخصیت روانی رو باورپذیر جلوه بدی. و سوال پیش می آد که مجبوری باور پذیر جلوه اش بدی؟

آره مجبوری دارین.

شحصیتای روانیِ قَدَر تو اعماق وجودشون یه باور مستحکم دارن، آرمان دارن، چیزی دارن که باعث تفاوتشون می شه. چیزی که باعث می شه خواننده با خودش بگه: آره! این می تونه یه نفر رو فقط به خاطر یه سر به سر گذاشتنِ بچگونه بکشه!
یه نمونه ی بارز از این شخصیتای روانی خارق العاده مثال بخوام برات بزنم جوکره. نمی دونم چقدر باهاش آشنایی اما اگه قصد داری همین روال رو برای ایفای نقشت در نظر بگیری، پیشنهاد می کنم بیشتر بشناسیش، ازش الگو بگیری و ببینی چه چیزایی تبدیلش کرده به کاراکتری که با وجود روانی بودن، حتی یه نفر که دیدگاه یه آدم معمولی رو داره - مثل من - اینقدر باهاش ارتباط برقرار کرده.
مسئله اینجاست که خب... من به عنوان یه خواننده، عقاید همچون کاراکتری رو قبول ندارم اما عمق روانی بودنش، علاقه اش به کشتار و و درنهایت طز فکرش رو درک می کنم اما درمورد دارین، نه می تونم بپذیرمش و نه درکش کنم.
تو یه رولِ جدی با همچین فضای تلخی – که من مخالفشم چون اکثر خواننده هارو خسته می کنه – خیلی خیلی باید دقت کنی برای کشتنِ شخصیتا اونم با همچین روشی.

درمورد فضای تلخ گفتم... خب، مشخصا تو می خواستی یه رول جدی بنویسی که فضای تاریکی داشته باشه. رولت بیش از حدی که بخواد مخاطب رو راضی کنه تلخه و این تلخی واقعا به اون وجهه ی غیر قابل باورش اضافه کرده.

در نهایت
" اگه من به جای لویی یکی دیگه رو می ذاشتم و آخر داستان می کشتم داستان غیر قابل باور و مسخره می شد."
نمی دونم چی باعث شده که اینطوری فکر کنی. تو ایفای نقش، تو بسیاری از سوژه های موفق و جذاب – چه طنز و چه جدی – شخصیت های فعال زیادی کشته می شن و این اصلا دلیل نمیشه که از ایفای نقش حذف بشن.

خب دارین... امیدوارم سوالاتت ببرطرف شده باشن. من دوست دارم تازه واردا به نوبت جنبه های مختلف نویسندگی شون رو پرورش بدن و رشد و پیشرفت کنن. به هیچ عنوان دلم نمی خواد کسی ئلسرد بشه و نوشتن رو رها کنه اما اگه معتقدی که من با بی توجهی و غرض این نقد و نمره رو تحویلت دادم، ایراداتی که دلت می خواد بدونی رو بهت گفتم.
اگه نقد کامل تر لز این هم می خوای، می تونم تو پیام شخصی برات بفرستم.
موفق باشی.

The true meaning of the
'samurai'
is one who serves and adheres to the power of love.

"Morihei ueshiba"

شما می ‌توانید مطالب را بخوانید
شما نمی توانید عنوان جدید باز کنید
شما نمی توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید
شما نمی توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید
شما نمی توانید نظر سنجی اضافه کنید
شما نمی توانید در نظر سنجی ها شرکت کنید
شما نمی توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید
شما نمی توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید
شما نمی توانید از نوع تاپیک استفاده کنید.
شما نمی توانید از HTML در نوشته های خود استفاده کنید
شما نمی توانید امضای خود را فعال/غیر فعال کنید
شما نمی توانید صفحه pdf بسازید.
شما نمی توانید پرینت بگیرید.

[جستجوی پیشرفته]

هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۰-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.